Γενικά Νεος ιδιοκτήτης κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mouris
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mouris

PB New Member
Εγγραφή
12 Σεπ 2016
Μηνύματα
41
Πόλη
Ιωάννινα
Παιδιά καλησπέρα σε όλους, νεο μέλος κ νέος ιδιοκτήτης κοκατιλ.. Εχω διαβάσει πολλα άρθρα αλλα θα ήθελα την βοήθεια σας. Εχω το κοκατιλ περιπου 1,5 εβδομάδα.ηταν ιμηαγριο αν κ ποτέ δεν προσπάθησε να με δαγκώσει, απλα οταν έφτανα στο κλουβί έκανε σαν τρελό. Αυτες τις μερες οταν τρώει παω κοντα ντου βάζω το χέρι κ σιγά σιγά τον χαϊδεύω, απλα σημερα έπρεπε να βάλω το χέρι μεςα στο κλουβί κ έκανε σαν τρελό... Ποιο πρεπει να ειναι το επόμενο βήμα; Ευχαριστω πολυ αναμένω απαντήσεις
 
Καλως ηρθες και να χαιρεσαι το νεο μελος.
Αν θελεις μπορεις να μας παρουσιασεις το νεο σου φιλαρακο εδω.

Πριν φτασουμε στην εκπαιδευση του καλο ειναι να διαβασεις για την σωστη διατροφη του.

Επισης ειναι πολυ χρησιμος ο οδηγος φροντιδας παπαγαλων.

Όσον αφορα τωρα για την εξικιωση του μαζι σου το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις ειναι να του δωσεις χρονο.
Ειναι ακομα πολυ νωρις και δεν χρειαζονται βιαστικες κινησεις.
Να του μιλας συνεχεια με γλυκια φωνη, να του λες το ονομα του να το κανεις και απο μακρια καθως πλησιαζεις το κλουβι του.
Απο που το αγορασες; Γνωριζεις ηλικια;

Οταν σε συνηθισει και αποζηταει την παρεα σου τοτε μπορεις σιγα σιγα να του δινεις λιχουδιες (πχ κεχρι που το λατρευουν οι παπαγαλοι) εξω απο τα καγκελα και αν ερχεται και τρωει τοτε σιγα σιγα θα βαλεις και το χερι με το κεχρι μεσα απο το κλουβι.
Επισης να βαζεις απο τωρα το χερι μεσα αλλα μονο για να κανεις διαφορες "δουλειες" με πολυ ηρεμες κινησεις για να καταλαβει οτι δεν θελεις να του κανεις κακο.
(Βασικα γι αυτο μπορεις να περιμενεις λιγο καιρο πχ 2 εβδομαδες γιατι ακομα ειναι στο σταδιο της προσαρμογης).

Οριστε και ενα ολοκληρωμενο αρθρο για την εκπαιδευση και την εξημερωση των παπαγαλων :)

*συγγνωμη αλλα γελαω ακομα με τον τιτλο 😛
 
Καλως ηρθες και να χαιρεσαι το νεο μελος.
Αν θελεις μπορεις να μας παρουσιασεις το νεο σου φιλαρακο εδω.

Πριν φτασουμε στην εκπαιδευση του καλο ειναι να διαβασεις για την σωστη διατροφη του
Κατι εχω διαβάσει φιλε μου αλλα αν μπορεις στείλε μου ενα link.. Επίσης εννοείτε οτι θα ανεβάσω φωτο... Του εχω βάλει μπανάνα μήλο μαρούλι κ ψωμί αλλα δεν τα δοκιμάζει...
 
Να χαίρεσαι το κοοκατιλάκι σου!

αυτες τις μερες οταν τρώει παω κοντα ντου βάζω το χέρι κ σιγά σιγά τον χαϊδεύω,
Αυτό είναι πολύ καλό!

απλα σημερα έπρεπε να βάλω το χέρι μεςα στο κλουβί κ έκανε σαν τρελό...
Ενώ αυτό πολύ κακό.. Δείχνει πως φοβάται πολύ όταν βάζεις το χέρι σου μέσα. Για μένα συνέχισε να το χαιδεύεις απ έξω απ το κλουβί, και σιγά σιγά από λίγο κάθε μέρα να βάζεις το χέρι σου μέσα στο κλουβί, όχι πολύ μέσα, να ανοίγεις απλά την πόρτα και να κρατάς εκεί ένα τσαμπί κεχρί. Να έχεις υπομονή και σιγά σιγά θα έρθει να δοκιμάσει απ το χέρι σου και θα κάτσει να το ταίσεις! Απλά θα χρειαστείς απεριόριστη υπομονή και επιμονή! Να μην απογοητεύεσαι και όσο προσπαθείς θα τα καταφέρεις! Είμαι σίγουρη!
 
Κατι εχω διαβάσει φιλε μου αλλα αν μπορεις στείλε μου ενα link.. Επίσης εννοείτε οτι θα ανεβάσω φωτο... Του εχω βάλει μπανάνα μήλο μαρούλι κ ψωμί αλλα δεν τα δοκιμάζει...

Τωρα ολοκληρωσα το κειμενο :)
Πριν καταλαθως πατησα την "απαντηση" και ηρθε μισο :)
 
Καλώς ήρθες κι εσύ και το κοκατιλάκι σου!
Ξέρεις καθόλου φύλο και ηλικία;
Το καταλαβαίνεις κι εσύ, είναι πολύ μικρό το διάστημα της συγκατοίκησής σας, λογικό είναι να μην έχει γνωρίσει ακόμα τον χώρο, εσένα, να νοιώθει φόβο και ανασφάλεια.
Διάλεξε κατ' αρχήν ένα σωστό μέρος που θα τοποθετήσεις το κλουβί του, ώστε σαν χώρος να του παρέχει ασφάλεια.
Τώρα στην αρχή μέχρι να γνωριστείτε, φρόντισε να μιλάς μαλακά, να είσαι καθισμένος όταν το φροντίζεις, τα μάτια σας να είναι στο ίδιο επίπεδο και μην ανοίγεις διάπλατα τα χέρια σου και τα δάχτυλά σου, τα οποία φαντάζουν ως φτερά στα μάτια του.
Όσο θα είστε σε περίοδο προσαρμογής, διάβασε κάποια πράγματα για την γενικότερη σωστή φροντίδα του και την ψυχολογία του.
Κράτησε τον πλήρη οδηγό φροντίδας παπαγάλων, όπου θα βρεις μαζεμένα όλα τα σχετικά άρθρα. Μην τρομάξεις, σιγά-σιγά και ένα-ένα τα συζητάμε όλα μαζί.
Ειδικά περί διατροφής, διάβασε το άρθρο του Τony Silva, είναι πολύ κατατοπιστικό.
Για όσα αναρωτιέσαι και όποιες απορίες έχεις, να ρωτάς χωρίς δισταγμό. :)
 
Ωραία απο αυριο αυτο θα κανω... Επίσης μου προτείνεις να του βγάλω την τροφή για καμία ωρα ώστε να φάει λιχουδιά που θα του βάλω εξω απο το κλουβί;
 
Ωραία απο αυριο αυτο θα κανω... Επίσης μου προτείνεις να του βγάλω την τροφή για καμία ωρα ώστε να φάει λιχουδιά που θα του βάλω εξω απο το κλουβί;

Ειναι πολυ νωρις για να κανεις τετοιες ενεργειες.
Το πουλι πρεπει να σε εμπιστευτει.
Αν το κανεις αυτο θα κανεις καποια βηνατα πισω.
Αν το πουλι νιωθει ασφαλεια στο νεο του περιβαλλον και φυσικα με εσενα σιγα σιγα θα ερθει να παρει την λιχουδια οσο και να εχει φαει.
Ειδικα το κεχρι 😉
 
επίσης μου προτείνεις να του βγάλω την τροφή για καμία ωρα ώστε να φάει λιχουδιά που θα του βάλω εξω απο το κλουβί;
Όχι, απλά αγόρασε κεχρί millet σε τσαμπιά, βάλε την πρώτη μέρα μισό τσαμπί στο κλουβί να δει ότι του αρέσει και την επομένη δώσε το με το χέρι σου.
 
Αρσενικό 6μηνων... Βλέπω έχεις όρεξη για χάδια απλα φοβαται ακομα... Θα παω αυριο να παρω κεχρι
 
Ποιες ώρες; Μήπως το κάνει στιγμιαία; ή κάθεται φουσκωμένος;
Κυρίως μεσημεράκι κ προς το βραδυ αλλα οχι κ για παρα πολυ ωρα

Κυρίως μεσημεράκι κ προς το βραδυ αλλα οχι κ για παρα πολυ ωρα
Επίσης υπαρχει περίπτωση να κρυώνει γιατι τον εχω κοντα στο παράθυρο;
 
Μεσημεράκι, κάνουν κι αυτά την σιέστα τους, βραδάκι όταν λέμε; Τι ώρα κοιμάται κανονικά; Το έχεις σε δωμάτιο με φως μετά την δύση του ήλιου;
Κανονικά πρέπει να κοιμάται από δύση έως ανατολή απρόσκοπτα.

Επίσης υπαρχει περίπτωση να κρυώνει γιατι τον εχω κοντα στο παράθυρο;
Αν το χτυπάει ρεύμα αέρα φυσικά. Πρέπει να είναι προφυλαγμένο από τα ρεύματα καλοκαίρι-χειμώνα.
 
Ναι τον χτυπάει λιγο ειναι η αληθεια... Τωρα με το δωμάτιο εχω ενα θεμα κ θέλω να σας ρωτήσω... Τον εχω στο σαλόνι κ κάθομαι κ εγω μέχρι αργά ειναι η αληθεια αλλα με ελάχιστους θορύβους λιγο φωτισμό κ τον έχω καλυμμένο... Ειναι λαθος αυτο;
 
Back
Top