Γενικά Νεος ιδιοκτήτης κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mouris
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σημερα έβαλα το χέρι στο κλουβί προς το Κεφάλι του κ έσκυψε αλλα δεν το συνέχισα αγχώθηκα μην δαγκωσει
Έπρεπε να έχεις λίγο κεχρί στο χέρι να τους δώσεις για λιχουδιά.
Φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη :D Δεν είσαι ο μόνος μην ανησυχείς, σιγά σιγά θα έρθετε κοντά.
 
Έπρεπε να έχεις λίγο κεχρί στο χέρι να τους δώσεις για λιχουδιά.
Φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη :D Δεν είσαι ο μόνος μην ανησυχείς, σιγά σιγά θα έρθετε κοντά.
Το εχω παραγγείλει κ περιμένω να μου έρθει μιας κ στα Γιάννενα δεν βρίσκω πουθενά... Επίσης προτείνεις πρώτα να βάλω λιγο στην ταιστρα ώστε να το δοκιμάσει;
 
Το εχω παραγγείλει κ περιμένω να μου έρθει μιας κ στα Γιάννενα δεν βρίσκω πουθενά... Επίσης προτείνεις πρώτα να βάλω λιγο στην ταιστρα ώστε να το δοκιμάσει;
Δε θα το βάλεις στην ταΐστρα. Θα το κρεμάσεις στο κλουβί να δοκιμάσει, να δει ότι του αρέσει και μετά θα το χρησιμοποιείς για λιχουδιά.
 
Δε θα το βάλεις στην ταΐστρα. Θα το κρεμάσεις στο κλουβί να δοκιμάσει, να δει ότι του αρέσει και μετά θα το χρησιμοποιείς για λιχουδιά.
Ρε παιδια ο χαζούλης κάθεται μεςα στην ταιστρα που ειναι στρογγυλή κ νομίζει οτι κανει εκκενώσεις... Επίσης η ουρά του μπαίνει μεσα στο νερο που ειναι ακριβώς δίπλα... Κ το αλλάζω συνέχεια
 
Ρε παιδια ο χαζούλης κάθεται μεςα στην ταιστρα που ειναι στρογγυλή κ νομίζει οτι κανει εκκενώσεις... Επίσης η ουρά του μπαίνει μεσα στο νερο που ειναι ακριβώς δίπλα... Κ το αλλάζω συνέχεια
βάλε την ποτίστρα σε άλλο μέρος μακριά απο την ταΐστρα για να μην βάζει μέσα τα φτερά του, και προς το παρόν άλλαξε την στρόγγυλη ταΐστρα με μια που να έχει μικρή τρύπα ώστε να βάζει μόνο το κεφάλι και να μην "κουτσουλάει" μέσα :)
 
Ειναι τ
βάλε την ποτίστρα σε άλλο μέρος μακριά απο την ταΐστρα για να μην βάζει μέσα τα φτερά του, και προς το παρόν άλλαξε την στρόγγυλη ταΐστρα με μια που να έχει μικρή τρύπα ώστε να βάζει μόνο το κεφάλι και να μην "κουτσουλάει" μέσα :)
ειναι ταιστρα του κλουβιά δυστυχώς, δεν μπορει να μπει άλλου... Του εχω κ μια αλλη πιο κάτω κ τόσα κλαριά κ σχοινιά αλλα αυτος κάθεται εκεί
 
Παιδια καλησπέρα, σημερα που ήρθε το κεχρί... Του έβαλα ενα μικρό κομμάτι δίπλα απο την ταιστρα αλλα δεν εχω καταλαβει αν το τρώει...
 
Αύριο με το φως αν το κοιτάξεις, θα το καταλάβεις. Αν το καταναλώνει θα είναι σαν σκοροφαγωμένο.
 
Αύριο με το φως αν το κοιτάξεις, θα το καταλάβεις. Αν το καταναλώνει θα είναι σαν σκοροφαγωμένο.
Ναι ενα μέρος του ειναι ετσι, αλλα έβαλα μερικούς σπόρους απο το κεχρί που ειχε πεσει στο κουτί μεςα στην ταιστρα... Παίζει να το έφαγε απο εκεί!
 
Παιδια καλησπέρα μετα απο πολυ προσπάθεια δεν εχω καταφέρει κατι το πολυ καλο... Οταν βάζω το χέρι συο κλουβί δεν τρελαίνεται επίσης μερικές φορές που το πήγαινα κοντα του το ακουμπούσα αλλα μετα έκανε πιο πίσω... Οταν τρώει το κεχρι που του εχω στο κλουβί κ παω κοντα του απο εξω βέβαια, φευγει, αυτο με στεναχωρεί... Τι λαθος κανω η ποια ειναι η επόμενη κίνηση;
 
Εξαρτάται και από το πουλί βέβαια, κάποια χρειάζονται περισσότερο χρόνο. Το κεχρί μην το αφήνεις μέσα στο κλουβί πλέον. Μόνο με το χέρι σου να του το δίνεις.
Επίσης προσέχεις να είσαι καθιστός και με κάπως κλειστά δάχτυλά και χέρια για να μην τρομάζει;
 
Εξαρτάται και από το πουλί βέβαια, κάποια χρειάζονται περισσότερο χρόνο. Το κεχρί μην το αφήνεις μέσα στο κλουβί πλέον. Μόνο με το χέρι σου να του το δίνεις.
Επίσης προσέχεις να είσαι καθιστός και με κάπως κλειστά δάχτυλά και χέρια για να μην τρομάζει;
Το έβγαλα γιατι το τρώει όλο... Θα του δώσω πιο μετα απο το χέρι μου αλλα όσες φορές το εχω κανει δεν εχει έρθει να φάει
 
Κάνε μια προσπάθεια κρατώντας το στο άνοιγμα της πόρτας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mouris
Τέλεια! Ποτέ ξανά κεχρί στο κλουβί να το χορταίνει.
Προς το παρόν για αρκετό διάστημα, δουλεύεις το ίδιο μοτίβο, να αισθανθεί ασφαλές με το χέρι σου. Μην προχωράς βιαστικά, σιγά-σιγά. Πάνω σ' αυτό το στυλ θ' αρχίσεις να το ακουμπάς, να το κάνεις ν' ανεβαίνει στο χέρι σου, μετά να το χαϊδεύεις κτλ.
 
Τέλεια! Ποτέ ξανά κεχρί στο κλουβί να το χορταίνει.
Προς το παρόν για αρκετό διάστημα, δουλεύεις το ίδιο μοτίβο, να αισθανθεί ασφαλές με το χέρι σου. Μην προχωράς βιαστικά, σιγά-σιγά. Πάνω σ' αυτό το στυλ θ' αρχίσεις να το ακουμπάς, να το κάνεις ν' ανεβαίνει στο χέρι σου, μετά να το χαϊδεύεις κτλ.
Έκοψα ενα πολυ μικρό κομμάτι κ το έβαλα στην παλάμη μου κ έφαγε... Βιαστικά λιγο κ πήγα να το χαϊδέψω αλλα έκατσε για πολυ λιγο...όποτε για μερικές μερες συνεχίζω μονο τάισμα;
 
Back
Top