Γενικά Νεος ιδιοκτήτης κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mouris
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μπράβο, πολυ καλα τα πάτε... Θέλει υπομονη, να σε εμπιστευτεί, μετα θα ειναι ολα παιχνιδάκι...
Μια ερώτηση... Την πρώτη κίνηση για να τον χαϊδέψω πως να την κανω; Την στιγμή που του δινω φαΐ;
 
Μια ερώτηση... Την πρώτη κίνηση για να τον χαϊδέψω πως να την κανω; Την στιγμή που του δινω φαΐ;
Για να φτάσεις σε αυτό το σημείο και να δεχθεί τα χάδια σου θα πρέπει να σε εμπιστευτεί πρώτα. Αυτό μπορεί να πάρει και καιρό. Μη βιάζεσαι. Θα κάνεις αργά και σταθερά βήματα. Μια κίνηση σου μπορεί να το τρομάξει και να σας πάει πίσω. Άστο να τρώει καμιά βδομάδα από το χέρι σου και μετά θα προσπαθήσεις να ανέβει στο χέρι σου. Τα χάδια θα έρθουν αργότερα όταν θα σε έχει εμπιστευτεί πλήρως. Εσείς είστε ακόμα στην αρχή. Μην αγχώνεσαι.
 
Για να φτάσεις σε αυτό το σημείο και να δεχθεί τα χάδια σου θα πρέπει να σε εμπιστευτεί πρώτα. Αυτό μπορεί να πάρει και καιρό. Μη βιάζεσαι. Θα κάνεις αργά και σταθερά βήματα. Μια κίνηση σου μπορεί να το τρομάξει και να σας πάει πίσω. Άστο να τρώει καμιά βδομάδα από το χέρι σου και μετά θα προσπαθήσεις να ανέβει στο χέρι σου. Τα χάδια θα έρθουν αργότερα όταν θα σε έχει εμπιστευτεί πλήρως. Εσείς είστε ακόμα στην αρχή. Μην αγχώνεσαι.
Α οκ όποτε πρώτα παμε να ανεβεί στο χέρι μου, αυτο επίσης την ωρα που του δινω κεχρι το προσπαθώ;
 
Α οκ όποτε πρώτα παμε να ανεβεί στο χέρι μου, αυτο επίσης την ωρα που του δινω κεχρι το προσπαθώ;
Αφού μάθει αρχικά να τρώει από το χέρι σου μέσα στο κλουβί χωρίς να φοβάται και δεις ότι σε πλησιάζει αρκετά, θα τείνεις το δείκτη του χεριού σου λέγοντας του "πάνω", πρέπει να έχεις πολύ υπομονή και να το επαναλάβεις αρκετές φορές. Μόλις ανεβαίνει θα του λες μπράβο και θα του δίνεις τη λιχουδιά του. Με σταθερά βήματα είμαι σίγουρη ότι θα χτίσετε μια πολύ όμορφη σχέση.
 
Αφού μάθει αρχικά να τρώει από το χέρι σου μέσα στο κλουβί χωρίς να φοβάται και δεις ότι σε πλησιάζει αρκετά, θα τείνεις το δείκτη του χεριού σου λέγοντας του "πάνω", πρέπει να έχεις πολύ υπομονή και να το επαναλάβεις αρκετές φορές. Μόλις ανεβαίνει θα του λες μπράβο και θα του δίνεις τη λιχουδιά του. Με σταθερά βήματα είμαι σίγουρη ότι θα χτίσετε μια πολύ όμορφη σχέση.
Ωραία ευχαριστω πολυ... Θα σας ενημερώσω σύντομα...
 
Ρε παιδια εχω μια απορία...όλα τα άγρια πουλιά γίνονται ημερα γιατι πολλοί μου λένε οτι οχι...
 
Ρε παιδια εχω μια απορία... Οχι τα άγρια πουλιά γίνονται ήξερα γιατι πολλοί νου λένε οτι οχι...
Οι παπαγάλοι γίνονται ήμεροι μετά από αρκετό χρόνο και πολύ κόπο. Χρειάζεται υπομονή και επιμονή, αν το θέλεις πολύ μπορεί να το πετύχεις έπειτα από πολλές προσπάθειες. Όχι από τη μία μέρα στην άλλη.
 
Ρε παιδια εχω μια απορία...όλα τα άγρια πουλιά γίνονται ημερα γιατι πολλοί μου λένε οτι οχι...

Σ αυτό παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο! Κατ αρχήν η ηλικία του πουλιού, η προσωπικότητα του, οι ώρες που θα διαθέσεις, ο τρόπος που θα το κάνεις! Λίγο πολύ πάντως όλα ημερεύουν!Άλλα περισσότερο, άλλα λιγότερο!
 
Συμπληρωνοντας τα πολύ σωστά που είπαν τα παιδιά, να προσθέσω πως όταν έχεις ζευγάρι ή 2 παπαγαλους του ίδιου φύλου είναι πιο δύσκολο να τα εξημερωσεις και να τα ημερεψεις. Αυτό δεν σημαίνει πως είναι ανεφικτο, απλά θέλει 10 φορές πιο πολύ κόπο και υπομονή. :)
 
Τωρα ειναι σχεδόν 8... Εγω τον εχω 1,5 μήνα... Εχω καταφέρει να του δινω κεχρι απο χέρι αλλα σε τσαμπί οχι στην παλάμη
 
Έχει σημασία και το ιστορικό του πουλιού, οι εμπειρίες του πριν φθάσει στα χέρια σου.
Κι εγώ πιστεύω όπως όλα τα παιδιά είπαν ότι όλοι μέχρι ενός σημείου εξημερώνονται. Να εντείνεις τις προσπάθειες σου εφόσον σ' ενδιαφέρει και να ακολουθείς μια ρουτίνα στη σχέση σας. Ένα πρόγραμμα. Η ρουτίνα κάνει τα πουλιά να νοιώθουν ασφάλεια και να περιμένουν με χαρά το ημερήσιο συμβάν.
 
Παιδια καλησπέρα, σημερα άφησα το κλουβί ανοιχτό κ μετα απο ωρα το πουλί βγήκε... Κατάφερα κ ανέβηκε στο χέρι μου τον τάισα κ τον άφησα στο Σταντ να ηρέμησει... Μετα απο ωρα ξανα ανήκε στο χέρι μου κ τον έβαλα στο κλουβί!
 
Πλέον να τον βγάζω κάθε μερα; Τι προτείνετε ώστε να ανεβαίνει εύκολα στο χέρι μου;
Αφού μπορείς και το χειρίζεσαι ομαλά χωρίς να ταράζεται το πουλάκι, φυσικά καλύτερα είναι αν έχεις χρόνο κάθε μέρα, ώστε να συνηθίζει σιγά-σιγά.
 
Αυτή τη διαδικασία να την κάνεις κάθε μέρα για λίγα λεπτά και όλο και να αυξανεις το χρόνο που ασχολείσαι μαζί του. Μετά μόλις αυτό "το χετε" προχωράς στο επόμενο βήμα και ίσως να βάλεις λίγο κέχρι στο χέρι σου για να έρθει να φάει από εκεί! Όλα σταδιακά και σιγά σιγά! 😉
 
Τελεια τα νεα σου :D
Για να ανεβηκε στο χερι σου σημαινει οτι εισαι σε καλο δρομο.
Εννοειται και να το βγαζεις εξω καθε μερα περιπου ιδια ωρα αν γινεται γιατι ετσι θα νιωθει περισσοτερη ασφαλεια και θα σε εμπιστευτει περισσοτερο (ειναι του προγραμματος οι παπαγαλοι 😛 )
 
Back
Top