Γενικά Νεος ιδιοκτήτης κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mouris
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
τον εχω στο σαλόνι κ κάθομαι κ εγω μέχρι αργά
Καπνίζεις; Αν ναι πειράζει πολύ, κυρίως τον χειμώνα με τα κλειστά παράθυρα.
Όταν είσαι μόνος, σκέπαζέ τον κατά το σούρουπο και θα κοιμάται ήσυχα. Αν θα έχεις κόσμο, θα πρέπει να το μεταφέρεις πριν νυχτώσει σε άλλον χώρο.
Τα cockatiels παθαίνουν νυχτερινούς πανικούς. Το πανί που θα το σκεπάζεις θα είναι ανοιχτόχρωμο και στο δωμάτιο που κοιμάται θα υπάρχει πάντα φωτάκι νυχτός, αν τρομάξει, να βλέπει να γυρίσει στην θέση του.

Οποιαδήποτε μετακίνηση θεωρώ πως προκαλεί κάποιο άγχος και αλλαγή περιβάλλοντος.. @maria p τι λες εσύ;
Αν είναι μέσα στα πλαίσια μιας καθημερινής ρουτίνας, όχι δεν προκαλεί άγχος. Φτάνει να συμβαίνει πριν νυχτώσει, κατά το σούρουπο και κάθε μέρα, πάντα. Τώρα πάλι αν τύχει κάποια μέρα να υπάρχει κόσμος στο σπίτι, μπορεί να γίνει και εξαιρετικά.
Είναι νωρίς ακόμα, θα εξαρτηθεί και από την συνολική σχέση με το πουλί.
 
Αν είναι μέσα στα πλαίσια μιας καθημερινής ρουτίνας, όχι δεν προκαλεί άγχος. Φτάνει να συμβαίνει πριν νυχτώσει, κατά το σούρουπο και κάθε μέρα, πάντα. Τώρα πάλι αν τύχει κάποια μέρα να υπάρχει κόσμος στο σπίτι, μπορεί να γίνει και εξαιρετικά.
Είναι νωρίς ακόμα, θα εξαρτηθεί και από την συνολική σχέση με το πουλί.
Ναι καπνίζω, απλα δεν εχω κάποιο μέρος βολικό κ για μερα κ για βραδυ ωςτε να με βλεπει
 
Ναι καπνίζω...
Τώρα θα καπνίζεις προσεκτικά σαν να έχεις μωρό στο σπίτι :)
Τώρα σιγά-σιγά το βράδυ το ξεχνάμε. Σε λίγο 5 η ώρα θα σκοτεινιάζει. Το πουλί θα κοιμάται. Μόνο πρωινές ώρες θα συναντιέστε.
 
Τώρα θα καπνίζεις προσεκτικά σαν να έχεις μωρό στο σπίτι :)
Τώρα σιγά-σιγά το βράδυ το ξεχνάμε. Σε λίγο 5 η ώρα θα σκοτεινιάζει. Το πουλί θα κοιμάται. Μόνο πρωινές ώρες θα συναντιέστε.
Μμμμ λιγο δύσκολο βέβαια 😀... Μαλλον πρεπει να του βρω μια θέση λιγο πιο πίσω απο την στιγμή που φοβάται αν το αλλάζεις συνεχεια
 
Αλλη μια ερώτηση επίσης... Διαβάζω οτι πρεπει να το κανω μπάνιο αλλα ακομα δεν μπορει να βγει απο το κλουβί; Τι λύση υπαρχει; Επίσης ψάχνω ενα κλουβί με Σταντ μαζι ώστε να περνάει κ χρόνο εκτός του κλουβιού οταν δεν μπορω να ασχοληθώ μαζι του,έχετε να μου προτείνετε κάποιο;
 
διαβάζω οτι πρεπει να το κανω μπάνιο αλλα ακομα δεν μπορει να βγει απο το κλουβί; Τι λύση υπαρχει;
Δεν χρειάζεται να βγει απ το κλουβί. Μπορείς να του αγοράσεις μια μπανιέρα και να κάνει εκεί μπανάκι! Αλλά προσοχή στα ρεύματα αέρα να μην κρυώσει, αν του το βάλεις πρωί ή μεσημέρι (όχι πιο αργά) και να μην αφήσεις για πάνω από μισή ώρα την μπανιέρα μέσα στο κλουβί. :)
Να ένα μπανάκι:
bath1.jpg

και ένα ρηχό σκεύος επίσης κάνει σαν αυτό:
bath2.jpg


επίσης ψάχνω ενα κλουβί με Σταντ μαζι ώστε να περνάει κ χρόνο εκτός του κλουβιού οταν δεν μπορω να ασχοληθώ μαζι του...
Τι εννοείς ένα κλουβί με σταντ; Εννοείς να το αφήνεις εκτός κλουβιού πάνω στο σταντ να παίζει μόνο του; Ελεύθερο στο σπίτι;
 
διαβάζω οτι πρεπει να το κανω μπάνιο
Μπάνιο κάνει μόνο του, αν και όταν θέλει, με μπανιέρα ή ταψάκι με λίγο νερό που του βάζεις στο κλουβί.
Αν δεν κάνει ποτέ, μπορείς να το ψεκάζεις ελαφρά με ψεκαστήρι στην θέση ντους. Αν βλέπεις ότι το τρομάζει, δεν κάνεις ούτε αυτό.
ψάχνω ενα κλουβί με Σταντ μαζι ώστε να περνάει κ χρόνο εκτός του κλουβιού οταν δεν μπορω να ασχοληθώ μαζι του...
Να πάρεις αλλά έξω θα το έχεις όταν θα είσαι μαζί του, ποτέ μόνο του, καραδοκούν κίνδυνοι.
Για μέσα στο κλουβί, θα φροντίσεις για να περνά τον ελεύθερο χρόνο του, να του έχεις παιχνίδια, κατά προτίμηση χειροποίητα να χαλάνε εύκολα.
 
Δεν χρειάζεται να βγει απ το κλουβί. Μπορείς να του αγοράσεις μια μπανιέρα και να κάνει εκεί μπανάκι! Αλλά προσοχή στα ρεύματα αέρα να μην κρυώσει, αν του το βάλεις πρωί ή μεσημέρι (όχι πιο αργά) και να μην αφήσεις για πάνω από μισή ώρα την μπανιέρα μέσα στο κλουβί. :)
Να ένα μπανάκι:
bath1.jpg

και ένα ρηχό σκεύος επίσης κάνει σαν αυτό:
bath2.jpg



Τι εννοείς ένα κλουβί με σταντ; Εννοείς να το αφήνεις εκτός κλουβιού πάνω στο σταντ να παίζει μόνο του; Ελεύθερο στο σπίτι;
Το κακο ειναι οτι φοβάται ακομα οταν βάλω το χέρι μεσα για να του βάλω μπανιέρα... Επίσης θα ήθελα ενα κλουβάκι με ενα Σταντ απο πάνω να κάθεται...η θα ηταν καλύτερα ενα ξεχωριστό Σταντ με παιχνίδια;
 
επίσης θα ήθελα ενα κλουβάκι με ενα Σταντ απο πάνω να κάθεται...η θα ηταν καλύτερα ενα ξεχωριστό Σταντ με παιχνίδια;
Και τα δύο εντάξει είναι αλλά το δεύτερο μάλλον βολεύει καλύτερα στην κοινωνικοποίηση.
 
Κατι σαν αυτο;

Δεν χρειάζεται να βγει απ το κλουβί. Μπορείς να του αγοράσεις μια μπανιέρα και να κάνει εκεί μπανάκι! Αλλά προσοχή στα ρεύματα αέρα να μην κρυώσει, αν του το βάλεις πρωί ή μεσημέρι (όχι πιο αργά) και να μην αφήσεις για πάνω από μισή ώρα την μπανιέρα μέσα στο κλουβί. :)
Να ένα μπανάκι:
bath1.jpg

και ένα ρηχό σκεύος επίσης κάνει σαν αυτό:
bath2.jpg



Τι εννοείς ένα κλουβί με σταντ; Εννοείς να το αφήνεις εκτός κλουβιού πάνω στο σταντ να παίζει μόνο του; Ελεύθερο στο σπίτι;
Ναι εννοείτε με την παρουσία μου εκεί...
 

Συνημμένα

  • image.webp
    image.webp
    2,8 KB · Προβολές: 18
Παιδια καλησπέρα...χθες άλλαξα κλουβί στον κόκο μου... Του πήρα ενα πολυ πιο μεγάλο κ η τροφή κ το νερο ειναι ψηλά, στην αρχή καθόταν κάτω κάτω κ δεν έτρωγε... Κ χθες αλλα κ σημερα με το που του κατέβασα το φαΐ πήγε αμέσως να φαΐ... Τι μπορει να φταει κ δεν ανεβαίνει στα κλαβια να φάει;
 
τι μπορει να φταει κ δεν ανεβαίνει στα κλαβια να φάει;
Δεν νομίζω πως φταίει κάτι, είναι θέμα προτίμησης ή συνήθειας του πουλιού. Γι αυτό συνήθως τοποθετούμε και κάποιες εξτρά τροφοθήκες.
Μπορείς να αφήσεις και την ψηλότερη, φροντίζοντας βέβαια να ανανεώνεις την τροφή αν δεν την καταναλώνει.
Παρατήρησε το.
Έχουν κι αυτά τις προτιμήσεις τους για την διακόσμηση του χώρου τους :)
 
Σημερα που ήρθαν παιχνίδια κ κλαδιά που παραγγειλα κ του τα έβαλα +μπανιέρα... Ανέβηκε αλλα ακομα δεν τα εχει χρεισιμοποιησει... Επίσης δεν βρήκα πουθενά κεφρι
 
Αν επιτρέπεται που έψαξες; Γιατί εγώ Χαλάνδρι βρίσκω και σε petcity και σε pet4u.
Απο το feeders τα πήρα... Παντος μου φαίνεται περίεργο γιατι ούτε στα παιχνίδια εχει πάει ούτε στα σχοινιά... Επίσης την μπανιέρα την κοιτάει συνέχεια κ ήπιε νερο
 
Όλα φαίνονται απόλυτα φυσιολογικά, τα πουλιά είναι επιφυλακτικά με τα νέα πράγματα.
Την μπανιέρα σε λίγο αφαίρεσέ την. Μην την αφήνεις μέσα το βράδυ, παθαίνουν πανικούς, μην σου τραυματιστεί.
 
Όλα φαίνονται απόλυτα φυσιολογικά, τα πουλιά είναι επιφυλακτικά με τα νέα πράγματα.
Την μπανιέρα σε λίγο αφαίρεσέ την. Μην την αφήνεις μέσα το βράδυ, παθαίνουν πανικούς, μην σου τραυματιστεί.
Λες να του βάλω μια ταιστρα κάτω μέχρι να συνηθίσει την πάνω ; Γιατι τρώει μονο οταν του το βάζω κάτω!
 
Ναι βάλε και στα δύο σημεία.
Οκ... Θα σας ενημερώσω για κάθε εξέλιξη... Το θετικό ειναι οτι οταν βάζω το χέρι στο κλουβί, δεν πεθαίνει πανικό απλα πάει προς τα πίσω κ σχεδόν παντα κανει ενα ξεφυςιγμα...
 
Back
Top