Ασθένειες Νερουλές κουτσουλιές κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης john85
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

john85

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαρ 2018
Μηνύματα
8
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους.
Εχω εδω και 20 μερες ενα δευτερο κοκατιλ το οποιο κανει νερουλες κουτσουλιες. Πρεπει να ανυσηχω;
 

Συνημμένα

  • 20180306_145515.webp
    20180306_145515.webp
    19,8 KB · Προβολές: 28
  • 20180306_145517.webp
    20180306_145517.webp
    19,2 KB · Προβολές: 26
  • 20180306_145528.webp
    20180306_145528.webp
    9,5 KB · Προβολές: 29
  • 20180306_145538.webp
    20180306_145538.webp
    13,8 KB · Προβολές: 28
Γεια σου, καλώς ήρθες με τα κοκατιλάκια σου!
Έχεις 20 ημέρες το πουλάκι; ή εδώ και 20 ημέρες παρουσιάζει νερουλές κουτσουλιές;
Θα πρέπει να μας δώσεις όσα περισσότερα στοιχεία μπορείς για την προέλευση του πουλιού, δηλαδή το πήρες από petshop, από εκτροφείο; από που;
Ποια είναι η διατροφή του; Σε ποιο σημείο του σπιτιού βρίσκεται το κλουβί του; Πόσες ώρες κοιμάται; Γνωρίζεις την ηλικία του; Η υπόλοιπη συμπεριφορά του πως είναι;
Εκ πρώτης όψεως, το πουλάκι από εμφάνιση και στάση σώματος δεν δείχνει κάτι.
Επίσης το πιο ανησυχητικό είναι το χρώμα της κουτσουλιάς και τα αχώνευτα σπόρια που υπάρχουν σ' αυτές.

Αυτά χωρίς ερμηνεία.
Αν σου είναι εφικτό, θα σου συνέστηνα να επισκεφθείς κάποιον ειδικευμένο κτηνίατρο, για μικροβιολογική εξέταση κουτσουλιών, όπου εύκολα θα βγάλεις συμπέρασμα. Αν είσαι κοντά στα βόρεια προάστια, υπάρχει και η λύση της εξέτασης των κουτσουλιών στο δημόσιο υγειονομικό.
Πες και τα λέμε :)
 
Καλησπερα και ευχαριστω για την αμεση απαντηση.
Το παπαγαλακι το εχω 20 μερες και το πηρα απο Pet shop. Η διατροφη του ειναι μονο σποροι (χυμα τροφη) που παιρνω απο pet shop. Το κλουβι ειναι σε δωματιο(γραφειο). Κοιμουνται αρκετα καλα προπαντως το βραδυ.
Το μονο που εχω να προσθεσω ειναι οτι οταν το πηρα παρατηρησα οτι το ματακι του ειχε θεμα και εκλεινε. Το πηγα σε γιατρο και μου εδωσε θεραπεια με tobrex και αντιβιωση. Το ματακι φαινεται οτι εφταιξε και ολα καλα εκτος απο τις κουτσουλιες.Απο το μαγαζι οταν το πηρα μου ειπαν ειναι 6 μηνων περιπου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Το πηγα σε γιατρο και μου εδωσε θεραπεια με tobrex και αντιβιωση
Ωραία από θέση φαίνεται μια χαρά. Τα παντζούρια είναι ανοιχτά ώστε να ξημερώνει στην ώρα του και όχι όταν ξυπνήσεις για να τ' ανοίξεις;
Ποιο ήταν το φάρμακο και για πόσες μέρες το έλαβε; Μπορείς/θέλεις να μας πεις το όνομα του γιατρού;
το φάρμακο το έδωσε για το μάτι του; ή είδε κάποιο άλλο πρόβλημα; Ο γιατρός κατά την εξέταση έπιασε το πουλί στα χέρια του; κοίταξε την κοιλιά του;
Μετά την αντιβίωση έλαβε προβιοτικά για την αποκατάσταση της χλωρίδας του εντέρου και βιταμίνες;
Εσύ στις κουτσουλιές βλέπεις αχώνευτα σπόρια που είδα εγώ; ή μήπως είναι πεσμένα σπόρια της τροφής;
 
Τα παντζουρια τα ανοιγω 8 το πρωι και ειναι ανοιχτα μεχρι το βραδυ. Ειναι φωτεινο το δωματιο χωρις να τα χτυπαει ο ηλιος εκτος απο κανενα μισαωρο.
Το φαρμακο ηταν το baytril για 5 μερες γιατι το πουλι ειχε πεφυκιτιδα απο οτι μου ειπε ο γιατρος. Το πουλι ηταν αρκετα φοβισμενο και αγχωμενο και δε καταφερε να το πιασει ο γιατροσ. Για αυτο μου εδωσε και αντιβιωση γιατι ηταν αδυνατο να το πιασω και εγω για να του βαζω κολυριο.
Δε του εδωσα κατι μετα την αντιβιωση. Δε γνωριζα.
Εχει πεσμενα σπορια αλλα γυρω απο την κουτσουλια. Την αντιβιωση την αρχισα 3 μερες αφου τον πηρα και εχει σταματησει εδω και 15 μερες κοντα.
 
Ωραία.
Αν νιώθεις ικανοποιημένος από τον γιατρό, θα έλεγα να του τηλεφωνήσεις και να του πεις για τις κουτσουλιές. Αν είναι δυνατόν να του στείλεις τις φωτογραφίες με mail να τις δει.
Να τον ρωτήσεις αν συνεργάζεται με κάποιο μικροβιολογικό εργαστήριο για να κάνετε έλεγχο στις κουτσουλιές και πόσο θα σου στοιχίσει όλη αυτή η υπόθεση, για να δεις αν μπορείς να το αντιμετωπίσεις οικονομικά.
Αν θεωρήσεις το ποσόν μεγάλο, θα δου δώσουμε διεύθυνση στην Αγ. Παρασκευή Αττικής, να κάνεις την εξέταση με λιγότερο από 10 ευρώ και θα σου δώσουμε και οδηγίες πως θα συλλέξεις τις κουτσουλιές.
Μετά την αντιβίωση χορηγούμε προβιοτικά, είτε στο νερό, είτε στην αυγοτροφή αν και εφόσον τρώει το πουλάκι (αυγοτροφή).
Στο νερό υπάρχουν ειδικά προβιοτικά για πουλιά αλλά εναλλακτικά μπορείς να δώσεις ανθρώπινο Ultra levure των 50 mg, σε δοσολογία 1 κάψουλα στο λίτρο (εννοείται μόνο τη σκόνη της) για 4-5 μέρες και στη συνέχεια πάλι στο νερό, κάποιο πολυβιτναμινούχο, να έχει οπωσδήποτε και βιταμίνη C.
Ακόμα με μικρή διαφορά στη τιμή, μπορείς να προμηθευτείς συσκευασμένη τροφή και σταδιακά να του αλλάξεις την χύμα με αυτή, γιατί οι χύμα τροφές εγκυμονούν κινδύνους για τα πουλιά.
Δες πως θα το χειριστείς και θα σου πούμε και κάποια άλλα πράγματα για προληπτικές εναλλακτικές θεραπείες.
 
OK Σε ευχαριστω παρα πολυ. Θα αρχισω με το γιατρο και βλεπω.
 
Τέλεια, θα περιμένουμε τις εξελίξεις σας, που πιστεύω θα είναι καλές. Μη μας ξεχάσεις να μας πεις τα νέα σας :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: john85
Καλησπέρα και πάλι.
Το κοκατιλ μου για 2 μερες εκανε πιο στερεες κουτσουλιες και απο εχθες παλι τα ιδια.Βρηκα ενα αλλο ποστ στο Forum που οι κουτσουλιες ειναι ιδιες με του δικου μου.
https://community.petbirds.gr/threads/Κοκατίλ-με-διάρροια-τι-να-κάνω.20048/.
Ο γιατρος μου ειπε οτι μαλλον εχουμε να κανουμε με κοκκιδίωση και θα χρειαστει αντιβιωση παλι.
Θα ηθελα αν γινεται να με ενημερωσετε για το μικροβιολογικο στην Αγ. Παρασκευη να παω να κανω εξεταση στις κουτσουλιες.
 
Back
Top