Ασθένειες Ξανα ποδαγρα σε καναρινα

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Παιδια πριν 1μιση μηνα η καναρινα μου εβγαλε λεπια στο ποδι..
αμεσως πηρα το podagrine..
Λεει οτι δν φευγει αμεσως, αλλα σκοτωνει τα βακτηρια και αποτρεπει την μολυνση.. Εχθες ειδα οτι το ανεβαζε να το κρυψει μαλλον γιατι πονουσε.. Της εβαλα παλι podagrine..
Μηπως να παρω κατι αλλο;
φωτογραφιες δεν εβγαλα.. Δεν θελω να την πειραζω γιατι εχει νεοσσους 10-11 ημερων
 
φωτογραφιες δεν εβγαλα.. Δεν θελω να την πειραζω
Βασίλη φοβάμαι ότι, χωρίς φωτογραφία δεν θα ρισκάρει κανείς να σου πει τη γνώμη του. Η πιθανότητα να κάνουμε λάθος σε κάτι που βλέπουμε σε φωτογραφία είναι σχετικά μεγάλη, πόσο μάλλον όταν δεν υπάρχει τίποτε να δούμε.
 
Βασίλη φοβάμαι ότι, χωρίς φωτογραφία δεν θα ρισκάρει κανείς να σου πει τη γνώμη του. Η πιθανότητα να κάνουμε λάθος σε κάτι που βλέπουμε σε φωτογραφία είναι σχετικά μεγάλη, πόσο μάλλον όταν δεν υπάρχει τίποτε να δούμε.

Το καταλαβαινω αυτο που λες..
Δεν θελω να την πειραζω και να την βγαζω εξω.. Να συνεχισω το podagrine και την πεμτη που θα της ξαναβαλω να βγαλω φωτογραφια;
Ειναι λεπι..
 
Το καταλαβαινω αυτο που λες..
Δεν θελω να την πειραζω και να την βγαζω εξω.. Να συνεχισω το podagrine και την πεμτη που θα της ξαναβαλω να βγαλω φωτογραφια;
Ειναι λεπι..
Δοκίμασε και την epithol και μην ξεχάσεις τις φωτογραφίες.
 
http://picresize.com/images/rsz_20150709_082320.jpg
Είναι αυτό που οι περισσότεροι υποπτευόμασταν...
Καθημερινή επάλειψη με epithol ακολουθώντας τις οδηγίες του θέματος https://community.petbirds.gr/threads/Έχει-λέπια-στα-πόδια-το-καναρίνι-μου.24285/#post-279949
Επιπλέον κόψιμο στα νύχια του πουλιού και καθημερινή αλλαγή στις πατήθρες...
 
Είναι αυτό που οι περισσότεροι υποπτευόμασταν...
Καθημερινή επάλειψη με epithol ακολουθώντας τις οδηγίες του θέματος https://community.petbirds.gr/threads/Έχει-λέπια-στα-πόδια-το-καναρίνι-μου.24285/#post-279949
Επιπλέον κόψιμο στα νύχια του πουλιού και καθημερινή αλλαγή στις πατήθρες...

Κυριε Γιαννη τις πατηθρες τις πλενω καθε τριτη μερα.. Προχθες εκανα μια ερευνα για να βρω την epithol..2 καταστηματα μου ειπανε οτι την φερνουν κατοπιν παραγγελιας.. Επισης μου ειπανε οτι δεν κανει να παει αυτη η κρεμα στα φτερα η σε καποιο αλλο σημειο στο σωμα της.. Δεν θυμαμαι ακριβως το λογο αλλα αν θυμαμαι καλα ειπανε οτι στην ουσια αχρηστευει το πουπουλο και πιανει ενα ζουζουνι.. Κατι τετοιο..
Και μου ειπαν οτι επειδη κλωθει ακομα τους νεοσσους να μην της βαλω..
Τωρα θα ακουσω την δικη σας γνωμη..
Εχω ξεκινησει και βαζω podagrine..
Σημερα καθως της εβαζα podagrine χτυπησε με το ποδι της το ειδικο πινελο που της εβαζα το podagrine και ''ξεφτυσε'' ενα λεπι απο το ποδι της..
 
Σημερα καθως της εβαζα podagrine χτυπησε με το ποδι της το ειδικο πινελο που της εβαζα το podagrine και ''ξεφτυσε'' ενα λεπι απο το ποδι της..
"Λέπια" θα φεύγουν πολύ περισσότερα όσο γιατρεύονται τα πόδια της.
Η κατάσταση των ποδιών της όμως έπρεπε να αντιμετωπιστεί πολύ νωρίτερα... στην προετοιμασία του ζευγαριού και κυρίως έπρεπε να φροντίσεις να μην έχεις νεοσσούς τον Ιούλιο, ή τέλος πάντων φρόντισε να τελειώνουν αυτά τα βάσανα για το πουλί.
Οι ζέστες της εποχής ευνοούν κάθε μορφής παράσιτα... επιδεινώνονται οι καταστάσεις πολύ άσχημα... και φτάνουμε σε τέτοια αποτελέσματα.
Η epithol είναι πιστεύω καταλληλότερη για την περίπτωση γιατί ο πληθυσμός των παρασίτων είναι τεράστιος... και μόνο μ' αυτή παλεύονται σύντομα και αποτελεσματικά.
επισης μου ειπανε οτι δεν κανει να παει αυτη η κρεμα στα φτερα η σε καποιο αλλο σημειο στο σωμα της.. Δεν θυμαμαι ακριβως το λογο αλλα αν θυμαμαι καλα ειπανε οτι στην ουσια αχρηστευει το πουπουλο και πιανει ενα ζουζουνι.. Κατι τετοιο..
Οποιοσδήποτε μπορεί ανεύθυνα να σου πει οτιδήποτε...
Εσύ όμως αποφασίζεις με τα δικά σου κριτήρια...
Το μόνο κακό που μπορεί να κάνει είναι να λερώσει κάπως τα φτερά της...
Άλλο όμως βρομίζω για λίγο διάστημα τα φτερά κι άλλο επιτρέπω τέτοια κατάσταση στα πόδια του πτηνού.
Και μου ειπαν οτι επειδη κλωθει ακομα τους νεοσσους να μην της βαλω..
Πρέπει να αποφασίσεις αν κινδυνεύουν οι νεοσσοί περισσότερο από την κρέμα που θα βάλεις ή τα παράσιτα που κουβαλάει στα πόδια της..
Κυριε Γιαννη τις πατηθρες τις πλενω καθε τριτη μερα..
Εγώ μιλάω για καθημερινή αλλαγή και όχι μόνο πλύσιμο.
Καθαρές κάθε μέρα...
Οι παλιές αμέσως πάνε σε καθαρισμό, απολύμανση και καλό στέγνωμα για 4-5 ώρες στον ήλιο.
Την άλλη μέρα είναι έτοιμες.
Ξαναγράφω... Ο καθένας μας μπορεί να γράφει ότι θέλει...
Η κρίση και η απόφαση είναι δική σου, αποκλειστικά δική σου.
 
"Λέπια" θα φεύγουν πολύ περισσότερα όσο γιατρεύονται τα πόδια της.
Η κατάσταση των ποδιών της όμως έπρεπε να αντιμετωπιστεί πολύ νωρίτερα... στην προετοιμασία του ζευγαριού και κυρίως έπρεπε να φροντίσεις να μην έχεις νεοσσούς τον Ιούλιο, ή τέλος πάντων φρόντισε να τελειώνουν αυτά τα βάσανα για το πουλί.
Οι ζέστες της εποχής ευνοούν κάθε μορφής παράσιτα... επιδεινώνονται οι καταστάσεις πολύ άσχημα... και φτάνουμε σε τέτοια αποτελέσματα.
Η epithol είναι πιστεύω καταλληλότερη για την περίπτωση γιατί ο πληθυσμός των παρασίτων είναι τεράστιος... και μόνο μ' αυτή παλεύονται σύντομα και αποτελεσματικά.

Οποιοσδήποτε μπορεί ανεύθυνα να σου πει οτιδήποτε...
Εσύ όμως αποφασίζεις με τα δικά σου κριτήρια...
Το μόνο κακό που μπορεί να κάνει είναι να λερώσει κάπως τα φτερά της...
Άλλο όμως βρομίζω για λίγο διάστημα τα φτερά κι άλλο επιτρέπω τέτοια κατάσταση στα πόδια του πτηνού.

Πρέπει να αποφασίσεις αν κινδυνεύουν οι νεοσσοί περισσότερο από την κρέμα που θα βάλεις ή τα παράσιτα που κουβαλάει στα πόδια της..

Εγώ μιλάω για καθημερινή αλλαγή και όχι μόνο πλύσιμο.
Καθαρές κάθε μέρα...
Οι παλιές αμέσως πάνε σε καθαρισμό, απολύμανση και καλό στέγνωμα στον ήλιο (4-5 ώρες στον ήλιο).
Την άλλη μέρα είναι έτοιμες.
Ξαναγράφω... Ο καθένας μας μπορεί να γράφει ότι θέλει...
Η κρίση και η απόφαση είναι δική σου, αποκλειστικά δική σου.


Κυριε Γιαννη να την παρω αμεσως την epithol, απλα περιμενα να περασει η μια μερα που σας ελεγα ωστε να βαλω podagrine και να βγαλω μια φωτογραφια για να σας δειξω την κατασταση.
Εμπιστευομαι πολυ την κρισης σας γιατι ξερετε πολυ καλυτερα απο μενα και θα ηθελα αν γινετε να μου πειτε εσεις τι να κανω.
Εγω θα παω το απογευμα κιολας να την αγορασω και μπορω να αλλαζω τις πατηθρες καθημερινα.
Οι νεοσσοι θα εχουν προβλημα με την epithol? υπαρχει κινδυνος; Αυτο θα ηθελα πιο πολυ να μαθω..
Αν πειραξει τους νεοσσους θα τους παρω απο την καναρα και θα της κανω την θεραπεια, απλα θελω να ξερω σιγουρα..
Με το podagrine δεν ειδα κατι στους νεοσσους.. Ουτε σε αυτους που εχει τωρα και ουτε στους προηγουμενους..
 
Εγω θα παω το απογευμα κιολας να την αγορασω
Και καλά θα κάνεις, στοιχίζει ελάχιστα (6-7 ευρώ) και κάνει θαύματα.
Οι νεοσσοι θα εχουν προβλημα με την epithol? υπαρχει κινδυνος; Αυτο θα ηθελα πιο πολυ να μαθω..
Αν πειραξει τους νεοσσους θα τους παρω απο την καναρα και θα της κανω την θεραπεια, απλα θελω να ξερω σιγουρα..
Ως κρέμα είναι ακίνδυνη... Πολλές φορές έχω δει πουλιά να την τρίβουν στα πόδια τους με το ράμφος τους...
Μειονέκτημα είναι η λιπαρή μορφή της (σαν βαζελίνη) που πιθανόν να λερώσει κάπως πατήθρες και φτερά... όμως εντελώς προσωρινά.
Ίσως το μοναδικό κακό που θα κάνει στους νεοσσούς είναι να τους λαδώσει λίγο...
 
Και καλά θα κάνεις, στοιχίζει ελάχιστα (6-7 ευρώ) και κάνει θαύματα.

Ως κρέμα είναι ακίνδυνη... Πολλές φορές έχω δει πουλιά να την τρίβουν στα πόδια τους με το ράμφος τους...
Μειονέκτημα είναι η λιπαρή μορφή της (σαν βαζελίνη) που πιθανόν να λερώσει κάπως πατήθρες και φτερά... όμως εντελώς προσωρινά.
Ίσως το μοναδικό κακό που θα κάνει στους νεοσσούς είναι να τους λαδώσει λίγο...

Σας ευχαριστω πολυ Κυριε Γιαννη..σημερα κιολας θα ακολουθησω αυτην την θεραπεια!
Τωρα να πλυνουμε 2 πατηθρες παραπανω δεν τρεχει και κατι..η υγεια του πουλιου εχει σειρα πρωτα!
 
Τωρα να πλυνουμε 2 πατηθρες παραπανω δεν τρεχει και κατι..η υγεια του πουλιου εχει σειρα πρωτα
Σωστόος, για τον ίδιο ακριβώς λόγο κι επειδή τώρα τελευταία ''παίζει'' αρκετά το θέμα, χθες πήρα κι αλλες πατήθρες για να αφήνω στην απολύμανση-χλώριο και να πλένω τις προηγούμενες. Τώρα έχω τις διπλάσιες από αυτές που ''χρειάζομαι''
 
Σωστόος, για τον ίδιο ακριβώς λόγο κι επειδή τώρα τελευταία ''παίζει'' αρκετά το θέμα, χθες πήρα κι αλλες πατήθρες για να αφήνω στην απολύμανση-χλώριο και να πλένω τις προηγούμενες. Τώρα έχω τις διπλάσιες από αυτές που ''χρειάζομαι''

κι εγω το ιδιο!
Σημερα μαλιστα επλυνα ολη την κλουβα που ειχα την καναρα μεσα αφου ποια οι νεοοσοι μου ξεκινησαν και τρωνε μονοι τους..
 
Η καναρινα αρχιζει και βγαζει απο ενα δαχτυλο και στα 2 ποδια στο πισω μερος..
Βλεπω πως μαλακωνει το ποδι της απο την αλιφη αλλα δεν βλεπω να φευγουν..
επισης στο πουλακι που ειχε ερθει σε μενα περυσι (το λουγαροκαναρο) εβγαλε ενα σπυρακι στο ποδι.. Ευλογια μαλλον ειναι..
Του βαζω podagrine.. Παιδια αυτα απο τι προερχονται; Ειναι δυνατον απο συχνη καθαριοτητα και να εχω τετοια πραγματα;
δεν μπορω να καταλαβω γιατι γινονται αυτα..
Η καρδερινα μου που ειναι 9 χρονων εχει κατι ποδαρακια λες και βλεπουμε πουλακι φωλιας ημερων... Τοσο ροζ και τοσο μαλακά.. Τι να πω.. Τα φωτα σας παρακαλω..
 
Η αποκατάσταση των ποδιών και η απομάκρυνση του κατεστραμμένου δέρματος (τα λέπια) χρειάζονται χρόνο και περισσότερο βοήθεια από μας. Με τακτικό μασάζ με την epithol καταφέρνουμε και τα "λέπια" να απομακρύνουμε αλλά και να εισχωρήσει η κρέμα στα "κρυφά" σημεία που ζουν τα παράσιτα και να εξολοθρευτούν.
Η καλή καθαριότητα και τακτική αλλαγή στις πατήθρες είναι το δεύτερο που πρέπει να προσέχουμε καθώς και η ολική αντιμετώπιση παρόμοιων καταστάσεων σε όλα τα πουλιά μας.
Η καναρινα αρχιζει και βγαζει απο ενα δαχτυλο και στα 2 ποδια στο πισω μερος..
Μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία κοντινή για να δούμε τις "λεπτομέρειες";
εβγαλε ενα σπυρακι στο ποδι.. Ευλογια μαλλον ειναι..
Σε αυτή την περίπτωση να βάζεις αλοιφή betadine.
 
Η αποκατάσταση των ποδιών και η απομάκρυνση του κατεστραμμένου δέρματος (τα λέπια) χρειάζονται χρόνο και περισσότερο βοήθεια από μας. Με τακτικό μασάζ με την epithol καταφέρνουμε και τα "λέπια" να απομακρύνουμε αλλά και να εισχωρήσει η κρέμα στα "κρυφά" σημεία που ζουν τα παράσιτα και να εξολοθρευτούν.
Η καλή καθαριότητα και τακτική αλλαγή στις πατήθρες είναι το δεύτερο που πρέπει να προσέχουμε καθώς και η ολική αντιμετώπιση παρόμοιων καταστάσεων σε όλα τα πουλιά μας.

Μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία κοντινή για να δούμε τις "λεπτομέρειες";

Σε αυτή την περίπτωση να βάζεις αλοιφή betadine.


Ευχαριστω για τις απαντησεις σας κ. Γιαννη..
σε λιγακι θα προσθεσω και φωτογραφια
παντως η καθαριοτητα ειναι συχνη και στις πατηθρες ακομα πιο συχνη
αν οχι καθε μερα μερα παρα μερα σιγουρα

rsz_11756659_10203416547128546_163820886_n.jpg
 
Να υποθέσω πως δεν έχει βάλει ακόμη epithol... στην οποία θα πρέπει να επιμείνεις καθημερινά...
Αυτό που μοιάζει με νέο δάχτυλο είναι τα απομεινάρια της επίθεσης από τα ακάρεα στα πόδια του πτηνού. Έχουν εισχωρήσει και δημιουργούν διόγκωση στο δέρμα...
Χρειάζεται επίμονη προσπάθεια και ασταμάτητη αγωγή...
Με την κρέμα θα κάνεις προσπάθεια να στερήσεις τον αέρα από αυτά τα παράσιτα ώστε αν δεν τα "φτάσει" το φάρμακο... Να πεθάνουν από έλλειψη οξυγόνου.
2.webp
Αν θέλεις μπορείς να διαβάσεις σχετικά https://community.petbirds.gr/threads/Παραμορφωμένο-πόδι-καναρινιού.14524/
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Κ. Γιαννη απο την προηγουμενη φορα που ειπα να παω να την παρω πηγα την επομενη μερα σε 3 πετ σοπ και δν την ειχανε την αλιφη επειδη ειναι ακριβη και δν την πουλανε ευκολα
και μου ειπανε και οι 3 να της βαλω nivea.. και εβαζα nivea.. Αλλα αυριο θα την παρω οπωσδηποτε..
 
Κ. Γιαννη απο την προηγουμενη φορα που ειπα να παω να την παρω πηγα την επομενη μερα σε 3 πετ σοπ και δν την ειχανε την αλιφη επειδη ειναι ακριβη και δν την πουλανε ευκολα
και μου ειπανε και οι 3 να της βαλω nivea.. και εβαζα nivea.. Αλλα αυριο θα την παρω οπωσδηποτε..
Βασίλη... Να την παραγγείλεις οπωσδήποτε. https://petbirds.gr/product/beaphar-epithol/
 
Back
Top