Ασθένειες Ξανα ποδαγρα σε καναρινα

Μην ξεχνάς @billdere , Βασίλη - Καλό μασάζ στα πόδια της κανάρας, καθαριότητα στον πάτο του κλουβιού και στις πατήθρες.
 
Μην ξεχνάς @billdere , Βασίλη - Καλό μασάζ στα πόδια της κανάρας, καθαριότητα στον πάτο του κλουβιού και στις πατήθρες.

Πατηθρες πλενονται συνεχεια.
Ναι της εκανα μασαζ..
Ηθελα να ρωτησω.. Αν ειναι καλο που της βαζω και πανω απο τα δαχτυλα.
 
Αν κανει λεει.. Μεσα στην πρωτη μερα αυτο που ονομασα εγω δαχτυλο το πρωι που πηγα να της βαλω αλιφη αυτο ενω ητανε σκληρο ειχε μαλακωσει και κουνιοτανε, δεν το πειραξα καθολου.. Εβαλα αλιφη κανοντας μασαζ στα ποδια της και το απογευμα αυτο το κομματι ειχε φυγει.

Και να προσθεσω πως στο αλλο πουλακι που του βαζω betadine εχει μαυρισει το σπυρακι..
 
Παιδια η epithol εκανε πολυ καλη δουλεια!
Τα ποδαρακια της καναρας μου εγιναν πολυ καλα!
Ειναι 6 μερες που της βαζω την αλιφη...
Ποσο να συνεχισω ακομα;
Μεχρι την παρασκευη που φευγω διακοπες;
 
Έχει φύγει εντελώς το πρόβλημα; Είναι εύκολο να δούμε τα πόδια;
 
Αν δεις την φωτιογραφια που ειχα ανεβασει με το τωρα ειναι σαν να αρχιζει η ποδαγγρα.. Αυριο πριν της βαλω αλιφη θα βγαλω φωτογραφιας και θα σας την δειξω!
 
Καλημερα σας!
Οριστε μια σημερινη φωτογραφια!

ποδαγρα_καναρινα.webp ποδαγρα_καναρινα_2.webp

ΥΓ.. Θα της τα κοψω τα νυχια.. Απλα δεν θελω να την ταλαιπωρω πολυ καθε μερα που την πιανω.. ☹
 
ΥΓ.. Θα της τα κοψω τα νυχια.. Απλα δεν θελω να την ταλαιπωρω πολυ καθε μερα που την πιανω.. ☹
Να της τα κόψεις με την επόμενη φορά που θα πρέπει να της βάλεις αλοιφή.
 
Ενταξει.. Δεν εχει προβλημα το λερομα τν φτερων της ετσι;
Προσπάθησε όσο μπορείς να το αποφύγεις. Το πτέρωμα των πουλιών λειτουργεί ως όργανο του σώματος και πρέπει να βρίσκεται πάντα σε όσο το δυνατόν καλύτερη κατάσταση.
Ποσο να συνεχισω ακομα;
Δεν ξέρω πόσες μέρες επιτρέπεται με βάση τις οδηγίες, αλλά από τη φωτογραφία συμπεραίνω ότι χρειάζεται αρκετές μέρες ακόμη για να αποκατασταθεί το πρόβλημα. Επίσης βλέπω ότι έχουν αρχίσει να δημιουργούνται νεκρώσεις στο δέρμα με κίνδυνο να γίνουν έλκη και να οδηγήσουν σε ποδοδερματίτιδα.

Τι είδους πατήθρες έχεις στο κλουβί; Από πάχος πώς πάει το πουλί; Πόσον καιρό είναι έτσι τα πόδια του; Πτερόρροια έχει ξεκινήσει;

Ξεκίνησε να του δίνεις μια πολυβιταμίνη καθημερινά (καθημερινή αλλαγή νερού και να μη βρίσκεται στον ήλιο). Επίσης βάλε στη διατροφή του μπρόκολο (τα φύλλα κυρίως), καρότο, βερίκοκο, κόκκινη πιπεριά. Αυτά εναλλάξ και παρακολούθησε ποια από αυτά θα φάει και συνέχισε με αυτά.
 
Πφφ.. Δυστυχως την λερωνω λιγακι καθημερινα γιατι δεν καθεται.. Να φυγει θελει.. Τις πατηθρες επειδη τις πλενω συνεχεια εχω τις κλασσικες τα κλαδακια..
Οι νεκρωσεις πως εγιναν; Πφφ.. Απο την αλιφη;
Η ποδαγγρα ειναι σχεδον 2 μηνες.. Το αφησα λογο νεοσσων..χαζομαρα μου που προχωρισα σε 3 γεννα.. Αλλα αυτα τα μαυρα δεν ητανε..
Ειναι λιγο παχυα απο τις γεννες.. Αλλα οχι υπερβολικα..φυσιολογικα πλαισια.
Πτερορροια δεν εχει ξεκινησει ακομα.
Το νερο της το αλλαζω 2 φορες την ημερα, σε ολα τα πουλακια για την ακριβεια.
Απο διατροφη της δινω της versele laga premium και αυγοτροφη.
Τι βιταμινη να της δωσω;
 
Back
Top