Ασθένειες Ξανα ποδαγρα σε καναρινα

Βασίλη καλημέρα, με αφορμή το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις επικοινώνησα με έναν καλό μου φίλο εκτροφεα με πάνω από 20 χρόνια ενασχόλησης και του περιέγραψα το πρόβλημα σου. Μου είπε ότι σε τέτοια κατάσταση που έχει πληγωθεί το πόδι το επιθολ δεν βοηθάει δραστικά, συγκεκριμένα μου είπε ότι έχει ησυχάσει οριστικά με το πρόβλημα της ποδαγρας εδώ και καιρό κάνοντας κάτι πολύ απλό. Σε ένα κουτάλι της σούπας βάζεις λίγο βαζελίνη στο κέντρο και μια με δύο σταγόνες μπενταντιν και με την βοήθεια μιας οδοντογλυφίδας το κάνεις ένα ομοιόμορφο μείγμα και κάνεις καθημερινή επάλειψη στα ποδαράκια μέχρι να φύγει τελείως η ποδαγρας. Μου εξήγησε ότι το Μπενταντιν απολυμενει και κλείνει την πληγή ενώ η βαζελίνη καταπολεμά την ξηροδερμια που προκαλεί το Μπενταντιν. Σε καναρα που είχε συνέχεια ποδαγρα με πολύ πληγωμένα πόδια το εφάρμοσε και όχι μόνο πέρασε αλλά σταμάτησε επιπλέον να παθαίνει ποδαγρα.
Αυτό το κλίμα θέλουμε! Να ρωτάει ο ένας για το πρόβλημα του άλλου! Μπράβο σου Κώστα! Βασίλη μου δοκίμασε αυτό που σου είπε ο Κώστας... μου ακούγεται καλό και δεν έχεις να χάσεις κάτι. Απλά δε ξέρω πως θα κάνεις την καθημερινή επάλειψη...
 
Βασίλη καλημέρα, με αφορμή το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις επικοινώνησα με έναν καλό μου φίλο εκτροφεα με πάνω από 20 χρόνια ενασχόλησης και του περιέγραψα το πρόβλημα σου. Μου είπε ότι σε τέτοια κατάσταση που έχει πληγωθεί το πόδι το επιθολ δεν βοηθάει δραστικά, συγκεκριμένα μου είπε ότι έχει ησυχάσει οριστικά με το πρόβλημα της ποδαγρας εδώ και καιρό κάνοντας κάτι πολύ απλό. Σε ένα κουτάλι της σούπας βάζεις λίγο βαζελίνη στο κέντρο και μια με δύο σταγόνες μπενταντιν και με την βοήθεια μιας οδοντογλυφίδας το κάνεις ένα ομοιόμορφο μείγμα και κάνεις καθημερινή επάλειψη στα ποδαράκια μέχρι να φύγει τελείως η ποδαγρας. Μου εξήγησε ότι το Μπενταντιν απολυμενει και κλείνει την πληγή ενώ η βαζελίνη καταπολεμά την ξηροδερμια που προκαλεί το Μπενταντιν. Σε καναρα που είχε συνέχεια ποδαγρα με πολύ πληγωμένα πόδια το εφάρμοσε και όχι μόνο πέρασε αλλά σταμάτησε επιπλέον να παθαίνει ποδαγρα.

Σε ευχαριστω παρα πολυ Κωσταα!
Ειλικρινα.. Θα το δοκιμασω σημερα που ειμαι εξοδουχος!
Αλικη θα την δωσω στην κοπελα μου..
Αναγκαστηκα..
Σας ευχαριστω πολυ ολους που με βοηθατε! :D
 
Συγκεντρώνεις πολλά μόρια :) Καλό παιδί, καλό μέλος, επιμελής φιλόζωος, ε τώρα και φαντάρος!

😀!
Σε ευχαριστω πολυυ Μαριαα!
Ελπιζω καποια στιγμη να σας γνωρισω οολους απο κονταα!
 
Εχθες με το που βγηκα απο το στρατοπεδο πηγα και αγορασα μπεταντιν, βαζελινη, πλαστικα κουταλακια και ξυλινα ξυλακια για να φτιαχνω το μειγμα...
Λοιπον.. Αφου της εβαλα στα ποδαρακια της παντου.. Πανω κατω.. Δεν την πονεσε καθολουυ...
 
5 μερες τωρα καθημερινα βαζουν στην καναρα βαζελινη με μπεταντιν.. Ακομα δεν εχει αλλαξει κατι.. Τουλαχιστον το πριξημο παραμενει...
Τωρα αυτο λεω να το κανω γυρω στις 20 μερες.. Τι λετε;
 
Συνέχισε και αν στις 20 μέρες δεν υπάρξει καμία αλλαγή το ξανασυζητάμε! 😉

Ελπιζω να μην χρειαστει να το ξανασυζητησουμε κ να της περασει της καναρινιτσας μου...
 
Ελπιζω να μην χρειαστει να το ξανασυζητησουμε κ να της περασει της καναρινιτσας μου...
Όλοι το ελπίζουμε και το ευχόμαστε αλλά γενικά μην απογοητεύεσαι! Μπορεί να χρειαστεί εώς και μήνας για να δεις αλλαγή! Υπομονή να έχεις και όλα θα πάνε καλά!
 
καλή σου μέρα,Βασίλη! τώρα είδα το θέμα σου, συγνώμη! Ο Κώστας έχει πάρα πολύ δίκιο(μπράβο βρε Κώστα, ευχαριστούμε!).. Ισχύει και παραισχύει αυτό που σου πρότεινε(βαζελίνη και betadine).Απλά θα πρέπει να της βάζεις κάθε μέρα φίλε μου για 30-40 ημέρες! Μην ανησυχείς..όλα θα πάνε καλά,θα δεις!
και πάλι μπράβο,Κώστα.. Τέτοιες πληροφορίες είναι πολύ χρήσιμες, είσαι όντως φίλος!👍
 
Σας ευχαριστω πολυυ!
Θα συνεχισω κανονικα οποτε!
Να δινω καμια πολυβιταμινη στο νερο;
Να την βοηθαω και αυτη.. Να δυναμωσει ο οργανισμος της!
Το κοριτσακι μου μωρε..
 
Να δινω καμια πολυβιταμινη στο νερο;
Να την βοηθαω και αυτη.. Να δυναμωσει ο οργανισμος της!
Το κοριτσακι μου μωρε..
Για μία εβδομάδα μπορείς... κακό δε θα της κάνει! Αλλά με τις βιταμίνες δεν υπερβάλουμε γιατί μετά θα έχουν θέμα με το συκώτι τους! 😉
 
λλά με τις βιταμίνες δεν υπερβάλουμε γιατί μετά θα έχουν θέμα με το συκώτι τους! 😉
πολύ σωστά.. Το νου σου Βασίληκαι 4 ημέρες πάλι καλά είναι!
ενίσχυσε της την διατροφή, φίλε μου!
 
Βάλε epithol για 7 μέρες και δώσε pulmosan 1 σταγόνα χωρίς επανάληψη. Για μένα δεν μπορείς να βάζεις 40 μέρες epithol.40 μέρες θα πιάνεις το πουλάκι; Στο τέλος θα βγάλει άλλα χουσούρια με όλο το σεβασμό.
 
Βάλε epithol για 7 μέρες και δώσε pulmosan 1 σταγόνα χωρίς επανάληψη. Για μένα δεν μπορείς να βάζεις 40 μέρες epithol.40 μέρες θα πιάνεις το πουλάκι; Στο τέλος θα βγάλει άλλα χουσούρια με όλο το σεβασμό.
Τετοιο διαστημα αναφερθηκε για βαζελινη με μπεταντιν αραιωμενο, οχι για επιθολ. Συμφωνβ οτι ειναι μεγαλο διαστημα αν κ πιστευω οτι ισως να μη χρειαστει τοσο πολυ!
 
ισως να μη χρειαστει τοσο πολυ!
σαφέστατα..ίσως να μην χρειαστεί θεραπεία για τόσο μεγάλο διάστημα, αναφερθήκαμε στην χείριστη των περιπτώσεων! Επιτρέψτε μου όμως να ξαναπώ, να ξαναθυμίσω το πόσο σημαντικό ρόλο παίζει η σωστή, αυτή τη στιγμή, διατροφή! Λίγη υπομονή.. Θα περάσει..
 
Δεν το είχα διαβάσει αλλά τα πολλά πιασίματα δεν κάνουνε και τόσο καλό.
 
Βάλε epithol για 7 μέρες και δώσε pulmosan 1 σταγόνα χωρίς επανάληψη. Για μένα δεν μπορείς να βάζεις 40 μέρες epithol.40 μέρες θα πιάνεις το πουλάκι; Στο τέλος θα βγάλει άλλα χουσούρια με όλο το σεβασμό.
Και έστω ότι έχεις δίκιο και ότι το επιθόλ για 40 μέρες του κάνει κακό.. αλλά το πουλμοσάν γιατί να το βάλει χωρίς να ξέρει αν έχει ακάρεα; Μην ξεχνάμε είναι δηλητήριο και είναι πολύ επίφοβο φάρμακο.. Το δίνουμε με προσοχή μόνο αν είμαστε σίγουροι ότι το καναρινάκι πάσχει από ακάρεα της και φυσικά κάνουμε και επανάληψη αν θέλουμε να κάνουμε σωστή θεραπεία.. Με όλο το σεβασμό Λάμπρο μου!
 
Back
Top