Ασθένειες Ξανα ποδαγρα σε καναρινα

Οι νεκρωσεις πως εγιναν; Πφφ.. Απο την αλιφη;
Έγιναν επειδή το δέρμα έχει χάσει την ελαστικότητα του, σε συνδυασμό με λανθασμένα πατήματα (πατήθρες) και αυξημένο σωματικό βάρος. Αυτό το τελευταίο θα πρέπει να ελεγχθεί. Επίσης, άλλαξε τις πατήθρες με στρογγυλές βάζοντας δύο απέναντι τη μία από την άλλη, οι οποίες να έχουν διάμετρο 1 και 1,2 εκατοστά αντίστοιχα.
αλλα αυτα τα μαυρα δεν ητανε..
Ήταν κάτω από το νεκρό δέρμα που έφυγε με την Epithol.
και αυγοτροφη
Άλλαξε την σε αυτό το πουλί με αυγό καλά βρασμένο, δύο φορές τη βδομάδα μέχρι να αρχίσει η πτερόρροια.
Τι βιταμινη να της δωσω;
Οποιαδήποτε μπορείς να βρεις. Εάν βρεις περισσότερες από μία, σύγκρινέ τες μεταξύ τους. Αυτό που ψάχνεις είναι αυτή με τη μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε βιταμίνη Α.
 
Παιδια η καναρα μου βγαζει ξανα ακαρεα.. Της βαζω συνεχεια και πλενω συνεχεια τα ξυλακια και τα αξεσουαρ.. Τι αλλο μπορω να κάνω;
φοβαμαι μην κολλησουν και τα αλλα πουλακια μου..
 
Παιδια η καναρα μου βγαζει ξανα ακαρεα.. Της βαζω συνεχεια και πλενω συνεχεια τα ξυλακια και τα αξεσουαρ.. Τι αλλο μπορω να κάνω;
φοβαμαι μην κολλησουν και τα αλλα πουλακια μου..
Δηλαδή τι βλέπεις;
Τι είναι αυτό που σε ανησυχεί;
 
Υπάρχουν πολύ περισσότερες αιτίες για το πρόβλημα που περιγράφεις όπως για παράδειγμα εσωτερικός πόνος, ασθένεια κλπ...
Μήπως πρέπει να το ψάξεις περισσότερο;
 
οριστε και μια φωτογραφια..
επισης θελω να τονισω πως τα ποδαρακια της εχουν κοκκινησει και μου φαινεται πως ειναι ζεστα.. :΄(
rsz_20151205_164403.jpg
 
οριστε και μια φωτογραφια..
επισης θελω να τονισω πως τα ποδαρακια της εχουν κοκκινησει μου φαινεται και ειναι ζεστα.. :΄(
rsz_20151205_164403.jpg
Έτσι όπως τα βλέπω ... Το epithol είναι απαραίτητο..
Παρ' όλα αυτά επιμένω για το ανασήκωμα του ποδιού και την κακή διάθεση.
 
Έτσι όπως τα βλέπω ... Το epithol είναι απαραίτητο..
Παρ' όλα αυτά επιμένω για το ανασήκωμα του ποδιού και την κακή διάθεση.

Κυριε Γιαννη καθε τριτη μερα πλενω σε ολα τα πουλακια πατηθρες και ταιστρες..
Βαζω epithol στην καναρινιτσα μου και στην κορη της..
Η κορη ειναι καλα..φευγει..
Αλλα η μαμα.. Τι μου πρωτεινετε να κάνω; ☹
 
Στο πλύσιμο χρησιμοποιείς σαπούνια; Αν της έβαζες και pulmosan;

Ναι Μαρια χρησιμοποιω σαπουνι και μια φορα την εβδομαδα χλωρινη..
pulmosan δεν εχω..


Βρε Βασίλη τι έχεις πάθει... και αυτό το πουλί κάθε τόσο ακάρεα;
αν είναι όντος ακάρεα και όχι κάποια άλλη δερματική ασθένεια μήπως να της έδινες


Εγω φταιω Γιωργιο.. στην 2η γεννα παρουσιασε ακαρεα και εγω δεν την σταματησα και την αφησα και εκανε 2 γεννες με ακαρεα.. μετα της εβαζα podagrine χωρις κανενα αποτελεσμα και επειτα πηρα την epithol..
 
Ναι Μαρια χρησιμοποιω σαπουνι και μια φορα την εβδομαδα χλωρινη..
Θα σου πρότεινα σκέτο νερό με ξύδι. Τόσο συχνή χρήση απορρυπαντικών την θεωρώ επιβαρυντική.
Προφανώς έχει ευρύτερη προσβολή όχι μόνο εκεί που φαίνεται και χρειάζεσαι pulmosan.
 
Θα σου πρότεινα σκέτο νερό με ξύδι. Τόσο συχνή χρήση απορρυπαντικών την θεωρώ επιβαρυντική.
Προφανώς έχει ευρύτερη προσβολή όχι μόνο εκεί που φαίνεται και χρειάζεσαι pulmosan.

Ειναι καλο αυτο Μαρια;
Οποτε οχι σαπουνια ε;
Τί τροφή δίνεις στο πουλί;

Δινω κελαιδινη της versele laga
 
Το pulmosan.. ειναι καλυτερο απο την epithol?
Το pulmosan μας καλύπτει για τα παράσιτα που τρέφονται από το αίμα του πουλιού.
Η epithol καταπολεμά τα παράσιτα του δέρματος των πουλιών που προκαλούν και την υπερκεράτωση των άκρων του πουλιού της φωτογραφίας.
 
Το pulmosan δρα μέσω του αίματος αλλά καταπολεμά όλα τα ακάρεα όπως και το SCATT.
Γι' αυτό σε επίμονες και χρόνιες περιπτώσεις συστήνεται συνολική θεραπεία που καλύπτει και τυχόν σημεία που δεν μπορούμε να καλύψουμε με την τοπική θεραπεία του epithol.
 
Back
Top