Ασθένειες Ξανα ποδαγρα σε καναρινα

Να δοκιμασω κ πουλμοζαν;
Θα έλεγα ναι.
To treat the bird something like SCATT is advisable, which also treats air sac mites, and is for use on the bird and can be sourced online.
http://www.pets4homes.co.uk/pet-advice/common-illnesses-in-canaries.html
Μία από τις πολλές αναφορές επί του θέματος αλλά και από προσωπική εμπειρία.
Γνωρίζεις την προσοχή στην εφαρμογή, την τυχόν ανάγκη αντιβίωσης μετά καθώς και την ενίσχυση με προβιοτικά και βιταμίνες στην συνέχεια.
 
Αν βάλεις pulmosan δεν χρειάζεται αντιβίωση. Μια σταγόνα στο σβέρκο στα δέρμα να πέσει και είσαι εντάξει.
 
Αν βάλεις pulmosan δεν χρειάζεται αντιβίωση. Μια σταγόνα στο σβέρκο στα δέρμα να πέσει και είσαι εντάξει.
Καποιες φορες ισως χρειαζεται. Εξαρταται απο την εκταση της προσβολης απο ακαρεα, και τι μπορει να εχουν προκαλεσει εσωτερικα.
 
Ναι απλά οδηγία γιατρού όταν βάζεις pulmosan για ακάρεα ποδιών δεν χρειάζεται αντιβίωση.
 
Ναι απλά οδηγία γιατρού όταν βάζεις pulmosan για ακάρεα ποδιών δεν χρειάζεται αντιβίωση.
Γενικά είναι σωστό αλλά υπάρχουν περιπτώσεις εκτεταμένης προσβολής οπότε σύμφωνα και με το άρθρο αλλά και με την εμπειρία:
"ΠΡΟΣΟΧΗ

Η άμεση θανάτωση του συνόλου των ακάρεων, τόσο της τραχείας όσο και των λοιπών, θα οδηγήσει σε κατάρρευση του αμυντικού συστήματος του πτηνού με αποτέλεσμα τον θάνατο. Στο δικό μου καναρίνι έδωσα cevitren της Cevita για τα εξωτερικά παράσιτα και ακάρεα, με πιθανό αποτέλεσμα ότι τα εξωτερικά παράσιτα θανατωθήκαν άμεσα, ενώ τα εσωτερικά από την οσμή του φαρμάκου "τρελαθήκαν" με αποτέλεσμα σε 1,5 ώρα να χάσω το καναρίνι μου. Άλλωστε την αντίδραση αυτή την περιγράφει και το ίδιο το φάρμακο (Θάνατο των εξωτερικών παρασίτων που θα έρθουν σε επαφή, και κρύψιμο των υπολοίπων στις φωλιές τους και θάνατο από πείνα).

Κατά την περίοδο που ανακαλυφθούν τα ακάρεα της τραχείας, μαζί με την ιβερμεκτίνη χορηγούμε στο πτηνό αντιβίωση για το αναπνευστικό προληπτικά (πχ Aviomycine TAFARM), γιατί η άμυνα του οργανισμού είναι μειωμένη και κινδυνεύει από αναπνευστικά προβλήματα. Μαζί με την αντιβίωση χορηγούμε και πολυβιταμίνη για την ενίσχυση του αμυντικού συστήματος. Η χορήγηση σύμφωνα με τις οδηγίες των εταιρειών και επανάληψη μετά από παύση 1 εβδομάδος. Στο κενό της 1 εβδομάδος χορηγούμε αντιστρες.
https://community.petbirds.gr/threads/Ακάρεα-της-τραχείας.1800/
 
Εγώ πάντως θα ήθελα να δω και μια φώτο της κοιλιάς του πουλιού... όπως και τις κουτσουλιές του αν είναι εύκολο...
 
Εγώ πάντως θα ήθελα να δω και μια φώτο της κοιλιάς του πουλιού... όπως και τις κουτσουλιές του αν είναι εύκολο...

Θα σας ανεβασω οταν θα ειμαι εξοδουχος.. ☹
 
Παιδια δεν προλαβα να βγαλω φωτογραφιες κλπ..
Σημερα ειχα τρεχαματα και ενα απο αυτα ητανε να παρω και τηνπουλμοζαν..
στο πετ σοπ που πηγα με ρωτησε ο κυριος που θα το χρησιμοποιησω.. Και του ειπα τι προβλημα εχω και του εδειξα και φωτογραφιες.. Μου ειπε πως το πουλμοζαν δεν κανει σε αυτην την περιπτωση και πως αυτο που επαθε η καναρα μου εγινε απο την ακαρεα.. Επειδη την ξεφλουδιζε με το ραμφος της οταν ητανε μαλακη μαλλον πληγωσε το ποδι της και επαθε μολυνση και γιαυτο πριστηκαν τα ποδια της και καινε..
Λοιπον.. Μου ειπε να επικοινωνησω με την PATRICIA GREY που ειναι πολυ καλη κτηνιατρος και ασχολειται πολυ με τα πτηνα..
Την εχω παρει αρκετα τηλεφωνα χωρις απαντηση..
Αυριο το πρωι μπαινω ξανα στο στρατοπεδο.. Οτι κανω σημερα.
Θα ηθελα την γνωμη σας..
Με εχει αγχωσει ολη αυτη η κατασταση και για την καναρα αλλα και για τα αλλα πουλακια μου.
 
Τι παραπάνω να πούμε εμείς.
Οι ειδικοί έχουν το λόγο.

Κυριε Γιαννη δεν το ειπα για να προσβαλω κανεναν.
Ο καθενας μας εδω μεσα εχει εμπειρεια απο κατι..
Και γι'αυτο σας το ειπα.. Να μου πειτε την γνωμη σας.
 
Κυριε Γιαννη δεν το ειπα για να προσβαλω κανεναν.
Ο καθενας μας εδω μεσα εχει εμπειρεια απο κατι..
Και γι'αυτο σας το ειπα.. Να μου πειτε την γνωμη σας.
Καταλαβες μαλλον λαθος πως το ειπε!

Η συγκεκριμενη ειναι κορυφη, ισως για παπαγαλους, παντως εχει γνωσεις στα πτηνα!
 
Θα απαντησω για ολα εδω..

Ουψ.. Απλα νομιζα πως σας πειραξε..
Ζητω συγνωμη.. ☹

Μαρια πηρα τηλεφωνο και ειχε αρκετο κοσμο.. Μου ειπε λοιπον να γραψω σε ενα εμαιλ πως ξεκινησε αυτο, τι εκανα εγω, ποσο καιρο ειναι ετσι και να στειλω μερικες φωτογραφιες.

Μου ειπαν θα επικοινωνησουν μαζι μου με εμαιλ ή θα με παρουν τηλεφωνο.

Προς το παρων εχει περασει ενα 24ωρο και δεν εχω λαβει καποιο τηλεφωνημα ή καποια κληση.. Το κακο ειναι οτι σημερα μπηκα στο στρατοπεδο και θα με παει παλι 3 μερες πισω..
 
Προς το παρων εχει περασει ενα 24ωρο και δεν εχω λαβει καποιο τηλεφωνημα ή καποια κληση.. Το κακο ειναι οτι σημερα μπηκα στο στρατοπεδο και θα με παει παλι 3 μερες πισω..
Βασίλη μου δεν νομίζω ότι είναι κάτι τόσο επείγον. Φυσικά καλά έκανες και επικοινώνησες και θα την πας και από κει.. αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αγχώνεσαι τόσο πολύ. Έστειλες το μειλ? Πότε ξαναβγαίνεις;
 
Βασίλη μου δεν νομίζω ότι είναι κάτι τόσο επείγον. Φυσικά καλά έκανες και επικοινώνησες και θα την πας και από κει.. αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αγχώνεσαι τόσο πολύ. Έστειλες το μειλ? Πότε ξαναβγαίνεις;

Με εχει στενοχωρησει αρκετα ολη αυτη η κατασταση..
Φυσικα και εστειλα μειλ απο την πρωτη στιγμη.. Δυστυχως δεν εχω παρει απαντηση ακομα..
Την κυριακη βγαινω..
 
Με εχει στενοχωρησει αρκετα ολη αυτη η κατασταση..
Φυσικα και εστειλα μειλ απο την πρωτη στιγμη.. Δυστυχως δεν εχω παρει απαντηση ακομα..
Την κυριακη βγαινω..
Λογικό να σε στεναχωρεί αλλά κάνεις όοο,τι μπορείς βρε! 😉 Και μπράβοσ ου γι αυτό! 2 μερούλες υπομονή λοιπόν! Δευτέρα γιατί δεν κλείνεις ραντεβού να πας; Επέμεινε λιγάκι! 😉
 
Λογικό να σε στεναχωρεί αλλά κάνεις όοο,τι μπορείς βρε! 😉 Και μπράβοσ ου γι αυτό! 2 μερούλες υπομονή λοιπόν! Δευτέρα γιατί δεν κλείνεις ραντεβού να πας; Επέμεινε λιγάκι! 😉

Πρεπει να τα βοηθαμε..ψυχουλα εχουν και αυτα..
Αλικη το κακο ειναι πως δευτερα 6μιση το πρωι θα πρεπει να ξαναμπω μεσα στο στρατοπεδο..
Σκεφτομαι να ξαναστειλω το μειλ..
 
Back
Top