Ασθένειες Ξανα ποδαγρα σε καναρινα

Σε τέτοιες περιπτώσεις προτιμώ τηλ γιατί με το μειλ ποτέ δε ξέρεις..


Μαζί σου! 👍

Κ θελω να αγορασω κατι προληπτικο για ολα τα πουλια. Για τα κλουβια. Για τν χωρο που τα εχω.. Κατι απολυμαντικο..
Ειτε ψειρες ειναι, ειτε ακαρεα ειναι, ειτε για ολα τα μικροβια..
Εχω αγχωθει πολυ..
 
Εχω αγχωθει πολυ..
Ψυχραιμία βρε! Δεν νομίζω να είναι κάτι σοβαρό. Πάρε τηλ και επέμεινε στο να κλείσεις ένα ραντεβού. Ή να πάει κάποιός άλλος αν δεν μπορείς εσύ.. (κάποιος απ τους γονείς σου)
 
Μολις ελαβα απαντηση απο την κτηνιατρο..
Μου ειπες πως εχει παθει μολυνση και θελει αντιβιωση..
Αλλα δεν μπορει να μου πει με σιγουρια επειδη δεν μπορει να καταλαβει και πολλα απο μια φωτογραφια..
Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να την παω γιατι βγαινω την κυριακη..
(Οι δικοι μου δεν ειναι λατρεις του χομπυ κ δεν ασχολουνται)
Ντρεπομαι να ρωτησω ποια αντιβιωση να παρω..
Υπαρχουν συγκεκριμενες να φανταστω;
Εχει αντιμετωπισει καποιος το ιδιο;
 
Γράψε το θέμα σου στην γιατρό, τον περιορισμό χρόνου σου δηλαδή, μήπως σου προτείνει εκείνη κάποια λύση. Φανταράκι είσαι ίσως βοηθήσει κάπως :)

Το εγραψα το θεμα μου.. Τωρα περιμενουμε ξανα απαντηση..

Κανεις δεν εχει αντιμετωπισει κατι παρομοιο;
 
Παιδια σημερα ειμαι εξοδουχος και ασχοληθηκα με την πληρη καθαριοτητα των καναρινιων μου..
Επλυνα με χλιαρο νερο τα ποδια της καναρας μου, τα σκουπισα και της εβαλα fucidin.. Με το που της το εβαλα την πονεσε πολυ.. και εμεινα αφωνος.. Τεντωσε τα ποδαρακια της.. Τωρα καθεται με το ενα ποδαρακι πανω και ανα διαστηματα τα αλλαζει..
πφ.. Διαβασα οτι κανει για τις μολυνσης.. Δεν ηξερα οτι θα της εκανα κακο..
 
δεν είναι σίγουρο πως έκανες κακό και όταν βάζεις δαχτυλίδι καμιά φορά το κάνουν αυτό... κοίτα μπορεί να πονάει αλλά να την ωφελήσει δες πως θα είναι αύριο
 
δεν είναι σίγουρο πως έκανες κακό και όταν βάζεις δαχτυλίδι καμιά φορά το κάνουν αυτό... κοίτα μπορεί να πονάει αλλά να την ωφελήσει δες πως θα είναι αύριο

το προβλημα ειναι οτι αυριο μπαινω μεσα παλι και δεν ξερω ποτε θα ξαναβγω.. Και τωρα με τα γκρουπακια των χριστουγεννων θα μιενω 12 μερες μεσα..
 
Βασίλη μου συμμεριζόμαστε την αγωνία σου και μπράβο σου που μόλις βγήκες το μόνο που έκανες ήταν να φροντίσεις τα καναρινάκια σου. Αυτό θα πει ΑΓΑΠΗ!

Με τόση φροντίδα που τους παρέχεις να ξέρεις πως γενικά αντέχουν τα καναρίνια μας. Πες στους δικούς σου να της βάζουν βιταμίνες στο νεράκι για λίγες μέρες μέχρι να μπορέσεις να ασχοληθείς να την πας στο γιατρό και να σου πει ακριβώς τι χρειάζεται η μικρή. Ανάλυση κοπράνων της έχεις κάνει;
 
Βασίλη μου συμμεριζόμαστε την αγωνία σου και μπράβο σου που μόλις βγήκες το μόνο που έκανες ήταν να φροντίσεις τα καναρινάκια σου. Αυτό θα πει ΑΓΑΠΗ!

Με τόση φροντίδα που τους παρέχεις να ξέρεις πως γενικά αντέχουν τα καναρίνια μας. Πες στους δικούς σου να της βάζουν βιταμίνες στο νεράκι για λίγες μέρες μέχρι να μπορέσεις να ασχοληθείς να την πας στο γιατρό και να σου πει ακριβώς τι χρειάζεται η μικρή. Ανάλυση κοπράνων της έχεις κάνει;

Σ'ευχαριστω πολυ Αλικη!
Δεν εχω κανει αναλυση κοπρανων..
Ειναι λιγο χοντρα παντως τωρα που το συζηταμε..
Αλικη.. Αν ητανε να την πανε οι δικοι μου στην κτηνιατρο θα της εβαζαν κ την επιθολ οταν επρεπε..
Κι εγω βγαινω με τις μεγαλες ωρες κ μερες..
 
Δεν εχω κανει αναλυση κοπρανων..
Ειναι λιγο χοντρα παντως τωρα που το συζηταμε..
Αν ενδιαφέρεσαι πάντως εδώ να πας:
http://www.animalclinic.gr/epikoinoneste-mazi-mas/

30 ευρώ για την ανάλυση αλλά νομίζω ότι θα είσαι πιο κοντά στο να βρεις τι έχει.. Τουλάχιστον θα αποκλείσεις κάποια ενδεχόμενα... Πριν πας πες το μας να σου πούμε τι να κάνεις πριν πας τις κουτσουλιές! 😉
 
Αν ενδιαφέρεσαι πάντως εδώ να πας:
http://www.animalclinic.gr/epikoinoneste-mazi-mas/

30 ευρώ για την ανάλυση αλλά νομίζω ότι θα είσαι πιο κοντά στο να βρεις τι έχει.. Τουλάχιστον θα αποκλείσεις κάποια ενδεχόμενα... Πριν πας πες το μας να σου πούμε τι να κάνεις πριν πας τις κουτσουλιές! 😉


Ερωτηση.. Τα κτηνιατρεια εχουν ωραριο καταστηματων;
Γιατί θα βγω την τεταρτη παλι.. και μετα θα ειμαι 12 μερες μεσα..

Η κτηνιατρος δεν μου απαντησε..
Ρωτησα εναν κυριο απο το στρατοπεδο σημερα.. και μου ειπε και αυτος το pulmosan.
Μου ειπε ειναι για την ακαρεα της τραχειας αλλα κανει και για την ακαρεα τν ποδιων..
Και να βαζω και κρεμα nivea..

Ο καθενας λεει τα δικα του..
 
Ο καθενας λεει τα δικα του..
πάντα... 😀 κοίτα αυτά που σου είπε είναι ότι περίπου είπαμε και εδώ ένα pulmosan για να σκοτωθούν τα ακάρεα και για να βοηθηθεί το ξηρό δέρμα μια ενυδατική αλοιφή...
 
Και γιατί να μην βάλεις βαζελίνη;
Γιατι ισως η νιβεα εχει πιο απαλη υφη και λαδωνει λιγοτερο... κ φυσικα μυριζει πιο ωραια! Παντως την ενθδατωση της βαζελινης δεν την εχει!
 
Δεν ξέρω αν η κρέμα nivea είναι αθώα για τα πουλιά 😕, ενώ για την βαζελίνη υπάρχει εμπειρία. Εγώ δεν θα το τολμούσα τώρα...
κ φυσικα μυριζει πιο ωραια!
και τα κάνει βελούδινα :)
 
Βασίλη καλημέρα, με αφορμή το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις επικοινώνησα με έναν καλό μου φίλο εκτροφεα με πάνω από 20 χρόνια ενασχόλησης και του περιέγραψα το πρόβλημα σου. Μου είπε ότι σε τέτοια κατάσταση που έχει πληγωθεί το πόδι το επιθολ δεν βοηθάει δραστικά, συγκεκριμένα μου είπε ότι έχει ησυχάσει οριστικά με το πρόβλημα της ποδαγρας εδώ και καιρό κάνοντας κάτι πολύ απλό. Σε ένα κουτάλι της σούπας βάζεις λίγο βαζελίνη στο κέντρο και μια με δύο σταγόνες μπενταντιν και με την βοήθεια μιας οδοντογλυφίδας το κάνεις ένα ομοιόμορφο μείγμα και κάνεις καθημερινή επάλειψη στα ποδαράκια μέχρι να φύγει τελείως η ποδαγρας. Μου εξήγησε ότι το Μπενταντιν απολυμενει και κλείνει την πληγή ενώ η βαζελίνη καταπολεμά την ξηροδερμια που προκαλεί το Μπενταντιν. Σε καναρα που είχε συνέχεια ποδαγρα με πολύ πληγωμένα πόδια το εφάρμοσε και όχι μόνο πέρασε αλλά σταμάτησε επιπλέον να παθαίνει ποδαγρα.
 
Back
Top