Ασθένειες Ξαφνικά πρόβλημα με τη θηλυκή καρδερίνα

tasioskis

PB Member
Εγγραφή
1 Μαρ 2018
Μηνύματα
901
Πόλη
Πάφος
Και ξαφνικά προβλημα με την θηλυκη. Σημερα που ξεκινησα την καθημερινη διαδικασια για τα πτηνα, την ειδα καπως φουσκωμενη, δεν εδωσα πολυ σημασια. Οταν πηγα στο κλουβι της, δεν πεταξε καθολου, εβαζα, εβγαζα απο το κλουβι, εκεινη δεν αλλαξε θεση. Και το κυριοτερο, οταν εφυγα απο το κλουβι, εμεινε στην ιδια θεση. (αλλες φορες δεν περιμενε να απομακρυνθω, και βουτουσε με τα μουτρα στην πρασιναδα.
Την επιασα με μεγαλη ευκολια, αλλα επειδη δεν καταλαβαινω, πειτε μου εσεις.

20180921_095822-756x1008.webp 20180921_095820-756x1008.webp

Μεταμορφωνω και βιντεο
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
μια χαρα ηταν τις προηγουμενες μερες. Να και το βιντεο
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Να και νεες φωτος. Αυτες ειναι μετα το πιασιμο της, κρα εδω ειναι με φουλ στρες και για αυτο δεν ειναι τοσο φουσκωμενη. Καθετε μονινα σε αυτο το κλαδι. Ο αλλος παει συνεχεια κοντα της, και "φιλιουνται"

20180921_101441-1008x756.webp 20180921_101441-1008x756.webp
 

Συνημμένα

  • 20180921_101445-1008x756.webp
    20180921_101445-1008x756.webp
    35,8 KB · Προβολές: 7
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
ακομα δεν εχει μετακινηθει απο εκει. αλλα δεν δειχνει τοσο φουσκωμενη. το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν τρωει κατι
 
Παντως δειχνει να μην ειναι φουσκωμενη πλεον, αλλα καθεται απο το πρωι στο ιδιο κλαδακι. Δεν ξερω αν τρωει η πινει. Παντως καθεται καμαρωτη
 
Kρατάς το στέρνο της με τα δάχτυλά σου και δεν φαίνεται η καρίνα που νομίζω ότι έχει πετάξει. Έχεις τη δυνατότητα να βρεις γιατρό για πτηνά στην Κύπρο; Προσωπικά η περιγραφή σου μου δίνει την εικόνα πουλιού που θα χειαστεί θεραπεία.

Η ουρά της τι απέγινε;
 
Φοιβο, θα βγαλω νεες αυριο. Θα ψαξω να βρω γιατρο. Λεμεσο σιγουρα θα εχει, παφο δεν νομιζω. Παρουσιαστηκε πολυ αποτομα παντως. Εχτες ολα ηταν καλα. Και σημερα ουτε να πεταξει.

Ουρα εχει κανονικα. Αλλα την εχω τραβηξει κατω στις φωτος. Αν δεις τις φωτος μετα το πιασιμο υπαρχει ουρα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Και σημερα μια απο τα ιδια. Δεν πεταει, αλλα δεν ειναι φουσκωμενη. Οταν με βλεπει, κανει το γνωστο καλεσμα πολλες φορες. Να και σημερινες φωτος. 20180922_075122-756x1008.webp 20180922_075135-756x1008.webp 20180922_075140-756x1008.webp
 
Καταρχάς καλημέρα. Όπως βλέπω να ξεχώριζει το κόκαλο μου μοιάζει για καρίνα χωρης να είναι 100% σίγουρος. Τους βάζεις πολυβιταμινες στο νερό αν όχι βάλτους για να πάρουν τα πάνω τους. Το ότι δεν είναι φουσκωμένη είναι καλό.
 
στο κλαρακι που καθεται (το πιο χαμηλο του κλουβιου) της εβαλα ταιστρα και νερο, και αμεσως πηγε και εφαγε ηπιε και εκανε κινησεις για μπιανιο. Σε αλλο κλαρι δεν μπορει να πεταξει, μονο το βραδυ την ειδα να κοιμαται εκει που κοιμαται παντα με τον αρσενικο, στο πιο ψηλο κλαρι.
Απο βιταμινες εχω φερτι βιτ , το οποιο δεν ξερω αν ειναι καλο διοτι το εχω ανοιξει απο περυσι τον Φεβρουαριο (σιγουρα δεν ειναι ληγμενο αλλα η σκονη του ειναι εντονο κιτρινο) και εχω και το τοπ βιτ της cede υγρο, δεν ξερω τι κανει αυτο. Γενικα βιταμινες αυτη την περιοδο δεν βαζω πολυ, αλλα εχουν καθημερινα γλυστριδα και γενικα φρεσκια πρασιναδα, τις 2 τελευταιες μερες εφαγαν λαχανο. Εχω σπορους γαιδουραγκαθου, αν το βρασω μπορω να χρησιμοποιήσω το ζουμι του για νερο;
 
στο κλαρακι που καθεται (το πιο χαμηλο του κλουβιου) της εβαλα ταιστρα και νερο, και αμεσως πηγε και εφαγε ηπιε και εκανε κινησεις για μπιανιο. Σε αλλο κλαρι δεν μπορει να πεταξει, μονο το βραδυ την ειδα να κοιμαται εκει που κοιμαται παντα με τον αρσενικο, στο πιο ψηλο κλαρι.
Απο βιταμινες εχω φερτι βιτ , το οποιο δεν ξερω αν ειναι καλο διοτι το εχω ανοιξει απο περυσι τον Φεβρουαριο (σιγουρα δεν ειναι ληγμενο αλλα η σκονη του ειναι εντονο κιτρινο) και εχω και το τοπ βιτ της cede υγρο, δεν ξερω τι κανει αυτο. Γενικα βιταμινες αυτη την περιοδο δεν βαζω πολυ, αλλα εχουν καθημερινα γλυστριδα και γενικα φρεσκια πρασιναδα, τις 2 τελευταιες μερες εφαγαν λαχανο. Εχω σπορους γαιδουραγκαθου, αν το βρασω μπορω να χρησιμοποιήσω το ζουμι του για νερο;
Δεν ξέρω αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ζουμί του για νερό. Ότι τρώνε γενικά είναι καλό όχι πολλές πρασινάδες διότι μάλλον έχει καρίνα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά
 
δεν υπαρχει καρινιασμα *αυτη* την στιγμη που μιλαμε,το πουλακι ειναι γεματο στο στερνο

ουτως η αλλως προκειται για καρδερινα, δεν περιμεναμε να δουμε λιπος εκει
 
δεν υπαρχει καρινιασμα *αυτη* την στιγμη που μιλαμε,το πουλακι ειναι γεματο στο στερνο

ουτως η αλλως προκειται για καρδερινα, δεν περιμεναμε να δουμε λιπος εκει
Ακριβώς μα αν βλεπαμε λοιπος εκεί θα υπηρχε θέμα. Εκτός από αυτό δεν υ
Είπα ότι είμαι σίγουρος 100% λόγο του ότι μου φάνηκε να είχε φανει πολύ το κόκαλο. Μην ξεχνάμε ότι οι καρδερίνες είναι πολυ ευαισθητες στις λοιμώξεις του εντέρου. Δηλαδή μπορεί να έχει θεμα με το έντερο πχ κοκκιδιαση
 
δεν υπαρχει καρινιασμα *αυτη* την στιγμη που μιλαμε,το πουλακι ειναι γεματο στο στερνο

ουτως η αλλως προκειται για καρδερινα, δεν περιμεναμε να δουμε λιπος εκει

το θεμα ειναι οτι αν και απειρος, σε συγκριση με αλλες φωτος απο αρρωστα πουλια, η δικη μου φαινεται καπως καθαρη.
 
το θεμα ειναι οτι αν και απειρος, σε συγκριση με αλλες φωτος απο αρρωστα πουλια, η δικη μου φαινεται καπως καθαρη.
Μην σου φαίνεται είναι καθαρή φίλε μου. Γιαυτό αναρωτιέται τόση ώρα τι μπορεί να είναι
 
Ακριβώς μα αν βλεπαμε λοιπος εκεί θα υπηρχε θέμα. Εκτός από αυτό δεν υ
Είπα ότι είμαι σίγουρος 100% λόγο του ότι μου φάνηκε να είχε φανει πολύ το κόκαλο. Μην ξεχνάμε ότι οι καρδερίνες είναι πολυ ευαισθητες στις λοιμώξεις του εντέρου. Δηλαδή μπορεί να έχει θεμα με το έντερο πχ κοκκιδιαση


Μαλλον τα εχεις μπερδεψει λιγο τα πραγματα φιλε μου, μιλαμε για καρδερινες.
Θα ηταν λοιπον ενα μικρο "θαυμα" να δουμε καρδερινα με λιπος.

Το κοκκαλο του στερνου φαινεται σχεδον σε ολα τα πουλακια, αλλα το να φαινεται ομως και αλλο να εχει καρινα ενα πουλι.
Αν υπαρχει θεμα κοκκιδιασης θα το δειξει στο μικροσκοπιο του πτηνιατρου σιγουρα ή ενναλακτικα οπτικα σε προχωρημενη κατασταση.

το θεμα ειναι οτι αν και απειρος, σε συγκριση με αλλες φωτος απο αρρωστα πουλια, η δικη μου φαινεται καπως καθαρη.

Στις σημερινες φωτο δεν φαινεται καθαρα η κοιλια Τασο για να δουμε.
Δεν ειναι ομως σιγουρο οτι ολα τα θεματα θα δωσουν κατι σε οπτικο επιπεδο,τουλαχιστον οχι αμεσα.
 
Μαλλον τα εχεις μπερδεψει λιγο τα πραγματα φιλε μου, μιλαμε για καρδερινες.
Θα ηταν λοιπον ενα μικρο "θαυμα" να δουμε καρδερινα με λιπος.

Το κοκκαλο του στερνου φαινεται σχεδον σε ολα τα πουλακια, αλλα το να φαινεται ομως και αλλο να εχει καρινα ενα πουλι.
Αν υπαρχει θεμα κοκκιδιασης θα το δειξει στο μικροσκοπιο του πτηνιατρου σιγουρα ή ενναλακτικα οπτικα σε προχωρημενη κατασταση.



Στις σημερινες φωτο δεν φαινεται καθαρα η κοιλια Τασο για να δουμε.
Δεν ειναι ομως σιγουρο οτι ολα τα θεματα θα δωσουν κατι σε οπτικο επιπεδο,τουλαχιστον οχι αμεσα.
Ναι φίλε μου έχεις δικιο διότι μόνο μια φορά είχα καρδερίνα με τέτοιο θέμα και παντα μου έρχονται στο μυαλό το πως θα ήταν τα πράγματα για τα καναρινια. Και γιαυτό μάλλον τα έχω μπερδέψει. Αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για καρδερίνα.
 
Back
Top