Ασθένειες Ξαφνικά πρόβλημα με τη θηλυκή καρδερίνα

Ναι φίλε μου έχεις δικιο διότι μόνο μια φορά είχα καρδερίνα με τέτοιο θέμα και παντα μου έρχονται στο μυαλό το πως θα ήταν τα πράγματα για τα καναρινια. Και γιαυτό μάλλον τα έχω μπερδέψει. Αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για καρδερίνα.

Στα καναρινια είναι ετσι οπως τα αναφερεις!
 
Δώσε βιταμίνες, γράφουν ημερομηνία λήξης;
Όχι λαχανικά για λίγες μέρες, βάλε σε ταιστρα λιπαρους σπόρους και καλύτερα θα ήταν να είναι μόνη της σε κλουβάκι για έλεγχο περιττωμάτων. Τώρα μην την ξαναπιανεις, έχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου για κανένα esb, baycox και κάποιο ηλεκτρολυτη σε περίπτωση που έχει διάρροια.
Σήμερα που την έπιασες αυτό έγινε πάλι εύκολα;
Και κάτι ακόμη, τις τελευταίες μέρες μήπως το γύρισε απότομα σε υγρασιες, νοτιάδες ή βροχές ο καιρός;
 
Δώσε βιταμίνες, γράφουν ημερομηνία λήξης;
Όχι λαχανικά για λίγες μέρες, βάλε σε ταιστρα λιπαρους σπόρους και καλύτερα θα ήταν να είναι μόνη της σε κλουβάκι για έλεγχο περιττωμάτων. Τώρα μην την ξαναπιανεις, έχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου για κανένα esb, baycox και κάποιο ηλεκτρολυτη σε περίπτωση που έχει διάρροια.
Σήμερα που την έπιασες αυτό έγινε πάλι εύκολα;
Και κάτι ακόμη, τις τελευταίες μέρες μήπως το γύρισε απότομα σε υγρασιες, νοτιάδες ή βροχές ο καιρός;


οχι ουτε μεγαλη αλλαγη καιρου εχει γινει ουτε αποτομη. σε σχεδον 90 αρι κλουβι μπορω να πω με ευκολια την επιασα.
απο σπορους εχω μονο τησ manitoba caduelidi ξεχωριστα βρωμη, περιλλα, και ισω βαλω τριαντάφυλλο. Καμια βιταμινη δεν εχει ληξει ακομα, απλα η ferti vit εχει αλλαξει καπως το χρωμα της. Παντως το πουλι ειναι πιο ενεργητικο σημερα (δεν πεταει ) αλλα στο κλαρι που καθεται το περπαταει ολη την ωρα. Εχτες δεν γινοταν αυτο
 
Κάνε αυτά που είπαμε, δώσε βιταμίνες και φρόντισε για τα υπόλοιπα, προληπτικά πάντα. Όλα καλά θα πάνε.
Αν φοβάσαι για τις βιταμίνες δώσε από τις άλλες που έχεις και αγοράζεις από Δευτέρα κάποιο σκεύασμα.
Υγ
Γιατί πάντα τα θηλυκά; ακατανόητο.
 
μολις τωρα θα ενημερωνα και με προλαβες. Το πουλι δειχνει μια χαρα, ειναι κινητικο αλλα δεν πεταει, και κρυμενος που ειμαι δεν δειχνει φουσκωμα και ουτε νωχελικοτητα. Καποια στιγμη τεντωθηκε μπροστα μου και ανοιξε τις φτερουγες, η μια φτερουγα φαινοταν κανονικη και η αλλη ελειπαν πολλα φτερακια, καμια διαφορα το ενα φτερο με το αλλο,ισως δεν πεταει για αυτο το λογω. Του εβαλα φερτι βιτ , και αυγο. Παντως δειχνει ζωηρο.
 
Μπορει να μην ειναι τίποτα και απλα να το εχει ριξει η πτεροροια.
Και εμενα το ενα απο τα θηλυκα μου απο τοτε που εριξε αρκετα φτερα μαζεμενα δεν ειναι τοσο κινητική.
 
ναι και τα 2 ειναι σε "ασχημη" κατασταση λογω πτεροροιας, αλλα αυτη μαλλον απο βραδυνο πανικο μαλλον εχασε αρκετα φτερα πτησης, οπως ευστοχα μου ειπε ενα μελος (ανδρεας). Ελπιζω να ειναι αυτο, και να μην ειναι κατι αλλο χειροτερο. Οσο την βλεπω ζωηρη προτιμω να μην την ξαναπιασω.
 
καλημερα παιδια, και σημερα μια απο τα ιδια, ενω κοιμαται κανονικα στο πιο ψηλο σημειο του κλουβιου, οταν ξυπναει περναει την μερα της τσα χαμηλα κλαδακια. Της εχω βαλει τροδη και βιταμινουχο νερο κοντα της, πινει και τρωει κανονικα.
 
μικρες διαφορες προς το καλυτερο, πιο ζωηρη και εχει αρχισει να πετα προς τα ψηλα κλαδακια, αλλα με λιγο δυσκολια. Ουτε φουσκωμα (κρυφα η φανερα) ουτε βιαρια ανασα.
 
εγω σημερα τους εκανα γενικη και προετοιμασια για τον χειμωνα (κοψιμο νυχια, ελεγχος ραμφους κτλ)

για τον φοβο τον Ιουδαιων και ελεω στεσαρισματος εδωσα προληπτικα esb
 
ολα μια χαρα, πλεον με βλεπει και πεταει σε ολο το κλουβι, οπως ο αρσενικος, το περιεργο ειναι οτι μου "μιλαει" απο την ημερα που την επιασα, οταν με βλεπει κανει το γνωστο ηχο(καλεσμα) με τον χορο μαζι, και αυτη αλλα και ο αρσενικος, εχουν ξεκινησει και κανουν καλεσματα με τις κινησεις επισης. Αλλα ολα καλα, οσο για τα μικρα λιγο εκτος θεματος, εχουν αρχισει να καρδερινοποιουνται πλεον.
 
Back
Top