Ασθένειες Ξαφνική ασθένεια σε μπάτζι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης FIRFIR
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@Nausicaa Η δόση απο την ποτίστρα είναι τελείως στα κουτουρού. Δεν μπορεί να ελπίζει σε θεραπεία με το ελάχιστο ως καθόλου νερό που πίνουν κάποια μπάτζι μέσα στο 24ωρο.
 
@Φοίβος Συμφωνώ, αλλά δεν βλέπω τι νόημα εχει να το βάζουμε και στην ποτίστρα αφού το δίνουμε από το στόμα.
 
Διότι η δόση δεν είναι μετρημένη για λήψη απο το στόμα. Είναι υπολογισμένη για λήψη απο την ποτίστρα. Αλλά το πουλάκι πίνει μάλλον ελάχιστο νερό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλησπέρα, απο σήμερα το πρωί το πουλάκι δεν είναι καλά, καθόταν φουσκωμένο χωρίς όρεξη. Χθες ήταν η καλύτερη μέρα, έπαιζε, κελαηδούσε, ήταν όπως παλιά. Μίλησα με γιατρό και μου είπε να του δώσω το πρώτο φάρμακο που είχε πάρει την πρώτη μέρα, το baycox. Μου μέτρησε την δόση και την έβαλα στην ποτίστρα κ μετά του έδωσα λίγο στο στόμα. Αυτό έγινε γύρω στις 6, γιατί εκείνη την ώρα πήρα το φάρμακο από γιατρό. Μου είπε αν μπορώ να του ξαναδώσω 1-2 φορές σήμερα. Αλλά εγώ διστάζω, γιατί φυσικά ήδη κοιμάται κ από την άλλη νομίζω ότι τόσες μέρες που το πιάνω για το φάρμακο το έχω στρεσαρει πολύ κ για αυτό έπεσε πάλι το ανοσοποιητικό του κ υποτροπιασε. Δεν ξέρω τι να κάνω...
 
Καλημέρα, ναι κοκκιδιαση, απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υποτροπιασε, αφού πήγαινε καλά. Άραγε το aviomycine το είχε βοηθήσει ή ήταν τυχαίο; Τώρα το σταματήσαμε αυτό, θα του δίνω μια δυο μέρες το baycox κ μετά βλέπουμε. Εσείς από την πείρα σας, έχετε αναρρώσει πουλάκια με κοκκιδια;
 
έχετε αναρρώσει πουλάκια με κοκκιδια;
Εγώ πρίν λίγο καιρό ακολούθησα αγωγή για τα κοκκιδια με baycox για την Πόλυ μας, χωρίς προβλήματα ή αλλαγές στη συμπεριφορά και στις συνήθειες της κατά τη διάρκεια της θεραπείας. Πλέον είναι καθαρή από κοκκίδια και απόλυτα υγιής.
 
@FIRFIR Aν το πουλάκι είναι ζωντανό ως τη Δευτέρα θα το πήγαινα σε άλλον γιατρό με την ελπίδα μιας καλύτερης διάγνωσης και μιας πιο συγκεκριμένης απο το στόμα θεραπείας. Έχω την εντύπωση ότι ο συγκεκριμένος το πάει με την εις άτοπο απαγωγή. Χρειάζεσαι κάτι πιο σίγουρο κι άμεσα.
 
Καλησπέρα το πουλάκι χειροτερεύει, δεν έχει δύναμη, από το μεσημέρι κάθεται στον πάτο, με αφήνει να το πιάνω κ κουρνιάζει στη χούφτα μου. Πιστεύω δεν θα τα καταφέρει, είμαι χάλια. Ο γιατρός είδε τις κουτσουλιές στο μικροσκόπιο. Είναι αλήθεια ότι δεν ήταν επίσημη η διάγνωση, σαν υπόθεση πιο πολύ, δυστυχώς δεν έχουμε άλλον γιατρό για πτηνά εδώ κοντά, έπεσα κ σε αργίες. Μακάρι να μπορούσα να το βοηθήσω, κι εγώ ακολούθησα ο,τι είπε ο γιατρός, αλλά... Είναι το πρώτο μου πουλάκι κ στεναχωριέμαι πολύ...
[automerge]1640972480[/automerge]
Απλά σκέφτομαι πως έγινε κ είχε βελτιωθεί η εικόνα του με την θεραπεία από Κυριακή σταδιακά ως Τετάρτη που φαινόταν μια χαρά. Για αυτό κ δεν πήρα άλλη γνώμη, πίστεψα ότι θα τα καταφέρει, αυτό όμως σε ένα βράδυ επιδεινώθηκε. Τι να κάνω για να το βοηθήσω είμαι σε αδιέξοδο...
 
Λυπαμαι Δεσποινα...δυστηχως απο τις περιγραφες σου το αποτελεσμα ηταν προδιαγεγραμενο.

Για την ιστορια,τα κοκκιδια οντως φαινονται επι μικροσκοπιου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Λυπάμαι , έζησε 6 καλα χρόνια αυτό έχει σημασία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Back
Top