Ασθένειες Ξαφνική μάλλον σοβαρή ασθένεια

Με την πρώτη ακεφιά, την πρώτη διάρροια που διαπιστώνουμε σε ένα πουλάκι, η πρώτη μας κίνηση είναι να του δώσουμε αποτοξινωτικό καρβουνάκι ή ζεόλιθο, μάλλον ζεόλιθο ή καρβουνάκι και ήσυχο ζεστό μέρος.
Διαβεβαιώσεις για τη ζωή δεν μπορεί να δώσει ο γιατρός, πως θα δώσουμε εμείς;
Απλά να έχεις υπ' όψιν σου, κάθε δηλητηρίαση, κάθε τοξίκωση που αφήνουμε να χρονίζει, δημιουργεί δευτερογενείς βλάβες στον οργανισμό και μετά η παρέμβαση είναι δυσκολότερη.
Μακάρι να τα καταφέρει το πουλάκι σου, όμως και η μεταφορά είναι κάτι που δεν βλέπω με "καλό μάτι".
 
Αν επιτρέπεται πως το χορηγείς στο στόμα; Αυτό είναι πετραδάκια.
Του άνοιξα το στομα, και πρέπει να έχεις κάποιον δίπλα σου να το ριξει. Με τον ίδιο τρόπο του δίνω και υγρά
 
Πιστεύεις οτι αναστρέφεται η κατάσταση; Σου εχει ξανατύχει κάτι τέτοιο;
Γιατι εμμέσως πλην σαφώς ο γιατρός μου είπε απίθανο
Αν περασουν 72 ωρες απο την αρχη των συμπτωματων, καθε ωρα θα ειναι προς οφελος, αν οντως δεν βλεπει, τα συμπτωματα δεν μου ειναι αγνωστα, οι τοξικωσεις εχουν πολλες μορφες και αιτιες.
Εχω αντιμετωπισει διαφορα, γιατρος δεν ειμαι.
 
η μεταφορά είναι κάτι που δεν βλέπω με "καλό μάτι".
Τωρα για την μεταφορά, μένω σε 2αρι και δεν είχα αλλο δωμάτιο Εχω άλλα 3 στο Σαλόνι θεώρησα καλό το άρρωστο να το απομακρύνω
 
Με την πρώτη ακεφιά, την πρώτη διάρροια που διαπιστώνουμε σε ένα πουλάκι, η πρώτη μας κίνηση είναι να του δώσουμε αποτοξινωτικό καρβουνάκι ή ζεόλιθο, μάλλον ζεόλιθο ή καρβουνάκι και ήσυχο ζεστό μέρος.
Διαβεβαιώσεις για τη ζωή δεν μπορεί να δώσει ο γιατρός, πως θα δώσουμε εμείς;
Απλά να έχεις υπ' όψιν σου, κάθε δηλητηρίαση, κάθε τοξίκωση που αφήνουμε να χρονίζει, δημιουργεί δευτερογενείς βλάβες στον οργανισμό και μετά η παρέμβαση είναι δυσκολότερη.
Μακάρι να τα καταφέρει το πουλάκι σου, όμως και η μεταφορά είναι κάτι που δεν βλέπω με "καλό μάτι".

Η διαπίστωση της έλλειψης γνώσεων σχετικά με την ανατροφή τους, μου δημιουργει ακόμη περισσότερες ενοχές, δυστυχως.. και φυσικά δεν εννοω ότι μου το επισημαίνετε αυτό, εσείς...
 
Καλημέρα σας...
Ο Κιτρινούλης, δεν τα καταφερε... "πέταξε"...
Λυπάμαι που η "άγνοιά" μας, μας "καθηλωσε" και δεν προβήκαμε σε ενέργειες που ίσως καναμε για το καλό του...

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και την συμπαράσταση και λυπάμαι αν σας απογοητεύσαμε για ενέργειες που καναμε ή δεν καναμε.. Το σιγουρ ειναι, και πιστεψτε μας, δεν το καναμε εσκεμμένα... : (
 
Γιώργο λυπάμαι πολύ για την εξέλιξη, πρώτ' απ' όλα για το πουλάκι αλλά και για σας που βιώσατε την απώλεια παρά τις προσπάθειες.
Μην τρελαθείς και από τύψεις κι ενοχές ωστόσο. Όλοι ή έστω οι περισσότεροι έχουμε "χάσει" πουλιά με μερίδιο ευθύνης μας που δεν μπορεί να κοστολογηθεί, γιατί κανείς δεν ξέρει αν έχουμε να αντιμετωπίσουμε προϋπάρχουσες ασθένειες που εκδηλώθηκαν κατά την φροντίδα μας ή πρόκειται για κάτι νέο που προέκυψε.
Ούτε οι φροντίδες που σου προτείναμε είναι βέβαιο πως θα απέδιδαν και το πουλάκι θα σωζόταν.
Πολλές φορές ο τρόπος συμβουλών είναι επιτακτικός και έχει χαρακτήρα του επείγοντος, ακριβώς επειδή υπάρχει προσωπική κακή εμπειρία λόγω καθυστερήσεων.
Όταν με το καλό θα ξεπεράσετε την στεναχώρια σας και θα θελήσετε ν' αποκτήσετε άλλο πουλάκι να σας τραγουδάει, να προσέξετε να αποφύγετε τις κακοτοπιές, αγοράζοντας από φερέγγυο εκτροφέα και ελέγχοντας κατά το μάλλον την καλή κατάσταση του πουλιού
Διάβασε αυτά
https://community.petbirds.gr/threads/Αγορά-καναρινιού-χωρίς-προβλήματα-ή-άγχος.20065/
https://community.petbirds.gr/threa...ουμε-για-να-αγοράσουμε-ένα-υγιές-πτηνό.25292/
 
Ούτε οι φροντίδες που σου προτείναμε είναι βέβαιο πως θα απέδιδαν και το πουλάκι θα σωζόταν.
Πολλές φορές ο τρόπος συμβουλών είναι επιτακτικός και έχει χαρακτήρα του επείγοντος, ακριβώς επειδή υπάρχει

Αυτο τον μηνακαι εως σημερα, σε αυτο το φορουμ ειδαμε 15 θεματα με προβληματα σε καναρια, και 555 σχολια για τα προβληματα αυτα.
 
Κριμα πραγματικα..☹ Ομως δεν σημαινει πως εφταιγες εσυ.. Ποιος ξερει τι εφταιξε, παντως εγινε. Προσπαθησε να το ξεπερασεις οσο πιο γρηγορα μπορεις. 🙂
 
Σε ευχαριστούμε... Και εκτιμώ πολύ τις συμβουλές όλων σας... η στεναχώρια μας προέρχεται και από ενα άλλο δυσαρεστο γεγονος που έχει να κάνει και με τον τρόπο που τα αποκτήσαμε..
σου παραθέτω το link ...

https://community.petbirds.gr/threads/Καλησπέρα-νέο-μέλος-και-γρήγορα-στα-βαθιά.30341/

ΉΤαν καναρινάκια, του φιλου μου που ηταν εκτροφεασ, μελος της Ε.Λ.Ι. Τ. με τον κωδικο ST43, o οποιος μας αφησε...
Τα πουλακια του, μοιραστηκαν σε φιλους και σε ατομα της οικογενειάς του... Ετσι καπως εφτασαν και σε εμας... Δεν τα αγοράσαμε...
 
Καταλαβαίνω τους συναισθηματικούς συνειρμούς, έχεις δίκιο αλλά δεν μπορούσες να κάνεις κάτι παραπάνω.
... Και όπως και να το κάνουμε, αν θυμάμαι καλά, τα καναρίνια ήταν το τελευταίο διάστημα, πριν δοθούν, σε δυσμενείς συνθήκες.
 
Back
Top