Ασθένειες Ξαφνική ασθένεια budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης frozed
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

frozed

PB New Member
Εγγραφή
1 Αυγ 2011
Μηνύματα
74
Καλησπερα σας..

Σημερα το βραδυ καθως επεστρεψα σπιτι, βρηκα το 5 χρονων budgie μου, κατω στο κλουβι χωρις καν να μπορει να κρατηθει αποβτα καγκελα...

Το γεγονος ειναι τελειως ξαφνικο καθως μεχρι το πρωι που το αφησα φευγοντας, καθοταν στο ενα ποδαρακι διπλα απο την παρεα του και ηταν απολυτα ηρεμος...

Επικοινωνησα με γιατρο μικρων ζωων και μου προτεινε να του βαλω amyovicin στην αναλογια πιυ λεει και φαγητο χαμηλα στο κλουβι...

Το πουλακι εχει κανει δυο αποπειρες να σηκωθει κ να σταθει αλλα οχι επιτυχημενες... Πηγε μολις τωρα που γραφω στο κλαδακι του κ επεσε...

Τι μπορει να του συνεβη; Γιατι ξαφνικά ειναι σε αυτη την κατασταση;
 
Το έπιασες να δεις αν έχει τραυματιστεί;
Το ποδαράκι του το έχει μαζεμένο ή παρατηρείς να είναι τεντωμένο σε μορφή ακαμψίας;
Είχες αντιληφθεί το προηγούμενο καιρό πιθανόν τσακωμούς με τη συντροφιά του;
Τα πουλια ζουν μέσα ή έξω από το σπίτι;
Δες μήπως έχει πρηστεί το πόδι του και το πληγώνει το δαχτυλίδι του(αν φοράει).
Επίσης μπορεί να έχει μπλεχτεί σε κάποιο δάχτυλο του κάποια κλωστουλα από κάποιο παιχνίδι που πιθανόν έχεις στο κλουβί του.
Περιέγραψε μας τη διατροφή που ακολουθεί καθημερινά...

Τέλος το καλύτερο θα ήταν να το βάλεις σε κάποιο κουτί μεταφοράς με επίπεδο πάτο και όχι κάγκελα... Να ΄του έχεις τροφή και νερό και σε ζεστό μέρος,ώστε να μην χάνει ενέργεια που την έχει τόσο ανάγκη(για να αντιμετωπίσει ότι το ταλαιπωρεί) αυτή τη στιγμή.
Και το γρηγορότερο επίσκεψη σε γιατρό για να κάνει διάγνωση και να δώσει θεραπεία.
 
Η διατροφη ειναι συγκεκριμενη, εχουν παντα αυγοτροφη, σπορους απο την vitakraft menu, νερο, σουπιοκοκκαλο, και πετρες ασβεστιου για μικρα πτηνα.

Με το ταιρι του τα πανε καλα, ολο μαζι καθονται.. Τωρα οι μικροραμφιες για το ποιος θα κατσει στην δεξια η την αριστερη κουνια παντα υπαρχουν...

Του εχω βαλει χαρτονι κατω και παρατηρισα οτι η κουτσουλια που εκανε ηταν ρευστη.. Αλλα τα εχω εντος σπιτιου ιδιως με το κρυο.. Δε το πιστευω οτι ειναι σε αυτη την κατασταση...

Επισης τον Απριλη ειχε χασει το πρωτο ταιρι του (το ειχα αναφερει νομιζω) αλλα με το νεο που του πηρα μεσα σε δεκα μερες ειχαν δεσει, δεν δικαιολογειται το σημερινο..

Δεν βρηκα τραυμα επισης, αλλα τα ποδια του δεν τα λειτουργει... Δεν πιανεται και για αυτο δυο προσπαθειες που εκανε να ανεβει στο κλαδι του δεν τα καταφερε...
 
Aν δεν έχεις γιατρό εξειδικευμένο κοντά σου να το πας, ίσως το αβιομισιν να είναι η καλύτερη σου εκδοχή. Όχι στο νερό όμως, παρε τηλέφωνο και ρώτα τον πώς να το αραιώσσεις και να του δώσεις κατευθείαν στο στόμα σε σταγόνες ή ακόμη απο τα ρουθούνια καθώς τα πουλιά καταπίνουν το νερό απο εκεί χωρίς να πνίγονται. Νερό το πιθανότερο είναι να μην πιει καθόλου ή τουλάχιστον όχι όσο χρειάζεται.

Σαφώς αν πρόκειται για εγκεφαλικό (όχι σπάνιο) η αντιβίωση δεν θα κάνει τίποτα και το πουλάκι ίσως να καταλήξει. Συγνώμη για τα δυσάρεστα που γράφω αλλά αυτό πιστεύω.
 
Πως ξημερώθηκε το πουλάκι; Κι εγώ πιστεύω επειγόντως πρέπει να πάει σε γιατρό και μέχρι τότε να του δώσεις από στόματος βρώσιμο ζεόλιθο ή καρβουνάκι, μήπως και πρόκειται για τοξίκωση. Αυτό υπό την προϋπόθεση ότι δεν άρχισες ήδη την αντιβίωση γιατί όταν χορηγούμε φάρμακα δεν δίνουμε αποτοξινωτικά.
Περαστικά και περιμένουμε νέα σας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: zack27
Ευχαριστω πολυ!

Εχω κλεισει ραντεβου στις 10:30 -11 .. Δε περναει η ωρα...

Το πρωι το βρηκα οπως το αφησα σχεδον... Βεβαια ειχε κοιμηθει λιγο, και τωρα εχει γυρισει το κεφαλακι του και κοιμαται...

Νωριτερα ηθελε να φαει κ δε μπορουσε, του εριξα τους σπορους κατω αλλα δυσκολευοταν κ ετσι το πηρα στη χουφτα μ κ κρατησα το μπολακι με την τροφη για να διευκολυνθει...

Καταφερε και τσιμπολογησε λιγο, αλλα ειναι πολυ αδυναμος, απο οσο διακρινω, το δεξι του ποδι δεν ανταποκρινεται σχεδον καθολοθ. Το αριστερο με δυσκολια και αδυναμια το σφιγγει καπως..

Δε γνωριζω αν εχει πιει νερο οπου εχει μεσα αντιβιωση αλλα και να εχει πιει δε πρεπει να ξεπερναει τις 2-3 γουλιες..

Εχει κανει καποιες κουτσουλιες αρκετα νερουλες και η αμαρα του ειχε υπολοιμα υγρου...

Δε το πιστευω ακομα το πως ξαφνικά επεσε σε τετοια κατασταση, μολις σε μιση μερα...

Το αλλο το παπαγαλακι δειχνει φυσιολογικο αλλα παρατηρω πως ορισμενες φορες μισοανοιγει το ραμφος του και ανασαινει...χορηγησα προληπτικα λιγοτερη δοση αντιβιωσης και εχω χωρισει το κλουβι τους στην μεση..
 
Τα νεα ειναι τα εξης..

Λοιμοξη αναπνευστικου. Η εικονα του δεν ειναι καλη. Μπορει να εκδηλωθει ραγδαια και για αυτο δεν εδειγνε σημαδια ως εχθες..

Συνεχιζω να του χορηγω aviomycin οπως το εχω αραιωμενο, με το "σταγονομετρο" εφοσον δε πινει μονο του κ μαλιστα συχνα καθε 1-1,5 ωρες απο 2-3 γουλιες..

Το δοκιμασα, ελπιζω οτι ηπιε ελαχιστα εστω.. Τιμησε και λιγο φαγητο παλι απο τη χουφτα μ...

Το εβαλα πισω στο κλουβακι του πανω σε χαρτονι οπως ηταν, σε σταθερη θερμοκρασια δωματιου να ναι ζεστο γτ η θερμοκρασια του μ ειπε ηταν λιγο χαμηλοτερη..

Οσο το ειχα στα χερια μου ηταν πολυ χαλαρος κ ζεσταθηκε (κουρνιασε). Ελπιζω να την σκαπουλαρει... Ειναι πολυ καλος και ηρεμος χαρακτηρας κ ειναι η αδυναμια μου... :/
 
Εύχομαι να τα καταφέρετε κι εσύ κι αυτό και όλα να πάνε καλά!
Για το φάρμακο δώσε βάση σ' αυτό που σου έγραψε πιο πάνω ο Ανέστης αν δεν καταφέρνεις να του ανοίξεις το στόμα.
Πρόσεχε μην το καταβρέχεις γιατί θα κρυώνει. Πολύ ζεστασιά, γύρω στους 30-32 βαθμούς αλλά να μην το χτυπάει κατευθείαν θερμαντικό σώμα και να μην υπάρχει ξηρή ατμόσφαιρα αφού πρόκειται για αναπνευστικό.
να του δώσεις κατευθείαν στο στόμα σε σταγόνες ή ακόμη απο τα ρουθούνια καθώς τα πουλιά καταπίνουν το νερό απο εκεί χωρίς να πνίγοντα
 
Το προσπαθησα και απο τα ρουθουνια.. Πρεπει να καταπιε νομιζω λιγο.. ευχαριστω πολυ παιδια!
 
Καλησπερα και παλι...

Γενικα σταθερη η κατασταση... Το θετικο ειναι οτι τσιμπολογαει τροφη κ του δινω κ εγω σταγονες νερου..

Το αρνητικο ειναι οτι δε μπορει να κρατηθει καθολου απο το δεξι του ποδαρακι.. Εκανε προσπαθεια να ανεβει στο κλαδι του αλλα δε μπορει να σταθει ενω θελει...

Ο γιατρος μ ειπε οτι ισως λογω της λοιμωξης να χτυπαει καποιο νευρο και να ειναι μουδιασμενο..
 
Όλα να πάνε καλά!
Νερό με φάρμακο του δίνεις; Γιατί σκέτο δεν είναι απαραίτητο εκτός αν για κάποιο λόγο στο είπε ο γιατρός.
 
Πως προηλθε η λοιμωξη αναπνευστικου σου ειπε; Μακαρι να πανε ολα καλα για το πουλακι!
 
Φυσικα με φαρμακο νερο.. Παρελειψα να το αναφερω..

Μαλλον σε αποτομη αλλαγη της θερμοκρασιας.. Ισως το οτι ανοιξα την Κυριακη το απογευμα για 5 λεπτα να παρει αερα το σπιτι να ηταν αρκετο γτ ειχε αρκετη ζεστη πριν μεσα, λογω του οτι απουσιαζα το ΣΚ..

Επισης να αναφερω οτι τον ψηλαφισε και τον ακουσε ο γιατρος και ηταν σιγουρος σε αυτο που μου ειπε..
 
Βρε παιδιά, οι πτηνίατροι πλεον συστήνουν οι υγρές αντιβιώσεις να λαμβάνονται απευθείας στο στομα.
 
Πλουμης Νικολαος! Στο Παγκρατι βρισκεται.
 
Aυτό δεν είπαμε κι εμείς πιο πάνω Γιάννη;
Αν δεις στο ποστ 11 υπάρχει και η άλλη άποψη, και λόγω του ότι προ μηνών που μίλησα μαζί του, ο γιατρός Ακρίβος μου δήλωσε ότι δεν συμμερίζεται την παροχή των αντιβιώσεων μέσω του νερού, ήθελα απλώς να κάνω σαφές ότι είναι σαφέστερα αποτελεσματικότερη η χορήγηση φαρμάκων, όπου επιτρέπεται φυσικά, να γίνεται απευθείας στο στόμα.
 
Αν δεις στο ποστ 11 υπάρχει και η άλλη άποψη,
Στο ποστ 11, δεν αναφέρεται η άλλη άποψη.
Η γνώμη μου είναι πως τα φάρμακα πρέπει να δίνονται σε συγκεκριμένες δοσολογίες από στόματος ή ρουθουνιών τουλάχιστον και την έχω γράψει πάρα πολλές φορές.
Στο συγκεκριμένο θέμα:
Το φάρμακο είναι υδατοδιαλυτό. Ρώτησα αν το νερό περιέχει φάρμακο, γιατί διαφορετικά δεν ήταν ανάγκη να ενοχλείται το πουλάκι απλά για να πιει σκέτο νερό, δεδομένου ότι τα budgies περνούν πολλές μέρες χωρίς καθόλου νερό.
Ο θεματοθέτης το κατάλαβε και απάντησε.
 
Δυστυχως το πουλακι δε τα καταφερε... Παλεψαμε και εχτες ειχε ανεβει στο κλαδακι του... Πιστευα οτι θα την σκαπουλαρε αλλα σημερα απο το πρωι ειχε πεσει πολυ και πριν λιγο εμαθα οτι κατεληξε... Εχω σκασει... Τα πηγαινε πολυ καλα μεχρι το πρωι...
 
Back
Top