Ασθένειες Ξαφνική βραχναδα σε budgie

Χαρ@

PB New Member
Εγγραφή
30 Απρ 2017
Μηνύματα
26
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα παιδια,
Σήμερα το παπαγαλάκι μου τιτιβιζε μια χαρά και ήταν ιδιαίτερα ενεργητικο. Πριν λίγο φαινοταν λιγακι κουρασμενο και όταν τιτιβιζε, ηταν κάπως βραχνή η φωνή του. Τρώει κανονικά όμως και οι κουτσουλιές του ήταν οι συνηθισμένες. Επισης, κοιτιεται στο καθρεφτάκι του και "παίζει" μ αυτο. Τώρα όμως έχω αγχωθεί κι αλλο, διότι μου φαίνεται πως έχει φουσκώσει η περιοχή λίγο πιο κάτω από το ράμφος του, γι αυτό θέλω τη γνώμη σας.

amuYmqt.webp
 
διότι μου φαίνεται πως έχει φουσκώσει η περιοχή λίγο πιο κάτω από το ράμφος του, γι αυτό θέλω τη γνώμη σας.
Βλέπει κανείς αυτή την περιοχή φουσκωμένη ή μιλάμε για το στέρνο;
 
Οχι, μόνο λίγο, για να πεταξει, προχθες. Αλλά μπήκε μέσα στο κλουβάκι μέσα σε ένα λεπτο. Και το εβλεπα. Έκατσε πάνω στη βιβλιοθήκη και μπήκε μέσα γρηγορα...

Βλέπει κανείς αυτή την περιοχή φουσκωμένη ή μιλάμε για το στέρνο;

Μάλλον έχεις δικιο, απλώς ήθελα να επισημάνω ότι δεν έχει μεγάλη αποσταση από το ράμφος του.
 
Μάλλον έχεις δικιο, απλώς ήθελα να επισημάνω ότι δεν έχει μεγάλη αποσταση από το ράμφος του.
Με συγχωρείς, προσωπικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Ο λαιμός μπορεί να φουσκώσει, το στέρνο όμως όχι. Εκτός και αν μιλάμε μόνο για το πτέρωμα. Δεν μπορώ να καταλάβω κάτι απο τις φωτογραφίες.
Αν συνεχιστεί και το δείς έτσι όπως λές και το πρωί, να πάς επειγόντως σε γιατρό. Εδώ είναι η λίστα: https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Μήπως είναι κάποιος από σας από τη Θεσσαλονίκη; Να μου συστήσετε κάποιον συγκεκριμένο; Είδα κάποιες διευθύνσεις για Θεσσαλονίκη, αλλά θα ήθελα και κάποια προσωπική γνώμη με βάση την εμπειρία σας.
 
Μήπως είναι κάποιος από σας από τη Θεσσαλονίκη; Να μου συστήσετε κάποιον συγκεκριμένο; Είδα κάποιες διευθύνσεις για Θεσσαλονίκη, αλλά θα ήθελα και κάποια προσωπική γνώμη με βάση την εμπειρία σας.
Στον Σαντοριναίο στην Ανάληψη που κάνει και ανάλυση κουτσουλιών.
Η επίσκεψη κοστίζει 20€!
 
Συμφωνώ για επείγουσα επίσκεψη σε γιατρό. Σουπιοκόκκαλο του έχεις; Ένα ενδεχόμενο που κάνει και βραχνάδα είναι βρογχοκήλη αλλά υπάρχουν πολλά ακόμα, αρκετά σοβαρά. Μόνο γιατρός μπορεί να διαγνώσει.
Περαστικά και περιμένουμε νέα.
Παρακολούθησε το βράδυ για συριγμό της αναπνοής.
 
Καλημέρα παιδια,
Το παπαγαλάκι μου σφύζει από χαρά και το εξόγκωμα υποχώρησε αρκετά. Πήγαμε βέβαια στον κτηνίατρο (σσ. @eva vrs σ ευχαριστώ πολύ για την πρόταση, μείναμε πολύ ευχαριστημένοι! ). Έφαγε λίγο παραπάνω απ όσο έπρεπε και αυτό θα το προσέξουμε λιγάκι, αλλά κατά τα άλλα είναι μια χαρά! Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας!
 
Πήγαμε βέβαια στον κτηνίατρο
Μπράβο,έκανες το πιο απλό και λογικό πράγμα στον κόσμο ετούτο. Η πράξη σου δεν συνηθίζεται και είναι αξιέπαινη.
Τα λέω αυτά γιατί κυκλοφορεί και μια παράλογη αντίληψη της οποίας θα μπορούσες να είσαι κάλλιστα θύμα. Σύμφωνα με αυτήν, είναι προτιμότερες δύο μίζερες εβδομάδες αργής αυτοκτονίας του κατοικίδιού σου, γεμίζοντάς το τυφλά, φάρμακα, παρά μια επίσκεψη σε κάποιον ειδικό. Εδώ, ανέβασες μια φωτογραφία και 9 στους 10 είδαν κάτι σοβαρό. Μπορείς και μόνη σου να φανταστείς την ευπείθεια που θα έδειχνες, λόγω ανησυχίας, σε μία πρόταση τύπου "είναι σοβαρό,υποπτεύομαι το τάδε, χορήγησε άμεσα πάλι το τάδε και βλέπουμε, αν υποχωρήσει κτλ".
Διάδωσέ το.
 
Ποσο ειναι το παπαγαλακι;
Βλέπω από τις γραμμές ότι είναι αρκετά μικρο σε ηλικία.
Αυτή η βραχνάδα που έκανε μπορεί να είναι επειδή θέλει κρέμα.
Συνήθως τα μωρά όταν πεινάνε κάνουν αυτό το βράχο ήχο.
Πόσο καιρό το έχετε;
 
Σας ευχαριστώ πολύ, παιδιά! 🙂 @Deukalion, δεν θα μπορουσα να περιμενω! Ετσι, ηρέμησα αρκετά γρήγορα. @ilie mp , το έχουμε 25 μέρες περίπου και είναι τριών μηνών. Ο άνθρωπος που το εξέτρεφε μας είπε ότι του έδινε κρέμα και ότι του ξεκίνησε και τους σπόρους πριν το παρουμε. Εμείς του δίνουμε συσκευασμενη τροφή (αυγοτροφή και αυγό δεν τα αγγιζει). Θεωρείς πως μπορεί να χρειάζεται κρεμα; Εφόσον δεν έχει τελικά κάτι σοβαρο, θεώρησα πως η βραχναδα οφείλεται στην πτερορροια..
 
Στο γιατρό, δεν ειπεϛ για τη βραχναδα του;
Ναι, βεβαια! Και ακριβώς επειδή έχει υφέσεις και εξάρσεις, συμφώνησε πως οφείλεται στην πτερορροια. Για παράδειγμα,όταν πήγαμε τιτίβιζε με σχεδόν μηδαμινή βραχνάδα.
 
Ναι, βεβαια! Και ακριβώς επειδή έχει υφέσεις και εξάρσεις, συμφώνησε πως οφείλεται στην πτερορροια. Για παράδειγμα,όταν πήγαμε τιτίβιζε με σχεδόν μηδαμινή βραχνάδα.
Συγνωμη τώρα, αλλά ειχα μωρό με πτερορροια... Είναι δυνατόν να έχει σαν σύμπτωμα τη "βραχνάδα"; Μου φαίνεται καπως... Παραξενο!
 
Συγνωμη τώρα, αλλά ειχα μωρό με πτερορροια... Είναι δυνατόν να έχει σαν σύμπτωμα τη "βραχνάδα"; Μου φαίνεται καπως... Παραξενο!

Εφοσον ο γιατρος διεγνωσε οτι η βραχναδα προερχεται απο την πτερορροια, δεν εχουμε λογο να το αμφισβητησουμε Αλκηστις! Ισως να καταπιε καποιο πουπουλο του σκαλωσε στο λαιμο και βραχιασε! Η μπορει να προκειται για καποιο καινουριο συμπτωμα της πτερορροιας αγνωστο σε μας! Και μενα παντως μετα απο τοσες πτερορροιες, ουδεποτε βραχνασαν!
 
Back
Top