Ασθένειες Ξαφνική βραχναδα σε budgie

Εφοσον ο γιατρος διεγνωσε οτι η βραχναδα προερχεται απο την πτερορροια, δεν εχουμε λογο να το αμφισβητησουμε Αλκηστις! Ισως να καταπιε καποιο πουπουλο του σκαλωσε στο λαιμο και βραχιασε! Η μπορει να προκειται για καποιο καινουριο συμπτωμα της πτερορροιας αγνωστο σε μας! Και μενα παντως μετα απο τοσες πτερορροιες, ουδεποτε βραχνασαν!
Ισως εξελίσσεται και ο ιός της πτερορροιας... Πλέον εμπεριέχεται και η βραχνάδα στη συμπτωματολογία.
 
Η πτερόρροια είναι μια ιδιαίτερα δύσκολη περίοδος που καταπονεί τον οργανισμό των πουλιών.
Γι αυτό λέμε να φροντίζουμε να εισέρχονται σ' αυτήν ακμαία. Η βραχνάδα ως σύμπτωμα μπορεί να αξιολογήθηκε από τον γιατρό ως σύμπτωμα κάποιας παράπλευρης νόσου.
Μην κάνουμε κριτική και ειρωνευόμαστε κάτι για το οποίο δεν έχουμε επαρκή στοιχεία.
Πάντα υπάρχει και το ενδεχόμενο λάθους ή άγνοιας κάποιου γιατρού αλλά στο προκείμενο είναι πολύ απίθανο.
 
Η στοιχειώδης νοημοσύνη μου δεν μου επιτρέπει να το δεχτώ, σαν ενδεχόμενο της πτερορροιας... Ολα τα φτερωτα μας φιλαράκια να έχουν υγεια αλλά αυτο το ποστ δε μου κάθεται πολύ καλά..
 
Ναι, βεβαια! Και ακριβώς επειδή έχει υφέσεις και εξάρσεις, συμφώνησε πως οφείλεται στην πτερορροια. Για παράδειγμα,όταν πήγαμε τιτίβιζε με σχεδόν μηδαμινή βραχνάδα.

@maria p εδω μας λεει ξεκαθαρα οτι ο γιατρος "συμφωνησε"; (με ποιον)οτι φταιει η πτεροροια για τη βραχναδα! Ουτε για παραπλευρη αρρωστια ειπε ουτε οτι φταιει κατι αλλο! Δηλ εσυ με τις. Γνωσεις που εχεις, πιστευεις οτι βραχνιαζει πουλι απο πτερορροια; να του κοπει η ορεξη ξερω, να μην εχει διαθεση και να ειναι υποτονικο ξερω, να μην κελαιδαει ξερω, αλλα να βραχνιαζει πρωτη φορα το ακουω!
 
Σαφώς η πτερόρροια δεν έχει σύμπτωμα βραχνάδα, όμως όσα άρθρα και αν έχουμε διαβάσει και όσα πουλιά αν έχουμε "ξεπαστρέψει", δεν μπορώ να δεχθώ πως κάποιος από εμάς έχει περισσότερες γνώσεις από έναν επιστήμονα που σπούδασε 6 χρόνια και κάποια επαγγελματική εμπειρία θα έχει.
Άρα η κριτική μας δεν μπορεί να κατευθύνεται στον γιατρό αλλά στην αξιόπιστη μεταφορά της μεταξύ τους συζήτησης από το μέλος μας.
Ας μας εξηγήσει η Χάρις όσο μπορεί καλύτερα τι ακριβώς της είπε ο γιατρός λοιπόν.
 
Βρέ παιδιά τι βραχνάδα κτλ συζητάμε;
Ένα νέο μέλος, άπειρο και γεμάτο αγωνία για τη νέα του παρέα, είδε και ονομάτισε κάποια πράγματα.
Απο την στιγμή που πήγε σε γιατρό και έφυγε με το πράσινο φως τι μελετάμε;
Το εξόγκωμα δηλαδή το ξεχάσαμε επειδή μάθαμε ότι παράφαγε;
Αν ήμουν στο πρώτο μήνα κατοχής πτηνών,την ώρα που το καναρινάκι μου καθάριζε το καναβούρι, εγώ θα νόμιζα οτι πνίγεται.
Αν όντως είχε εξόγκωμα και αν όντως έχει βραχνάδα, πρέπει να επανεξεταστεί διαφορετικά κάνουμε εικασίες αγνοώντας το εννοιολογικό πλαίσιο κάποιων λέξεων.
 
Σαφώς η πτερόρροια δεν έχει σύμπτωμα βραχνάδα, όμως όσα άρθρα και αν έχουμε διαβάσει και όσα πουλιά αν έχουμε "ξεπαστρέψει", δεν μπορώ να δεχθώ πως κάποιος από εμάς έχει περισσότερες γνώσεις από έναν επιστήμονα που σπούδασε 6 χρόνια και κάποια επαγγελματική εμπειρία θα έχει.
Άρα η κριτική μας δεν μπορεί να κατευθύνεται στον γιατρό αλλά στην αξιόπιστη μεταφορά της μεταξύ τους συζήτησης από το μέλος μας.
Ας μας εξηγήσει η Χάρις όσο μπορεί καλύτερα τι ακριβώς της είπε ο γιατρός λοιπόν.

Μα και γω Μαρια μου δεν αμφισβητησα τη γνωματευση του γιατρου! Αλλα ηθελα να καταδειξω την λανθασμενη αναφορα της απο τη Χαρα!
 
Γειά σας, παιδια! Τα άλλα δύο παπαγαλάκια είναι και αυτά καλά στην υγεία τους. Τώρα όσον αφορά το παπαγαλάκι, περί ου το θεμα, δεν έχει καμία βραχνάδα και ήταν κάτι παροδικό. Κράτησε δηλαδή εκείνες τις δύο τρεις μέρες που συζητουσαμε. Τώρα όσον αφορά τη βραχναδα, ο γιατρός ένευσε όταν ανέφερα τη σκέψη μου, οπότε θεώρησα ότι συμφωνεί, διότι σε διάφορα άλλα φόρουμ, διαβασα πως μπορεί να παρουσιαστεί βραχνάδα, αν σπαταληθεί πολλή ενέργεια την περίοδο της πτερορροιας. Μπορεί να είναι κάτι που ισχύει όντως ή να έκανα λάθος στην αξιολόγηση και να είναι από το ότι είχε φάει παραπάνω και δημιουργηθηκε το εξόγκωμα (αν και είχε μια ελαχιστη βραχναδα για μια δυο μέρες ακομα). Τέλος πάντων, τέλος καλό όλα καλά. Ειμαι πολύ ευχαριστημενη από τον επιστήμονα, ο οποίος ασχοληθηκε πολλή ώρα μαζί μας και μπορεί απλώς να ήταν μια δική μου λάθος ερμηνεία.
 
Back
Top