Ασθένειες Ξαφνικος θανατος Αμαζονιου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης FREE
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

FREE

PB New Member
Εγγραφή
30 Δεκ 2013
Μηνύματα
41
Πόλη
Βύρωνας
καλημερα, πεθανε χθες ο παπαγαλος Αμαζονιου μου, ειχε σταματησει να τρωει για δυο μερες και ξαφνικά επεσε νεκρος απο το κλουβι του.Λογω οικογενειακου προβληματος τον ειχα δωσει σε φιλους μου απο τον Ιουλιο και με ειχαν ενημερωσει οτι δεν ειχε κανενα προβλημα. Ολο το καλοκαιρι τον ειχαν σε στεγασμενο χωρο αλλα διπλα σε καναρινια, δεν ξερω αν αυτι παιζει καποιο ρολο και οπως με ενημερωσαν οταν αρχισαν τα κρυα τον εβαλαν μεσα στο σπιτι. Το μονο διαφορετικο που παρατηρησαν, οπως μου ειπαν, ειναι οτι πριν πεθανει ολο το φτερωμα του ηταν σηκωμενο ορθιο. Δεν θελω να ριξω ευθυνες σε καποιον αλλα να μαθω τι μπορει να εγινε και να πεθανε. Ευχαριστώ
 
Δυσκολο να μαθεις απο εδω απο τι πεθανε ενα πουλι που δεν ειχες καν στα χερια σου να παρακολουθεις ωστε να μας πεις τι συμπτωματα ειχε. Τα πουλια πολλες φορες κρυβουν την ασθενεια τους μεχρι να ειναι πολυ αργα αλλα για ενα εμπειρο ματι ή για τον ιδιοκτητη που ξερει τα πουλια του και την συμπεριφορα τους καλυτερα απο το ονομα του, θα υπηρχαν σιγουρα σημαδια ασθενειας. Ειδικα τα τοσο μεγαλα πουλια πολυ σπανια θα πεσουν ξαφνικά απο το κλαρι εκτος κι αν προκειται για ανακοπη καρδιας που κι αυτο οφειλεται σε αιτιες μη ξαφνικες συνηθως, οπως η παχυσαρκια, η ελλειψη ασκησης κ. Α. Μιας ομως και μιλησες για φουσκωμενα φτερα, αυτο απο μονο του ειναι ενδειξη οτι κατι δεν πηγαινε καλα. Χιλιες δυο μπορει να ειναι οι αιτιες και πραγματικα κανεις δεν μπορει να σου πει με σιγουρια εκτος κι αν το κρατησατε και το στειλεις στο πανεπιστημιο για νεκροψια.

Τετοια πουλια παντως δεν ειναι για να στεγαζονται σε χωρους με καναρινια τα οποια ανταλλασσονται συχνα αναμεσα σε εκτροφεις, μπαινοβγαινουν δηλαδη πουλια στα κοπαδια που μπορει να κουβαλανε ενα σωρο ασθενειες, δεν κρατιεται συνηθως καραντινα, στις κοτετσοκαταστασεις με καναρινια δεν εχω δει ποτε ιδανικες συνθηκες καθαριοτητας και τα καναρινια σαν πουλια λογω της χρόνιας κλειστης εκτροφης ειναι 10 φορες πιο ευπαθη απο τα αλλα με αποτελεσμα ενα να κολλαει κατι και να το μεταδιδει και στα αλλα. Ολα αυτα ειναι σκεψεις μου κι υποθεσεις, δεν ειναι μαλλον η απαντηση στο ερωτημα σου. Μπορω να σου πω αλλα 10 πιθανα σεναρια αλλα ακρη δεν θα βγαλουμε. Και επιπλεον τι νοημα εχει πια;
 
... Τον ειχα δωσει σε φιλους μου απο τον Ιουλιο και με ειχαν ενημερωσει οτι δεν ειχε κανενα προβλημα...
Συμφωνώ με όλα όσα ανέφερε ο Ανέστης, το βασικό και κύριο είναι ένα...
Οι φίλοι σου είχαν εμπειρία;δηλ ήταν σε θέση να αντιληφθούν σημάδια που μπορεί να ''έδειχνε'' το πουλί; Ήξεραν ν΄αναγνωρίσουν ή ασχολούνταν όσο επιβάλλεται ν΄ασχολείται κάποιος όταν έχει πτηνά τα οποία ''απαιτούν'' συνεχή παρακολούθηση;
(μάλλον όχι για να το έχουν δίπλα σε άλλα πουλιά τα οποία κανείς δεν ξέρει τι μπορεί να είχαν να μεταδώσουν)
 
Είναι προφανές ότι το πουλί παραμελήθηκε και καταπονήθηκε και ψυχολογικά από την προς το χειρότερο αλλαγή των συνθηκών της ζωής του.
Αυτά δεν είναι πουλιά που τα παρκάρουμε επ αόριστον χωρίς παρακολούθηση.
Κρίμα, κρίμα.
 
Συμφωνώ με όλα όσα ανέφερε ο Ανέστης, το βασικό και κύριο είναι ένα...
Οι φίλοι σου είχαν εμπειρία;δηλ ήταν σε θέση να αντιληφθούν σημάδια που μπορεί να ''έδειχνε'' το πουλί; Ήξεραν ν΄αναγνωρίσουν ή ασχολούνταν όσο επιβάλλεται ν΄ασχολείται κάποιος όταν έχει πτηνά τα οποία ''απαιτούν'' συνεχή παρακολούθηση;
(μάλλον όχι για να το έχουν δίπλα σε άλλα πουλιά τα οποία κανείς δεν ξέρει τι μπορεί να είχαν να μεταδώσουν)
Και παλι ομως... Οπως ειπε και ο Ανεστης δυστυχως οι παπαγαλοι εμφανιζουν την ασθενεια τους λιγο πριν τους χασουμε. Αρα και να ειχαν γνωσεις τα παιδια, θα γινοταν κατι διαφορετικο;
Εμενα εαν με ετρωγε τοσο πολυ η εννοια του να μαθω το λογο που πεθανε,θα τον πηγαινα να του κανουν νεκροψια.
Λυπαμαι πολυ για το χαμο του φιλου σας...
 
Και παλι ομως... Οπως ειπε και ο Ανεστης δυστυχως οι παπαγαλοι εμφανιζουν την ασθενεια τους λιγο πριν τους χασουμε. Αρα και να ειχαν γνωσεις τα παιδια, θα γινοταν κατι διαφορετικο;
Εμενα εαν με ετρωγε τοσο πολυ η εννοια του να μαθω το λογο που πεθανε,θα τον πηγαινα να του κανουν νεκροψια.
Λυπαμαι πολυ για το χαμο του φιλου σας...

Δεν είναι λίγοι οι ιδιοκτήτες πουλιών Ιωάννα, που όταν αντιληφθούν κάποια ένδειξη αντί να επισκεφθούν άμεσα κάποιον ειδικό, το αφήνουν, από Δευτέρα.
Αντιθέτως, όταν έχεις ''κάποια'' εμπειρία αντιλαμβάνεσαι (τουλάχιστον) πως η επίσκεψη στον ειδικό κτηνίατρο πρέπει να είναι άμεση, έστω και αν αυτό κάποιες φορές δεν φέρνει αποτέλεσμα.
 
Back
Top