Ασθένειες Ξαφνικος θανατος ζευγαριου καρδερινων... Αιτια;

Αν ο φίλος blackjohn είχε για ένα χρόνο τα πουλιά σε καμία περίπτωση δεν ευθύνεται ο εκτροφέας. Αν τα είχε λίγες μέρες τότε το συζητάμε.
Αρα δεν το συζηταμε, γιατι ο φιλος τα χει 1 χρονο.
 
Αρα δεν το συζηταμε, γιατι ο φιλος τα χει 1 χρονο.
Οκ, τότε καμία σχέση με τον εκτροφέα.-

Αν τώρα ο συγκεκριμένος εκτροφέας ίσως κάνει χρήση κάποιων φαρμάκων καθόλου δεν μας αφορά.
Μας αφορά όμως αν τα πουλιά πήραν κάποιο φάρμακο τις ημέρες πριν το χαμό τους.

Επίσης ας μου πει κάποιος ποιο είναι αυτό το μαγικό φάρμακο που κρατάει στην ζωή τις καρδερίνες μέχρι να τις πουλήσουμε σε κάποιον !
 
Επίσης ας μου πει κάποιος ποιο είναι αυτό το μαγικό φάρμακο που κρατάει στην ζωή τις καρδερίνες μέχρι να τις πουλήσουμε σε κάποιον !
Είσαι θεός άλλο ένα μυστήριο - μυστικό που μας στοιχειώνει :)
 
Αν το ηξερες θα πουλαγες και συ...Χα.Χα. Οπως και να εχει συμφωνα με τα λεγομενα του Νικου, δεν ειχαν παρει τιποτα. Ειχαν φαει οτι και τα αλλα. Δεν ηταν απο το σεισμο ή αλλη τρομοκρατικη(!) ενεργεια. Μπορει να ηταν απο ελαχιστο μπροκολο. Ισως ηταν πιο ευαισθητες για καποιο λογο και πειραξε μονο αυτες.

Εγω συνιστω παρακολουθηση και στα υπολοιπα, αν ενδεχομενως τα τριγυριζει κατι,θα φανει.
 
Aυτό το μαγικό μπορεί να είναι από baycox μέχρι αναβολικά που κρατάνε τα πουλιά ''τσιτωμένα'' για μια δυο βδομάδες και μετά καταρρέουν. Στις διεθνείς εκθέσεις, πολλοί τα ''ντοπάρουν'' κρύβοντας προβλήματα ασθένειας και μετά (μόλις τα πουλιά έρθουν στο χώρο μας και περάσει η επίδραση της ντοπαμίνης), βλέπουν τα ραδίκια ανάποδα..

*Χωρίς να το ακολουθήσει κανείς.. Μα κανείς! Ποτέ δεν έχω πλύνει μπρόκολο εδώ και χρόνια. Όπως δεν πλένω και οποιοδήποτε άλλο φυτό τους δίνω . Τα μαζεύω από αγρούς - όχι από άκρες δρόμων - και δεν τα πλένω ποτέ ! ... Και αφήνουν μόνο το κοτσάνι. Άρα το να έτυχε το ''δηλητήριο'' στα πουλιά του Νίκου και να τα ξέκανε - εγώ τουλάχιστον - το θεωρώ απίθανο!
Επαναλαμβάνω, μην το υιοθετήσει κανείς! ..Απλά το σημειώνω για να δείξω ότι προφανώς δεν ευθύνεται το μπρόκολο. Θα το σεβόμουν, αν ήταν η 1η φορά που έτρωγαν μπρόκολο και τα ''πείραξε''.
 
Επίσης ας μου πει κάποιος ποιο είναι αυτό το μαγικό φάρμακο που κρατάει στην ζωή τις καρδερίνες μέχρι να τις πουλήσουμε σε κάποιον !
Τα αντικοκκιδιακά - κοκκιδιοστατικά όπως το ESB3 και άλλα παρόμοια. Από τα κοκκίδια ξεκληρίζονται συνήθως οι καρδερίνες. Επίσης, όσο λιγότερο... εκτροφής είναι τα πουλιά, τόσο πιο συχνή έως συνεχόμενη θα πρέπει να είναι η χορήγηση μέχρι να φύγουν από τα χέρια του ιδιοκτήτη.

Γιάννη, ούτε εγώ πιστεύω ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση τα πουλιά πέθαναν επειδή τα είχε κάποιος πριν από ένα χρόνο και τους έδινε φάρμακα. Αυτό που εξηγώ στα μηνύματα μου είναι ότι έπεσε στο τραπέζι αργότερα μια αναφορά, αφήνοντας υπονοούμενα προς κάθε κατεύθυνση, όχι από τον θεματοθέτη ο οποίος επέλεξε να πει μόνο όσα ήθελε να πει (και δεν υπάρχει τίποτα κακό σε αυτό), αλλά από άλλον χωρίς να έχει την άδεια να το κάνει. Έτσι έφτασε ο Νίκος (θεματοθέτης) να απολογείται για κάτι που δεν είχε ανάμειξη ούτε και φταίει. Αυτό για μένα είναι εξωφρενικό. Εάν ο ίδιος ο Νίκος δεν νιώθει εκτεθειμένος από αυτόν που τον εξέθεσε, τότε ότι και να πούμε είναι ένα ακόμη post.
 
Ας εξετάσει και την περίπτωση χορήγησης μικρής ή ακόμη χειρότερα μεγάλης δόσης βιταμινών πυρώματος και άλλων σχετικών και όχι στα πράσινα.
Ως πιθανότητα...
Τα πουλιά σίγουρα έχουν περίεργο παρελθόν που δεν θέλω να μπω σε λεπτομέριες.
Κακό ιστορικό...
Τα πουλιά ήταν τιγκαριμένα στα φάρμακα για να μπορούν να ζουν. Πολύ συχνό φαινόμενο.

Και δεν είναι τα μοναδικά που έχασε ο άνθρωπος. Εχασε κι άλλα από την ίδια παρτίδα.
Αρχίζουν οι πρώτες σκέψεις...
ο Νίκος μάλλον έπεσε θύμα από εκτροφέα που τυχαίνει να είναι μέλος του Φόρουμ μας και όπως καταλαβαίνετε η θέση του είναι πολύ δύσκολη.
Από τη μικρή αναδρομή διαπιστώνεται ότι ο ντόρος δεν έγινε αναίτια και χωρίς αφορμή.
Τελικά δεν χρειάζεται μομφή σε κανέναν, καθώς η υπερβολή πολλές φορές στην περιγραφή δημιουργεί στρεβλώσεις και παρεξηγήσεις.
Βασίλη και Νίκο όλα οφείλονται στη κακή στιγμή.
Φιλικά πάντα εύχομαι το καλύτερο για τα πουλάκια σας.

Επισης, απο ολα οσα διαβασα, το μονο που εχει καποιες πιθανοτητες ειναι η υπερβολικη δοση βιταμινων. Αν και δεν το παρακανω με τις δοσεις ποτε.
Στα παραπάνω ξεχασα και αυτό, που ουσιαστικά άφηνε ένα παράθυρο ανοικτο.
 
Τα αντικοκκιδιακά - κοκκιδιοστατικά όπως το ESB3 και άλλα παρόμοια. Από τα κοκκίδια ξεκληρίζονται συνήθως οι καρδερίνες. Επίσης, όσο λιγότερο... εκτροφής είναι τα πουλιά, τόσο πιο συχνή έως συνεχόμενη θα πρέπει να είναι η χορήγηση μέχρι να φύγουν από τα χέρια του ιδιοκτήτη.

Τα γνωστά φάρμακα δηλαδή με τους γνωστούς περιορισμούς στην χρήση τους, όχι κάτι μαγικό.
Τα φάρμακα είναι ταυτόχρονα και φαρμάκι. Ο καθένας που τα χρησιμοποιεί ας το σκεφτεί 2 φορές και επίσης τι εναλλακτικές έχει.

Γιάννη, ούτε εγώ πιστεύω ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση τα πουλιά πέθαναν επειδή τα είχε κάποιος πριν από ένα χρόνο και τους έδινε φάρμακα. Αυτό που εξηγώ στα μηνύματα μου είναι ότι έπεσε στο τραπέζι αργότερα μια αναφορά, αφήνοντας υπονοούμενα προς κάθε κατεύθυνση, όχι από τον θεματοθέτη ο οποίος επέλεξε να πει μόνο όσα ήθελε να πει (και δεν υπάρχει τίποτα κακό σε αυτό), αλλά από άλλον χωρίς να έχει την άδεια να το κάνει. Έτσι έφτασε ο Νίκος (θεματοθέτης) να απολογείται για κάτι που δεν είχε ανάμειξη ούτε και φταίει. Αυτό για μένα είναι εξωφρενικό. Εάν ο ίδιος ο Νίκος δεν νιώθει εκτεθειμένος από αυτόν που τον εξέθεσε, τότε ότι και να πούμε είναι ένα ακόμη post.

Αυτά κατάλαβα και εγώ. Και με παραξένεψε που ξαφνικά την πέσαμε στον blackjohn.
 
Αν δουμε τα γεγονοτα και εφόσον δεν ψάχνουμε μια τυχαία σύμπτωση που μπορεί να είχε γίνει και αν δεν έλειπε, η' μοναχα το παρελθον τους. Έτυχε όταν ηταν να λέιψει να παίξει ρολο το παρελθον τους η' το μπρόκολο;Ηταν μια σύμπτωση;ίσως. Μήπως όμως εκεί κρύβεται η αιτία; Μήπως κάτι επαιξε ρολο που έχει να κανει με την απουσία του; Παράλειψη, κάποια βιασύνη,υπερβολική δόση σε κάτι, να χαλασε κάτι αναμειγμένο μένοντας 3μερες; Αν παλι λείπει συχνα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Δημήτρη είναι βάσιμη η σκέψη σου... έχει και αυτό σοβαρό ίσως ποσοστό ευθύνης.
Δεκτον και πιθανον. Αλλα τα αλλα ρε παιδια τι ειναι, τα βιονικα πουλια που δεν νιωθουν τιποτα; Αντε και δεν τα πειραξε τοσο.. Μα ουτε αδιαθεσια να εκδηλωσουν; Το τοσο ξαφνικο σε 2 πουλια θα μου κανε για τσιμπημα περισσοτερο. Δεν ξερω βεβαια, μη σας μπερδευω με βλακειες..
 
Ειχα ονειρο να γινω κτηνιατρος ή ιατροδικαστης. Μη με παρεξηγεις.
 
Λοιπόν...

Η μόνη πρόθεση που είχα ήταν να βοηθήσω τον Νίκο και όχι μόνο να καταλάβει που έκανε λάθος.

Αυτά που ήθελα να περάσω ... Τα πέρασα, αλλά σε αυτούς που ήθελα.

Ποιοι είναι αυτοί;

Ολοι αυτοι που θα ξεκινήσουν με την καρδερίνα σωστά...

Κάποιοι ξέρουν πολύ καλά τι εννοώ.

Ναι... Ναι... Ξέρω.

Πάλι με υπονοούμενα μιλάω αλλά δεν θα πέσω στην παγίδα κάποιων που θέλουν να βγάλω εγώ το φιδι από την τρύπα όταν αυτοί μόλις το δουν και βγαίνει απ την τρύπα του... Το ξαναβάζουν μέσα.

Αυτοί που είναι τόσα χρόνια στο κουρμπέτι έχουν τον πρώτο λόγο και όχι εγώ που είμαι νέος σε αυτό το χώρο... Και θα αποχωρήσω με ψηλά το κεφάλι.

Η διαφορά μας είναι ότι έγω κολύμπησα στα βαθιά ενώ αυτοί πνίγονται σε μία σταγόνα νερό.

Ετσι απλά.

Η αναπαραγωγή αυτών των πουλιών είναι τόσο απλή όσο δεν φαντάζεστε αλλά δεν το λέμε για ευνόητους λόγους.

Θέλουμε έργα και όχι θεωρίες για να μάθουμε αυτά τα πουλιά.

Και είναι το τελευταίο μήνυμα μου.

Να ζητήσω συγγνώμη αν κάποιοι δεν κατάλαβαν το όλο σκεπτικό μου αλλά ελπίζω να βοηθήσω όλους αυτούς που το κεφάλι τους έχει γίνει καζάνι.
 
@blackjohn
Οι αλλες καρδερινες, το ζευγαρι και η μία θηλυκια, είναι από τον ίδιο έμπορο;
 
Λοιπόν...

Η μόνη πρόθεση που είχα ήταν να βοηθήσω τον Νίκο και όχι μόνο να καταλάβει που έκανε λάθος.

Αυτά που ήθελα να περάσω ... Τα πέρασα, αλλά σε αυτούς που ήθελα.

Ποιοι είναι αυτοί;

Ολοι αυτοι που θα ξεκινήσουν με την καρδερίνα σωστά...

Κάποιοι ξέρουν πολύ καλά τι εννοώ.

Ναι... Ναι... Ξέρω.

Πάλι με υπονοούμενα μιλάω αλλά δεν θα πέσω στην παγίδα κάποιων που θέλουν να βγάλω εγώ το φιδι από την τρύπα όταν αυτοί μόλις το δουν και βγαίνει απ την τρύπα του... Το ξαναβάζουν μέσα.

Αυτοί που είναι τόσα χρόνια στο κουρμπέτι έχουν τον πρώτο λόγο και όχι εγώ που είμαι νέος σε αυτό το χώρο... Και θα αποχωρήσω με ψηλά το κεφάλι.

Η διαφορά μας είναι ότι έγω κολύμπησα στα βαθιά ενώ αυτοί πνίγονται σε μία σταγόνα νερό.

Ετσι απλά.

Η αναπαραγωγή αυτών των πουλιών είναι τόσο απλή όσο δεν φαντάζεστε αλλά δεν το λέμε για ευνόητους λόγους.

Θέλουμε έργα και όχι θεωρίες για να μάθουμε αυτά τα πουλιά.

Και είναι το τελευταίο μήνυμα μου.

Να ζητήσω συγγνώμη αν κάποιοι δεν κατάλαβαν το όλο σκεπτικό μου αλλά ελπίζω να βοηθήσω όλους αυτούς που το κεφάλι τους έχει γίνει καζάνι.
Άλλος ένας που δεν αντέχει τις πετριές...
Εγώ εύχομαι να είσαι εδώ και να συνεχίζουμε να ''τσακωνόμαστε'', αρκεί -αν είσαι- να μη μιλάς με γρίφους.. Και εγώ σου εύχομαι να συνεχίσεις να κολυμπάς και στα βαθιά και στα ρηχά !
Εξάλλου η πορεία του καθενός, δείχνει και ποιού επιπέδου κολυμβητής είναι.
Αν η έκτροφή αυτού του πουλιού είναι τόσο εύκολη και απλή, διδαξέ τη! Με η χωρίς ''ευνόητους'' λόγους.
Θα περάσω για ουίσκυ.. Και θα πληρώσω και το προηγούμενο που ήταν κερασμένο!
 
Back
Top