Ασθένειες Ξαφνικος θανατος καναρινιου

THODORIS1982

PB Member
Εγγραφή
22 Οκτ 2007
Μηνύματα
759
Πόλη
Λάρισα
Χθες το πρωι καθαριζοντας τα κλουβια και ανεονοντας τις τροφες διαπιστωσα οτι ενα αρσενικο καναρινι δεν ειχε καταναλωσει και πολυ τροφη. Το συγκεκριμενο καναρινι ηταν ενος ετους και το ειχα στην κατοχη μου κανα διμηνο. Ηταν σε εξωτερικο χωρο και ειχε ξεκινησει πτερορια οπως και τα αλλα. Ομως οι κουτσουλιες του ειχαν ενα κιτρινοπρασινες που συμφωνα με το αρθρο του Αλεξανδρου ειναι κατι στο συκωτι. Δεν εδωσα μεγαλη σημασια καθως το πουλι ηταν κινητικοτατο οποτε το ειχα απλα στο νου μου οτι ισως κατι να μη παει καλα. Δεν εδωσα κατι προλυπτικα καθως απο τα λιγα που ξερω οτι στην πτερορια αποφευγονται τα φαρμακα. Προς δυσαρεστη εκπληξη μολις γυρισα σπιτι απο διημερο το βρηκα στον πατο. Δεν ειχε φαει τιποτα και οι κουτσουλιες ηταν εντονα πρασινες αλλα σκετο νερο. Προσπαθω να μη συνδιασω το γεγονος με θανατο μαλινουα πριν απο κανα μηνα. Γιατι αν εχει σχεση την εβαψα. Ειχα φερει σε επαφη το ταιρι του μαλινουα με αυτο το καναρινι. Και πιο τραγικα ακομα το συγκεκριμενο θιυληκο κατοικει εδω και κανα 20 ημερο με αλλα δυο θυληκα σε ζευγαρωστρα. Υπαρχει ομως μια διαφορα. Τοτε το μαλινουα ειχε αισθητο προβλημα με πρηξιμο καρινας αλλα και με διαρροια λευκη ομως. Τελος παντων το προβλημα ειναι το τι να κανω τωρα που ολα τα πουλια ειναι υγιεστατα στο ματι μου και βρισκονται σε πτερορια. Πρεπει να δωσω κατι προληπτικα σε ολα η να μη κανω τιποτα και να μη συνδιαζω πραγματα στο μυαλο μου
 
Πρέπει απαραίτητα να βρείς την αιτία,έτσι ώστε αν
χρειαστεί να επέμβεις σε κάποιο άλλο πουλί
να ξέρεις πώς θα το βοηθήσεις,τί να του δώσεις.
-Αν ήμουν στην θέση σου Θοδωρή, πριν απ'όλα
θα τσεκάριζα όλα τα πουλιά. Μια προσεκτική ματιά
αν όχι σε όλα, τουλάχιστον σ' αυτά που έχεις υποψίες.
Ελεγχος της κοιλιάς, καρίνα, ουροπήγιο,
εσωτερικά στόμα, λαιμός, γλώσσα,
και τελικά πόδια, μάτια, σβέρκο, μασχάλες.
Ισως έτσι βρεθείς ένα βήμα πιο μπροστά και
προλάβεις κάποιες δυσάρεστες καταστάσεις.
 
Back
Top