Αναπαραγωγή Ξαφνικος θανατος νεοσσου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jk21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jk21

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2007
Μηνύματα
1.756
Πόλη
Περιστέρι
σημερα εχασα☹ξαφνικά νεοσσο 10 ημερων.ηταν απο ζευγαρι που στην προηγουμενη γεννα ειχε κανει 5 αυγα (εκαναν 2 πουλακια που μεγαλωνουν μια χαρα,2 ασπορα και ενα ειχα ραισει απο λαθος μου).σε αυτη τη γεννα τα αυγα ηταν 3(1 ο νεοσσος αυτος, ενα ηταν ασπορο και το αλλο ειχε το νεοσσο νεκρο μεσα σε (κλουβιο) υγρο). Ο νεοσσος ηταν κινητικοτατος ολες αυτες τις ημερες και ετρωγε κανονικα. Τον βρηκα και σημερα ταισμενο. Ομως στο ρουθουνακι του το ενα εσωτερικα φαινοταν κοκκινο σαν αιμα και στη φωλια υπηρχε μια μικρη σταγονα στο νημα.στο λαιμο πλαγιως βρηκα λιγο κατι σαν κιτρινομπεζ υγρο(πυον 😉 οχι ομως πληγη. Δεν ξερω τι εγινε. Οι γονεις δειχνουν να το ξεπερασαν και ασχολουνται με το φτιαξιμο νεας φωλιας.

*εχω την εντυπωση οτι οταν γυρισα σπιτι και λιγο πριν να κοιταξω στη φωλια η θηλυκια ηταν μεσα και καθοταν πανω απο το νεκρο νεοσσο. Ειναι φυσιολογικο; δεν το καταλαβαινε;

συγνωμη αν σας ζαλισα αλλα εγραψα ολο το ιστορικο υποβοηθητικα, για οσους ασχολουνται απο το φορουμ με την αναπαραγωγη κρατωντας στατιστικα και παρατηρησεις
*ο πατερα ειναι το πολυ ενος ετους
 
για να καταλαβει η θηλυκια οτι ψοφησε ο νεοσσος περναει αρκετος καιρος, μιας κα ιαυτος παραμενει ζεστος απο την θηλυκια, τωρα το τι ειχε ο νεοσσος δεν μπορω να σου πω αλλα κοιτα μπας τριγυρνανε τιποτα παρασιτα εκει κοντα
 
Λυπαμαι, κι εγω χτες βρηκα ψοφιο εναν εοσσο 6-7 ημερων, ενω τοπροηγουμενο βραδυ ολα καλα και ζουσαν ολα, το απογευμα που γθρισα τονβρηκα ψοφιο στη φωλια, δενειχε πληγη, ουτε ψειρες, ουτε εξογκωματα, απλα ψοφησε... 😡
 
παιδια σας ευχαριστω ολους για τα λογια συμπαραστασης και ευχομαι να πανε ολα καλα στα δικα σας πουλακια.Λευτερη το σκεφτηκα για..ζουδια αλλα οσο κοιταξα με γυμνο ματι ολα ηταν καθαρα. Ουτε κουτσουλια καν δεν υπηρχε. Το κοκκινο σημαδακι εντος του ρουθουνιου εκει εστειλε το νου μου για καμμια ανεπιθυμιτη εισοδο αλλα δεν ειδα κατι. Δεν εχω και εμπειρια απο ψειρες πουλιων. Δεν ειχα ξανα προβλημα και δεν ξερω...
 
Back
Top