Ασθένειες Ξαφνικός θάνατος Κοκατίλ

mrs cockatiel

PB New Member
Εγγραφή
31 Ιουλ 2009
Μηνύματα
31
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Σήμερα έχασα ξαφνικά μέσα σε δυο λεπτά τον αγαπημένο μου φίλο Ρόκι.. Όλα ήταν καλά, ξυπνήσαμε μια χαρά, έτρωγε το κεχρι του.. Καποια στιγμή τον βλέπω με καπως ανοιχτά τα φτερα και την γλώσσα έξω να προσπαθεί να πάρει ανάσα, σαν λαχανιασμένος, μέχρι να καταλάβω τι συμβαίνει μέσα σε μισό λεπτό κούνησε κάπως περίεργα τα φτερά του και έπεσε σιγα σιγα κάτω στον πάτο του κλουβιου, οπου και ξεψυχησε.. Η θλίψη μου τεράστια, ήμασταν παρέα απο το 2003.. Εχει περασει κανεις παρόμοια περίπτωση, τι μπορεί να συνέβη; Τραγικό να βλέπεις το πουλάκι σου να πεθαίνει μπροστά στα ματια σου και να μην μπορείς να κανεις το παραμικρό...
 
πραγματικα το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι λυπαμε. αυτο δυστηχως ειναι και το θεμα με τους αξιολατρευτους φιλους μας, οτι πολες φορες δεν δειχνουν σημαδια. εγω προσωπικα δεν μπορω να σου πω κατι περα απο το να εχεις παντα τις ομορφες εικονες στο μυαλο σου, και να του χαμογελας γιατι σε θελει με χαμογελο. Να εισαι καλα.
 
Λυπάμαι πολύ ☹
Δυστυχώς δεν μπορώ να υποθέσω κάτι.
Έχουμε ένα άρθρο για τον αιφνίδιο θάνατο αλλά δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει.
https://community.petbirds.gr/threads/Πιθανές-αιτίες-αιφνίδιου-θανάτου-στα-πουλιά.29491/
Ήταν μεγαλούτσικο βέβαια αλλά όχι στα όριά του. Ίσως κάποιο καρδιακό. Από συνθήκες ζέστης πως ήταν; Μήπως έχεις aircondition; Είχες απολυμάνει τα φίλτρα;
 
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας..
Μαρία ναι, είχα κλιματιστικό σήμερα, έχω πλύνει φίλτρα πριν ένα μηνα περίπου, δεν το δουλεύω πολύ, αλλα έχει δουλέψει πολλές φορές με τον παπαγάλο μου στο ίδιο δωμάτιο.. Θα μπορούσε με αυτά τα συμπτώματα να είναι δηλητηρίαση;
 
Ειλικρινά δεν ξέρω, μήπως το "χτύπησε" κατευθείαν κάποια στιγμή; Γιατί ξέρω περίπτωση και ανθρώπου που έπαθε ψύξη καρδιάς και πέθανε ακαριαία από κλιματιστικό.
Αν υποψιάζεσαι θέμα απολύμανσης πάντως, πρέπει να φροντίσεις και για την υγεία της οικογένειας.
 
λυπαμαι πολυ αλλα ετσι ειναι στη ζωη.
το ξαφνικο οπως το λες μου θυμιζει πνιγμο μηπως κατι μεγαλο στη τροφη του του εμεινε στο λαιμο. Παντως δεν εχει σημασια να σκεπτεσαι την αιτια αλλα το οτι του προσφερες οτι καλυτερο οταν το χες.
 
όχι, δεν έτρωγε εκείνη την ώρα.. Προσπαθώ να βγάλω άκρη απο έρευνες που κάνω για συμπτώματα, κάπου διάβασα ότι αν έχει καρδιακό πρόβλημα λαχανιαζει ευκολα, πράγμα που συνέβαινε με τον Ρόκι μετά το πέταγμα του, ανάσαινε γρήγορα, οποτε ίσως τον πρόδωσε η καρδια του..Φυσικα αυτά είναι εικασιες, δεν θα μάθω ποτε τι του συνέβη.. Εγιναν όλα τόσο γρήγορα, που δεν μπορώ να το πιστέψω με τίποτα.. Ετοιμαζομασταν για διακοπές σήμερα όλοι μαζί, όπως κάθε χρόνο, τώρα υποτίθεται θα είχαμε ξεκινήσει, αλλα συνέβη το αναπάντεχο.. Να είστε όλοι καλά και να χαίρεστε τα πουλάκια σας!
 
Back
Top