Αναπαραγωγή Ξεκίνησε η προετοιμασία για αναπαραγωγή 2015

Καναρίνι4ever

PB Known Member
Εγγραφή
8 Δεκ 2013
Μηνύματα
2.500
Πόλη
Καισαριανή
Καλησπέρα σε όλους σας και καλή χρονιά! Από όσο βλέπω έχετε ξεκινήσει τις ετοιμασίες σας για τα ζευγαρώματα των καναρινιών σας, την άνοιξη(οι εξωτερικοί)! Έτσι κι εγώ έχω ξεκινήσει από τα Χριστούγεννα την διατροφική προετοιμασία στα πουλάκια μου, όπως επιβάλλεται, με όλα τα απαραίτητα! Επιπλέον, είχα κάνει τις απαραίτητες διορθώσεις στα ''σχέδια'' μου για την φετινή αναπαραγωγή και θεωρώ ότι όλα είναι εντάξει! Θα σας ενημερώνω όσο μπορώ πιο συχνά! Καλό σας βράδυ και θα τα ξαναπούμε!
 
Κ εγώ εξωτερικός είμαι αλλά δεν ξεκίνησα τίποτα ακόμα.
Παναγιώτη νομίζω διατροφική προετοιμασία στα αρσενικά θα πρέπει να αρχίσεις σιγά σιγά... Χρειάζονται 40 περίπου μέρες τα αγόρια..
 
40 μέρες εε κοιτα που εγώ ξεκινούσα και τους έκανα ένα μήνα πριν τα βάλω και τα θυληκα περίπου 20 μέρες... Μάλλον έκανα λάθος...
 
Αμβρόσιε με το καλό! Πόσα ζευγαράκια θα βάλεις φέτος; :)

Και εγώ εξωτερική είμαι και σιγά σιγά αυξάνω την συχνότητα αυγοτροφής και λαχανικών.. Αλλά αν ο καιρός συνεχίζει να είναι όπως και σήμερα τα βλέπω να πυρώνουν σε 15 μερούλες! 😛
 
Αλλά αν ο καιρός συνεχίζει να είναι όπως και σήμερα τα βλέπω να πυρώνουν σε 15 μερούλες! 😛
Νομίζω πως έχει αρκετά "κρύα" ακόμη... είναι δύσκολο το δεύτερο μισό του φετινού χειμώνα.
 
Νομίζω πως έχει αρκετά "κρύα" ακόμη... είναι δύσκολο το δεύτερο μισό του φετινού χειμώνα.
Σήμερα Γιάννη μου εδώ είναι σαν να άνοιξη! 18 βαθμοί ! Εμείς είμαστε νότιοι βλέπεις! 😛
 
Σήμερα Γιάννη μου εδώ είναι σαν να άνοιξη! 18 βαθμοί ! Εμείς είμαστε νότιοι βλέπεις! 😛
Κι εμείς 17, νότιοι άνεμοι από Αφρική,... Αλλά θες να ξαναμιλήσουμε αύριο την ίδια ώρα με Βοριάδες από Σιβηρία.
 
😀 δεν έχεις άδικο!
Ένα εξαιρετικά καλό δείγμα των καιρικών διαθέσεων της φύσης είναι η παρακολούθηση των άγριων και ελεύθερων πτηνών στο άμεσο περιβάλλον μας.
Αν αυτά ετοιμάζονται για την αναπαραγωγή τους... Να ετοιμαζόμαστε κι εμείς.. αν όχι... ας περιμένουμε λίγο, δε χάθηκε ο κόσμος.
 
Καλησπέρα σε όλους σας και καλή χρονιά! Από όσο βλέπω έχετε ξεκινήσει τις ετοιμασίες σας για τα ζευγαρώματα των καναρινιών σας, την άνοιξη(οι εξωτερικοί)! Έτσι κι εγώ έχω ξεκινήσει από τα Χριστούγεννα την διατροφική προετοιμασία στα πουλάκια μου, όπως επιβάλλεται, με όλα τα απαραίτητα! Επιπλέον, είχα κάνει τις απαραίτητες διορθώσεις στα ''σχέδια'' μου για την φετινή αναπαραγωγή και θεωρώ ότι όλα είναι εντάξει! Θα σας ενημερώνω όσο μπορώ πιο συχνά! Καλό σας βράδυ και θα τα ξαναπούμε!
Καλό ξεκίνημα, καλή αναπαραγωγή.
 
Ένα εξαιρετικά καλό δείγμα των καιρικών διαθέσεων της φύσης είναι η παρακολούθηση των άγριων και ελεύθερων πτηνών στο άμεσο περιβάλλον μας.
Αν αυτά ετοιμάζονται για την αναπαραγωγή τους... Να ετοιμαζόμαστε κι εμείς.. αν όχι... ας περιμένουμε λίγο, δε χάθηκε ο κόσμος.
Σωστόος! +1 👍
 
Γεια σας! Με τόσο ευχάριστα και αισιόδοξα μηνύματα από εσάς, πώς να μην εξελιχθούν όμορφα τα πράγματα; Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την αμεσότητα σας και εύχομαι και σε εσάς καλή αναπαραγωγική σεζόν 2015! Εύχομαι να γεμίσετε όμορφα, νεαρά καναρίνια! Και σας το εγγυώμαι θα σας γεμίσω πολλές εκπλήξεις, σαν και πέρσι, όπως μου είπε ο κ. Γιάννης! Να είστε όλοι καλά!

Πόσα ζευγαράκια θα βάλεις φέτος; :)
Φέτος, Αλίκη μου, θα βάλω τρία ζευγάρια! Και το θηλυκό μικρό που γεννήθηκε τον Μάιο που μας πέρασε, θα έχει την πρώτη αναπαραγωγική χρονιά! Ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά την άνοιξη, αν και έχουμε ακόμα λίγο καιρό μπροστά μας!
 
Όλα πηγαίνουν μια χαρά! Η διατροφική προετοιμασία συνεχίζεται και έχει αρκετό καιρό ακόμη. Παράλληλα, όλα τα πουλιά είναι πιο ομιλητικά μεταξύ τους. Είναι πολλές φορές που γίνεται χαμός φωνών από τα αρσενικά, αλλά και από τα θηλυκά! Αυτά προς το παρόν!
 
Όλα πηγαίνουν μια χαρά! Η διατροφική προετοιμασία συνεχίζεται και έχει αρκετό καιρό ακόμη. Παράλληλα, όλα τα πουλιά είναι πιο ομιλητικά μεταξύ τους. Είναι πολλές φορές που γίνεται χαμός φωνών από τα αρσενικά, αλλά και από τα θηλυκά! Αυτά προς το παρόν!
Καλή συνέχεια στην προετοιμασία σου.
 
Να 'στε καλά όλοι σας! Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον! Ότι καλύτερο και για εσάς και για τα ζωάκια σας!
Έχεις βάλει σε ζευγαρωστρες τα ζευγάρια σου;
Όχι ακόμα Παναγιώτη! Τον Φλεβάρη με το καλό!
 
Back
Top