Αναπαραγωγή Ξεκίνησε η προετοιμασία για αναπαραγωγή 2015

Αφού κάνεις προετοιμασία (είσαι στα μέσα) γιατί δεν τα βάζεις από τώρα;
Επειδή, ο καιρός είναι πολύ ευμετάβλητος αυτήν την εποχή και επιπλέον, θέλω να είμαι σίγουρος ότι τα έχω εφοδιάσει κατάλληλα για την άνοιξη!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Για να έχει μπει για τα καλά η άνοιξη.. Αργά είναι λες εε; Εγώ σταδιακά αυξάνω τη συχνότητα αυγοτροφής που τους δίνω και τη συχνότητα λαχανικών και φρούτων. Φαντάσου ότι τώρα δίνω 3 φορές την εβδομάδα αυγοτροφή και 3-4 λαχανικά και μήλο. Τα αρσενικά μου τις ανοιξιάτικες μέρες τραγουδούν προς τα θηλυκά σαν ερωτευμένα!

Το αν είναι αργά ή όχι εξαρτάται και από τη διάθεση των πουλιών. Το περασμένο Σάββατο η πιο ζωηρή μου mosaic πήρε την κλασική στάση ζευγαρώματος, σε μια στιγμή που τραγουδούσαν ταυτόχρονα και τα 4 αρσενικά που έχω. Εκεί λοιπόν που είχα στο μυαλό μου ένα συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα, σκέφτηκα να επισπεύσω την προετοιμασία των αρσενικών, ώστε αρχές Μάρτη να είναι έτοιμα. Και να σκεφτείς ότι στα θηλυκά δεν έχω ξεκινήσει ακόμη διατροφική προετοιμασία. Ούτε σε ζευγαρώστρες δεν τα έχω βάλει ακόμη. Διευκρινίζω προς αποφυγή παρεξηγήσεων πως ακόμη και αρσενικό έτοιμο να είχα τώρα, δεν θα τα έβαζα αυτήν την περίοδο για αναπαραγωγή έξω, καθώς οι νεοσσοί θα είχαν ελάχιστες πιθανότητες επιβίωσης με το κρύο και τη μικρή διάρκεια της ημέρας.
 
Διευκρινίζω προς αποφυγή παρεξηγήσεων πως ακόμη και αρσενικό έτοιμο να είχα τώρα, δεν θα τα έβαζα αυτήν την περίοδο για αναπαραγωγή έξω, καθώς οι νεοσσοί θα είχαν ελάχιστες πιθανότητες επιβίωσης με το κρύο και τη μικρή διάρκεια της ημέρας.
+100 !
 
Για αυτόν ακριβώς τον λόγο δεν τα βάζω για ζευγάρωμα στο καταχείμωνο! Αν γίνει τώρα μία γέννα, θα προκύψουν (λόγω κρύου) τόσα προβλήματα και εμπόδια για την ομαλή εξέλιξη της, που το πιθανότερο είναι να καταλήξει σε αποτυχία. Καλύτερα την άνοιξη!
Υ. Γ. Αναφέρομαι για εξωτερικές εκτροφές! Φιλικά!
 
Καλησπέρα φίλε μου, εγώ χθες ανέβασα σχετικό θέμα με την πορεία μου έβαλα τα ζευγάρια στις ζευγαρωστρες με το χώρισμα μέχρι τις 20 Μαρτίου που θα τα ενώσω.. Και συνεχίζω για μια εβδομάδα ακόμη διατροφή μόνο στα αρσενικά.. Και την επόμενη ξεκινάω και τα θυληκα.. Εσύ;
 
Εγώ συνεχίζω όσο μπορώ, από άποψης χρόνου, την προετοιμασία των πουλιών, ενώ βρίσκονται ακόμα σε ατομικά κλουβιά. Σήμερα απολύμανα την ζευγαρώστρα, την ψέκασα με Pinex spray και αερίζεται! Αύριο θα μπει και η μία από τις τρεις θηλυκιές! 🙂 Αυτά... Καλή σου συνέχεια!
 
Καλησπέρα φίλε μου, εγώ χθες ανέβασα σχετικό θέμα με την πορεία μου έβαλα τα ζευγάρια στις ζευγαρωστρες με το χώρισμα μέχρι τις 20 Μαρτίου που θα τα ενώσω.. Και συνεχίζω για μια εβδομάδα ακόμη διατροφή μόνο στα αρσενικά.. Και την επόμενη ξεκινάω και τα θυληκα.. Εσύ;

Ιδανική η ημερομηνία της ένωσης αλλά μήπως το καθυστερείς λίγο; Φεύγει όλος ο Μάρτης έτσι. Εγώ θα ενώσω 7 Μαρτίου το ένα ζευγάρι, που φαίνεται πιο έτοιμο από το άλλο.
 
Εγώ με προετοιμασία 35 ημερών το αρσενικό και 25 ημερών το θηλυκό προγραμματίζω για 6 Μαρτίου αλλά ήδη το σκέφτομαι να το τραβήξω για πιο πίσω, φοβάμαι ο καιρός και εδώ νότια(Χαλκίδα) θα είναι περίεργος ακόμα.
 
Εγώ με προετοιμασία 35 ημερών το αρσενικό και 25 ημερών το θηλυκό προγραμματίζω για 6 Μαρτίου αλλά ήδη το σκέφτομαι να το τραβήξω για πιο πίσω, φοβάμαι ο καιρός και εδώ νότια(Χαλκίδα) θα είναι περίεργος ακόμα.
Θοδωρή, δεν ξέρω πως θα είναι ο καιρός αλλά κατά τη γνώμη μου η "διατροφική" προετοιμασία για την αναπαραγωγή ξεκινά αμέσως μετά την πτερόρροια, εκτός αν με τον όρο προετοιμασία αναφέρεσαι στη ρύθμιση της φωτοπεριόδου και της θερμοκρασίας, πράγμα που αμφιβάλω γιατί υποψιάζομαι εξωτερική εκτροφή.
Αν πάλι με τον όρο αυτό εννοείς χρήση βιταμινούχων σκευασμάτων και γενικά "αναπαραγωγικών" σκευασμάτων νομίζω πως αυτό από μόνο του δε φτάνει...
 
Συμφωνώ μ τον κύριο Γιάννη αν και νομίζω ότι αρχές Μαρτίου είναι νωρίς.. Από απόψεις καιρού, για αυτό θ τα βάλω 15 Μαρτίου, και ας φάω κ λίγο Μάιο..
 
Προφανώς και αναφέρομαι στη διατροφική προετοιμασία για πύρωμα των πουλιών σύμφωνα με το ακόλουθο πρόγραμμα Ζευγάρωμα καναρινιών | PetBirds το οποίο έχω σαν οδηγό και φυσικά κρατώ καθημερινό αρχείο. Όσο για τη προετοιμασία μετά τη πτερόρροια, δυστυχώς δεν μπορώ να το ξέρω μιας και το αρσενικό μου το δώσανε Οκτώβριο, ενώ το θηλυκό το αγόρασα "αναγκαστικά" από pet shop. Η διατροφή του αρσενικού μου μπορώ να πω ότι ήταν εξαρχής καλή μιας και λάμβανε όλα αυτά που αναφέρονται σαν υγιεινή διατροφή από όλους στο forum(Versele-laga prestige premium, αυγό, μήλο, μπρόκολο, μαρούλι, πολυβιταμινούχο υγρό κλπ). Ενώ το θηλυκό το διάλεξα με πολλή προσοχή και έκανα τις απαραίτητες ενέργειες που πιστεύω ότι χρειάζονται.
 
Προφανώς και αναφέρομαι στη διατροφική προετοιμασία για πύρωμα των πουλιών σύμφωνα με το ακόλουθο πρόγραμμα Ζευγάρωμα καναρινιών | PetBirds το οποίο έχω σαν οδηγό και φυσικά κρατώ καθημερινό αρχείο. Όσο για τη προετοιμασία μετά τη πτερόρροια, δυστυχώς δεν μπορώ να το ξέρω μιας και το αρσενικό μου το δώσανε Οκτώβριο, ενώ το θηλυκό το αγόρασα "αναγκαστικά" από pet shop. Η διατροφή του αρσενικού μου μπορώ να πω ότι ήταν εξαρχής καλή μιας και λάμβανε όλα αυτά που αναφέρονται σαν υγιεινή διατροφή από όλους στο forum(Versele-laga prestige premium, αυγό, μήλο, μπρόκολο, μαρούλι, πολυβιταμινούχο υγρό κλπ). Ενώ το θηλυκό το διάλεξα με πολλή προσοχή και έκανα τις απαραίτητες ενέργειες που πιστεύω ότι χρειάζονται.
Πάρα πολύ καλά. Υπέροχος οδηγός αυτός που ακολουθείς... καλή συνέχεια.
Μαζί μας στην ομάδα με τους "τρελούς" κι εσύ...
Καλά αποτελέσματα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ritz13
Ευχαριστώ, αν και πάντα κρατώ επιφυλάξεις μιας και πάνω από όλα με ενδιαφέρει να είναι υγιεί και χαρούμενα τα καναρίνια μου. Ελπίζω και σε λίγο καιρό μπορέσω να σας παρουσιάσω και την κλούβα πτήσης που ετοιμάζω με πολύ προσοχή για τα νέα μέλη εάν και εφόσον αυτά έρθουν με το καλό.
 
Ευχαριστώ, αν και πάντα κρατώ επιφυλάξεις μιας και πάνω από όλα με ενδιαφέρει να είναι υγιεί και χαρούμενα τα καναρίνια μου. Ελπίζω και σε λίγο καιρό μπορέσω να σας παρουσιάσω και την κλούβα πτήσης που ετοιμάζω με πολύ προσοχή για τα νέα μέλη εάν και εφόσον αυτά έρθουν με το καλό.
Καλά κάνεις και είσαι επιφυλακτικός και σε ενδιαφέρει κυρίως η υγεία τους. Όσο για την κλούβα πτήσης θα χαρούμε να δούμε την πορεία της εδώ Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων | PetBirds
 
  • Like
Αντιδράσεις: ritz13
Καλημέρα σε όλους! Πιστεύω ότι όλοι είστε καλά! Θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι που με απασχολεί. Μου έδωσε ένας γνωστός μας μία κίτρινη κανάρα, που στο δεξί της πόδι έχει ένα κόκκινο βραχιόλι. Ανάμεσα σε όλα τα στοιχεία της γράφει Ε12. Άρα είναι τριών χρονών. Μπορώ να την ζευγαρώσω ή όχι, λόγω ηλικίας;
 
Back
Top