Αναπαραγωγή Ξεκίνησε η προετοιμασία για αναπαραγωγή 2015

Και βεβαια μπορείς εγώ έχω βάλει καναρα 7 ετών για αναπαραγωγή που πέρυσι μου έβγαλε πουλιά..3 χρονών στην καλύτερη ηλικία, από την άλλη δύο αρσενικά μου είναι πέντε ετών.. Με πολύ καλή προετοιμασία νιώθουν εικοσάρηδες..
 
Α, ωραία! Τέλεια! Και πραγματικά η δική σου περίπτωση που ανέφερες επαληθεύει το ρητό: ''Η γριά κότα έχει το ζουμί!!'':D:)
 
Καλημέρα σε όλους! Τι κάνετε;
Στο μπαλκόνι μου γίνεται χαμός από τα ηχηρά ερωτικά καλέσματα των αρσενικών και τα συνεχόμενα σφυρίγματα των θηλυκών που τους απαντούν! Για πείτε μου και για τις δικές σας εξελίξεις! Μην λέω μόνο εγώ! 😀!
 
Εμένα ο ήδη μπαμπάς τρέχει πίσω από το ταίρι του και της τραγουδάει, οπότε πάμε για δεύτερο γύρο, και οι άλλοι δύο αρσενικοί κάνουν συναγωνισμό στο τραγούδι!

Χαίρεσαι να τα ακούς όλα!
 
εγω θα φαω μυνηση για την ηχορυπανση που προκαλω, πολυ καλα παμε αλλαξα καποια πραγματα στην διατροφη τους στο θεμα της συχνοτητας και ολα καλα..
 
Καλημέρα σε όλους! Τι κάνετε;
Στο μπαλκόνι μου γίνεται χαμός από τα ηχηρά ερωτικά καλέσματα των αρσενικών και τα συνεχόμενα σφυρίγματα των θηλυκών που τους απαντούν! Για πείτε μου και για τις δικές σας εξελίξεις! Μην λέω μόνο εγώ! 😀!
Μπράβο Αμβρόσιε... Πολύ χαίρομαι.
Ξέρω πω ζεις και λαχταράς κάθε στιγμή της εκτροφής σου... κάθε λεπτό... κι αυτό με κάνει να σε καμαρώνω...
Καλά αποτελέσματα... απλά μη βιαστείς.
 
Και μένα χαλάνε τον κόσμο! 6 αρσενικά να τραγουδούν ασταμάτητα ακόμα και στα χιόνια! Από τότε που ξημερώνει μέχρι που δυει ο ήλιος! Τα ακούω και τα χαίρομαι! Έτσι μας λένε κι αυτά ότι είναι χαρουμενα και ευτυχισμένα! Μόνο ο παππουλης (7 χρόνων plus) έχει σταματήσει το τραγούδι, αλλά αυτός είναι μέσα στο σπίτι μόνος του με ιδιαίτερη φροντίδα και φυσικά εκτός αναπαραγωγής!

Ο καιρός όμως ακόμα δε βοηθάει για να πάμε στο επόμενο βήμα! Υπομονή λοιπόν για εμάς τους εξωτερικούς! 😉
 
ευχαριστω πολυ κυριε γιαννη καλη συνεχεια μ επιτυχιες και σε εσας!
 
Μήπως βιάζεσαι λίγο; Δε ξέρω... Εγώ δε ξέρω πως θα είναι ο καιρός τον Μάρτη και με αγχώνει αυτό που λένε "Μάρτης γδαρτης και παλουκοκαυτης"!
Αν εννοεί εξωτερική αναπαραγωγή... Πρόβλεψη καιρού για 25 ημέρες για Πάτρα - Πρόγνωση AccuWeather για Δυτική Ελλάδα και Ελλάδα (EL) εδώ μπορεί να πάρει μια ιδέα για τις καιρικές συνθήκες περίπου μεσοπρόθεσμα +-45 μέρες. Στο κριτήριο έβαλα Πάτρα. Προφανώς αλλάζουν τα φαινόμενα αλλά δεν ξέρω αν θα αντιμετωπίσουμε και καμιά δραματική αλλαγή.
 
Μπράβο Αμβρόσιε... Πολύ χαίρομαι.
Ξέρω πω ζεις και λαχταράς κάθε στιγμή της εκτροφής σου... κάθε λεπτό... κι αυτό με κάνει να σε καμαρώνω...
Καλά αποτελέσματα... απλά μη βιαστείς.
Προφανώς και δεν θα βιαστώ! Δεν είμαι εκτροφέας για να κατεβάζω πουλιά σε διαγωνισμούς! 🙂
Πόσες φορές, όμως, από επιθυμία να δω τα καναρίνια μου να εκτελούν την αναπαραγωγή, λέω από μέσα μου: ''Άντε! Να βάλω καμιά φωλιά; Να βάλω το ζευγάρι μαζί;''
Αλλά κατευθείαν, έχοντας ως υποσυνείδητο ότι η αναπαραγωγή για τους εξωτερικούς πρέπει να ξεκινάει την άνοιξη, αναθεωρώ την σκέψη μου: ''Καλύτερα όχι! Δεν θα είναι έτοιμα, κάνει κρύο που δεν είναι καλό, ας περιμένω να μπει η άνοιξη!''
Ειλικρινά σας μιλάω! Κάθε μέρα συνέχεια έχω τις ίδιες ''συζητήσεις'' με τον εαυτό μου! Και πιστεύω ότι μου κάνουν πολύ καλό, για να μην πάρω βιαστικές αποφάσεις που θα έχουν άσχημες προοπτικές. 😉
 
Εγώ επειδή ήρθα πρώτη φορά αντιμέτωπη με αυτή την κατάσταση ένα θα σου πω...

Στον ύπνο μου φτιάχνω φωλιές, ταίστρες εξωτερικου χώρου, αποκτώ ενα κοπάδι παπαγάλων... ψύχωση έχω...
 
δεν νομιζω οτι βιαζομαι 5 μαρτιου θα ειναι η ιδανικη ημερομινια να μπουν φωλιες, οι ανοιξη ερχεταικαι το εχω ξανα πει εξω 15 μεσα στα απο τζαμια 17 οποτε θα ενημερωσωγια τα περαιτερω..
 
Προφανώς και δεν θα βιαστώ! Δεν είμαι εκτροφέας για να κατεβάζω πουλιά σε διαγωνισμούς! 🙂
Πόσες φορές, όμως, από επιθυμία να δω τα καναρίνια μου να εκτελούν την αναπαραγωγή, λέω από μέσα μου: ''Άντε! Να βάλω καμιά φωλιά; Να βάλω το ζευγάρι μαζί;''
Αλλά κατευθείαν, έχοντας ως υποσυνείδητο ότι η αναπαραγωγή για τους εξωτερικούς πρέπει να ξεκινάει την άνοιξη, αναθεωρώ την σκέψη μου: ''Καλύτερα όχι! Δεν θα είναι έτοιμα, κάνει κρύο που δεν είναι καλό, ας περιμένω να μπει η άνοιξη!''
Ειλικρινά σας μιλάω! Κάθε μέρα συνέχεια έχω τις ίδιες ''συζητήσεις'' με τον εαυτό μου! Και πιστεύω ότι μου κάνουν πολύ καλό, για να μην πάρω βιαστικές αποφάσεις που θα έχουν άσχημες προοπτικές. 😉
Δεν υπάρχει άνθρωπος που να έδειξε υπομονή με τα καναρίνια και το μετάνοιωσε..
Αντίθετα ξέρω αρκετούς που βιάστηκαν και, στ΄ αλήθεια δεν θα το ξανακάνουν!
 
Μύρα πολύ βοηθητικό αυτό το λινκ που έστειλες! Εγώ βλέπω για Αθήνα ότι μέχρι 13 Μαρτίου η θερμοκρασία η μέγιστη θα είναι 13-17 βαθμούς αλλά το βράδυ θα έχει 8-9 βαθμούς. Και ρωτώ εγώ με τέτοιες θερμοκρασίες τα βράδια είναι για εξωτερική αναπαραγωγή; Θα αντέξουν τα μικρά;
 
Αν βάλει φωλιές στις 5 Μαρτίου που γράφει, δεν θα έχει νεοσσούς μέχρι τις 13 του μήνα.
 
Παρακολουθήστε, εφόσον το επιτρέπει ο χρόνος σας, τις διαθέσεις των πουλιών και ιδιαίτερα των θηλυκών. Και εγώ ως εξωτερικός είχα χρονοδιάγραμμα στο μυαλό μου αλλά στο ένα ζευγάρι το θηλυκό πριν μια εβδομάδα άρχισε να μαδάει τα φτερά του, στην προσπάθειά του να βρει υλικό και να φτιάξει φωλιά. Έτσι έβαλα φωλιές και στα δύο ζευγάρια που προορίζω για αναπαραγωγή και στο πρώτο ζευγάρι το θηλυκό έφτιαξε φωλιά σε 3 μέρες(με θερμοκρασία μόλις 1 βαθμό), σταμάτησε φυσικά να αυτοξεπουπουλιάζεται και σήμερα έκανε το τρίτο αυγό της, ενώ η άλλη δεν έχει κάνει απολύτως τίποτα. Οπότε η παρουσία της φωλιάς στο κλουβί δεν παροτρύνει, ούτε επισπεύδει το αναπαραγωγικό ένστικτο των θηλυκών. Ίσα ίσα διευκολύνουμε τα θηλυκά να εναποθέσουν τα αυγά τους στο σωστό μέρος και όποτε αυτές θέλουν. Να σημειώσω ότι η προετοιμασία είναι κοινή και συγχρονισμένη και για τα δύο ζευγάρια. Εγώ πάντως προτείνω να βάλετε φωλιές και υλικό, ώστε να μην βρείτε αυγά πεσμένα στο πάτωμα των κλουβιών. Εξάλλου, εφόσον όλα πάνε καλά, νεοσσούς θα πάρετε προς το τέλος Μαρτίου, οπότε είστε μια χαρά!
 
Back
Top