Ασθένειες Ξεπουπουλιάστηκε η καρδερίνα μου

Θεωρώ πως είσαι αρκετά έμπειρος ώστε εσύ να ξέρεις πως αυτό δεν είναι η πλήρης διατροφή της καρδερίνας. Γι αυτό ως εκ περισσού και για νέους αναγνώστες, να παραθέσω το άρθρο περί της διατροφής της καρδερίνας σε συνθήκες εκτροφής.

Μαρία, από τον σεπτέμβρη που μπήκα φαντάρος δεν θα μπορούσα να κάνω κάποια άλλη διατροφή..
Έτσι επέλεξα αυτή που δίνώ τον χειμώνα..
Διαφορετικά ακολουθώ διατροφή

Βασίλη δεν ξέρω για την καρδερίνα αλλά φέτος πραγματικά έχεις περάσει τα πάντα! Ότι μπορούσαν να πάθουν τα πουλιά σου το πάθανε! Ελπίζω να πάνε όλα καλά στην συνέχεια, τουλάχιστον απέκτησες εμπειρίες και θα είσαι καλύτερα προετοιμασμένος για το μέλλον

Να πούμε ευτυχώς Γιώργο διότι θα μπορούσε να ήταν και χειρώτερα..
Αλλά ευτυχως όλα καλά!

Εγώ πάντως ακόμα περιμένω φώτο του στέρνου της κοιλιάς και του φτερώματος. Και μία συνολική φώτο του πουλιού να δούμε! Μετά θα μπορούμε όλοι να βοηθήσουμε περισσότερο!

Θα σας ανεβάσω φωτογραφίες το απογευματάκι..

Βασίλη, θύμισε μου σε παρακαλώ την προέλευση του πουλιού. Το είχες, είναι καινούργιο, τι ακριβώς;

Το πουλάκι το πήρα από έναν γνωστό μου.
Είναι εκτροφής δικό του.
Θα το διαπιστόσετε από τα χρώματά του κιόλας.
 
Βασίλη βάλε του βιταμίνες στο νερό και να κάνει και μπανάκι και μόλις περάσει κανονικά πτεροροια θα γινει κούκλα!
Κόψε και τα νύχια και βάλε και αλοιφή στα πόδια γιατί εαν βλέπω καλά έχει ποδαγρα!
Θα καθυστερήσει εκεί να βγάλει πούπουλα!
 
Βασίλη βάλε του βιταμίνες στο νερό και να κάνει και μπανάκι και μόλις περάσει κανονικά πτεροροια θα γινει κούκλα!
Κόψε και τα νύχια και βάλε και αλοιφή στα πόδια γιατί εαν βλέπω καλά έχει ποδαγρα!
Θα καθυστερήσει εκεί να βγάλει πούπουλα!

Κάθε μέρα κάνει μπανάκι.. Μακάρι Κώστα να γίνει καλά!

Για την ποδάγρα της βάζω επιθόλ..

Αυτά της έφυγαν από κάποιο άγχος;
 
Η έπιασε ζέστη και η ξηρή ατμόσφαιρα φταίει και το έπαθε η της άλλαξε μέρος δεν έχει τίποτα κατά τα άλλα. Στα πόδια όντως έχει ακάρεα πιθανών και τα άλλα πουλιά ίσως λιγότερο. Εγώ θα έβαζα κάτι ποιο βαρύ που είναι και 1 άντε 2 φορές ιβερμεκτίνη και γλυκερίνη 1 προς 5 μασάζ και τέλος.
 
έχω και γω ένα αρσενικό που κάθε χρόνο την περίοδο της αναπαραγωγής μαδάει σαν αυτό στην φωτο γύρω από τον λαιμό. το φθινόπωρο με την πτερόρροια φτιάχνει, και τον επόμενο μάη πάλι τα ίδια.
 
το φθινόπωρο με την πτερόρροια φτιάχνει, και τον επόμενο μάη πάλι τα ίδια.
Έχεις κάποια εξήγηση Δημήτρη;
Δίνεις κάτι για ενίσχυση της πτεροφυΐας;
 
Έχεις κάποια εξήγηση Δημήτρη;
Δίνεις κάτι για ενίσχυση της πτεροφυΐας;
Το πουλί είναι 6-7 χρονών και αυτό επαναλαμβάνεται κάθε χρόνο. Χρησιμοποίησα πολυβιταμίνες αλλά δεν είχαν κανένα αποτέλεσμα. Τα τελευταία χρόνια δεν του δίνω τίποτα... Ξέρω, το φθινόπωρο θα βγάλει φτερά κανονικά... Και του χρόνου την άνοιξη αν ζει... Πάλι τα ίδια! Έχει γίνει ρουτίνα!
Βασίλη δεν κατάλαβα τι εννοείς... Το πουλί δεν είναι άρρωστο... Τρώει, κελαηδάει, βατέβει... Είναι τούμπανο! Μαδάει μόνο γύρω από τον λαιμό.
 
Δεν αμφισβητώ κανέναν Δημήτρη. Πολύ σωστά και τα λεγόμενα του Ανδρέα και του Κώστα και τα δικά σου.

Μπορεί η κοιλιά να είναι πεντακάθαρη.

Το ανέφερα γιατί δεν μου άρεσε ούτε το ράμφος, αλλά ούτε και η μάσκα του.

Εγώ προσωπικα θα κοίταζα αμέσως το συκώτι.
 
Βασίλη είμαστε ακόμα στην περίοδο αναπαραγωγής και δεν θα έπιανα το πουλί απλά από περιέργεια για φωτογράφηση. Όμως επειδή για επαγγελματικούς λόγους αναγκάστηκα να χαλάσω τα ζευγάρια... Θα λείπω κάποιες μέρες την βδομάδα από το σπίτι... Το έχω μόνο του σε κλουβί και μπορώ να το φωτογραφίσω. Πες μου τι θέλεις να δούμε; Το συκώτι; έχω και γω περιέργεια να δούμε...ότι δούμε και να το σχολιάσετε.
 
Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα τώρα. Γράφω και από το κινητό.

Εσύ μιλάς για το δικό σου πουλί και γω για το πουλί του Βασίλη...
Σαν δεν ντρεπόμαστε... Τι συζήτηση είναι αυτή κοτζάμ άντρες να μιλάμε ο ένας για το πουλί του άλλου...😀.

Spam
 
Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα τώρα. Γράφω και από το κινητό.

Εσύ μιλάς για το δικό σου πουλί και γω για το πουλί του Βασίλη...
Σαν δεν ντρεπόμαστε... Τι συζήτηση είναι αυτή κοτζάμ άντρες να μιλάμε ο ένας για το πουλί του άλλου...😀.

Spam
Κατάλαβα! Εγώ πάντως το δικό μου πουλί θα σας το δείξω αύριο και θα περιμένω τα σχόλια σας.
 
Κατάλαβα! Εγώ πάντως το δικό μου πουλί θα σας το δείξω αύριο και θα περιμένω τα σχόλια σας.
Ρε τι πάθαμε σήμερα...

Και νιώθω και άσχημα γιατίδεν έχω πουλί να το φωτογραφίσω και γω.
 
Εγώ προσωπικά θα έλεγα στο Βασίλη να πάρει ένα μεγαλύτερο κλουβί για την καρδερίνα του και φυσικά να αλλάξει πατήθρες! (Πλέον έχω καταντήσει γραφική! 😛 @George98 )

Αν κάνουμε δημοψήφισμα και εγώ θα ήθελα να δω την κοιλιά του! 😛
 
Back
Top