Ασθένειες Ξεπουπουλιάστηκε η καρδερίνα μου

Αυτές τις φωτό κατάφερα να βγάλω και περιμένω σχόλια. Όπως βλέπετε φέτος έχει μαδήσει μόνο κάτω από τον λαιμό. Προηγούμενες χρονιές ήταν πολύ χειρότερα... Μαδημένο και πίσω στον σβέρκο.
Βασίλη τι βλέπεις στην κοιλιά; Εγώ δεν είδα κάτι το ανησυχητικό...
IMG_1825_zpsl9u4yoff.jpg


IMG_1826_zpspnrqe5qd.jpg


IMG_1827_zpswnxsmqgl.jpg
 
Ούτε και γω βλέπω κάτι.

Όμως... Εγώ όταν έβλεπα κάτι περίεργο πάνω στο πουλί αμέσως το κοιτούσα από κάτω.

Βέβαια ότι αναφορά ασθένεια στο πουλί είμαι πολύ πολύ συγκρατημένος δεν δεν δίνω ποτέ γνωμάτευση και πιθανή λύση.
Μπορεί από λάθος εκτίμηση δική μου να χαθεί το πουλάκι.
 
Ούτε και γω βλέπω κάτι.

Όμως... Εγώ όταν έβλεπα κάτι περίεργο πάνω στο πουλί αμέσως το κοιτούσα από κάτω.

Βέβαια ότι αναφορά ασθένεια στο πουλί είμαι πολύ πολύ συγκρατημένος δεν δεν δίνω ποτέ γνωμάτευση και πιθανή λύση.
Μπορεί από λάθος εκτίμηση δική μου να χαθεί το πουλάκι.
συμφωνώ...
για το συγκεκριμένο πουλί, δεν με απασχολεί πια το μάδημα επειδή ακριβώς επαναλαμβάνεται κάθε χρόνο χωρίς να βλέπω κάτι άλλο που να με προβληματίζει.
 
Μου εχει κολλήσει χρόνια τωρα, απο μία διαδικτυακή έρευνα που είχα κάνει επίσης ώρες, οτι μερικές φορες συμπτώματα τέτοιου τύπου σχετίζονται με τη λειτουργία του θυρεοειδή, και οτι με τη σωστή επάρκεια ιωδίου, π.χ. Miral υποχωρούν. Σας λέει κάτι αυτο;
 
οτι μερικές φορες συμπτώματα τέτοιου τύπου σχετίζονται με τη λειτουργία του θυρεοειδή, και οτι με τη σωστή επάρκεια ιωδίου, π.χ. Miral υποχωρούν. Σας λέει κάτι αυτο;
Εμένα ναι, το έχω διαβάσει κι εγώ και αυτό έκανα στην ροζέλλα μου, όταν είχε χάσει πτέρωμα γύρω από τα μάτια της.
 
Μαρία και Γιάννη... Εμένα δεν μου λέει τίποτα γιατί έχω πλήρη άγνοια! Για να δώσετε λοιπόν πληροφορίες...
Θέλω όμως να σας θυμίσω μήπως και σχετίζονται αυτά, ότι στο συγκεκριμένο πουλί το πρόβλημα αρχίζει να εμφανίζεται αρχές Μαίου, κορυφώνεται τέτοια εποχή, δηλ δεν νομίζω ότι θα γίνει χειρότερα τους επόμενους μήνες, και αυτό επαναλαμβάνεται κάθε χρόνο. Κάποιες χρονιές χάνει και πούπουλα στον σβέρκο. Εγώ το έχω συνδέσει με την περίοδο αναπαραγωγής χωρίς όμως να ξέρω γιατί συμβαίνει, στρες; ορμόνες; Πολυβιταμίνες όταν έδωσα δεν έκαναν τίποτα.
 
Μαρία και Γιάννη... Εμένα δεν μου λέει τίποτα γιατί έχω πλήρη άγνοια! Για να δώσετε λοιπόν πληροφορίες...
Εμένα ναι, το έχω διαβάσει κι εγώ και αυτό έκανα στην ροζέλλα μου, όταν είχε χάσει πτέρωμα γύρω από τα μάτια της.
Δημήτρη μου, εγώ απάντησα στην γενική αναφορά του Γιάννη και όχι για το δικό σου το πουλάκι, που σε θεωρώ πολύ πιο έμπειρο και θεωρώ δεδομένη ως σωστή την παρατήρησή σου.
Τώρα για την γενική αναφορά μου, έχω μια ροζέλλα που κάποια στιγμή έχασε πτέρωμα γύρω από το ένα μάτι. Θυμάμαι πολύ καλά ότι σε συζήτηση, με συμβούλευσε ο jk ότι πρόκειται για έλλειψη ιωδίου και ο πιο εύκολος τρόπος ήταν να δώσω για λίγες μέρες γαρίδα βραστή για αναπλήρωση. Πράγμα που έκανα και η κατάσταση βελτιώθηκε τάχιστα.
Ότι έκτοτε το διάβασα και αλλούθε ισχύει αλλά δεν βρήκα τώρα που έψαξα τα σημεία, τα χρωστάω όμως, θα στα δώσω :)
Να πω όμως, ότι τώρα που έψαχνα, βρήκα ότι η έλλειψη ιωδίου που έχει σαν αποτέλεσμα την διόγκωση του θυρεοειδούς (βρογχοκήλη), δίνει συμπτώματα ακριβώς ίδια με αυτά που εμείς κατά κόρον ονομάζουμε "ακάρεα της τραχείας", συριγμούς, δύσπνοια, τσικ τσικ σαν σποράκια κτλ.
 
Εγώ προσωπικά θα έλεγα στο Βασίλη να πάρει ένα μεγαλύτερο κλουβί για την καρδερίνα του και φυσικά να αλλάξει πατήθρες! (Πλέον έχω καταντήσει γραφική! 😛 @George98 )

Αν κάνουμε δημοψήφισμα και εγώ θα ήθελα να δω την κοιλιά του! 😛
τα γνωστά - άγνωστα :D ειδικά με τις πατήθρες έχεις εμμονή ! αυτή η λέξη εχει συνδυαστεί στο μυαλό μου με εσένα! (ή μάλλον με τον καημένο τον άγγελο που έχεις για προφίλ😛)
 
Δεν μπορώ να βρω τις αναφορές που είχα διαβάσει. Αν προκειται για ορμονική διαταραχή, εγώ θα έδινα ιώδιο, απλά και μονο για να μην εχει κάποιο θέμα το πουλί. Επισης αναλογα με την εποχή, μπορεί και όντως συμβαίνει, να επηρεάζονται οι ορμόνες. Όμως και παλι αυτο ειναι μια γενική παρατήρηση. Εν κατακλείδι, δεν μπορώ να σου πω τι να κάνεις, αφού το πουλακι επανέρχεται το φθινόπωρο.
 
Εν κατακλείδι, δεν μπορώ να σου πω τι να κάνεις, αφού το πουλακι επανέρχεται το φθινόπωρο.
ακριβώς γιαυτό και εγώ είμαι σε δίλημμα αν θα πρέπει να κάνω κάτι... Ευχαριστώ πολύ πάντως- όλους- για τα σχόλια και τις πληροφορίες.
 
ακριβώς γιαυτό και εγώ είμαι σε δίλημμα αν θα πρέπει να κάνω κάτι
Θα ήταν όμως φοβερά χρήσιμο να μπορούσαμε να μάθουμε τις αιτίες δημιουργίας αλλά κυρίως τον τρόπο δράσης μας για να προλαμβάνονται ή στη χειρότερη να θεραπεύονται συντομότερα όλα τα παραπάνω.
 
Παιδιά η καρδερίνα μου έγινε χειρότερα..
Φάνηκαν μέχρι και τα αυτιά της..
Η όρεξη της πάντως είναι κανονική, κελαηδάει, τρώει κανονικά..
Της βάζω βιταμίνες στο νερό.
 
Εγώ θα σου προτείνω ξανά να δώσεις miral, αλλά σε αυτην την περίπτωση θα πρεπει να δεις τη συνθεσή του, ώστε αφού δίνεις και πολυβιταμίνες, να μην δώσεις υπερδοσολογια απο καποια.
 
Back
Top