Ασθένειες Ξεπουπουλιάστηκε η καρδερίνα μου

Πραγματικα ελπιζω ο γιατρός που θα το εξετάσει να ειναι σχετικός με το αντικείμενο και την επιστήμη του και να ενδιαφέρεται με συνέπεια για αυτό με το οποίο καταπιάνεται.
Καλά αποτελέσματα!
 
δειξε μας το μιγμα που ταιζεις... Βγαλε εστω και τωρα την κοιλια, αν και η Μαρια στο εχει ζητησει εδω και μερες

να πας σιγουρα και στο γιατρο αν ειναι πτηνιατρος

εξωτερικο δερματικο μυκητα δεν εχει, γιατι το δερμα θα ηταν διαφορετικο

μπορει να ειναι πολλα αλλα, απο εντονη μορφη πτεροροιας, ξεσπασμα μιας δυσκολης χρονιας εως προβλημα στην κοιλιακη χωρα ή ορμονικη διαταραχη ή μυκητες στον προλοβο

κατα την αλλαγη χωρου, σιγουρα μειωθηκε καπως το φως που δεχοτανε και ισως να το επηρεασε και αυτο αν ειναι απλα πτεροροια. στο νεο χωρο ειναι με καποιο πουλι κοντα που δεν ηταν μαζι στην ταρατσα;
 
Καλημέρα παιδιά!
Εχθές πήγα την καρδερίνα μου στον φίλο μου που το πήρα (μιας και ασχολείται με το συγκεκριμένο είδος και λέω θα ξέρει) και σε έναν κτηνίατρο..
Η καρδερίνα μου έχει πάθει ακάραια του δέρματος.. Αυτό προέρχεται μου είπαν και οι 2 από σπουργίτια και γενικά από τα ελεύθερα πουλιά της φύσης..
Μου έδωσε το φάρμακο pulmosan λέγοντας μου ότι πρέπει να τον πασαλείψω οποί δεν έχει πούπουλα και για τυχόν άλλα θέματα να βάλω σε όλα τα πουλιά προληπτικά μια σταγόνα πίσω στον λαιμό τους, έτσι είδα πως και σε ένα καρδερινοκάναρο έλειπαν πολύ λίγα πούπουλα..
 
Μου έδωσε το φάρμακο pulmosan λέγοντας μου ότι πρέπει να τον πασαλείψω οποί δεν έχει πούπουλα
Προσοχή το pulmosan είναι ισχυρό φάρμακο, ικανό σε μεγάλες δοσολογίες να αποβεί μοιραίο για τα πτηνά. Διάβασε τις οδηγίες χρήσης σχολαστικά. Δεν πασαλείβεται, τοποθετείται μία σταγόνα στο δέρμα του πουλιού. Αν στο είπε γιατρός (μάλλον ο άλλος υποθέτω πως το είπε), πάρε τηλέφωνο για διευκρίνιση. Ξαναλέω προσοχή.
 
Προσοχή το pulmosan είναι ισχυρό φάρμακο, ικανό σε μεγάλες δοσολογίες να αποβεί μοιραίο για τα πτηνά. Διάβασε τις οδηγίες χρήσης σχολαστικά. Δεν πασαλείβεται, τοποθετείται μία σταγόνα στο δέρμα του πουλιού. Αν στο είπε γιατρός (μάλλον ο άλλος υποθέτω πως το είπε), πάρε τηλέφωνο για διευκρίνιση. Ξαναλέω προσοχή.

Μου το είπε Μαρία!
Μου είπε ότι παραπάνω από 2 σταγόνες και υπάρχει κίνδυνος να χάσω το πουλί..
Μακρυά από τα μάτια του και λοιπά!
 
Βασίλη μου η καρδερίνα σου είναι σε άσχημη κατάσταση.. Μακάρι ο κτηνίατρος και ο φίλος σου να έχουν δίκιο.. Εύχομαι να είναι περαστικά! Αυτός ο κτηνίατρος είναι πτηνίατρος; Έχεις τα στοιχεία του; θα τον πρότεινες σε κάποιο φίλο σου με πουλάκια;
 
Βασίλη μου η καρδερίνα σου είναι σε άσχημη κατάσταση.. Μακάρι ο κτηνίατρος και ο φίλος σου να έχουν δίκιο.. Εύχομαι να είναι περαστικά! Αυτός ο κτηνίατρος είναι πτηνίατρος; Έχεις τα στοιχεία του; θα τον πρότεινες σε κάποιο φίλο σου με πουλάκια;

Κτηνίατρος είναι άλλα γνωρίζει από πουλιά.. Είναι στην περιοχή μου.
Φυσικά θα τον σύστηνα..
Μου είπε τώρα που θα περάσει και πτερρόροια θα ντυθεί.. Είναι μου είπε καθαρά ακάρεα του δέρματος.. Είδε και το συκώτι του..
 
Γειά σας και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα, αυτό τον χειμώνα, χάνει πούπουλα.. Είναι καρδερινοκαναρο και το έχω μέσα, σε μεγάλη κλειστή τσαμαρια που το βράδυ, της κλείνω την κουρτίνα και το πρωί την ανοίγω, τα φώτα του σπιτιού ανοιγοκλεινουν συχνά και τα παιδιά μου βάζουν μουσική... Η θερμοκρασία του δωματίου είναι κάπου στους 24,4 καθημερινά.. Τι πρέπει να κάνω ή τι κάνω λάθος!; Ακόμα το ταιζω τροφή για αγριοπουλια
 
Είναι καρδερινοκαναρο και το έχω μέσα, σε μεγάλη κλειστή τσαμαρια που το βράδυ, της κλείνω την κουρτίνα και το πρωί την ανοίγω, τα φώτα του σπιτιού ανοιγοκλεινουν συχνά και τα παιδιά μου βάζουν μουσική... Η θερμοκρασία του δωματίου είναι κάπου στους 24,4 καθημερινά..
Κατά τη γνώμη μου δε χρειάζεται τίποτε περισσότερο από το να αποφύγεις όλο αυτό που περιγράφεις παραπάνω.
Ένα καρφάκι σε ένα απάνεμο και προστατευμένο μπαλκόνι είναι ιδανική λύση ειδικά όσο ακόμη υπάρχει χρόνος να το εφαρμόσεις άμεσα και σύντομα θα δεις άλλη συμπεριφορά στο πτηνό.
 
Back
Top