Φροντίδα Οδηγίες για κόψιμο νυχιών και ράμφους παπαγάλου

blackholesun

PB Member
Εγγραφή
25 Αυγ 2009
Μηνύματα
312
Πόλη
Πειραιάς
Παιδια επειδη με απασχολεί παρα πολυ αυτο το θεμα, και ο λογος επειδη ξυπνησα με καταγρατουνισμενο το λαιμο μου εξαιτιας απο τα μεγαλα νυχακια του Τουιτι μου, εκατσα και βρηκα καποια βιντεο το ενα δειχνει λεπτομερειακα το κοψιμο του ραμφος και το δευτερο των νυχιων τους.

Η διαδικασια δεν ειναι δυσκολη εως καθολου, το δυσκολο σημειο ειναι να τουμπαρεις το πουλακι και να το κρατησεις ετσι ωστε να κατσει ακινητο ωστε να μην σε ενοχλει, δυσκολο παλι ειναι να το βλεπεις να ειναι λιγο στρεσαρισμενο, θα δειτε παρακατω οτι κατευθειαν με το που τελειωνει ολη την διαδικασια τo ανταμοιβη κατευθειαν.

Να τονισω οτι ειμαι της γνωμης της λιμας για τους μικρους εως μεσαιους παπαγαλους, και οχι μεσο καποιου κοπτικου. Με την λιμα αν δεν εισαι σιγουρος μπορει απλα να λοιμαρεις λιγο στα νυχια και το ραμφος και να μην εχεις προβλημα. Ενω με καποιον κοπτηρα μπορεις να κανεις ζημια αν κοψεις καποιο νυχι παραπανω..

Επισης να κανω μια ερωτηση, σκεφτομαι να το κανω εγω καποια στιγμη, ο λογος γιατι θελω να ειμαι εγω και οχι αλλος, στο που θα λοιμαρω ξερω πολυ καλα, στο πως θα τον κρατησω ξερω οτι θα ειναι επιτυχης, γενικα πιστευω οτι ολη η διαδικασια θα μου ειναι ευκολη. Αυτο που δεν ξερω ομως ειναι το κατα ποσο θα τον στρεσαρω, και αν πρεπει να το κανω τωρα που ειναι η αρχες της γνωριμιας μας..

Παραθετω τα δυο βιντεο

Νυχια

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Ραμφος

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ωραιο ποστ Σωτηρη!
Εγω να σου πω την αληθεια δεν με εμπιστευομαι, φοβαμαι μην τον πληγωσω και γι'αυτο το λογο θα το αφηνω αυτο για τον πτηνιατρο του!
 
Μπράβο ρε Σωτήρη όντως πολυ ωρέο ποστ...
Πιστεύω πως όταν ή αμα χρειαστώ να του κόψω θα τα καταφέρω δεν ειναι δύσκολο, ειδήκα στον δικο μου που έχει λευκά νυχια και βλέπεις τα νέυρα για να μην του κάνεις καμία ζημία. Ευχαριστούμε...
 
για αυτο προτεινω να το κανω με λιμα, απλα για να λοιμαρω (στρογγυλεψω) τα νυχια του, και οχι να τα κοψω. Το θεωρω τελειος ακινδυνο. Αυτο που θεωρω επικινδυνο ειναι στο μετα την σχεση μας εμενα με τον μικρουλη...
 
πολυ καλα βιντεακια ειναι αυτα Σωτηρη! αλλα εχω να πω οτι δεν ειναι ολα τα πουλια τοσο καλοβουλα οσο αυτο στο βιντεο και δεν θα καθονται με αυτην την ανεση και την εμπιστοσυνη ολα. Εξαρταται απο την ανεκτηκοτητα και προσωπικοτητα του πουλιου και το ποσο σε εμπιστευεται, τι σχεση εχεις μαζι του. επισης σε ενα μωρο μπορεις να το κανεις και να το μαθεις να μην φοβαται οταν ειναι για λιμαρισμα/κοψιμο νυχιων παρα οταν ειναι ηδη μεγαλο
 
..

Mαριλενα το πουλι δεν ειναι απλα καλοβουλο το συγκερκιμενο ειναι απιστευτα καλοβουλο και ησυχο, λιγων φιλων σαν αυτο θα καθεται ετσι. Για αυτο τονισα οτι το κρατημα θα ειναι το δυσκολο και οχι η διαδικασια.
 
Σε ενα πουλι που δεν θα καθισει να το κρατας ετσι, το τυλιγουμε σε μια πετσετα ολοκληρο ωστε να μη βλεπει ουτε ποιος το κραταει ουτε τι γινεται εξω και βγαζουμε ενα ενα τα ποδια εξω και λιμαρουμε η κοβουμε τα νυχια. Στη δικη σου περιπτωση νομιζω πως σε ενα τοσο μικρο σε ηλικια πουλι δεν χρειαζεται κοψιμο διοτι σχεδον σιγουρα θα χτυπησεις καποιο αγγειο.

Οσο για το ραμφος αν του δωσεις τη δυνατοτητα με παιχνιδια, πατηθρες και ειδικες πετρες να το κρατησει σε φορμα μονος του, το πιθανοτερο ειναι να μην χρειαστει να το πειραξεις ποτε στη ζωη του.
 
Ανεστη μακαρι! Με τα νυχακια του ομως τι θα γινει που ειναι τοσο μυτερα;
πιστευω ενα ελαφρυ λιμαρισμα περνουν..
 
Ανεστη μακαρι! Με τα νυχακια του ομως τι θα γινει που ειναι τοσο μυτερα;
πιστευω ενα ελαφρυ λιμαρισμα περνουν..

Ενα ελαφρυ λιμαρισμα ισα ισα για να στρογγυλεψεις τις μυτες πιστευω κι εγω πως δεν θα του κανει κακο. 😉
 
ακριβως αυτο ενοουσα απλα για να φυγουν η (βελονες) απο τα νυχακια του.

το προβλημα ειναι μετα ομως μην με φοβαται...
 
Πολυ καλα βιντεακια αλλα δε θα μπορουσα να το κανω μονη μου! Θα φοβομουν να μην το πληγωσω!
 
πολυ καλο... Και απλο θα δω αν καθετε ο δικος μου...χωρις λιμα που του κανω την ''κινηση '' στα νυχια του και με αφηνει...
 
Δημητρη1973 ο παπαγαλος σου κανει το πιο σημαντικο... ΚΑΘΕΤΑΙ :) ολα τα αλλα ειναι ευκολα.
Δημητρη πετροπουλε τι εκανες τελικα εσυ; τα εκοψες; Πιστευω να μην το εκανες ετσι οπως ελεγες... Δεν θα το εκανα με τιποτα αυτο, το μονο που συμφωνω ειναι ενα απλο λοιμαρισματακι κΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. :)
 
Εγω σημερα προσπαθησα και καταφερα για πρωτη φορα να κοψω τα νυχακια του καναρινιου μου.. Στεναχωρεθηκα πολυ ομως οταν το ειδα λαχανιασμενο να κουρνιαζει πανω στην πατηθρα και να με κοιταει τρομαγμενο... Πρεπει να τρομαξε πολυ γιατι φοβομουν να το πιασω μηπως το τραυματισω... Τωρα κοιμαται.. Ελπιζω αυριο να ειναι καλυτερα
 
Αυτο ακριβως δεν θελω να μου γινει...
Μανωλη ξερεις τι επρεπε να κανεις; να του λιμαριζες 2 νυχια ανα μερα, και οχι ολα μαζι. ετσι και πιο γρηγορα και λιγοτερο στρες.
 
Νομίζω οτι αυτο θα ηταν χειροτερο Σωτηρη γιατι με αυτο τον τροπο θα επρεπε να το πιασω περισσοτερες φορες απο οτι τωρα.. Ηταν η πρωτη τη μας φορα και των δυο, οποτε φανταζομαι την επομενη να τα παμε καλυτερα..
 
Eγω μπορεσα πριν καμια βδμαδα να του λιμαρω 2νυχια (μονο) παραπανω δεν μαφησε, οποτε και δεν ηταν λογος να συνεχισω, γιατι θα το στρεσαριζα, με τον που τον αφησα ηταν μια χαρα! Αλλη μερα θα επειχηρησω και για αλλα 2 η ακομα αν με αφησει και ολα!
 
Παιδιά καλησπέρα μήπως ξέρει κανεις κάποιο κτηνίατρο στο Ηρακλειο Κρήτης να πάμε για νύχια και Ράμφος.. Εγώ φοβάμαι να το πειράξω ... Συν το ότι είμαι αρχάρια.. Ευχαριστώ
 
Back
Top