Αναπαραγωγή Οι νεοσσοί των καναρινιών μου πεθαίνουν

Εγγραφή
17 Ιουλ 2015
Μηνύματα
12
Πόλη
Ρέθυμνο
Καλησπέρα από το Ρέθυμνο.
Πριν περίπου 2 μήνες απόκτησα ένα ζευγάρι καναρινάκια. Δε πρόλαβα να τα βάλω σε μέρος φωτεινό, αεριζόμενο με σχετική ησυχία (κουζίνα στο γραφείο μου) και αμέσως έκαναν τρία αυγά. Μετά από ~2βδομάδες και ενώ η μαμά δεν κουνούσε από τη φωλιά, την είδα ξαφνικά να μη πηγαίνει στη φωλιά και να κυκλοφορεί στο κλουβί. Στην φωλιά υπήρχαν 2 μικρές κρεάτινες μάζες νεκρών νεοσσών... Καθάρισα, άλλαξα τα πάντα, έβαλα υλικό για καινούργια φωλιά και όντως σε λίγες μέρες είχαμε 4 αυγουλάκια... Αρχικά σκέφτηκα ότι ήταν η πρώτη γέννα και δεν ήξερε η μάνα, ή ότι ο καναρίνος τα είχε πατήσει... όμως τον είδα τον κακομοίρη να φροντίζει πολύ τη μαμά και μου φαίνεται απίστευτο να φταίει εκείνος. Γεννήθηκαν 3 νέα πουλάκια, έβαλα πάλι αυγό, άλλαζα νερό και με χαρά άκουγα τα μικρά να μεγαλώνουν... Μετά περίπου 7 με 10 μέρες, όταν πήγα να βάλω υλικό για καινούργια φωλιά, πάλι είδα την κανάρα έξω... Την προηγούμενη μόλις είχα κινηματογραφήσει τουλάχιστον ένα νεοσσό δίπλα της μέσα στη φωλιά. Αυτός ο τελευταίος, ήταν πεθαμένος μέσα στη φωλιά, ενώ δυο μικρότερα αδερφάκια του ήταν ψόφια στο πάτωμα του κλουβιού... Καθάρισα, ανανέωσα και αναζήτησα να δω τι μπορεί να συμβαίνει... η μόνη λογική απάντηση που άκουσα ήταν οι ψείρες (αναπτύσσονται στη ζέστη της φωλιάς, πίνουν το αίμα των μικρών που πεθαίνουν από αναιμία...). Σήμερα το πρωί βρήκα 2 νεοσσούς γεννημένους και 2 αυγά, έβγαλα τη φωλιά και έριξα αντιψειριακό σκόνη, όπως το ίδιο έκανα και κάτω από τα φτερά της κανάρας και του μπαμπά, τους άλλαξα νερό, έβαλα αυτό το κίτρινο, έχουν σουπιοκόκκαλο αλλά και ένα αυγό που τους έβαλα σήμερα, την τροφή τους καθώς και αυτό το μπαστουνάκι με τροφή και βιταμίνες που κρεμάμε από το πάνω μέρος του κλουβιού. Η κανάρα έχει γυρίσει στη φωλιά και κλωσάει και τιτιβίζουν αρκετά όλοι στο κλουβί... Έχω σκοπό να επαναλάβω το εγχείρημα μεθαύριο Κυριακή και πάλι την επόμενη Κυριακή, βγάζοντας για πολύ λίγο τη φωλιά καθαρίζοντας όσο πιο γρήγορα και βάζοντας φάρμακο και στα φτερά των καναρινιών...
Είμαι τελείως πρωτάρης και θα ήθελα τις συμβουλές σας
Ευχαριστώ πολύ
 
Αν έχεις, ανέβασε καθαρή φωτογραφία από νεκρό νεοσσό (ειδικά από την περιοχή της κοιλιάς).
Οι ψείρες όντως μπορούν να οδηγήσουν σε θάνατο, ενοχλούν και την μάνα.
Το σίγουρο είναι ότι η εποχή είναι ακατάλληλη για αναπαραγωγή και να μην επιχειρήσεις ξανά, κινδυνεύουν και οι γονείς να ξέρεις.
 
Να ξεκινήσουμε με τα πιο ανώδυνα...
Δεν είναι απαραίτητο να φταίνε οι ψείρες για την εγκατάλειψη της φωλιάς...
Συνήθως νεοσσοί πεταμένοι έξω από τη φωλιά μεταφράζεται ως διάθεση του θηλυκού να φτιάξει νέα φωλιά. Εκτός κι αν είχαν πεθάνει και το θηλυκό τα απομάκρυνε από τη φωλιά.
Όσο οι νεοσσοί ζούσαν (ή ζουν για τους τελευταίους)... ήταν ταϊσμένοι; Τους τάϊζε δηλαδή η μητέρα τους;
Μήπως πρόσεξες κάποιο μαύρο στίγμα (μια μαύρη κουκκίδα με διάμετρο 1-3 mm) στην κοιλιά τους... αριστερά όπως τα κοιτάμε; Αν δεν θυμάσαι μπορείς με την πρώτη ευκαιρία να κοιτάξεις αυτούς που μόλις ήρθαν στη ζωή...
Τι πρέπει τώρα να κάνεις...
Να δίνεις βρασμένο (πολύ καλά - σφικτό) αυγό. Να δίνεις το 1/4 το πρωί και άλλο 1/4 νωρίς το απόγευμα αφού πετάξεις το πρωινό. Πλούσιο μείγμα σπόρων, αυγοτροφή, λίγο μήλο ή γλυστρίδα ή κόκκινη πιπεριά καθημερινά.
Φρόντισε όσο βρίσκονται μικρά στη φωλιά να μην υπάρχει μεγάλη ζέστη, να υπάρχει άφθονο νερό (και για μπάνιο των γονιών) και πλούσια τροφή.
Πάμε τώρα στα πιο δύσκολα...
Τι δεν πρέπει να ξανακάνεις..
Νίκο θα πρέπει να ξέρεις πως η αναπαραγωγική εποχή για τα περισσότερα πουλιά είναι νωρίς την Άνοιξη και όχι αργά το καλοκαίρι.
Πιθανολογώ πως η εσφαλμένη για αναπαραγωγή εποχή, δυσκολεύει την επιβίωση των αυγών, των νεοσσών και των γονέων...
Ειδικά τώρα που πιθανόν τα πουλιά σου να μπαίνουν στην εποχή της πτερόρροιας.
Σε κάθε περίπτωση θα είμαστε δίπλα σου για βοήθεια.. αλλά από του χρόνου ποτέ ξανά τέτοια ταλαιπωρία στα πουλιά.
Ελπίζω όλα να εξελιχθούν ομαλά.
 
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση. Συμπερασματικά (για να δω αν τα κατάλαβα): βάζω 1/4 αυγού πρωί βράδυ (πετώντας το προηγούμενο), βάζω γλιστρίδα, μήλο καθημερινά και μπανάκι με νερό. Έχω υλικό για καινούργια φωλιά και έτοιμη απέναντι από αυτή που έχει τώρα και κλωσάει. Όμως από αυτά που μου γράφετε δεν πρέπει να αφήσω να ξαναζευγαρώσουν... Πως θα το καταφέρω αυτό; βγάζω κάποια στιγμή το αρσενικό; αν "ναι", πότε; Προς το παρόν φαίνεται να είναι απαραίτητος. Μεθαύριο θα κάνω και πάλι τη διαδικασία με τη ψειροκτόνο σκόνη; (και επανάληψη σε 1 βδομάδα). Υπάρχει πρόβλημα με το να καθαρίσω το κλουβί;
Ευχαριστώ και πάλι..
 
βάζω 1/4 αυγού πρωί βράδυ (πετώντας το προηγούμενο)

Αυγό βάζεις αφού έχουν γεννηθεί τα μικρά για να ταΐζουν οι γονείς.

Έχω υλικό για καινούργια φωλιά και έτοιμη απέναντι από αυτή που έχει τώρα και κλωσάει.

Να περιμένεις να γεννηθούν τα μικρά της φωλιάς που κλωσάει και μετά από 10 μέρες να βάλεις νέα φωλιά και υλικό.

Αν θές ανέβασε μια φωτογραφία από τον χώρο διαμονής των πουλιών.
 
Γιατί δεν του γράψατε να τα χωρίσει άμεσα; Όπως εμένα;
Που είχα και τις απορίες. Γιατί δεν μπορούν να μείνουν μαζί όπως οι παπαγάλοι;
Εμένα πάντως η μία κανάρα... αν και χωρισμένη... έχει κάνει σποραδικά 3 αυγά... Που πέφτουν κάτω και σπάνε...
 
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση. Συμπερασματικά (για να δω αν τα κατάλαβα): βάζω 1/4 αυγού πρωί βράδυ (πετώντας το προηγούμενο), βάζω γλυστρίδα, μήλο καθημερινά
Σωστά μια και όπως λες έχουν βγει τα δύο πρώτα μικρά και χρειάζονται τροφή. Ξεκινάς μόνο αυγό για 4-5 μέρες και μετά τα υπόλοιπα.
μπανάκι με νερό.
Δυο - τρεις φορές την εβδομάδα...
Όμως από αυτά που μου γράφετε δεν πρέπει να αφήσω να ξαναζευγαρώσουν...
Σωστά.
Πως θα το καταφέρω αυτό; βγάζω κάποια στιγμή το αρσενικό; αν "ναι", πότε; Προς το παρόν φαίνεται να είναι απαραίτητος.
Ο πατέρας πρέπει να μείνει στη θέση του...
Αφήνεις να φτιάξει φωλιά... ακόμη και να καθίσει να κλωσήσει. Απλά εσύ φροντίζεις να κλωσά ψεύτικα (πλαστικά) αυγά... μια και τα δικά της θα τα έχεις αφαιρέσει.
Μεθαύριο θα κάνω και πάλι τη διαδικασία με τη ψειροκτόνο σκόνη; (και επανάληψη σε 1 βδομάδα). Υπάρχει πρόβλημα με το να καθαρίσω το κλουβί;
Τι σκόνη είναι αυτή που χρειάζεται τόσο συχνή χρήση;
Να καθαρίζεις τακτικά το κλουβί... επιβάλλεται.

Γιατί δεν του γράψατε να τα χωρίσει άμεσα; Όπως εμένα;
Που είχα και τις απορίες. Γιατί δεν μπορούν να μείνουν μαζί όπως οι παπαγάλοι;
Εμένα πάντως η μία κανάρα... αν και χωρισμένη... έχει κάνει σποραδικά 3 αυγά... Που πέφτουν κάτω και σπάνε...
Γεια σου Κατερίνα...
Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες... (δυστυχώς)
Τα ζωντανά μας δεν υπακούν σε κανόνες... αλλά έχουν δικούς τους... εντελώς ξεχωριστούς.
 
Σωστά μια και όπως λες έχουν βγει τα δύο πρώτα μικρά και χρειάζονται τροφή. Ξεκινάς μόνο αυγό για 4-5 μέρες και μετά τα υπόλοιπα.

Δυο - τρεις φορές την εβδομάδα...

Σωστά.

Ο πατέρας πρέπει να μείνει στη θέση του...
Αφήνεις να φτιάξει φωλιά... ακόμη και να καθίσει να κλωσήσει. Απλά εσύ φροντίζεις να κλωσά ψεύτικα (πλαστικά) αυγά... μια και τα δικά της θα τα έχεις αφαιρέσει.

Τι σκόνη είναι αυτή που χρειάζεται τόσο συχνή χρήση;
Να καθαρίζεις τακτικά το κλουβί... επιβάλλεται.


Γεια σου Κατερίνα...
Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες... (δυστυχώς)
Τα ζωντανά μας δεν υπακούν σε κανόνες... αλλά έχουν δικούς τους... εντελώς ξεχωριστούς.
Και η κανάρα μου που κάνει αυγά; Εγώ κάνω το κορόιδο και φυσικά διατροφή και betadine στα σημεία που έχει χάσει το πτέρωμα... Και ο κάναρος περίπτωση... Ναι σωστά είπες για την πτερόρροια... Φεύγουν ολόκληρα φτερά... Αλλά ο γλυκός μου... Δεν σταματά το κελάιδημα ❤️️️️ ...
 
Η ωοτοκία σε μη επιθυμητή περίοδο πρέπει να αντιμετωπίζεται ως κάτι φυσιολογικό.
Κατερίνα και Νίκο... η μόνη διαφορά είναι πως για μερικές μέρες (όσο διαρκεί η ωοτοκία) χρειάζεται να υπάρχει συμπλήρωμα ασβεστίου στο νερό...
Τίποτε όμως το ανησυχητικό από 'κει και μετά...
Για τις παραπάνω περιπτώσεις την κανάρα την αντιμετωπίζουμε σαν μια "κοτούλα" που μας κάνει πολύ μικρά αυγά..
 
Sorry, για το συνεχές πρήξιμο... όμως το καλά βρασμένο αυγό, κομμένο στα τέσσερα, το βάζω στη βάση του κλουβιού σε μικρές αυγουλιέρες και το αλλάζω κάθε περίπου 12 ώρες... Είναι για τα ενήλικα πουλιά, δεν μπορώ εγώ να... Ταΐσω τους νεοσσούς. Το δε μπανάκι, να το αφήνω με νερό (που το ανανεώνω καθημερινά ή κάθε 2η μέρα) στο κλουβί (εννοώ δε το βγάζω). Σωστά;

Η σκόνη λέγεται Pinex powder και λέει να σκονίσω το προϊόν και να κάνω επανάληψη 3η μέρα (δηλαδή Δευτέρα, αλλά μου είναι δύσκολο γιατί δουλεύω πρωί-απόγευμα) και την 7η μέρα..
 
Καλά κάνεις και ρωτάς...
Αυτός είναι και ο σκοπός του petbird... Να απαντάει.
Φοβάμαι πως περισσότερες από 2-3 ώρες θα κάνουν το αυγό "επικίνδυνο" για τα πουλιά μια και οι θερμοκρασίες της εποχής βοηθούν σε αυτό. Θα έλεγα νωρίς το πρωί. Για να το πετάξεις μετά τις 10:00 και νωρίς το απόγευμα..5-6 για να το αφαιρέσεις πριν κοιμηθούν.
Τα μικρά πουλιά θα τα ταΐσει η μητέρα τους... Δε χρειάζεται να κάνεις τίποτε περισσότερο εσύ από αυτά που σου γράψαμε.
Η μπανιέρα με το νερό... μπαίνει για 10-15 λεπτά και στη συνέχεια άσχετα με το αν κάνανε μπάνιο ή όχι την βγάζεις.
Η σκόνη λέγεται Pinex powder και λέει να σκονίσω το προϊόν και να κάνω επανάληψη 3η μέρα (δηλαδή Δευτέρα, αλλά μου είναι δύσκολο γιατί δουλεύω πρωί-απόγευμα) και την 7η μέρα..
Τη γνωρίζω... με κάποιες θυσίες θα πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες μια και το ξεκίνησες.
Απλά να θυμάσαι... η υπερβολή μπορεί να γίνει το ίδιο καταστροφική.
Όλα με μέτρο λοιπόν... και μην ακούς τους φωστήρες...
Ρωτάς... κρίνεις τις απαντήσεις και αποφασίζεις τις κινήσεις σου... Αυτή είναι η καλύτερη συνταγή για μας και τα πτηνά μας.
 
Νίκο καλώς ήρθες στην παρέα και να χαίρεσαι τα πουλάκια σου!
Τί κλουβί έχεις; Παίρνει χώρισμα στη μέση ώστε να χωρ΄ισεις σε λίγες μέρες το αρσενικό; Αν όχι αυτά θα συνεχίσουν όλο το χρόνο να ζευγαρώνουν μέχρι τελικής πτώσεως, ακόμη και σε εποχές με ζέστη και πτερόροια... Μπορεί ακόμη και να τη χάσεις τη κανάρα...
 
Νίκο καλώς ήρθες στην παρέα και να χαίρεσαι τα πουλάκια σου!
Τί κλουβί έχεις; Παίρνει χώρισμα στη μέση ώστε να χωρ΄ισεις σε λίγες μέρες το αρσενικό; Αν όχι αυτά θα συνεχίσουν όλο το χρόνο να ζευγαρώνουν μέχρι τελικής πτώσεως, ακόμη και σε εποχές με ζέστη και πτερόροια... Μπορεί ακόμη και να τη χάσεις τη κανάρα...
Ευχαριστώ πολύ για την υποδοχή και για τη βοήθεια!
Το κλουβί είναι ένα πανέμορφο ξύλινο με δύο αντικριστές φωλιές, χωρίς χώρισμα οπότε αν δε τα χωρίσω εγώ, όντως θα συνεχίσουν τις... Προσπάθειες (οι οποίες είναι και άκρως επιτυχημένες μέχρι τώρα!). Βέβαια θα χρειαστώ βοήθεια για το πότε ακριβώς να τα χωρίσω... (από όσα καταλαβαίνω μάλλον μετά από 2-3βδομάδες, όταν οι νεοσσοί θα αρχίζουν με το καλό να αυτονομούνται και δε θα χρειάζονται πια τον "μπαμπά", και ενώ η κανάρα θα έχει ήδη ετοιμάσει καινούργια φωλιά και πιθανά καινούργια αυγουλάκια, τα οποία -αν κατάλαβα και πάλι σωστά- θα πρέπει να τα απομακρύνω και να τα αντικαταστήσω με ψεύτικα...
Υ. Γ. Προσπάθησα να ανεβάσω φωτογραφίες όμως αναφέρει ότι είναι μεγάλα τα αρχεία και δε μου επιτρέπει ο server
 
@Νίκος Βαράκης, πολύ καλά κατάλαβες πρέπει εσύ να τα χωρίσεις! Όσο για να ανεβάσεις φωτό υπάρχει όριο ΜΒ προσπάθησε να τις μικρύνεις με το picresize.com/ και να ανεβάσεις σε μικρό μέγεθος το αρχείο
 
και δε θα χρειάζονται πια τον "μπαμπά",
Σωστά σε όλα με εξαίρεση το παραπάνω...
Μετά την πρώτη βδομάδα ζωής των νεοσσών το βάρος της ανατροφής τους περνάει σταδιακά από τη μητέρα στον πατέρα. Ειδικά την περίοδο που η κανάρα ετοιμάζει φωλιά το τάισμα σχεδόν αποκλειστικά το επιφορτίζεται ο πατέρας.
Με την έλλειψη των διαχωριστικών στο πιθανά όμορφο αλλά μη πρακτικό κλουβί για ζευγάρωμα που διαθέτεις δεν θα πρέπει να απομακρυνθεί κανείς... Μια και κανείς δεν περισσεύει.
Εσύ θα βάλεις τη φωλιά και το υλικό που απαιτείται και όταν με το καλό η κανάρα γεννήσει το πρώτο αυγό το απομακρύνεις (το πετάς) και στη θέση του τοποθετείς ένα πλαστικό ομοίωμα αυγού... Το ίδιο θα κάνεις μέχρι και το τελευταίο αυγό. Πέντε έξι μέρες μετά (συνήθως είναι και ο καιρός της απομάκρυνσης των μικρών από το κλουβί), αφαιρείς και χαλάς τη φωλιά.
Στη συνέχεια μπορείς να χωρίσεις το αρσενικό από το θηλυκό...
Μέχρι όμως να φτάσουμε εκεί, προτεραιότητα έχει να μεγαλώσουμε τους νεοσσούς που μόλις αφίχθηκαν ... και αυτό όπως θα δεις δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα αυτή την εποχή.
Να μείνεις "συντονισμένος" και να ρωτάς ακόμη και για τα αυτονόητα... Όπως θα δεις στην πορεία πολλά από αυτά τα αυτονόητα δεν είναι και τόσο "νοητά"...
 
Το ξύλινο κλουβί όσο όμορφο κι αν είναι, δεν κάνει για μόνιμη κατοικία των καναρινιών μας μιας και το ξύλο αποτελεί το καλύτερο σπίτι για τις ψείρες! Λίγο πριν κοιμηθούν βάλε μια νωπή χαρτοπετσέτα στα κάγκελα του κλουβιού. Αν το πρωί η χαρτοπετσέτα έχει μαύρα στίγματα τότε δυστυχώς έχεις κόκκινη ψείρα!
 
Καλησπέρα στην παρέα που με τόση θέρμη και ειλικρινή έγνοια με βοηθά.
Ενημερώνω: έρχομαι πρωί και βράδυ και βάζω 1/4 αυγού, ανανεώνω καθημερινά το νερό που πίνουν, τους έχω αυτό το κίτρινο, τροφή και ένα μπαστουνάκι κρεμασμένο (νομίζω με βιταμίνες). Οι νεοσσοί μεγαλώνουν, είναι 3 και ένα αυγό που δεν έχει σκάσει ακόμα (πρέπει να κάνω κάτι με αυτό 😉 και μαμά και μπαμπάς τα φροντίζουν (πέτυχα και τη μαμά να ταΐζει στο στόμα τα μωρά αλλά και τον μπαμπά να ταΐζει τη μαμά που εκείνη την στιγμή κλωσούσε). Απόψε, για το φόβο των ψειρών, κάποια στιγμή που η μαμά είχε βγει από τη φωλιά, έβγαλα τη φωλιά (αποσπάται από το υπόλοιπο κλουβί) σήκωσα τη τσόχα και έριξα λίγη ψειρόσκονη κάτω από τις κλωστές, έπιασα τη μαμά και έριξα πολύ λίγο κάτω από τις φτερούγες της (έριξα λίγο και τη φύσηξα κιόλα, γιατί φοβήθηκα μήπως κοιμηθεί πάνω στα μικρά και τα επηρεάσει η σκόνη) και το ίδιο και με τον μπαμπά. Τώρα, (περίπου μισή ώρα) μετά η κυρία φροντίζει τα μικρά (κάθεται στην άκρη της φωλιάς και νομίζω τα ταΐζει) και ο κύριος μάλλον ετοιμάζεται για ύπνο...
Να κάνω κάτι το 4ο αυγό που δεν έχει εκκολαφτεί ακόμα; Να βάλω και γλιστρίδα από αύριο; Τα μικρά μου είναι περίπου 4ων ημερών(υπολογίζω ότι γεννήθηκαν κατά τις 15 με 16 και έχουμε 20). Προς το τέλος της βδομάδας να βγάλω τη φωλιά και να κάνω γενική καθαριότητα στο κλουβί και στη φωλιά και να κάνω και το τελευταίο ψειροσκόνισμα; (έχω και το σπρέι, όμως φοβάμαι να το χρησιμοποιήσω)
Ευχαριστώ ακόμη μια φορά για τη βοήθεια και τη συμπαράσταση
Υ. Γ. έβαλα τη βρεγμένη χαρτοπετσέτα και θα δω αύριο το πρωί...
 
Το αυγό που δεν έχει ανοίξει... Τέσσερις μέρες μετά όπως γράφεις... Δεν υπάρχει πλέον λόγος να υπάρχει στη φωλιά. Με την πρώτη ευκαιρία που θα σηκωθεί το θηλυκό να το πετάξεις.
Θα πρέπει να περιορίσεις για λίγες μέρες (μια βδομάδα) τις επεμβάσεις σου στη φωλιά...
Θα έλεγα πως για κανένα λόγο (πλην ασφαλείας) δεν θα πρέπει να ξαναπιάσεις τη μητέρα...
Ότι έκανες για τις ψείρες καλώς το έκανες αλλά να ξέρεις πως αυτές και να υπάρχουν... Δεν ζουν εκεί που ρίχνεις φάρμακο. Μπορεί να βρίσκονται μισό ή και ένα μέτρο μακρυά από τα πουλιά και να κάνουν κάθε βράδυ τη βόλτα για το φαγητό τους.
Την ψείρα λοιπόν... αν υπάρχει... Θα την καταπολεμήσουμε μαζί... μετά από μια βδομάδα ίσως και λίγο παραπάνω. Τα μέτρα που έχεις πάρει φρονώ πως μας καλύπτουν αυτό το διάστημα.
Να θυμάσαι πάνω απ' όλα...
Τα πουλιά λειτουργούν με το ένστικτο...
Αν ξυπνήσει και αισθανθεί η μητέρα πως κινδυνεύει... Θα εγκαταλείψει τη φωλιά...
Συνεπώς απόλυτα μηδαμινές οι παρεμβάσεις σου μέσα στη φωλιά... και ελάχιστες οι άκρως απαραίτητες στο κλουβί.
 
Ο. Κ. Οπότε αν αύριο το πρωί είναι όλα καλά και για τις επόμενες 5-6 μέρες μόνο νερό και φαγητό (γλυστρίδα 😉 και μπανάκι για ~15' το μεσημεράκι
 
Back
Top