Αναπαραγωγή Οι νεοσσοί των μωσαϊκών μου πεθαίνουν την 10η μέρα

Γιατι δεν ειναι ασθενεια
Πειτε να καταλαβουμε και εμεις πωςς καταληξατε σε αυτο το συμπέρασμα;
 
Εβαλα ολοκληρη φωλια εχθες σε κοινη καναρα.. Θα σας ενημερωσω συντομα..
θα ανεβασω φωτο εννοειτε οτι θελω
Να υποθέσω πως το ασπράδι του αυγού είναι σε σκόνη; Αν ναι... Να το σταματήσεις σε μια φωλιά και αν δεν σκοπεύεις να πας τα καναρίνια σε διαγωνισμούς σ' αυτό το ζευγάρι να δώσεις από αύριο και αυγό βραστό κομμένο στη μέση.
Γιατι δεν ειναι ασθενεια
Πειτε να καταλαβουμε και εμεις πωςς καταληξατε σε αυτο το συμπέρασμα;
Κάθε οριστικό συμπέρασμα μπορεί να βγει λάθος.
Εκτίμηση κάνω... και στο τέλος θα κάνουμε ταμείο.
Απλά αυτά που διαβάζω και σκέφτομαι προς το παρόν εκεί συντείνουν... συνθήκες χώρου... και τάισμα μικρών.
 
Αχα ωραια δεκτον αλλα ειπε οτι κανει ιδια διατροφη και στα κοινα του.. Ζουν στον ιδιο χωρο.. Δεν εξολοθρευονται ολα αλλα μονο τα μωσαικ την δεκατη ημερα.. Λογικα για ν ζουν 10 μέρες ταΐζονται, δεν ξερω μακαρι ν βρεθει ακρη θ εχει ενδιαφερον..
 
Το ασπραδι δεν ειναι σε σκονη αλλα βρασμενο αυγο χωρις το κορκο..
 
Ξέρεις κάπ
Αχα ωραια δεκτον αλλα ειπε οτι κανει ιδια διατροφη και στα κοινα του.. Ζουν στον ιδιο χωρο.. Δεν εξολοθρευονται ολα αλλα μονο τα μωσαικ την δεκατη ημερα.. Λογικα για ν ζουν 10 μέρες ταΐζονται, δεν ξερω μακαρι ν βρεθει ακρη θ εχει ενδιαφερον..
Ξέρεις κάποια ασθένεια που να κάνει τέτοιες διακρίσεις; Εγώ ομολογώ πως όχι.
Όμορφος χώρος, καθαρός, μπράβο σου... Δεν απουσιάζει εντελώς το φυσικό φως υπάρχει αριστερά παράθυρο;

Το ασπραδι δεν ειναι σε σκονη αλλα βρασμενο αυγο χωρις το κορκο..
Θέλεις να δοκιμάσεις και με τον κρόκο σε κάποιο ζευγάρι;
 
Αχα. Οταν εχει παρει ολα τ πουλακια. Απο τν ιδιο εκτροφεα τα οποία. Ζουσαν στην ιδια κλουβα πολυ πιθανο στα γαστροεντερικο συστημα υπηρχαν μικροβια νοσησαν ολα και με το τάισμα Μεταδίδουν Τον μικρόβιο στον νεοσσο αυτο τα κοινα του δεν το εχουν προφανώς. Διοτι δεν εχουν ερθει σε επαφη με τα μωσαικ... Αυτο πιστευω εγω. Μ λιγα λογια θ ηθελα πολυ ν μαθω τι πουλακια εβγαλε φέτος. Ο εκτροφεας
 
Αχα. Οταν εχει παρει ολα τ πουλακια. Απο τν ιδιο εκτροφεα τα οποία. Ζουσαν στην ιδια κλουβα πολυ πιθανο στα γαστροεντερικο συστημα υπηρχαν μικροβια νοσησαν ολα και με το τάισμα Μεταδίδουν Τον μικρόβιο στον νεοσσο αυτο τα κοινα του δεν το εχουν προφανώς. Διοτι δεν εχουν ερθει σε επαφη με τα μωσαικ... Αυτο πιστευω εγω. Μ λιγα λογια θ ηθελα πολυ ν μαθω τι πουλακια εβγαλε φέτος. Ο εκτροφεας
Ενδιαφέρουσα θεωρία.. αλλά τα μικρόβια μέσα στον οργανισμό δεν ζουν για πάντα... ή "πεθαίνουν" από τα αντισώματα ή μας πεθαίνουν τα πουλιά μας.
 
H λογική βαίνει προς το συμπέρασμα του Παναγιώτη και το δικό μου. Τα πουλιά του συγκεκριμένου εκτροφέα, όλα από κάποιο μικρόβιο, νοσούν. Προσωπικά το μυαλό μου πάει σε ατοξόπλασμα, ειδικά αν ο προηγούμενος εκτροφέας διατηρούσε γάτες που έμπαιναν στο χώρο εκτροφής.
 
H λογική βαίνει προς το συμπέρασμα του Παναγιώτη και το δικό μου. Τα πουλιά του συγκεκριμένου εκτροφέα, όλα από κάποιο μικρόβιο, νοσούν. Προσωπικά το μυαλό μου πάει σε ατοξόπλασμα, ειδικά αν ο προηγούμενος εκτροφέας διατηρούσε γάτες που έμπαιναν στο χώρο εκτροφής.
Γάτες σε χώρο εκτροφής... Θα είχε εξαιρετικά μεγάλο ενδιαφέρον.
Και πως γλυτώνουν τον ξαφνικό θάνατο τα μεγάλα και οι νεοσσοί που πάνε σε άλλα ζευγάρια;
Για μένα εδώ είναι η όλα όσα μπορώ προς το παρόν να σκεφτώ Οι νεοσσοί των μωσαϊκών μου πεθαίνουν την 10η μέρα | Σελίδα 2
 
Ένα μικρόβιο δεν έχει την ίδια αντοχή στο σώμα του ενήλικα οργανισμού και στο σώμα του νεοσσού.
Είναι σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες, αλλά για να αντιστρέψω το ερώτημα της μη ασθένειας. Γίνεται 10 ζευγάρια να ταίζουν 10 μέρες και μετά τα μικρά να μένουν ΟΛΑ ατάιστα και ΟΛΑ να πεθαίνουν;
Στα κοινά να φανταστώ ότι δίνεις εξίσου βλαστωμένους σπόρους;...
 
Καλησπέρα και χρόνια πολλά από εμένα, @stauros444 εκτός της τροφής που μας λες ότι βάζεις στα μωσαϊκά μήπως προσθέτεις κάποια χρωστική που σου είπε ο εκτροφέας;
 
Ο μονος λογος που ισως να μη. Ισχύει. Η ασθένεια. Ειναι λαθος του φιλου μας δηλαδη 4 μικρα 10 ημερων ιδια ποσότητα. Τροφης οπως οταν ηταν δυο ημέρων και ειναι μαζικο λαθος και χανει τα πουλακια απο ασυτια... Μονο αυτο μπορω ν δω...
 
Τροφης οπως οταν ηταν δυο ημέρων και ειναι μαζικο λαθος και χανει τα πουλακια απο ασυτια... Μονο αυτο μπορω ν δω...
Τι εννοείς ακριβώς Παναγιώτη; Ότι δεν υπάρχει επάρκεια τροφής για να δώσουν οι γονείς στους νεοσσούς; Πως προκύπτει αυτό;
 
Αυτο εννοω. Δεν προκύπτει. Καπου απλα ειναι μια παρατηρηση που δεν εχει διευκρινιστει αν βαζει την ιδια ποσοτητα τροφης σαφως δεν επαρκεί.. Εγω ηδη εχω αυξήσει. Την τροφη σε νεοσους. 6 ημερων..
 
Δεν δινω χρωστικη στους γονεις των νεοσσων και δεν τα ταιζω εγω για να αυξησω τη δοσολογια της τροφης.. Οι γονεις ταιζουν μεχρι τις 9 μερες..
βλαστωμενους ναι δινω κ στα κοινα καναρινια σχεδον ολες τις περιοδους..
 
Ρε φίλε, εσύ τα χάνεις και έχεις απείρως μεγαλύτερη στενοχώρια σε σχέση με μας, αλλά αυτό το πράγμα είναι σπαζοκεφαλιά. Εγώ επαναλαμβάνω... Αν δεν σκοπεύεις να πας για εργαστηριακό έλεγχο κάποιο μικρό η έστω κουτσουλιές, δώσε baytril.
 
  • Like
Αντιδράσεις: stam64
Την δοσολογία. Που παρεχεις. Εννοω.. Και την ποικιλία..
Δοσολογια αν καταλαβα καλα εννοειτε ποσο τροφη υπαρχει στις ταιστρες;
αν λετε αυτο ειναι σχεδον γεματες με τροφη αναπαραγωγης γνωστης εταιριας, μονιμα αυγοτροφη κ μερα παρα μερα αυγο η βλαστωμενοι, εναλλαξ
 
Επαφη μ τον εκτροφεα έχεις; ξέρεις. Αν εχει βγάλει. Πουλιά. Αυτος; Φετος εννοω.
 
Back
Top