Αναπαραγωγή Οι νεοσσοί φαίνονται θεονήστικοι αλλά η κοιλιά τους τουμπανιασμένη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sylvia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sylvia

PB New Member
Εγγραφή
3 Αυγ 2014
Μηνύματα
388
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε όλους! Οι νεοσσοί έχουν αρχίσει και γεννιούνται από χθες, αλλά η εξέλιξη δε μου αρέσει καθόλου. Σας ανεβάζω φωτο. Εκτός από το γεγονός ότι μου φαίνονται θεονήστικοι, αυτή η τουμπανιασμένη κοιλιά είναι φυσιολογική; Δεν έχω ξαναδεί νεοσσούς καναρινιών, αλλά σωστή δε μου φαίνεται.

DSC05272.webp DSC05273.webp DSC05274.webp

Το χθεσινό μωρό το έχασα... Ετοιμάζομαι και για το σημερινό...

Το μικρό που βγήκε χθες, ενώ ήταν ζωηρό και άνοιγε και ένα στόμα ΝΑ, δεν έβγαζε κανέναν ήχο. Αυτό της φωτο είναι το σημερινό. Αυτό ακούγεται, αλλά δεν το κόβω να τη βγάζει καθαρή. Εσείς που ξέρετε, τι λέτε;
 
Εμενα καλα μου φαινονται αν τα ταισει η μανα θα ειναι οκ

Ε, τότε δεν ταΐζει. Είπα να μην ανακατεύομαι πολύ- πολύ και να την αφήσω να κάνει ό,τι θέλει. Και ενώ την είδα χθες ότι μάλλον δεν ταΐζει, είπα να μην ενοχλήσω γιατί συνήθως δεν ταΐζουν και πολύ φανερά στην αρχή και σκέφτηκα ότι πιθανότατα το κάνει αλλά δεν τη βλέπω εγώ. Τουλάχιστον σ' εμένα δεν έχει τύχει ποτέ πουλί που να μην ταΐζει και το θεωρώ μάλλον σπάνιο. Αλλά εγώ μόνο ζεμπράκια είχα. Όμως και στα καναρίνια που είχε ο μπαμπάς όταν ήμουν 13-14 χρονών, πάλι δε θυμάμαι γονιό να μην ταΐζει. Αν ταΐζει και τα μικρά είναι καλά, γιατί έχασα το ένα μικρούλι; Δεν ξέρω τι να κάνω. Να ανακατευτώ ή όχι;
 
Να δεις τα λεμουδακια τους αν είναι γεμάτα αν δεν είναι τότε πρέπει να προμηθευτής κρέμα νεοσσών.
 
Να δεις τα λεμουδακια τους αν είναι γεμάτα αν δεν είναι τότε πρέπει να προμηθευτής κρέμα νεοσσών.

Άδεια είναι. Δες και στις φωτο. Γι' αυτό λέω ότι μου φαίνονται θεονήστικα.
 
Παρακολούθησε λίγο ακόμα την μάνα και εάν δεν ταΐσει τότε πρέπει να βρεις κρέμα νεοσσών και σήμερα είναι και Κυριακή. Κατι αλλο βαλε φρέσκια αυγοτροφη

Συνηθώς ταΐσουν μόλις φανε
 
Τότε αναγκαστικά υπομονή αν δεν έχεις κρέμα μέχρι αύριο.

Αν θες λιώσε λίγο αυγοτροφη με λίγο χλιαρό νερό κα δοκίμασε να τα ταΐσεις με σύριγγα η με οδοντογλιφιδα απλά να είναι χωρίς χρωστικές η αυγοτροφη και προσεκτικά με υπομονή ένα ένα για να σου αντέξουν μέχρι αύριο γιατί είδα ότι η φωτογραφία είναι απο το πρωί
 
Εγω θα ελεγα κροκο αυγου με λιγο τριμενο μπισκοτο σε ζεστο νερο και βαιβεα με οδοντογλιφιδα αφου είναι τοσο μικρο.
 
Ε, τότε δεν ταΐζει. Είπα να μην ανακατεύομαι πολύ- πολύ και να την αφήσω να κάνει ό,τι θέλει. Και ενώ την είδα χθες ότι μάλλον δεν ταΐζει, είπα να μην ενοχλήσω γιατί συνήθως δεν ταΐζουν και πολύ φανερά στην αρχή και σκέφτηκα ότι πιθανότατα το κάνει αλλά δεν τη βλέπω εγώ. Τουλάχιστον σ' εμένα δεν έχει τύχει ποτέ πουλί που να μην ταΐζει και το θεωρώ μάλλον σπάνιο. Αλλά εγώ μόνο ζεμπράκια είχα. Όμως και στα καναρίνια που είχε ο μπαμπάς όταν ήμουν 13-14 χρονών, πάλι δε θυμάμαι γονιό να μην ταΐζει. Αν ταΐζει και τα μικρά είναι καλά, γιατί έχασα το ένα μικρούλι; Δεν ξέρω τι να κάνω. Να ανακατευτώ ή όχι;
Θα μας πουν και οι πιο έμπειροι στα καναρίνια βέβαια, αλλά μου φαίνεται πως είναι καλύτερα προς το παρόν να τα αφήσεις.
Ενας νεοσσός μπορεί να πεθάνει για πολλούς λόγους και είναι φυσικό, δεν μεγαλώνουν πάντα όλα τα μικρά. η κοιλιά μου φαίνεται ένταξη... Περιμένουμε όμως και τους εμπειρους στο είδος (π.χ.misalouris , @mgerom , @JAPAN HOSO11 κτλ)
 
Πάντως και εμένα τις πρώτες μέρες δεν κάνανε ήχους οι νεοσσοί ούτε τους έβλεπα, στην πρώτη γέννα φέτος, τους ανακάλυψα την 3η μέρα της ζωής τους! αν ξαναδείς κάτι σαν τάισμα πάνε και δες αν είναι ταϊσμένα
 
αν ξαναδείς κάτι σαν τάισμα πάνε και δες αν είναι ταϊσμένα

Αυτό θα κάνω! Σ' ευχαριστώ. Ή θα περιμένω να τσεκάρω πριν νυχτώσει αν είναι ταϊσμένο, ώστε αν χρειαστεί να το ταΐσω να βγάλει τη νύχτα.

Πάντως και εμένα τις πρώτες μέρες δεν κάνανε ήχους οι νεοσσοί ούτε τους έβλεπα

Αυτό μου είπε τώρα και η Πηνελόπη. Ότι δεν κάνει ήχους τόσο μικρό. Άρα μπορεί και να είναι όλα καλά και το μικρούλι να το έχασα από άλλο λόγο. (Και οι ήχοι που ακούω σήμερα μού είπε ότι μπορεί να είναι η θηλυκιά που ζητάει φαΐ από τον αρσενικό.) Τα ζεμπράκια μου πάντως ακούγονταν πάντα από την πρώτη μέρα, γι' αυτό αγχώθηκα.
 
Σύλβια ψυχραιμία. Πολυ κρίμα για το μικράκι που έφυγε. Η καναρα, απο όσα περιέγραψες πιο πάνω ταΐζει, απλά λίγο και έτσι θα πρέπει να γίνει σε αυτην τη φάση. Οι νεοσσοί δεν νομίζω οτι βγάζουν ήχους σε αυτην την ηλικία, εγώ τουλάχιστον ουδέποτε τους έχω ακούσει. Μάλιστα πολυ συχνα η καναρα δεν ταΐζει καθόλου την πρώτη ημέρα, και οι νεοσσοί επιβιώνουν γιατι ειναι καλυμμένοι με τροφή απο το αυγό. Εχε της μαλακές τροφές διαθέσιμες όπως, αυγό, αυγοτροφη, κία, καμελίνα, περιλα Και όλα θα πάνε πιστεύω καλύτερα.
 
Σύλβια ψυχραιμία. Πολυ κρίμα για το μικράκι που έφυγε. Η καναρα, απο όσα περιέγραψες πιο πάνω ταΐζει, απλά λίγο και έτσι θα πρέπει να γίνει σε αυτην τη φάση. Οι νεοσσοί δεν νομίζω οτι βγάζουν ήχους σε αυτην την ηλικία, εγώ τουλάχιστον ουδέποτε τους έχω ακούσει. Μάλιστα πολυ συχνα η καναρα δεν ταΐζει καθόλου την πρώτη ημέρα, και οι νεοσσοί επιβιώνουν γιατι ειναι καλυμμένοι με τροφή απο το αυγό. Εχε της μαλακές τροφές διαθέσιμες όπως, αυγό, αυγοτροφη, κία, καμελίνα, περιλα Και όλα θα πάνε πιστεύω καλύτερα.

Ευχαριστώ, με καθησύχασες! Κία, καμελίνα, αυγό και αυγοτροφή τής έχω ήδη στο κλουβί. Ελπίζω να έχεις δίκιο! :D
 
Καλησπερα από Κίνα, τώρα μαθαίνω τα νέα. Το πρώτο για να μη σε πιάνει πανικός θεώρησε ότι ήταν τυχαίο γεγονός ή άπειρη ή καναρα. Τωρα μη ρισκάρει να ταιζεις τίποτα το νεοσσο μέχρι να βρείς τρωφη αλλά αυριο και ή καναρα να ταιζεις πολύ δύσκολα θα δεις γεμάτο το λαιμο του
 
Δεν μπορείς, αλλά ούτε έχει νόημα να επέμβεις τώρα. Είναι πολύ νωρίς. Το τάϊσμα απο την μάνα γίνεται, αν το μικρό δεν έχει πρόβλημα. Αν το μικρό ζητάει, θα ταϊστεί. Η θνησιμότητα σ' αυτές τις ηλικίες είναι πρόβλημα με πάρα πολλές παραμέτρους, αλλά η βασική είναι η υγεία των γονιών και το μικροβιακό φορτίο που έχει κληρονομήσει το μικρό. Ακόμα και να ταΐσεις, δεν εξασφαλίζεις την επιβίωση.Χρειάζεται τρόπος, μέτρο, γνώση της ιδιοτροπίας του θηλυκού και πολλά ακόμη.
Δεν μπορώ να κάνω απλά υπομονή και να τα βλέπω να φεύγουνε.
Σε καταλαβαίνω απολύτως, κλλά δυστυχώς δεν μπορείς να προσφέρεις βοήθεια. Δώσε όλα όσα γνωρίζεις σαν μαλακές τροφές στην κανάρα και περίμενε, με την ελπίδα να πάνε όλα καλά. Στο εύχομαι.
 
Σ'αυτη την ηλικία σίγουρα δεν κάνουν ήχους!

Ουφφφ! Τέλεια!

τωρα μη ρισκάρει να ταιζεις τίποτα το νεοσσο μέχρι να βρείς τρωφη αλλά αυριο και ή καναρα να ταιζεις πολύ δύσκολα θα δεις γεμάτο το λαιμο του

Δεν μπορείς, αλλά ούτε έχει νόημα να επέμβεις τώρα. Είναι πολύ νωρίς. Το τάϊσμα απο την μάνα γίνεται, αν το μικρό δεν έχει πρόβλημα. Αν το μικρό ζητάει, θα ταϊστεί.

Οπότε δεν κάνω τίποτα. Απλά υπομονή! Το είδα να ζητάει όταν πήγα να βάλω αυγό, οπότε είμαστε εντάξει. Λογικά θα του δώσει.

Δώσε όλα όσα γνωρίζεις σαν μαλακές τροφές στην κανάρα και περίμενε, με την ελπίδα να πάνε όλα καλά. Στο εύχομαι.

Ευχαριστώ πολύ!

Καλησπερα από Κίνα

Άσχετο, αλλά πιο μακριά δεν μπορούσες να πας; Είπες ότι θα είσαι εξωτερικό, αλλά όχι κι έτσι! 😀
 
Back
Top