Αναπαραγωγή Οι νεοσσοί φαίνονται θεονήστικοι αλλά η κοιλιά τους τουμπανιασμένη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sylvia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγω οταν δεν ειμαι σιγουρη αν ταιζει η θυληκια βαζω μια camera πανω απο το κλουβι. Ετσι δεν την ενοχλω, δεν την σηκωνω. Μετα απο αρκετη ωρα βλεπω τι κατεγραψε. Αν ταισε τα μικρα κτλ. Φυσικα περιμενω και μια camera με την οποια θα βλεπω live τι γινεται απο το κινητο.
 
Εγω οταν δεν ειμαι σιγουρη αν ταιζει η θυληκια βαζω μια camera πανω απο το κλουβι. Ετσι δεν την ενοχλω, δεν την σηκωνω. Μετα απο αρκετη ωρα βλεπω τι κατεγραψε. Αν ταισε τα μικρα κτλ. Φυσικα περιμενω και μια camera με την οποια θα βλεπω live τι γινεται απο το κινητο.
Επειδή ενδιαφέρομαι κ εγω να παρω μια τέτοια κάμερα, αν σου ειναι εύκολο μπορείς να μου πεις απο που την πήρες;
 
Επειδή ενδιαφέρομαι κ εγω να παρω μια τέτοια κάμερα, αν σου ειναι εύκολο μπορείς να μου πεις απο που την πήρες;
Ebay. Αν βγει καλη θα σου πω. Αν θες να δεις και εσυ γραψε wifi camera ή wireless camera.
 
Επειδή ενδιαφέρομαι κ εγω να παρω μια τέτοια κάμερα, αν σου ειναι εύκολο μπορείς να μου πεις απο που την πήρες;
Και πιο πολλές λεπτομέρειες... αλλά σε νέο θέμα.
Να μη χαλάμε αυτό.
 
Εγω οταν δεν ειμαι σιγουρη αν ταιζει η θυληκια βαζω μια camera πανω απο το κλουβι. Ετσι δεν την ενοχλω, δεν την σηκωνω. Μετα απο αρκετη ωρα βλεπω τι κατεγραψε. Αν ταισε τα μικρα κτλ. Φυσικα περιμενω και μια camera με την οποια θα βλεπω live τι γινεται απο το κινητο.

αυτό το σκέφτηκα κι εγώ να το κάνω! Ίσως στηρίξω κάπου την κάμερα του υπολογιστή για να τσεκαρω από εκεί!
 
Νομίζω πως στέλνουμε λάθος μηνύματα ή καλύτερα πολύ εξειδικευμένα μηνύματα στα νέα κυρίως παιδιά.
Για μένα μια είναι η συνταγή για τέτοια προβλήματα.
Δεν ενοχλούμε και τα πουλιά ξέρουν από ένστικτο τι πρέπει να κάνουν σε σοβαρότατο ποσοστό.
Για το μικρό ποσοστό διαφορετικών και παράξενων (λάθος) αντιδράσεων θεωρώ πως γίνεται "μάθημα" για τη συνέχεια του αναπαραγωγικού βίου των πουλιών.
 
Νομίζω πως στέλνουμε λάθος μηνύματα ή καλύτερα πολύ εξειδικευμένα μηνύματα στα νέα κυρίως παιδιά.
Για μένα μια είναι η συνταγή για τέτοια προβλήματα.
Δεν ενοχλούμε και τα πουλιά ξέρουν από ένστικτο τι πρέπει να κάνουν σε σοβαρότατο ποσοστό.
Για το μικρό ποσοστό διαφορετικών και παράξενων (λάθος) αντιδράσεων θεωρώ πως γίνεται "μάθημα" για τη συνέχεια του αναπαραγωγικού βίου των πουλιών.

Μα αυτό είναι το θέμα! Ότι όλη μέρα σφίγγομαι να μην ενοχλήσω και κάθομαι σε αναμένα κάρβουνα. Προς το παρόν το κατάφερα και εκτός από το γεγονός ότι αφαίρεσα από τη φωλιά το νεκρό μικρό και ότι έβαλα αυγό, δεν ξαναπλησίασα. Αλλά αν ήξερα π.χ. ότι ταΐζει δε θα ήμουνα πιο χαλαρή από το να κάθομαι και να στριφογύριζω όλη μέρα; (Δεν έκανα δουλειά σήμερα, το μυαλό μου ήταν εκεί.) Και στις δύο περιπτώσεις δεν ενοχλείς τα πουλιά. Αλλά στη μια τρελαίνεσαι στην αγωνία και στην άλλη όχι.
 
αυτό το σκέφτηκα κι εγώ να το κάνω! Ίσως στηρίξω κάπου την κάμερα του υπολογιστή για να τσεκαρω από εκεί!

Μην κάνεις κινήσεις πανικού. Μπορεί τοποθετώντας κάτι - κάμερα πάνω στην ζευγαρώστρα να φοβίσεις την καναρα και να έχεις δυσάρεστα αποτελέσματα.

Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να βάζεις νωρίς το πρωί, μόλις βγει το φώς της μέρας το 1/2 του αυγού βρασμένο για 15λέπτά, αυγοτροφή και σπόρους. Το μεσημέρι αλλάζεις αυγό. Προσοχή αλλαγή νερού καθημερινά, θα σου έλεγα πρωί - μεσημέρι.

Αλλά αν ήξερα πχ ότι ταΐζει δε θα ήμουνα πιο χαλαρή από το να κάθομαι και να στριφογύριζω όλη μέρα; (Δεν έκανα δουλειά σήμερα, το μυαλό μου ήταν εκεί.)

Όλα καλά θα πάνε. Μπορώ να καταλάβω την αγωνία σου αλλά να ξέρεις ότι η πρώτες 7 μέρες είναι κρίσιμες για τους νεοσσούς. Η κανάρα ξέρει πολύ καλά πόσο θα ταΐσει και πότε.
 
Μα αυτό είναι το θέμα! Ότι όλη μέρα σφίγγομαι να μην ενοχλήσω και κάθομαι σε αναμένα κάρβουνα. Προς το παρόν το κατάφερα και εκτός από το γεγονός ότι αφαίρεσα από τη φωλιά το νεκρό μικρό και ότι έβαλα αυγό, δεν ξαναπλησίασα. Αλλά αν ήξερα π.χ. ότι ταΐζει δε θα ήμουνα πιο χαλαρή από το να κάθομαι και να στριφογύριζω όλη μέρα; (Δεν έκανα δουλειά σήμερα, το μυαλό μου ήταν εκεί.) Και στις δύο περιπτώσεις δεν ενοχλείς τα πουλιά. Αλλά στη μια τρελαίνεσαι στην αγωνία και στην άλλη όχι.
καταλαβαίνω ακριβώς τι λες... Το έχω νιώσει αρκετές φορές... Δύσκολο πράγμα να σε τρώει η αγονία και η λύση να είναι να μην επεμβαίνεις... αλλά τι να κάνουμε έτσι είναι
 
Μην κάνεις κινήσεις πανικού. Μπορεί τοποθετώντας κάτι - κάμερα πάνω στην ζευγαρώστρα να φοβίσεις την καναρα και να έχεις δυσάρεστα αποτελέσματα.

Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να βάζεις νωρίς το πρωί, μόλις βγει το φώς της μέρας το 1/2 του αυγού βρασμένο για 15λέπτά, αυγοτροφή και σπόρους. Το μεσημέρι αλλάζεις αυγό. Προσοχή αλλαγή νερού καθημερινά, θα σου έλεγα πρωί - μεσημέρι.



Όλα καλά θα πάνε. Μπορώ να καταλάβω την αγωνία σου αλλά να ξέρεις ότι η πρώτες 7 μέρες είναι κρίσιμες για τους νεοσσούς. Η κανάρα ξέρει πολύ καλά πόσο θα ταΐσει και πότε.

Το θέμα είναι ότι δεν πάνε όλα καλά. Γι' αυτό και το άγχος μου. Γιατί εχθές ήμουνα χαλαρή. Αλλά όταν βλέπεις το πρώτο μικρό να πεθαίνει, πόσο χαλαρός να μείνεις; Να αφήσεις και το δεύτερο και το τρίτο; Να περιμένεις απλά να δεις τι θα γίνει; Και εννοείται ότι δεν είπα να προσθέσω/ αφαίρεσω οτιδήποτε στη ζευγαρώστρα. Από μακριά και με μπόλικο ζουμ θα κάνει τη δουλειά της η κάμερα. Άσε που μπορείς να τραβήξεις και σούπερ στιγμιότυπα. Στο κάτω- κάτω δεν έχει και τόσο μακρύ καλώδιο η κάμερα του υπολογιστή για να τη βάλω και πάνω στο κλουβί 😛

Το νερό το άλλαξα μια φορά. Χρειάζεται παραπάνω;
 
Οι αγωνίες σου είναι σε όλους εμάς κατανοητές. Άσχετα με το μέγεθος, λιγο πολυ όλοι το έχουμε νιώσει.
Νεοσσός που έχει δύναμη να ανοίξει το στόμα θα ταϊστεί. Αν όχι, θα πεθάνει είτε την πρώτη μερα, είτε αργότερα.
Γνώμη μου ειναι πως αν παρασυρθούμε και αρχίσουμε το τάισμα, ειδικά αυτο χωρίς εμπειρία, οδηγούμε τα πουλιά σε λάθος και επικίνδυνους δρόμους.
Θεωρητικά σήμερα θα υπάρχει μια καλή χρονικά ένδειξη για την πορεία της φωλιάς.
Υπάρχει κάποιο νέο;
 
Τις πρώτες μέρες η μαμά κανάρα κάθεται πάνω στα μικρά και σκύβει για να τα ταίσει.. Αν δεν παρακολουθείς από μακριά και διακριτικά, νομίζεις πως δεν ταίζει γιατί τα ταίζει λίγο και συχνά με αποτέλεσμα τα λαιμουδάκια να φαίνονται άδεια.. Μόνο η μαμά κάνει έναν γλυκό ήχο όταν τα ταίζει τις πρώτες μέρες.. Αν ακούσεις αυτό (αν δεν τον έχεις ξανακούσει θα μου πεις πως θα τον ξέρεις; 😛 ) τότε ταίζει τα μικράκια της.. Επίσης τα μικρά τις πρώτες μέρες είναι πολύ ήσυχα και όχι πολύ κινητικά... Και νομίζεις πως δε θα τα καταφέρουν.. αλλά τελικά τα καταφέρνουν και θεριεύουν! 😉 Εγώ και τα 6 χρόνια που έχω φωλιές και διάφορες κανάρες, ποτέ δεν έχω δει κανάρα να μην ταίζει..

Πως είναι τα μικράκια σήμερα;
 
αν παρασυρθούμε και αρχίσουμε το τάισμα, ειδικά αυτο χωρίς εμπειρία, οδηγούμε τα πουλιά σε λάθος και επικίνδυνους δρόμους.

Όχι βέβαια! Γι' αυτό προσπαθώ κι εγώ και κάνω υπομονή. Γιατί ούτε ξέρω να το κάνω, ούτε θέλω να γίνω εγώ η αιτία από την απειρία μου να χάσω κι άλλο πουλάκι.

Θεωρητικά σήμερα θα υπάρχει μια καλή χρονικά ένδειξη για την πορεία της φωλιάς.
Υπάρχει κάποιο νέο;

Πως είναι τα μικράκια σήμερα;

Το πρωί που σηκώθηκε για λίγο η κανάρα και πήγα να της βάλω νερό, είδα το μικρούλι και ζούσε. Να υποθέσω ότι είναι καλό σημάδι; Λογικά για να ζει μέχρι τώρα δεν πρέπει να τρώει; Γεννήθηκε ξημερώματα Κυριακής. Δεν έχει σκάσει άλλο αυγουλάκι. Τη βλέπω σήμερα και πάει συχνά στο φαγητό, οπότε υποθέτω ότι πάει για το μικρό. Γιατί πριν δε σηκωνόταν καθόλου.

Μόνο η μαμά κάνει έναν γλυκό ήχο όταν τα ταίζει τις πρώτες μέρες.. Αν ακούσεις αυτό (αν δεν τον έχεις ξανακούσει θα μου πεις πως θα τον ξέρεις; 😛 ) τότε ταίζει τα μικράκια της..

Τον άκουσα τον ήχο που λες! Άρα είμαστε σε καλό δρόμο! Νόμιζα ότι τον ήχο αυτό τον κάνει το μικρούλι αλλά τα παιδιά μού είπαν ότι είναι η κανάρα!

ποτέ δεν έχω δει κανάρα να μην ταίζει..

Ούτε εμένα μου έχει τύχει πουλάκι να μην ταΐζει, αλλά βρε παιδί μου, πόσες διαφορές έχουν τα καναρινάκια από τα ζεμπράκια! Τα ζεμπράκια φωνάζουν (χαλάνε τον κόσμο βασικά) από την πρώτη στιγμή. Τα αρσενικά μου προσπαθούσαν να κελαηδήσουν κιόλας από τη φωλιά κι έλεγα ότι είναι η ιδέα μου, αλλά δεν ήταν. Και από κινητικότητα, δε σου λέω τίποτα! Σαν τρελά κάνουνε. Και όπως το είδα το καναρινάκι έτσι σαν αδύναμο και να μην ακούγεται, τρόμαξα. Είδα και το ένα πεθαμένο και ήρθε κι έδεσε! Ποτέ δεν έχω χάσει ζεμπράκι π.χ., εκτός από ένα που το είχε πετάξει ο πατέρας του από τη φωλιά γιατί τραβούσε τα νήματα. Το δεύτερο το είχα σώσει στο τσακ όταν το βρήκα πεσμένο στο πιατάκι, οπότε τον απομάκρυνα και όλα καλά. Αλλά να χάσω πουλάκι μέσα στη φωλιά; Ποτέ! Τώρα τι να έπαθε αυτό, ιδέα δεν έχω...
 
Το πρωί που σηκώθηκε για λίγο η κανάρα και πήγα να της βάλω νερό, είδα το μικρούλι και ζούσε. Να υποθέσω ότι είναι καλό σημάδι; Λογικά για να ζει μέχρι τώρα δεν πρέπει να τρώει;
Το ταίζει το ταίζει! Όλα καλά!

Και όπως το είδα το καναρινάκι έτσι σαν αδύναμο και να μην ακούγεται, τρόμαξα.
Βγάζε το φώτο και θα δεις αύριο πόση διαφορά μεγέθους θα έχει! Έτσι φαίνονται αλλά σε λίγες μέρες θα απαιτεί τροφή! Θα το δεις! 😉
 
Το πρωί που σηκώθηκε για λίγο η κανάρα και πήγα να της βάλω νερό, είδα το μικρούλι και ζούσε. Να υποθέσω ότι είναι καλό σημάδι;
Η καλύτερη για την περίπτωση απόδειξη ζωής.
Τον άκουσα τον ήχο που λες! Άρα είμαστε σε καλό δρόμο! Νόμιζα ότι τον ήχο αυτό τον κάνει το μικρούλι αλλά τα παιδιά μού είπαν ότι είναι η κανάρα!
Ο καλύτερος ήχος... λατρεμένος ήχος που δυστυχώς λόγω του "συνωστισμού" και των πολλών άλλων ήχων... έχω χάσει.
Τον θυμάμαι όμως από τα φοιτητικά μου χρόνια μια και "ζούσαμε" στον ίδιο χώρο.
αλλά βρε παιδί μου, πόσες διαφορές έχουν τα καναρινάκια από τα ζεμπράκια!
Άλλο είδος, άλλη συμπεριφορά...
Αλλά να χάσω πουλάκι μέσα στη φωλιά; Ποτέ! Τώρα τι να έπαθε αυτό, ιδέα δεν έχω...
Στα καναρίνια (υποθέτω όπως και στα περισσότερα πουλιά) αυτό είναι σύνηθες... μόνο τα δυνατότερα επιβιώνουν. Ένας αριθμός μικρών χάνεται...
Στις μεταλλάξεις των καναρινιών μάλιστα αυτός ο αριθμός είναι αυξημένος σοβαρά...
 
Η καλύτερη για την περίπτωση απόδειξη ζωής.

Η αλήθεια είναι πως ησύχασα τώρα!

Ο καλύτερος ήχος... λατρεμένος ήχος

Όντως!

Στα καναρίνια (υποθέτω όπως και στα περισσότερα πουλιά) αυτό είναι σύνηθες... μόνο τα δυνατότερα επιβιώνουν. Ένας αριθμός μικρών χάνεται...
Στις μεταλλάξεις των καναρινιών μάλιστα αυτός ο αριθμός είναι αυξημένος σοβαρά...

Κατάλαβα... Δηλαδή να υποθέσω ότι το μικρό δε χάθηκε επειδή δεν έτρωγε, αλλά από άλλο λόγο. Εν τω μεταξύ, δεν ξέρω ποιο μικρό πέθανε. Το πρώτο ή το δεύτερο; Μάλλον δε θα μάθω ποτέ. Εννοώ ότι μπορεί αυτό που ζει να είναι το πρώτο, και αυτό που βρήκα νεκρό να είναι αυτό που γεννήθηκε τη δεύτερη μέρα και απλά να μην τα κατάφερε. Και όχι το αντίστροφο. Ήταν λίγο απίθανο να τα ξεχωρίσω... Μία ερώτηση μόνο... Η κανάρα, δεν έπρεπε να αφαιρέσει το νεκρό μωρό από τη φωλιά για να την καθαρίσει; Εγώ αυτό που είδα τη δεύτερη μέρα ήταν ένα μικρό ζωντανό κι ένα σχεδόν πλακωμένο από το ζωντανό και από τα αυγά. Και το ζωντανό μικρό είχε κολλήσει πάνω στο νεκρό και είδα κι έπαθα να τα ξεχωρίσω. Το λογικό δε θα ήταν η κανάρα να κάνει αυτή τη δουλειά;
 
Πολύ σπάνια το κάνουν...
Δυστυχώς αυτός ο ρόλος ανήκει σε μας.

Α, γιατί τα τσόφλια από τα αυγά τα καθαρίζει και νόμιζα ότι θα έκανε το ίδιο. (Καλά, δεν το λες και ακριβώς καθάρισμα αυτό που κάνει, αλλά προσπαθεί. Πάει και τα βάζει στην ταΐστρα και στην αυγοθήκη.)
 
Α, γιατί τα τσόφλια από τα αυγά τα καθαρίζει και νόμιζα ότι θα έκανε το ίδιο. (Καλά, δεν το λες και ακριβώς καθάρισμα αυτό που κάνει, αλλά προσπαθεί. Πάει και τα βάζει στην ταΐστρα και στην αυγοθήκη.)
Κάποια δεν κάνουν ούτε αυτό...
 
Back
Top