Αναπαραγωγή Οι νεοσσοί φαίνονται θεονήστικοι αλλά η κοιλιά τους τουμπανιασμένη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sylvia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν πειράζει, καλότυχο να είναι! Πόσων ημερών είναι τώρα αυτό;

Είναι ή το πρώτο μικρό ή το δεύτερο. Δεν ξέρω ποιο από τα δύο δεν τα κατάφερε. Γεννήθηκε ή Σάββατο ή Κυριακή. Ευχαριστούμε για τις ευχές!
 
Δλδ, πλέον της εχεις πάρει τα αυγα; Ή την αφήνεις να κλωσσάει ακόμα;
Το μικρό ως μοναχοπαίδι θα γίνει στην κυριολεξία τούμπανο στο φαΐ, θα ειναι σαν κόκκινο μπαλόνι. Σε λίγες ημερες Σύλβια βάλε μας φωτό του χνουδωτού χοντρομπαλά.
Η Γεωργία, η κοπέλα που σου χάρισε την καναρα στέλνει τους αγωνιστικούς της χαιρετισμούς, με έντονο ενθουσιασμό, απο πλευράς της παρένθετης μητέρας, στής οποίας τα βήματα βαδίζει η υιοθετημένη της κόρη!
 
Δλδ, πλέον της εχεις πάρει τα αυγα; Ή την αφήνεις να κλωσσάει ακόμα;
Το μικρό ως μοναχοπαίδι θα γίνει στην κυριολεξία τούμπανο στο φαΐ, θα ειναι σαν κόκκινο μπαλόνι. Σε λίγες ημερες Σύλβια βάλε μας φωτό του χνουδωτού χοντρομπαλά.
Η Γεωργία, η κοπέλα που σου χάρισε την καναρα στέλνει τους αγωνιστικούς της χαιρετισμούς, με έντονο ενθουσιασμό, απο πλευράς της παρένθετης μητέρας, στής οποίας τα βήματα βαδίζει η υιοθετημένη της κόρη!

χα χα χα χα τα φιλιά μου να της στείλεις! Έκανε καλή δουλειά με την ανατροφή της. Η Πρώτη νοικοκυρά έγινε! Όντως σα μπαλόνι είναι το μικρό! Μιλάμε για ραγδαία εξέλιξη από μέρα σε μέρα. Δεν είναι πολύ κινητικό πάντως, για κορίτσι μού κάνει. Μάλλον χοντρομπαλού είναι! Εννοείται πως θα έχετε φωτό! Τα αυγά τής τα άφησα μέχρι σήμερα αλλά θα τα βγάλω από αύριο. Κανονικά μέχρι χθες έπρεπε να είχαν σκάσει.
 
Δεν χάνεις τπτ να περιμένεις μια δυο μερες ακόμα. Για τα αυγά. Άσε να εξαντληθεί κάθε πιθανότητα.
Αν, και όταν τα βγάλεις, καλό θα ειναι για τις πρωτες ημερες να βάλεις μερικά ψεύτικα, ενα δυό, ώστε να μην πέφτει όλο το βάρος της κανάρας στο μικρό και δημιουργηθούν ζητήματα τύπου splayed legs
 
Αν, και όταν τα βγάλεις, καλό θα ειναι για τις πρωτες ημερες να βάλεις μερικά ψεύτικα, ενα δυό, ώστε να μην πέφτει όλο το βάρος της κανάρας στο μικρό και δημιουργηθούν ζητήματα τύπου splayed legs

αυτό το σκέφτηκα κι εγω. Γιατί το βλέπω το μικρό και βολεύεται μια χαρά ανάμεσα στα δύο αυγά
 
Ειναι πραγματικα τόσο όμορφα μέσα στην, ασχήμια τους. Να τον/ την χαιρεσαι!
Με τα αλλα αυγά τιποτα;
 
Ένας αλλά... Δυνατός...

Αμέ! Το τρώει όλο του το φαΐ και θα γίνει μπρατσωμένος! 😀

ΥΓ: Αν και το δήλωσα, μου φαίνεται κορίτσι!

Να τον/ την χαιρεσαι!

Ευχαριστώ!

Με τα αλλα αυγά τιποτα;

Μπα, τίποτα. Τώρα να καθαρίσω τη φωλιά; Να βγάλω τα αυγά και τα νήματα και να βάλω τσόχα;
 
Μπα, τίποτα. Τώρα να καθαρίσω τη φωλιά; Να βγάλω τα αυγά και τα νήματα και να βάλω τσόχα;
Το μικρούλι τώρα πρέπει να είναι 7-8 ημερών αν υπολογίζω σωστά. Τα αυγα μπορείς να τα πετάξεις σε αυτή την ηλικία δεν χρειάζεται στήριγμα. Η φωλιά σας λογικά πρέπει να είναι ακόμα καθαρή, αφού υπάρχει μόνο ένας νεοσσος. Θα σου πρότεινα να την αλλάξεις σε δύο-τρεις μέρες. Θα βάλεις μια καινούργια καθαρή με μόνο τσόχα.
 
Η φωλιά σας λογικά πρέπει να είναι ακόμα καθαρή

Πεντακάθαρη είναι! Είχε μία κουτσουλίτσα μόνο στο έξω μέρος αλλά την αφαίρεσα. Οπότε βγάζω τα αυγά από σήμερα και σε 1-2 μέρες βάζω τη φωλιά με την τσόχα!

Μία ακόμα ερώτηση. Η κανάρα σήμερα είχε κάνει έναν απίστευτο χαμό στο κλουβί. Είχε αδειάσει τη μισή ταΐστρα τα σπόρια, σχεδόν όλη την αυγοθήκη με το κόκκινο πατέ που της βάζω και την αυγοθήκη με την κία και καμελίνα. Φαινόταν να μη βρίσκει κάτι να δώσει στο μικρό. Αλλά το αυγό που της βάζω δεν το ακουμπάει καν. Τι άλλο μαλακό μπορώ να της δώσω; Να αφήσω τις χρωστικές και τις χαζομάρες και να της βάλω την αυγοτροφή που γνωρίζει καλά; Σα να μην της αρέσει τίποτα αισθάνομαι.
 
το κόκκινο πατέ
Δώσε λίγες λεπτομέρειες γι αυτό,υποψιάζομαι οτι δεν είναι καλό.


Να αφήσω τις χρωστικές και τις χαζομάρες
Επειδή δεν ξέρω τι εννοείς χρωστικές (είναι εξτρα στην αυγοτροφή; η ειναι η κλασσική κόκκινη "βιταμίνη";)
Πάντως σε τέτοια ηλικία σίγουρα δεν χρειάζονται, το "βαψιμο" γίνεται οταν βλεπουμε οτι πάνε ν'άλλάξουν τα φτερά πτήσης, επίσης μπορείς να τα βάψεις και χωρίς συνθετικες χρωστικές. Δίνοντας τρόφιμα που τις έχουν.
 
Δώσε λίγες λεπτομέρειες γι αυτό,υποψιάζομαι οτι δεν είναι καλό.

Πάντως σε τέτοια ηλικία σίγουρα δεν χρειάζονται, το "βαψιμο" γίνεται οταν βλεπουμε οτι πάνε ν'άλλάξουν τα φτερά πτήσης, επίσης μπορείς να τα βάψεις και χωρίς συνθετικες χρωστικές. Δίνοντας τρόφιμα που τις έχουν.

Δίνω το "manitoba paté red". Δε δίνω ποτέ αυτές τις χύμα χρωματιστές "βιταμίνες". Απλά τα παιδιά που ξέρουν μου είπαν ότι μπορεί να είναι στο DNA τού μικρού το χρώμα, αλλά θέλει λίγη βοήθεια από την αρχή (πριν βγάλει φτερά) και να του βάλω κόκκινο πατέ που είναι μαλακό. Ε, και βρήκα αυτό και το έβαλα.

δεν ξέρω τι εννοείς χρωστικές

Όταν λέω "χρωστικές" εννοώ το κόκκινο πατέ, δεν του έχω βάλει κάτι άλλο. Στο site το αναφέρει σαν "Μαλακή κόκκινη αυγοτροφή με μέλι, αυγό και χρωστικές". Να το αναλύσω και λίγο παραπάνω το θέμα... Πάντα έχω 3 αυγοθήκες μέσα στο κλουβί. -Η μία είναι για το αυγό το οποίο το δίνω μόνο του, βρασμένο καλά. -Η δεύτερη είναι για τα βότανα και τους έξτρα σπόρους που μπορεί να βάλω κατά καιρούς. Όταν λέω βότανα εννοώ ότι τρίβω στο μούλτι ό,τι θα έβαζα σε μία σπιτική αυγοτροφή και τα βάζω στην αυγοθήκη μόνα τους. Γιατί αν τα ανακατέψω με το αυγό δεν μπορώ να τα αφήσω πολλή ώρα στο κλουβί και πάνε "χαμένα". Όταν λέω έξτρα σπόρους εννοώ κία, καμελίνα, νίζερ. Καμιά φορά, βάζω και ξηρή αυγοτροφή εκεί, αντί για βότανα και δε βάζω καθόλου αυγό. -Στην τρίτη αυγοθήκη έχω μόνιμα άμμο. Στην περίπτωση, τώρα, με το μωρό, έχω αφαιρέσει τελείως την άμμο γιατί έχω ακούσει διάφορα (να στουμπώνονται οι νεοσσοί και να πεθαίνουν) και έχω βάλει στη θέση της κία- καμελίνα. Στην αυγοθήκη του αυγού βάζω αυγό και στην αυγοθήκη των βοτάνων/ αυγοτροφής βάζω το πατέ. Και ενώ, λοιπόν, δε φαινόταν μέχρι τώρα να υπάρχει πρόβλημα, σήμερα το πρωί βρήκα το κλουβί "ανάστα ο Κύριος". Το μικρό πάντως είναι "τούμπανο" από το φαΐ. Δεν είναι ότι δεν έχει τι να του δώσει... Απλά φαίνεται σα να μην της αρέσει τίποτα και τα διαλέγει πολύ καλά. Και το αυγό δεν το ακουμπάει καθόλου ρε παιδιά. Όπως το βάζω, έτσι το βγάζω...
 
.

Διατροφικές πρόσθετες ύλες/kg:βιταμίνη Α 11.000 I.U. , βιταμίνη D3 1.200 I.U. , βιταμίνη Ε 12 mg – βιταμίνη Κ 1.2 mg, βιταμίνη Β1 7 mg , βιταμίνη Β2 18 mg, βιταμίνη Β3 (Παντοθενικό οξύ) 17 mg , E1 Σίδηρος 50 mg, E5 Μαγγάνιο 30 mg, βιταμίνη ΡΡ (Νιασίνη) 45 mg – Βιταμίνη Β12 9 mcg, βιταμίνη Η (Βιοτίνη) 180 mcg, βιταμίνη C 2.4 mg, υδροχλωρική χολίνη 240 mg, φολικό οξύ 4 mg, E4 Χαλκός 2,4 mg, E4 Χαλκός 27 mg

Αισθητικές πρόσθετες ύλες: Χρωστικές ουσίες, αντιοξειδωτικά

Αυτά διαβάζω για την manitoba red εδω: http://www.petopoleion.gr/p.VITAMINI-KOKKINI-Manitoba-PATE-RED-400gr.635416.html

Ο,τι διαβάζουμε εδώ είναι ασαφές εκτος απο τις πρόσθετες βιταμίνες.

Και βασίζομαι εδω

"προϊόντα αρτοποιίας, έλαια και λίπη, δημητριακά, σάκχαρα (μέλι 1%), εκχυλίσματα φυτικών πρωτεϊνών, μέταλλα, γάλα και παράγωγα γάλακτος, αυγά και τα παράγωγά τους (1%), άρωμα."

Αυτη ουσιαστικά τη σύσταση έχουν και οι χύμα βιταμίνες.
Dont get me wrongκαι εγω χρησιμοποιώ την manitoba για σπόρους ιθαγενών αλλα το pate red τους φένεται αρκετά ανακριβές και μη ποιοτικό.

Δεν είμαι ο αρμόδιος να σου πώ πως να βάψεις τα πουλάκια μιάς και δεν έχω τέτοια εμπειρία ομως είμαι αρκετά σίγουρος οτι αυτή η εκίνηση που λές μπορεί να γίνει με συγκεκριμένες τροφές απο τα λιγα που έχω διαβάσει για το βάψιμο "γενικά" και οχι μόνο στα καναρίνια.
 
Αυτη ουσιαστικά τη σύσταση έχουν και οι χύμα βιταμίνες.
Dont get me wrongκαι εγω χρησιμοποιώ την manitoba για σπόρους ιθαγενών αλλα το pate red τους φένεται αρκετά ανακριβές και μη ποιοτικό.

Καλά λες, θα το αφαιρέσω αύριο... Αφού δεν αρέσει και στην κανάρα... Ε, ας μην έχει και το τέλειο χρώμα το μικρό, δε θα το πάω στα καλλιστεία!
 
Εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένη με την Easyyem την ουδέτερη αυγοτροφή που δίνω σε όλα τα μικρά. Δεν δίνω ούτε βραστό αυγό ούτε την σπιτική αυγοτροφή. Αφήνω τις πρώτες μέρες να ταίζουν μόνο αυτή την έτοιμη και θρεπτικότατη αυγοτροφή που τα καλύπτει και πρωτεινικά. Μετά από 7 μέρες δίνω λίγο μήλο, και φτιάχνω με αυγό βραστό, ένα καρότο, φρυγανιά, κουάκερ και πολλά βότανα μια σπιτική αυγοτροφή που θα την δώσω σαν έξτρα και για την οποία ξέρω πως τρελαίνονται. Και έτσι τρώνε και την έτοιμη αυγοτροφή και την δική μου μέσα στο βότανο και τα φρέσκα υλικά!

Και μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα την Eyasyyem για κόκκινα καναρίνια και της CEDE Cede eggfood red

Αλλά και οι 2 είναι ξηρές και θέλουν και νεράκι μέσα. Για την Easyyem που ξέρω, στα τρια μέρη αυγοτροφή διαλύεις ένα μέρος νερό.

Αλλά είναι ρίσκο να αλλάξεις τώρα ξαφνικά αυγοτροφή. Εγώ τους την ξεκινάω απ την προετοιμασία ώστε όταν έρθει η ώρα να ταίσουν τους νεοσσούς να την τρώνε ήδη και οι γονείς.

Να το χαίρεσαι το μπουλουκάκι σου! :D
 
μήπως να έβαζα τη μία στη μία αυγοθήκη και την άλλη στην άλλη ώστε να διαλέξει;
Για να το τουμπανιάζε το μικρό λογικά τρώει απ την αυγοτροφή που ήδη έχεις.. Δώσε και την καινούργια και κόψε αντιδράσεις! Εξάλλου δε θα πάει χαμένη.. Πτερόροια έρχεται σε λίγο!
 
Back
Top