Αναπαραγωγή Οι νεοσσοί φαίνονται θεονήστικοι αλλά η κοιλιά τους τουμπανιασμένη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sylvia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Επειδή ξέρω πως έχετε την ίδια αγωνία μ' εμένα, να σας πω ότι η κυρία σηκώθηκε και με την ευκαιρία πήγα να της αλλάξω το βραστό αυγό. Και είδα το μικράκι και είναι μια χαρά! Και καλοταϊσμένο μάλιστα, δόξα τω Θεώ!
 
Επειδή ξέρω πως έχετε την ίδια αγωνία μ' εμένα, να σας πω ότι η κυρία σηκώθηκε και με την ευκαιρία πήγα να της αλλάξω το βραστό αυγό. Και είδα το μικράκι και είναι μια χαρά! Και καλοταϊσμένο μάλιστα, δόξα τω Θεώ!
Μπράβο Συλβια! Πολύ ευχάριστα τα νέα σου! Αντε να ηρεμήσουμε και συ και μεις! Καλή συνέχεια!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sylvia
Τέλεια η εξέλιξη...
Η υπομονή είναι με το μέρος της εκτροφής και η βιασύνη όχι...
Εγώ είχα περισσότερο έννοια σε σένα να μην κάνεις κάτι που θα ξεσηκώσει τα πουλιά, παρά στα ίδια τα πουλιά..
 
Τέλεια η εξέλιξη...
Η υπομονή είναι με το μέρος της εκτροφής και η βιασύνη όχι...
Εγώ είχα περισσότερο έννοια σε σένα να μην κάνεις κάτι που θα ξεσηκώσει τα πουλιά, παρά στα ίδια τα πουλιά..

Έτσι, ε; Τόσο αγχωμένη φαινόμουνα; Μπα, όταν δεν ξέρω κάτι δεν επιμένω. Στο μόνο που είμαι καλή είναι να υπακουω στους κανόνες αυτών που ξέρουν! Κι ας με τρώει! Χα χα χα
 
Η καλύτερη εξέλιξη τελικά! Κάθε μέρα τώρα να το βλέπεις να μεγαλώνει και όταν κλαρωση να σου θυμίζει αυτές της μέρες άγχους που έζησες μαζί του και μαζί μας.
 
Μπράβο Συλβια! Πολύ ευχάριστα τα νέα σου! Αντε να ηρεμήσουμε και συ και μεις! Καλή συνέχεια!

Ευχαριστώ! Θα σας ενημερώσω και για τα άλλα 2 αυγουλάκια! Είμαι περίεργη να δω αν άντεξαν κι αυτά.

Η καλύτερη εξέλιξη τελικά! Κάθε μέρα τώρα να το βλέπεις να μεγαλώνει και όταν κλαρωση να σου θυμίζει αυτές της μέρες άγχους που έζησες μαζί του και μαζί μας.

Να 'σαι καλά! Μωρέ, άμα κλαρώσει, τέρμα το άγχος! Θα το καμαρώνω μόνο!
Αυτό έχει πολύ ενδιαφέρον. Τα άγρια πουλιά τι κάνουν;

Καλή ερώτηση...
 
Αυτό έχει πολύ ενδιαφέρον. Τα άγρια πουλιά τι κάνουν;
νομίζω πως τα πετάνε... ίσος είναι και αυτός ένας λόγος που συχνά βρίσκουμε αδύναμα μικρά πεσμένα απο την φωλιά... (δεν ξέρω σίγουρα, εικασίες κάνω)
 
νομίζω πως τα πετάνε... ίσος είναι και αυτός ένας λόγος που συχνά βρίσκουμε αδύναμα μικρά πεσμένα απο την φωλιά... (δεν ξέρω σίγουρα, εικασίες κάνω)

Tα πετάνε όντως. Πρις μερικές ημέρες μάζεψα 2 αυγά με νεκρούς νεοσσούς απο τη χελιδονοφωλιά στην εξώπορτα, τα οποία ενώ είχαν ξεκινήσει την εκκόλαψη δεν κατάφεραν να βγουν. Η μητέρα τα πέταξε και τα 2 έξω. Το ένα έπεσε τυχαία μπροστά μου και το άλλο 2 μέρες μετά το βρήκα μέσα στη γλάστρα που υπήρχε απο κάτω.
 
Σύλβια πως πάει; Βγήκε το άλλο αυγό; Πόσες ημερες διαφορά είχαν τα αυγα μεταξύ τους; Δλδ, απο το πρώτο έως το τελευταίο;

Ε, ε, ε Συλβια;

Δυστυχώς δε βγήκε άλλο μικρό. Ένα από τα δύο συνέβη τώρα. Ή δεν άντεξαν στη μεταφορά, ή επειδή είναι μόνη της η κανάρα και σηκώνεται για να ταΐσει το μικρό, πάγωσαν τα αυγά στη φωλιά. Από τα 4 έσκασαν τα 2 και το ένα από τα δύο δεν τα κατάφερε. Οπότε μας έμεινε ένα μικρούλι.
 
Δεν πειραζει και πiστευω καλυτερα να μην εχεις θεματα με το ποσο ταιζει η καναρα τα μικρα, σωστα;

Αν η κανάρα ταίζει γενικά δεν παίζει ρόλο αν είναι ένας η πέντε οι νεοσσοί. Το μόνο που μπορεί να προβληματίσει σε μια φωλιά με αρκετούς νεοσσούς είναι η μεταξύ τους διαφορά ημερών.
 
Back
Top