Γενικά Οι 2 γκρι Αφρικανικοί παπαγάλοι μου (Ζακό)

Έχουμε πολύ μεγάλη δυσκολία στις αλλαγές αλλά τώρα πια γινόμαστε ολοένα και καλύτεροι. Τη θηλυκιά την έχω δέκα ημέρες παραπάνω από τον αρσενικό και έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι αυτό είναι η αιτία που είναι πιο άνετη με τους ανθρώπους. Μπορεί και Λειτουργεί ανεξάρτητα από τον αρσενικό και μερικές φορές θα διαλέξει την ανθρώπινη παρέα και σχτικά εύκολα θα γνωριστεί καλύτερα και με άλλους.
Αντιθέτως, ο αρσενικός τη θέλει συνέχεια κοντά του - καταλαβαίνει κάποιος οτι του είναι απαραίτητη συντροφιά, δύσκολα θα κάτσει για χάδια από άνθρωπο και θα επιλέξει να παεί σε καποιον μόνο αν κρατάει ή φοράει κάτι που θέλει να καταστρέψει. Εγώ καταφέρνω να τον "ξύσω" όταν είναι και η μικρή πάνω μου και αυτός ξύνει αυτήν και εγώ αυτόν. Δηλαδή "petting" δέχεται συνέχεια από το θυληκό και ενίοτε από εμένα. Η θηλυκιά θέλει συνέχεια petting το καλύτερό της..

Παιχνίδια και χαζομάρες (αλλά πολύ χαζομάρα όμως) κάνουν μόνο μαζί μου και οι δύο. Από μικρούς τους παίζω τους πειράζω τους γυρνάω ανάποδα ανοίγουμε φτερα και κρυβόμαστε και τετοια παλαβά πολλά. Φοβάμαι όμως οταν θα ενηλικιωθούν σεξουαλικα τι θα γίνει; ήδη έχω δει κατι προκαταρκτικά. Δύο φορές σε ηλικίες 10 και 13 μηνών. Λογικά θα ζευγαρώσουν και θα θέλουν να αναπαράγονται. Πρόβλημα λίγο αυτό.. Δε μπορώ να τους έχω έξω μπαλκόνι. Στο κλουβί τους μέσα με εξωτερική φωλιά ( L shaped); Και τι γινεται τοτε; δεν τους ξαναβγαζω έξω από το κλουβί την περιοδο αυτή;Ειλικρινά έχω προβληματιστεί πολύ με αυτό το είδος γιατι είναι πολύ πολύ μυστήριο. Ποια περιόδος είναι η ιδανική;Φθινοπωρινή ή καλοκαιρινή;

Παλαιότερα, είχαμε στο σπίτι εναν ζακό για πολλά χρόνια μόνο του και έρημο και πραγματικά τον λυπόταν η ψυχή μου οταν ξερνούσε για να με ταισει, τώρα με αυτά τα δύο μούτρα προσπαθώ να τους το στήσω ωραία... Οποιαδήποτε πληροφορία παιδιά είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη



rsz_babies2.webp
 
τους ταϊζω καθημερινά πολλά λαχανικά (μπροκολλο αφθονο, ρόκα σέλερυ,ραδίκια ιταλικά, παντζάρια, παντζαρόφυλα, καροτόφυλλα πιπεριές τσίλι, πιπεριές πράσινες πιπεριές φλωρίνης,τοματινια βελανίδια και τοματινια δακρυα, μελιτζάνες κοκκινες μελιτζάνες μαύρες)
καλαμπόκι φρέσκο (τα αγοράζω τσουβάλια και τα καταψύχω για το χειμώνα διαλέγοντάς τους ποικιλίες ΑΑΑ), κινόα, μαύρο ρύζι, φασόλια, ρεβύθια φασολάκια (αγοραζω τσουβαλακι και καταψυχω για χιμώνα), φακές μπάμιες, αρακά(τσουβαλακι), φααολια μαυροματικα, φακη κοκκινη
φρουτα κρειπ φροθτ, κερασια φραουλες, λεμονια, πορτοκαλια, αχλαδια μηλα, πεπονι, μανταρινια. Προσπαθώ τα λαχανικά να ειναι ωμάή ελαφρώς μαγειρεμένα. Από καρπούς, διο κουταλιες ο καθενας λιοσπορο το πολύ, 5 αμύγδαλα,5 καρύδια με το τσοφλι 5 κασιους

Από ξηρά τροφή τους έχω Harrisson's organic high potency fine. Τρώνε περίπου 2 κουταλιες την ημέρα ο καθένας και από επιλογή δική τους

Όλη μέρα μασουλάνε οι μάγγες και μεγαλώνουν και γίνονται κουκλακια
 
Μπράβο σου!
Το μπρόκολο, ιδιαίτερα επειδή τρώνε μπόλικο, καλύτερα να το ζεματάς λίγο πριν το δώσεις, ρίξε μια ματιά εδώ Πως μπορώ να δώσω μπρόκολο στο καναρίνι; | Σελίδα 2
Τους κάνεις πολύ καλή και ποικίλη διατροφή αλλά μια ανάγνωση δεν έβλαψε ποτέ κανέναν 🙂Η διατροφή των παπαγάλων απο τον Tony Silva
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μόνο έτσι μαθαίνει κάποιος Μαρία..
Σε ευχαριστώ πολύ και για το Link αλλά και για τα καλά σου λόγια. Εδώ και κάτι μήνες έχουμε ξεκινήσει πτεροροια και γενικά είμαι πολύ προσεκτικός τοσο με τη γυμναστική όσο και τα παιχνίδια μας. Δυσκολα μπορώ να τραβήξω πια video ερχονται κατευθείαν και προσγειώνονται πανω και αγχωνομαι οταν πετανε (έχουν ρίξει 3 μπορεί και 4 βασικούς οδηγούς πτήσης σε καθε φτερούγα ο καθενας τους)
 
Εδώ και κάτι μήνες έχουμε ξεκινήσει πτεροροια
Πόσο καιρό έχουν πτερόρροια; Πάντως στην πτερόρροια οι πτήσεις βοηθούν καθώς και τα μπάνια και τα πράσινα σκούρα χορταρικά.
 
4 μηνες τωρα περιπου. Με βραδυ ρυθμο και κυρίως εξωτερικα φτερα η φτερα κορμιού. Το τελευταιο δίμηνο ριχνουμε βασικά φτερα και ουρές
ενας καναδός κτηνιατρος μου ειπε να δοκιμασω να τους δωσω κοκκαλα από κοτοπουλο αλλα απετυχα
 
Αυτά είναι τα μούτρα (4 μηνών εδω). Δυστυχώς όλο βιντεάκια τους τραβάω. Οι φωτογραφίες είναi με snipping tool

View attachment 33467
Μπορείς να εκμεταλλευτείς το σύμβολο με την ταινία στον κειμενογράφο και να μας δείξεις τα video...
 
ενας καναδός κτηνιατρος μου ειπε να δοκιμασω να τους δωσω κοκκαλα από κοτοπουλο αλλα απετυχα
Γιατί για ασβέστιο; Μπορείς να τα χτυπήσεις στο multi και να τα βάλεις μέσα σε κάποια μαλακή τροφή. Αυγό τους δίνεις και το τσόφλι του;
 
Με το Αυγό είμαι λίγο ανενημέρωτος παιδιά...
Τους βάζω μια φορά την εβδομάδα ολοκληρο βρασμένο κομμενο με το τσοφλι του
και κανα δυο φορές ακομα μεσα στην εβδομαδα τους το δινω σκετο τσοφλι και ασπραδι
. Τους δινω επίσης και καλαμποκι ρύζι μαζί τώρα για αυτη την περιοδο της πτερορροιας αλλά αυτη η περίοδος θα διαρκήσει λένε 3 χρόνια μπορεί και παραπάνω.. Δεν έχω μεγαλώσει ποτέ μικρά από αυτό το είδος παιδιά και ειμαι στο ψαξιμο
 
Ναι τοτε τις έλεγε αυτός ο άλλος τις λέξεις ανάθεμα την ώρα.. (είναι μικρά στο βιντεάκι 4-5 μηνών). Δεν είχε ξεκινήσει ακόμη
 
Ο Βλαδίμηρος κοιτάζει την κάμερα, ωραιοπαθής!
Αλλά και το σχόλιο: " ποιος θα την ξύσει καλύτερα, είναι το θέμα", χα χα χα
Έκτακτοι, να σου ζήσουν!
 
Ευχαριστω πολυ κοριτσια... Ειναι βεβαια μερικες φορες που θελω να τα πιω με καλαμακι μαζι με τα πουπουλα, αλλα εχω παιδευτει πολυ και εχω παιδεψει και ποσο κοσμο για να γινουν γευμα και ποτο μαζι :), αυριο που θα ειμαι σπιτι θα τα τραβηξω καποιο video..
 
Με το Αυγό είμαι λίγο ανενημέρωτος παιδιά...
Τους βάζω μια φορά την εβδομάδα ολοκληρο βρασμένο κομμενο με το τσοφλι του
και κανα δυο φορές ακομα μεσα στην εβδομαδα τους το δινω σκετο τσοφλι και ασπραδι
. Τους δινω επίσης και καλαμποκι ρύζι μαζί τώρα για αυτη την περιοδο της πτερορροιας αλλά αυτη η περίοδος θα διαρκήσει λένε 3 χρόνια μπορεί και παραπάνω.. Δεν έχω μεγαλώσει ποτέ μικρά από αυτό το είδος παιδιά και ειμαι στο ψαξιμο

Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Κάτσε να μας πει κι ο Ανέστης @Φοίβος.

Δεν ισχυει κατι τετοιο. Μια χρονια πτερορροια εχει αιτιες διατροφικες ή και περιβαλλοντος που ζουν. Mπορει αυτο που σου ειπαν να σημαινει οτι ισως χρειαστει 2-3 πτερορροιες για να αλλαξουν ολα τα φτερα του σωματος τους, οχι ομως οτι θα βρισκονται μονιμα σε πτερορροια για τοσο μεγαλο διαστημα.

Πολυ ομορφα πουλια! 😉

edit: στις αλλαγες φτερων δινε αυγο, ακομη και τονο σε νερο αν το κοτοπουλο δεν το θελουν καθολου. Ειναι εξαιρετικη πηγη πρωτεινης για τα γκριζα. Βρεθηκαν σε στομαχια αγριων γκριζων, θαλασσια σαλιγκαρια τα οποια καταναλωναν για εξτρα πρωτεινη.
 
Back
Top