Γενικά Οι 2 γκρι Αφρικανικοί παπαγάλοι μου (Ζακό)

Το κέλυφος των σαλιγκαριών έχει και ασβέστιο.
 
Ρε να μην πέθαναν γι' αυτό; 🙄

Οχι. Δεν θυμαμαι ακριβως την πληροφορια για το πως ανακαλυψαν το περιεχομενο των στομαχιων για να πω την αληθεια. Δεν ειναι μονο στους αφρικανικους ομως που εχουν διαπιστωσει την καταναλωση ζωικης πρωτεινης απο προνυμφες ή οστρακοειδη. Αλλα αφου ταιζει ο Tony Silva τονο και το προτεινει δημοσιως ειδικα για τους αφρικανικους ειναι σιγουρα ασφαλες. 😉
 
Δεν ισχυει κατι τετοιο. Μια χρονια πτερορροια εχει αιτιες διατροφικες ή και περιβαλλοντος που ζουν. Mπορει αυτο που σου ειπαν να σημαινει οτι ισως χρειαστει 2-3 πτερορροιες για να αλλαξουν ολα τα φτερα του σωματος τους, οχι ομως οτι θα βρισκονται μονιμα σε πτερορροια για τοσο μεγαλο διαστημα.

Πολυ ομορφα πουλια! 😉

edit: στις αλλαγες φτερων δινε αυγο, ακομη και τονο σε νερο αν το κοτοπουλο δεν το θελουν καθολου. Ειναι εξαιρετικη πηγη πρωτεινης για τα γκριζα. Βρεθηκαν σε στομαχια αγριων γκριζων, θαλασσια σαλιγκαρια τα οποια καταναλωναν για εξτρα πρωτεινη.

δεν το διατύπωσα σωστα μάλλον.. Η πρώτη πτερόροια μπορει να διαρκέσει εως και 3 ετη μέχρι να ολοκληρωθεί στους γκρίζους. Εδώ και 4-5 μήνες πεφτουν φτερά ουρες αλλα λίγα τη φορά και δεν τα εχουν αλλαξει ολα.. Η μικρή εκει που επεφτε σιγα σιγα η ουρά (ενα φτερο ανα διημερο τριημερο) σταματησε και αρχισε να ριχνει μετα σταδιακα οδηγούς πτήσης. Ο αρσενικός του πήρε κανα μήνα να ριξει την μισή ουρά και αλλο εναν μήνα την αλλη μισή..Ήδη μετραω 4-5 μήνες απο την ημερα που είδα το πρώτο μεγαλο φτερο κατω στο κλουβί. Σε ολα τα υπολοιπα πτηνα που ειχα η διαδικασια ξεκινουσε περιπου Αυγουστο Σεπτεμβρη και το πολυ σε 40 ημερες ειχε ολοκληρωθει... Εδω εχει πολυ δρομο... Ιδιοκτητες και εκτροφεις γκριζων μου το επαληθευσαν Φοιβο ισως στους Αμαζονιου να ειναι διαφορετική η όλη διαδικασία πραγματικά και εμένα μου εκανε εντύπωση ο ρυθμός αυτός. Τι ηλικια είναι τα δικά σου;
 
δεν το διατύπωσα σωστα μάλλον.. Η πρώτη πτερόροια μπορει να διαρκέσει εως και 3 ετη μέχρι να ολοκληρωθεί στους γκρίζους. Εδώ και 4-5 μήνες πεφτουν φτερά ουρες αλλα λίγα τη φορά και δεν τα εχουν αλλαξει ολα.. Η μικρή εκει που επεφτε σιγα σιγα η ουρά (ενα φτερο ανα διημερο τριημερο) σταματησε και αρχισε να ριχνει μετα σταδιακα οδηγούς πτήσης. Ο αρσενικός του πήρε κανα μήνα να ριξει την μισή ουρά και αλλο εναν μήνα την αλλη μισή..Ήδη μετραω 4-5 μήνες απο την ημερα που είδα το πρώτο μεγαλο φτερο κατω στο κλουβί. Σε ολα τα υπολοιπα πτηνα που ειχα η διαδικασια ξεκινουσε περιπου Αυγουστο Σεπτεμβρη και το πολυ σε 40 ημερες ειχε ολοκληρωθει... Εδω εχει πολυ δρομο... Ιδιοκτητες και εκτροφεις γκριζων μου το επαληθευσαν Φοιβο ισως στους Αμαζονιου να ειναι διαφορετική η όλη διαδικασία πραγματικά και εμένα μου εκανε εντύπωση ο ρυθμός αυτός. Τι ηλικια είναι τα δικά σου;

Eννοεις οτι καθολη τη διαρκεια του ετους χανουν φτερα; Καθε μερα; Ισως να ειναι διαφορετικα με τους γκριζους αλλα μου κανει εντυπωση. Η μηπως ριχνουν μερικα και σταματανε για λιγο και ξαναριχνουν;

Στα δικα μου τα ενηλικα η πτερορροια κραταει σχεδον 2 μηνες και ξεκιναει το Σεμπτεμβριο συνηθως. Τα μικρα (2 ετων παρα κατι ημερες) εχουν ξεκινησει εδω και μια εβδομαδα την πτερορροια τους. Ως τωρα εριξαν μερικα φτερα οταν εγιναν περιπου 4-6 μηνων, στην συνεχεια αλλαξαν μερικα το επομενο καλοκαιρι κι επισης εριξαν ακομη λιγα περιπου το Φεβρουαριο. Τωρα ειναι η τεταρτη πτερορροια τους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Eννοεις οτι καθολη τη διαρκεια του ετους χανουν φτερα; Καθε μερα; Ισως να ειναι διαφορετικα με τους γκριζους αλλα μου κανει εντυπωση. Η μηπως ριχνουν μερικα και σταματανε για λιγο και ξαναριχνουν;

Στα δικα μου τα ενηλικα η πτερορροια κραταει σχεδον 2 μηνες και ξεκιναει το Σεμπτεμβριο συνηθως. Τα μικρα (2 ετων παρα κατι ημερες) εχουν ξεκινησει εδω και μια εβδομαδα την πτερορροια τους. Ως τωρα εριξαν μερικα φτερα οταν εγιναν περιπου 4-6 μηνων, στην συνεχεια αλλαξαν μερικα το επομενο καλοκαιρι κι επισης εριξαν ακομη λιγα περιπου το Φεβρουαριο. Τωρα ειναι η τεταρτη πτερορροια τους.


Ρίχνουν περίπου 2-3 φτερά την εβδομάδα. Όχι πούπουλα, φτερά. Σταματάνε ας πούμε να ρίχνουν τελείως από την περιοχή που ξεκίνησαν (για παράδειγμα στην ουρά) και ρίχνουν 2-3 τη βδομάδα (μπορεί και 2 βδομαδες) ένα από τη μια ένα από την άλλη φτερούγα. Μετά σταματάνε κ πετάνε πούπουλα. Η θηλυκιά σε κάποια φάση ήταν καράφλα. Και όλο αυτό έχει κρατήσει 6 μήνες και ακόμη έχουν να ρίξουν και αλλα

Ποσα έχεις; Έχουν ζευγαρώσει; Σε θαυμάζω φίλε
 
Δες εδώ Οικογένεια Αμαζόνων, Phoebe, Joey, Betty & Barney και άλλα θέματα από το προφίλ του Ανέστη. Τα δύο πρώτα αγορασμένα και τα δύο τα παιδιά τους.

Πολύ ωραία Αμαζονάκια.. Διαβαζα την ιστορια και γελούσα με το πακέτο που έχει φάει με τον αρσενικό. Του την έκλεψε κανονικά...
Φαίνεται οτι ειναι προσεγμένα τα πουλιά πολύ... Μπράβο και έβγε μαζί :)
Και εγώ για τα γκριζακια μου τώρα έχω αρχίσει και κάνω σχέδια κατασκευής μεγαλύτερου κλουβιού στη βεράντα.. Αν και στο κλουβί καθονται μέχρι το μεσημέρι. Μετά είναι αλητεία παιχνίδι και γυμναστική (προσεκτικά πάντα) :)
 
Να ρωτησω πως μπορεις να σου κανουν αναπαραγωγη οι Αφρικανοι.;
Τους βαζεις αυτο
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Και προσευχεσαι στο Θεο της αναπαραγωγης...
:D
 
  • Like
Αντιδράσεις: evans
Ζακουδάκια όμορφα :)

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ζακουδάκια Όμορφα καιπαιχνιδιάρικα

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Θα τα πνίξω από τα χάδια και θα τα φάω μετά ωμά..Αν δε τα φάω ζωντανά μέχρι τότε..Αρχίζει επιτέλους και ιριδίζουν τα μάτια τους :) Μεγαλώνουν τα ζακουδάκια μου :)
 
Δε με αφήνει ο παπ@ς να τραβήξω ένα βιντεάκι. Συνέχεια μου το κόβει... Η μικρή ρε γαμώτο είναι τόσο ήπιο πουλάκι... Τι είναι αυτό με τα θηλυκά...χεχεχε άλλο πράγμα το θυληκό στη φύση/γή :)

Ερώτηση σε όποιον το διαβάζει αυτό: "δεν είναι τα πιο όμορφα και γλυκά ζακουδάκια που έχετε δει ποτέ"; :) Η μονο εγώ το βλέπω αυτό? (!) :)
 
Τι είναι αυτό με τα θηλυκά...χεχεχε άλλο πράγμα το θυληκό στη φύση/γή :)

Πες τα, να τα βλεπουνε μερικοι μερικοι 🙄

Εμενα ολα τα ζακουδια μου φαινονται ομορφα... Βασικα τα περισσοτερα ζωακια :3
 
Back
Top