Γενικά Οι 2 γκρι Αφρικανικοί παπαγάλοι μου (Ζακό)

Ερώτηση σε όποιον το διαβάζει αυτό: "δεν είναι τα πιο όμορφα και γλυκά ζακουδάκια που έχετε δει ποτέ"; :) Η μονο εγώ το βλέπω αυτό? (!) :)

Ειναι, αλλα για να αποφανθω στα σιγουρα θα πρεπει να τα δω απο κοντα. 😛

Κι εγω στο κοριτσακι το δικο μου εχω μια μικρη αδυναμια.😳
 
Ζακουδάκια Όμορφα καιπαιχνιδιάρικα

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Θα τα πνίξω από τα χάδια και θα τα φάω μετά ωμά..Αν δε τα φάω ζωντανά μέχρι τότε..Αρχίζει επιτέλους και ιριδίζουν τα μάτια τους :) Μεγαλώνουν τα ζακουδάκια μου :)
Εξακολουθώ να πιστεύω πως άλλος θέλει το "πιπέρι" για τις λέξεις του...😀
Κουκλάκια.. Να σου ζήσουν!
 
δε μπορώ misalouri m..όλη μέρα στη δουλειά είναι πολύ προσεγμένος ο λόγος, και μετά από εκέι και μετά βγαίνει το πεζοδρόμιο, αλλά τώρα με αυτά που λέει ο βλαδίμηρος έχω μαζευτεί πολύ πολύ γιατί ασε τρελό ρεζιλίκι

ο βλαδίμηρος είναι τόσο σκανταλιάρης και χοντροκομμένος στα παιχνίδια του, για να καταλάβεις τον γυρνάω ανάποδα κατακορυφα και παίζουμε αρκοντεόν με τις φτερούγες του.. Όλο Μ@κιες.. Μία φορά να του κάνω κάτι εξτριμ, που να ανακατευει ανοιγμα φτερών και επειδειξίες, και τοδεσε... Ενώ η μικρούλα ούτε κατα διάννοια δε της κάνω τέτοια είναι ένα ευάισθητο λουλουδι που θέλει φροντίδα και χάδι... Πολύ τρυφερή... λιώνω... Πονάω όταν πονάει αν με πιάνεις
 
Μία φορά να του κάνω κάτι εξτριμ, που να ανακατευει ανοιγμα φτερών και επειδειξίες, και τοδεσε... Ενώ η μικρούλα ούτε κατα διάννοια δε της κάνω τέτοια
Πραγματικά... Πάντα υπάρχει η δυνατότητα στους θιασώτες να καθίσουμε και να καμαρώνουμε τη φύση και τα δημιουργήματά της...
Σε καθ' ένα από αυτά μετά από παρατήρηση μπορούμε να βρούμε αδυναμίες και χαρίσματα που τα κάνει να ξεχωρίζουν...
είναι ένα ευάισθητο λουλουδι που θέλει φροντίδα και χάδι... Πολύ τρυφερή... λιώνω... Πονάω όταν πονάει αν με πιάνεις
Κάτσε να κάνεις και κόρες...😀
 
Πραγματικά... Πάντα υπάρχει η δυνατότητα στους θιασώτες να καθίσουμε και να καμαρώνουμε τη φύση και τα δημιουργήματά της...
Σε καθ' ένα από αυτά μετά από παρατήρηση μπορούμε να βρούμε αδυναμίες και χαρίσματα που τα κάνει να ξεχωρίζουν...

Κάτσε να κάνεις και κόρες...😀

δε μπορείτε να φανταστείτε πόσο πολύ θέλωωω. Για κάθε κορίτσι όμως που θα κρατάω θα κρατάω και ένα αγόρι... :) Ξεκαθαρισμένα πράματα
 
Κατσε να κανουμε μια παραγγελια...

😀... Ελπίζω να με αφήνει η μικρούλα μου να ανακατεύομαι με τη φωλιά ( ότα θάρθει η ώρα)... Μη της ξυπνήσουν άγρια ένστικτα και με διώχνει... Θα με πειράξει πολύ να είμαι απλός θεατής σε όλο αυτό...
 
θα με πειράξει πολύ να είμαι απλός θεατής σε όλο αυτό...
Πάντως θα πρέπει να είσαι διακριτικός. Σ΄αυτήν την φάση κάποια πράγματα αλλάζουν. Μετά επανέρχεται το πουλάκι στις ρουτίνες του.
 
Πάντως θα πρέπει να είσαι διακριτικός. Σ΄αυτήν την φάση κάποια πράγματα αλλάζουν. Μετά επανέρχεται το πουλάκι στις ρουτίνες του.

Καλά μη φανταστείς ότι θα την αφήσω να γεννοβολλάει.. Δηλαδή αν καταλάβω ότι μπορώ να ελέγξω την ανάγκη τους να για αναπαραγωγή, δεν υπάρχει περίπτωση να την αφήσω να γεννάει έτσι αυγά η μικρούλα μ..ήδη σκέφτομαι του χρόνου που ακόμα ο Βλαδίμηρος έιναι "άσπορος" να μην τους βάλω φωλιά... Δε ξέρω τι θα μου βγάλουν τα μωράκια
 
Έχεις καιρό ακόμα, απόλαυσε την παιδική, εφηβική τους ηλικία προς το παρόν 🙂
 
Υπαρχει περιπτωση να τα κοψουν; Ή θα σε κυνηγουν για παντα;
 
Κι όχι βρομόλογα στα μικρά...
Διαφορετικά θα τα ακούς σε όλη σου τη ζωή...😀

Το ξέρω και μαζεύομαι γενικά. Για να καταλάβεις στο videaki σήμερα μου ξέφυγε και αντί για "μωράκια" παραλίγο να τα πώ μ@.. Και αυτό το έχει πιάσει ο Βλαδίμηρος και το τραβάει από τα μαλλιά...Βρε καλώστα τα μ@, τι κάνουν τα μ@ καλημέρα στα μ@ λέει συνέχεια.. Και τα φωνάζει 3 οκτάδες βγάζει το λαρύγγι του οτα τα λέει. Νόμισα πως γράγει το μαγνητόφωνο μετά το χρόνο όπως μου έλεγαν όλοι...Χαζομάρες από 6 μηνών αυτός γράφει

Υπαρχει περιπτωση να τα κοψουν; Ή θα σε κυνηγουν για παντα;

Κάτι που το γουστάρει δε το κόβει με τιπτ. Για να καταλάβεις όταν έιναι πολύ μικρά, αντιγράφουν συνήθως ήχους (ειδικά ηλεκτρονικούς) έ μου έφεραν ΄δωρο ένα keyfinder μπερλόκ που σφυράς και αυτό τσιρίζει και βρίσκεις που έχεις παρατημένα τα κλειδιά.. Το πέταξα τον Δεκέμβρη γιατι το είχαν πιάσει οι μάγγες οτι με σφύρηγμα, έχει το μπιπ μπιπ ιου ιου μετά και με το έμπαινα σπίτι άρχιζε χορωδία, απο το Δεκέμβρξ έχουν να το ακούσουν και ακόμα το κάνουν και το σφύρηγμα και το μπιπ μπιπ ιου ιου... (έχω ελπίδες όμως)
 
Υιοθετηστε με και μενα σας παρακαλω! Θα κανω και γω μπιπ μπιπ ιου ιου...
 
Εντάξει το να πετάει καμιά "βρωμιά" δεν είναι τόσο φοβερό. Να μην είναι εστιασμένο εκεί το λεξιλόγιό του είναι το θέμα.
 
Καλά μη φανταστείς ότι θα την αφήσω να γεννοβολλάει.. Δηλαδή αν καταλάβω ότι μπορώ να ελέγξω την ανάγκη τους να για αναπαραγωγή, δεν υπάρχει περίπτωση να την αφήσω να γεννάει έτσι αυγά η μικρούλα μ..ήδη σκέφτομαι του χρόνου που ακόμα ο Βλαδίμηρος έιναι "άσπορος" να μην τους βάλω φωλιά... Δε ξέρω τι θα μου βγάλουν τα μωράκια

Aπ'οσο γνωριζω μετα τα 4 μπορεις να ελπιζεις σε επιτυχημενη αναπαραγωγη με τους γκριζους. Η γνωμη μου ειναι να μην τα σκαλισεις με αναπαραγωγες αν ειναι να μην κανουν σωστη δουλεια.
 
Aπ'οσο γνωριζω μετα τα 4 μπορεις να ελπιζεις σε επιτυχημενη αναπαραγωγη με τους γκριζους. Η γνωμη μου ειναι να μην τα σκαλισεις με αναπαραγωγες αν ειναι να μην κανουν σωστη δουλεια.

Δεν ισχύει αυτό. Στα γκριζάκια οι θυληκές είναι έτοιμες για αναπαραγωγή στα δύο και οι αρσενικοί στα 3.. Και η αναπαραγωγική τους περίοδος είναι φθινόπωρο και άνοιξη. Το φθινόπωρο θα είναι σχεδόν δύο ετών.. Σίγουρα η πρώτη γέννα θα είναι δύσκολη και με ατυχήματα αλλά για αυτό είμαστε εμείς εδώ... Να τα βοηθάμε αν δε κάνουν σωστή δουλειά... Με ποολυ μεγάλη χαρά :)
 
Back
Top