Αναπαραγωγή Ολα μας πανε καλα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Rainbow
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Rainbow

Banned
Εγγραφή
13 Οκτ 2007
Μηνύματα
153
Πόλη
Κιλκίς
Τριτο αυγο σημερα, σκεφτομαι μηπως μου κανει και πεμπτο αυγο η καναρα, οποτε να τα βαλω την Τριτη

Το πρωτο αυγο ειναι πιο ανοιχτοχρωμο ενω τα δυο αλλα ειναι πιο σκουρα,υπαρχει καποια ενδειξη στο τεταρτο αυγο που σημαινει οτι ειναι το τελευταιο στην πρωτη γεννα. Αν ειναι να τα βαλω ολα αυριο

Η καναρα παρ'οτι καθεται περισσοτερο μερα με τη μερα μεσα στη φωλια δε μου εφτιαξε καλη φωλια, αν εχει δηλαδη 5-6 κλωστες πανω στη τσοχα, προχθες ειπα να προσθεσω κι αλλες κλωστες εγω αλλα τα πεταξε
 
Δεν έχει και μεγάλη διαφορά. Γιαυτό συνήθως στο τέταρτο αυγό τα βάζουμε πίσω. Και ένα να βγει με διαφορά 1 μέρα θα τα προλάβει η κανάρα. Σχετικά με τη φωλιά αφού έχεις τσόχα μην βάζεις τίποτε άλλο. Αν ήθελε εκείνη θα έβαζε μόνη της. Καλύτερα από τη στιγμή που σου τα πέταξε τα υλικά να μην τις βάλεις τίποτα. Αν στα πετάξει όταν θα έχεις τα αυγά μέσα μπορεί να σπάσουν. Έτσι κι αλλιώς με την τσόχα καλύπτεσαι από διατήρηση θερμοκρασίας.
 
Εχω μια απορια, αυτη τη στιγμη εχω 1 ζευγαρι και 2 αρσενικα,2 θηλυκα που θα βγαλω τωρα απο το ζευγαρι μου θα τα βαλω του χρονου με τα 2 αρσενικα, τον επομενο χρονο οι απογονοι που θα βγαλω και απο τα 3 ζευγαρια θα μπορεσουν να δωσουν υγειη πουλια το 2010 η θα υπαρχει προβλημα αιμομειξιας;
 
Πεμπτο αυγο σημερα, λετε να μου κανει και εκτο; τα βαλα εχθες ολα τα αυγα
 
Το περασμενο Σαββατο απο τα 5 αυγα αντικρυσα μονο τα 3 δια μαγειας τα αλλα 2 ειχαν εξαφανιστει, τη δευτερα και το πρωι της τριτης βγηκαν 2 νεοσσοι ενω εμεινε αλλο ενα αυγο μεχρι σημερα τιποτα, το πηρα στα χερια μου και το σπασα σημερα, τελικα ηταν ασπορο βγηκε ενα κοκκινο υγρο και ειχε λιγο σαν κροκο κατι, αν υπηρχε εμβρυο θα ειχε σχηματιστει αρα λοιπον μιλαμε για 2 νεοσσους που ειναι μια χαρα στην υγεια τους, που και που τα ταιζουνε οι γονεις, καλα ειναι αν παρω αλλα 2-3 πουλακια στην επομενη γεννα θα ειμαι ευχαριστημενος για την πρωτη μου φορα
 
Back
Top