Αναπαραγωγή Δεύτερη προσπάθεια αναπαραγωγής κοκατίλ

Σοκ.Σοκ.Σοκ.Παιδια εχω απαισια νεα χθες το απογευμα τα μωρα δεν ηταν καθολου καλα.Δε ξερω τι εγινε ξαφνικα.Πηγα στη γιατρο και πηρε δειγμα προλοβου και το μελετησε στο μικροσκόπιο και μου ειπε οτι δεν ειχα καποιο μικροβιο η ζύμωση απο την κρεμα.Μου πε για χθες ταισε τα αλλα πιο λιγο μη τα γεμίσεις διοτι αυτο δεν εγινε ποτε ξερω ποσα ml βαση πληροφοριων απο το φορου.Σημερα το πρωι σηκωθηκα και ηταν μια χαρα φωναζαν να φανε κλπ.Πριν λιγο πηγα να τα φω και το κιτρινακι με αφησε😭.Θα παω για εξετασεις ολα τα πουλια γιατι σε 2 βδομαδες ουσιαστικα εχασα 4 πτηνα.Δε ξέρω τι έφταιξε εχω πεσει στα πατωματα και ουρλιάζω.Τοσο γκαντέμης ειμαι πια.Το γκρι σημερα αρχιζε να πεταει 32 ημερω ηταν τι εγινε και εφυγε ετσι ξαφνικα.Γι αυτο αποφάσισα να μην ξανα κανω αναπαραγωγή.Ειδικα με αυτο το ζευγαρι.Εκτος αν τα φω οτι ποτε αγαπηθουν.Γιατι δε ξαναπερναω αυτη τη φαση καθε μερα τύψεις και στεναχώρια.Σορρυ για το γραπτο λόγο αλλα καταλαβαίνετε 😭
 
Λυπάμαι πολύ! 😔 Τώρα όμως πρέπει να κάνεις αυτό που είπες για να γλιτώσουν τα άλλα! Φυσικά χρειάζεσαι γιατρό που θα κάνει εξονυχιστικό έλεγχο για να βρει ακριβώς τι φταίει! Μήπως να έκανε και νεκροψία;
 
@giannisvlg Λυπαμαι πολυ...Πρεπει να το προλαβεις μην τυχον και ειναι κατι κολλητικο!Δεν ειναι φυσιολογικο να φευγει το ενα μετα το αλλο!Λυπαμαι για τις απωλειες σου!Κουραγιο και δυναμη!
 
Γυρισα Παιδια τελικα δε βρεθηκε κατι απο θεμα κοπρανων.Οι παλμοι ηταν ενταξει αλλα μου ειπε να τα ρχουμε σε παρακολουθησει και ολα μαζι πηγαν 65 ευρω πιστευω κσλη τιμη.
 
Δε ξέρω τι έφταιξε εχω πεσει στα πατωματα και ουρλιάζω.Τοσο γκαντέμης ειμαι πια.
Γιατι δε ξαναπερναω αυτη τη φαση καθε μερα τύψεις και στεναχώρια.
Θα παρεκκλίνω λίγο από το θέμα για να σου πω τα ακόλουθα:
Από το προφίλ σου φαίνεται ότι είσαι έφηβος - 15 ετών. Και η άποψή μου είναι ότι ακόμα "χτίζεις" χαρακτήρα. Δεν είναι δυνατό, όσο κι αν είναι μια πολύ συνηθισμένη για τον λαό μας έκφραση, να αυτοχαρακτηρίζεσαι ως "γκαντέμης" και μάλιστα "τόσο γκαντέμης πια". Μου φαίνεται ότι και μόνο η σκέψη της συγκεκριμένης αυτοπεριγραφής, έστω και σαν στιγμιότυπο, είναι αφενός εσφαλμένη, αφετέρου επικίνδυνη για τη συμμετοχή της στη δημιουργία μιας αυτοεικόνας που μόνο καλή δεν είναι. Δεν λέω να μην είμαστε ρεαλιστές, και να αγνοούμε ή να στρογγυλεύουμε την πραγματικότητα, αλλά ενώ είναι φυσικό να στενοχωρηθείς και αναμενόμενο φυσικά, είναι επίσης αναμενόμενο να σκεφτείς ότι είσαι πολύ τυχερός που έχεις όσα έχεις, και ότι στις γέννες ενίοτε τα πράγματα στραβώνουν, και ότι έκανες ό,τι απαιτείτο για να φροντίσεις και να μεγαλώσεις τα πουλάκια. Επομένως για ποιον λόγο να θεωρείς ότι είσαι γκαντέμης και στο τέλος με επαναλαμβανόμενες τέτοιες αρνητικές σκέψεις να νιώθεις έτσι, χάνοντας κατ' αυτόν τον τρόπο την ορμή της νιότης σου και προδικάζοντας αρνητικά τις εκβάσεις των θεμάτων που θα αντιμετωπίζεις; Τύψεις για ποιον λόγο να νιώσεις; Το να αναρωτηθείς τι θα έπρεπε να γίνει καλύτερα, ναι, εντάξει, ορίζει μια τάση για διαρκή αυτοβελτίωση. Το να στενοχωρηθείς μπορεί να αποτελέσει εφαλτήριο για να προχωρήσεις πέρα από αυτό (και πέρα φυσικά από τη στενοχώρια σου) στον τρόπο που θα κινείσαι από εδώ και πέρα. Το να δηλώνεις απρόθυμος να αφήσεις τα πουλιά να αναπαραχθούν επίσης, μια χαρά σκέψη είναι την οποία αν χρειαστείς να αναδιατάξεις, θα το κάνεις. Αλλά όχι και τύψεις...δλδ προσωπικά και από όσο γνωρίζω την κατάσταση μέσα από τα γραφόμενά σου, δεν βλέπω τι άλλο θα μπορούσες να αλλάξεις.
Αυτά. Και κράτησε στα υπόψη ότι μπορεί όσα γράφω παραπάνω να ακούγονται λίγο αυστηρά, αλλά ο γραπτός λόγος είναι ξύλινος, ενώ οι επαναλαμβανόμενες αρνητικές σκέψεις για τον εαυτό μας, μπορεί εύκολα (και ασυνείδητα) να μας παγιδέψουν σε τρομακτικά δυσάρεστα μονοπάτια.
 
@ianos Αυτο που μου εγραψες στο τελος δεν ισχύει καθολου ισα ισα που ενιωσα πολυ ωραια με αυτα που μου εγραψες και με εκανες να σκεφτω καποια πραγματα.Ειπα τη λεξη γκαντεμης γιατι γενικα αυτες τις μερες δε μου πανε καλα πράγματα.Και νιωθω τυψεις επειδη οταν χάνετε ενα ζωακι στα σπιτι μου επειδη τα προσεχω εγω και δινω παθος γι αυτο οταν απλα με αφηνουν ετσι τα βαζω με τον εαυτο χωρις απαραίτητα να ειναι και υο σωστο
Αυτα.😁
 
Αχχ δε με βλεπω καλα! Παλι η θηλυκια ψαχνετε😬Εδω και 3 μερες τριβει οπου βρει την αμαρα της.Αυτο το κοτοπουλο δεν ειναι καλα.Να τονισω οτι της βαζω ασβεστιο και τωρα 5 μερες δινω και σπορους γαιδουραγκαθου,σουσαμι, περιλλα,τσια,
κεχρι αποφλυομενο και αλλα πολλα!

20201208_100406_copy_3096x1742.webp

Να και το μωρο μου🤩

20201208_101555_copy_1741x3095_copy_1305x2320.webp
20201208_101608_copy_1741x3095.webp
 
@ianos Επειδη απο οσο ειχα πει το να γενναει αυγα το χει στο τρυπακι! Μη τρεχω και δε φτανω.Ασβεστιο δινω σε μορφη σουπικοκκαλου που το κατασπαραζει,minerals και σε υγρη μορφη!
 
@giannisvlg , δεν ξέρω έχω επιφυλάξεις για συχνή χρήση ασβεστίου σε υγρή μορφή, όταν δεν έχει υπάρξει πρόβλημα στο παρελθόν και ταυτόχρονα δεν έχει ξεκινήσει η ωοτοκία. Αλλά, επειδή δεν είμαι σίγουρος, ας περιμένουμε να ακούσουμε γνώμες μελών που θα είναι σίγουρα πιο εμπεριστατωμένες της δικής μου.
[off topic (και πολύ σπαστικό εκ' μέρους μου): βλέπω την ηλικία σου στο προφίλ σου και κάτι μου λέει ότι κανονικά θα έπρεπε να παρακολουθείς πολύ συγκεντρωμένα διαδικτυακό μάθημα στο σχολείο σου. Αν πράγματι είναι έτσι, τότε θα σου προτείνω να το παρακολουθείς απρόσκοπτα και με μεγάλη προσοχή, ώστε να αυξήσεις τις απαιτούμενες γνώσεις ενώ ταυτόχρονα θα μειώνεις κατά αυτόν τον τρόπο τον χρόνο μελέτης😉]
 
Της εβγαλα την ποτιστρα απο εκει γιατι δε σταματαγε.Δε ξερω τι αλλο να κανω!Ελπιζω να μη γεννησει αυγο δε ξερω τι θα κανω μετα😕
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top