Αναπαραγωγή Δεύτερη προσπάθεια αναπαραγωγής κοκατίλ

@giannisvlg Γιάννη, το γκρι χρώμα που υπάρχει στη φύση λέγεται αρχέγονο και δεν είναι μετάλλαξη. Στα κοκατίλ μεταλλάξεις θεωρούυνται όλοι οι χρωματισμοί που αποκλίνουν απο τον αρχόγονο. Ας περιμένουμε να δούμε όλο το φτέρωμα στα μικρά πριν βγάλουμε συμπέρασμα αν κι έτσι δείχνει απο αυτό που φαίνεται ήδη.

Τα μωρά είναι τέλεια!
 
@Φοίβος Ωραι.Ευχαριστω πολυ

Και τωρα και τα ασχημα νεα.Το πιο μικρούλι Δυστυχώς δεν τα κατάφερε Δεν ξέρω το λόγο πάντως Ήταν πολύ πίσω στην ανάπτυξη Και είχανε δύο μέρες διαφορά Δεν ξέρω γιατί έγινε πάντως έκανε κάτι περιεργα πραγματα με τα πόδια του δεν είχε ομως splayed legs
 
@Φοίβος Ναι θερμαντικη πλακα.Απλα ειχαν 2 μερες διαφορα και ηταν σαν 10 ημερων τωρα εβγαζε τις βελονες των φτερων επισης με τα ποδια τιυ εκανα κατι περιεργα τα εβαζε μπραστα κλπ αλλα αυτα εχθες που πεθανε.Παντως μια χαρα ετρωγε
 
@giannisvlg Λυπαμαι πολυ! Παντως στο post #56 και #57 (αν θυμαμαι καλα) φαινεται παρα πολυ η μεγαλη διαφορα μεταξυ τους!ηταν πολυ μικροσωμο απο τα αλλα!ειδικα οταν ζητουσαν φαγητο τα 2 ,το μικρουλι καθοταν χωρις να κανει τιποτα απλα εβλεπε!ηταν δραστηριο απο την αρχη;δηλαδη ζητουσε φαγητο ή με το ζορι ετρωγε;το σωματακι του δεν ταιριαζε με τις μερες που ειχε γεννηθει επρεπε να υπαρχει πιο μεγαλη αναπτυξη!Λυπαμαι πολυ!
 
@Elli Τα ειπες και τα διατυπωσες τελεια.Κοιτα καμια φορα ζηταγε αλλα δυσκολα.Η διαφορα ηταν για 2 μερες διαφορα και εμοιαζε σαν 7 μερες πριν και λιγο λεω
 
@giannisvlg Ακριβως με την διαφορα 2 ημερων επρεπε να πλησιαζε τα αλλα σε μεγεθος αλλα ηταν μικρακι πολυ!Και να φανταστω οταν ζητουσε φαγητο ετρωγε παρα πολυ λιγο!ηταν πολυ μικρουλι σε σχεση με τα αλλα 2!λυπαμαι πολυ που εφυγε το μικρακι...
 
@Elli Το περιμενα να σου πω την αληθεια αλλα δε ξερω γιατι τοσο πισω αν οφείλετε σε καποια πάθηση.Μια χαρα ετρωγε απο εμενα απλως οταν ζηταγε φαει το κουναγε παρα πολυ γρηγορα δεξια αριστερα οχι σα τα αλλα τελος παντων καλο ταξίδι να χει.😪
 
@giannisvlg Καταλαβα! Μην στεναχωριεσαι (πραγμα το οποιο δεν γινεται να μην στεναχωριεσαι μια ψυχουλα εφυγε) αλλα ολοι εχουμε περασει απωλειες των φτερωτων φιλων μας απο μεγαλα εως μωρα και καταλαβαινουμε ο ενας τον αλλον!Καλο ταξιδι στο μικρουλι μας...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παιδια μια ερωτηση τα μωρα απο την κρεμα που τα ταιζω επειδη στην αρχη δε προσεχα στην ανυπομονησία τα ειχα λερωσει γύρω απο το στομα και εχει σκληρύνει εκει το σημειο με τι μπορω να τα καθαρίσω γιατι με χλυαρο νερο δεν γίνετε δουλειά και λυπάμαι να τους τα βγαλω για να βγουν νεα οποτε πειτε καμια ιδεα παρακαλω:)
 
Γιάννη, θα πρέπει όμως να καθαριστούν, διαφορετικά κινδυνεύουν να αναπτύξουν μικρόβια στην περιοχή. Οπότε θα επιμείνεις, υγραίνοντας τα σημεία στα οποία έχει κολλήσει (στερεοποιηθεί) η τροφή και με ένα μαλακό πανάκι θα τα καθαρίσεις. Εναλλακτικά πάρε μια οδοντόβουρτσα (από Φαρμακείο) για μωρά (την πιο μαλακή δηλαδή που θα βρεις), την οποία όμως θα πρέπει έπειτα από κάθε χρήση να καθαρίζεις πάρα πολύ διεξοδικά γιατί κι αυτές αναπτύσσουν μικρόβια.
 
@Tony Forpus Ναι αυτο θελω να κανω θα το καθαρισω δε μπορω να το αφησω ετσι μου την δινει κιολας.με μπατονετα δε βγαινει με τιποτα δοκιμασα θα δω μηπω ριξω χλυαρο νερο
[automerge]1606201591[/automerge]
@ianos @Tony Forpus Θα προσπαθήσω να βρω ακρη γιατι εχει κανει στοκο εκεο κατω απο τα μαγουλακια
 
@Φοίβος Πανω σε αυτο με ενα πανι να τα στεγνωσω;
[automerge]1606202170[/automerge]
Επισης εχω και τις βελονες απλα φοβηθηκα να το ρισκαρω και περα απο αυτο δεν ήθελαν.Εχω και τις δυο

sisal-βελονα-συριγγασ-ταισματοσ-νεοσσων-3mm-1mm-εσωτ.jpegαρχείο λήψης.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Χρωστάς ακόμα φώτο. Οι κανόνες του φόρουμ λένε ότι όποιος έχει μωρά παπαγάλους πρέπει να δείχνει φωτογραφίες στα άλλα μέλη καθημερινά αλλιώς κινδυνεύει με Ban. 😁
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top