Γενικά Ο Αρθούρος ο African grey μου

:) Νασο, καλυτερα να το του παρεις, θεωρω οτι μπορει να γινει επικινδυνο αυτο το συρμα που εχουν τα μανταλακια.
 
Νασο γλυκας ειναι ο παπαγάλος σου! Πωπω περιεργο να τον βλεπεις να παιζει με το μανταλακι.Φανταζομαι πως θα τον περιποιεισαι αρκετα αλλα πανω σε αυτο που λες νομιζω οτι-εφοσον δεν υπαρχει περιπτωση νατο σπασει το μανταλακι κτλ- κακο δε κανει να παιζει κ με αυτο. Δε πιστευω οτι το μανταλακι αντικαθιστα την ανθρωπινη παρουσια κ τα δικα σου ταχαδια προς αυτον... Δικη μου γνωμη αυτη.. Καποιος αλλος παιδια που να ξερει περισσοτερα απο παπαγαλους.. Να παραθεσει τη δικη του γνωμη!
 
κοιταξτε σε τι σημειο εχουμε φτασει.
καλα παμε πιστευω!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Νασο τελειο! Μια χαρα τα πατε μου φαινεται εμενα... Μπραβο! Εμενα δεν με ειχε αφησει να τον χαιδεψω ακομη οταν το ειχα 2 η 3 εβδομαδες.

Δεν καταλαβα ποιος μιλουσε στην αρχη...
Εσυ ή ο παπαγάλος;
Ωραιο το παιχνιδι του! Παιζει μαζι του τωρα;
 
οχι αυτος μιλαει για να πας κοντα αμα πας και ασχολεισαι μετα καθεται ισυχος!

με το παιχνιδι δεν παιζει αλλα τοχω βαλει μεσα πια και δε φοβαται.
 
Μπαταρία αυτοκινήτων είναι ή ψυγείο; Θα έκανες εσύ μπάνιο με ένα νερό που δεν είναι κατάλληλο για πόση; (Ελπίζω να καταλαβαίνεις το ύφος του μυνήματος :)
Φιλικά
 
Εαν το νερο βρυσης το πινετε κανε τον με αυτο. Εγω χρησιμοποιουσα εμφιαλωμενο οταν ειχε το προβλημα με το μαδημα διοτι καθως μετα καθαριζοταν επινε αυτο που ειχε μεινει πανω του και το νερο του Βολου ειναι χαλια. Για το απεσταγμενο δεν ξερω να σου πω αλλα καλυτερα μην το δοκιμασεις. Θα το ψαξω λιγο και θα σου πω. 😉
 
Μπαταρία αυτοκινήτων είναι ή ψυγείο;

😀 καλό!:D

απλά καπου το διαβασα και ειπα να ρωτησω πριν το κανω.
οποτε μια χαρά ειναι της βρύσης.
(σκεφτηκα οτι το λενε γιατι μπορει τα αλατα, τα μεταλα και το χλοριο που εχει της βρυσης να μην κανουν καλο.)
 
να και ενα σημερινο βιντεακι για να μην ξεχνιομαστε!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
ο τροπος που κραταει το πορτοκαλι ειναι μοναδικος...
ωραιος Νασο..
 
τελικά μετα απο πολύ πεδεμα και κοπο,τον καταφερα να φαει πελλετς!

η διαδικασια χρονοβορα και θελει πολυ επιμονη και υπομονη αλλα τελικα ολα γινονται!
οι συμβουλες του ανεστη και του γρηγορη βοηθησαν αρκετα!

λοιπον αναφερω συνοπτικά τη διαδικασία για να υπαρχει για οποιον αλλο θελησει να αλλαξει τη διατροφή απο σπορους σε πελλετς.
αυτα ειναι ενα μειγμα απο διαφορες συμβουλες που διαβασα στο νετ , απο δικιες μου γνωσεις και απο του ανεστη.

λοιπον για μια βδομαδα ανακατευουμε λιγα πελλετς μεσα στους σπορους ωστε να τα βλεπει μεσα στο φαι του και υποσυνηδητα να τα θεωρει τροφή, γιατι αλλιωε ειναι κατι αγνωστο και ξενο γιαυτον.
στη συνεχεια αλλαζουμε τη ποσοτητα και βαζουμε ισα μερη σπορους και πελλετς για 2-3 μερες.
στη συνεχεια βαζουμε μεγαλυτερο μερος πελλετς και λιγοτερα σπορια.
και οσο παει λιγοστευουμε τα σπορια ωστε να πειναει και να αρχισει να τροει πελλετς.
ακουγεται απλο αλλα δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.
και απο τη στιγμη που θα αρχισει να τρωει πελλετς δεν πρεπει να τους κοψουμε τελειως τους σπορους για να μην αγχοθει.
πρεπει να δινουμε λιγους καθημερινα και να τους λιγοοστευουμε μερα με τη μερα ωστε να τους σταματησουμε και να μην το καταλαβει.

μερικα τρικ για να βοηθησουν να δοκιμασει τα πελλετς ειναι τα εξης

να μουσκεψουμε μερικα σε νερο η σε χυμο πορτοκαλι.
να κανουμε πως τα τρωμε και μεις μπροστα του
να τα σπασουμε κομματακια (μερικα οχι ολα)
να του τα δινουμε εμεις απο το χερι εκτος απο το να υπαρχουν στην ταιστρα.

και κατι τελευταιο
αυτα ειναι υποκειμενικα και οχι αντικειμενικα 100% γιατι αυτο εξαρταται και απο το χαρακτηρα του καθε πουλιου. Αλλο μπορει να τα δοκιμασει και αμμεσως αλλο παλι μπορει και μετα απο ενα μηνα. Αυτο εξαρταται απο το χαρακτηρα του πουλιου.
 
κοιταξτε σε τι σημειο εξιοικιωσης εχουμε φτασει. Ακομα ομως στο χερι μου δεν ανεβαινει. Αλλα τα χαδια του τα θελει!:D
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Καλα Νασο ειναι τελειος! Κ να φανταστεις οτι εμενα γενιακ οι μεγαλοι παπαγαλοι δε μου αρεσουν ιδιαιτερα.. Πολυ χαδιαρης ο κυριος! 😀.
 
Back
Top