Γενικά Ο Αρθούρος ο African grey μου

Μπραβο Νασο! Κανεις καταπληκτικη δουλεια μαζι του! 🙂 Μεγαλη προοδος! Ειναι πολυ τυχερος που τον βρηκες!

Θα ανεβει και στο χερι σου, να σαι σιγουρος... κι εγω σταματησα να το περιμενω απο το Φοιβο το να ανεβει στο χερι μου πριν καποιους μηνες και τωρα δεν ξεκολλαει... 😀
Απλα για τα μεγαλυτερα σε ηλικια πουλια ερχεται λιγο πιο αργα και φοβουνται περισσοτερο λογο ισσοροπιας απ'οτι καταλαβα εγω απο τον δικο μου. Δηλαδη φοβοταν την ''ασταθεια'' που βρισκει αν καθισει πανω στο χερι σου οσο και σταθερο να το κρατας γιατι αλλο η ανθρωπινη σαρκα και αλλο ενα ξυλο που εχει μαθει να καθεται τοσα χρονια. Εμπιστοσυνη σου εχει αλλα με τον καιρο θα αποκτα περισσοτερη πιστη σε εσενα και θα ερθουν πολλα πραγματα εκει που δεν τα περιμενεις...
 
Μπραβο! Σιγουρα το να ανεβει στο χερι ειναι θεμα χρονου!
Αυτο που παρατηρησα εγω κ το θεωρω πολυ σημαντικο, ειναι οτι σε αφηνει να του χαϊδεψεις την πλατη και τα φτερα πτησης! Αυτο σημαινει οτι πραγματικα σε εμπιστευεται (τα πουλια φυλανε παντα τα νωτα τους).
Ενα ακομη μπραβο στον κυριο που στον εδωσε (ουτε τον πουλησε ουτε τιποτα...), σκεπτομενος και μονο το καλο του πουλιου. Το νοιαζοταν πραγματικα κι ας μη μπορουσε να το φροντισει, το φροντισε με τον τροπο του!
 
καταπληκτικος... Ειδατε λοιπον τι κανει η υπομονη κ η αγαπη...
μπραβο νασο!
 
Πολύ όμορφος Νάσο! Να τον χαίρεσαι! Μου έκανε εντύπωση το βίντεο με το πορτοκάλι. Δε το έτρωγε όλο!
 
Λοιπον για να καταλαβω καλα... Ο ΑρΘουρος ειναι παπαγαλος που σου δωσανε επειδη δεν μπορουσανε λογω ελλειψης χρονου να περιποιηθουν; Ειναι πολυ τυχερος που σε βρηκε! Δεν απορω που ηταν ετσι μαδημενο, οι παπαγαλοι ειναι πτηνα που αν ο ιδιοκτητης παψει να τα προσεχει μπορει να χασουν ολο τους το πτερωμα απο στρες και ειναι υπεροχο που εχετε φτασει σε τετοιο βαθμο οικειοτητας. Να ειστε και οι δυο καλα, να τον προσεχεις να τον αγαπας και με υπομονη και επιμονη θα φτασεις στο επιθυμητο σημειο. Εξαλου μην ξεχνας οτι οι παπαγαλοι ζουν πολυ και μας συντροφευουν για πολλα χρονια!
 
μαρια καλα καταλαβες. Ετσι εχουν τα πραγματα. Οι ανθρωποι ελειπαν ολη μερα απο το σπιτι και αναγκαστικα εμενε μονος του οχι οτι δεν ηθελαν να τον προσεξουν.
το δυσκολο στο να με εμπιστευεται πληρως ειναι επειδη ειναι μεγαλος σε ηλικια κοντα 15 χρονια οπως μουχε πει ο κυριος Κωστας και θα ειναι δυσκολο να δεθουμε αλαλ για 2 μηνες σχεδον που τον εχω εχουμε κανει προοδο καλη πιστευω.
 
Γνωριζω πως καποια ειδη παπαγαλων ζουν και 80 χρονια. Δεν ξερω ποσο ζει το συγκεριμενο ειδος αλλα σιγα σιγα θα τα καταφερεις κυριοτερα επειδη στο προσωπο σου βρηκε καποιον που τον προσεχει και του δινει σημασια. Οτι δηλαδη του ελειπε
 
λοιπον για να μην ξεχνιομαστε σας δειχνω 2 σημερινα βιντεακια με τον παιχταρα μου!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Πολύ γλυκός είναι Νάσο! Σου μιλάει καθόλου;
 
μπραβο ρε νασο... Εχετε πλεον γινει κολληταρια! Να τον χαιρεσαι...
 
απο κουβεντες λεει 2-3 αλλα τωρα ειναι μεγαλος για να μαθει νεες λεξεις πιστευω, οτι ηταν να μαθει τομαθε. Απο μικρους πρεπει να τους αρχισεις προπονηση για να μιλανε αλλιως μετα πολυ δυσκολα να μαθει κατι.
 
τελειος νασο... Μπραβο συνεχισε ετσι και θα σου δωσει πολλα περισοτερα
παρε και κανα μικρο λεμονι.. Πλυνετο καλα και βαλτο μεσα στο κλουβι
μαχη θα γινει.. Μην εχεισ ομωσ απο κατω χαλια
 
λεμονι; Ολοκληρο; Για ποιο λογο να το βαλω, για δωσε λεπτομερειες γιατι δε το καταλαβα.
 
εντομεταξυ ενω πιστευα οτι ειχε σταματησει τη συνηθεια να μαδαει τα φτερα του,τωρα τελευταια τον ειδα να το ξανακανει!
φαινεται οτι στο παρελθον το εκανε για μεγαλο χρονικο διαστημα και τουχει μεινει σαν συνηθεια και το κανει πλεον χωρις να του φταιει κατι.
οποια συμβουλή ευπροσδεκτη.
ειδα σε ενα πετσοπ ενα σπραι που μουειπε οτι ειναι για πουλια που μαδιουντε,ξερετε τιποτα για κατι τετοιο;
μπανια τον κανω συχνα!
 
Back
Top