Γενικά Ο Αρθούρος ο African grey μου

Το χει θεωρήσει ως παιχνίδι, σαν τα παιδιά που τρώνε τα νύχια τους :)
Πάντως φτου φτου είναι κούκλος κι έτσι ιδιαίτερος δεν πειράζει, αφού περνάει καλά άσε τον να τρώγεται.
 
Aλλαγες βλεπω, σε αλλο κλουβι ειχα μεινει. 👍 Αφου εχεις εσυ συμφιλιωθει με την ιδεα του οτι μαδιεται ολα ειναι καλα. Το πουλι εξαλλου δεν εχει καποιο προβλημα με αυτην την κατασταση.
 
Οχι Ανέστη αυτο το κλουβί είχα, πρεπει να το είχες δεί. και εχω και το μικρό για μεταφορές.

απλα μετακόμισα τωρα και είναι σε αλλο χώρο. Τεσπα. του αλλάζω και τα παιχνίδια και τα κλαδιά καθε τόσο ωστε να έχει φρέσκα υλικά να μασουλίσει και να ανακαλύψει αλλα τρελενεται οταν τον ανοιγω και παει στο πατωμα και αρχιζει να αλλωνίζει. Γουσταρει τις σκοτεινές γωνίες, τα ντουλαπια, θελει να χώνεται.
 
Οχι Ανέστη αυτο το κλουβί είχα, πρεπει να το είχες δεί. και εχω και το μικρό για μεταφορές.

απλα μετακόμισα τωρα και είναι σε αλλο χώρο. Τεσπα. του αλλάζω και τα παιχνίδια και τα κλαδιά καθε τόσο ωστε να έχει φρέσκα υλικά να μασουλίσει και να ανακαλύψει αλλα τρελενεται οταν τον ανοιγω και παει στο πατωμα και αρχιζει να αλλωνίζει. Γουσταρει τις σκοτεινές γωνίες, τα ντουλαπια, θελει να χώνεται.

Τεστ DNA εχεις κανει;
 
Ερώτηση... αυτό το πρόβλημα να μαδάνε τα φτερά τους δεν έχει λύση;
Δεν υπάρχει κάπου κάτι να τα βοηθήσει;
Έχω δει ειδικά κολάρα (σα χωνί) σε παπαγάλους... αυτός είναι ο λόγος;
 
Έχω δει ειδικά κολάρα (σα χωνί) σε παπαγάλους... αυτός είναι ο λόγος;
Ένας από τους βασικότερους λόγους αλλά όταν το βγάζεις ξαναρχίζουν το μάδημα, συν ότι τα νεύρα τους έχουν γίνει κρόσσια με το χωνί.
Τεστ DNA εχεις κανει;
Τον σκεφτόμουν χτες βράδυ τον Αρθούρο και μου μπήκε η ιδέα μπας και είναι θηλυκό και μαδιέται επιμόνως.
 
Ερώτηση... αυτό το πρόβλημα να μαδάνε τα φτερά τους δεν έχει λύση;
Δεν υπάρχει κάπου κάτι να τα βοηθήσει;
Έχω δει ειδικά κολάρα (σα χωνί) σε παπαγάλους... αυτός είναι ο λόγος;

Πολλες φορες δεν εχει λυση Γιαννη, ειδικα οταν η συνηθεια ειναι τοσο μακροχρονια και οι αιτιες ειναι ψυχολογικες.

..
Τον σκεφτόμουν χτες βράδυ τον Αρθούρο και μου μπήκε η ιδέα μπας και είναι θηλυκό και μαδιέται επιμόνως.

Μαρια πως συνεδεσες το φυλο του με τη συνηθεια αυτη;

Ζώης λεγεται απο τοτε που πηγε να μεινει με τον Θανο-Νασο. :D
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Μήπως μαδιέται για να κάνει φωλιά. Αφού ψυχολογικά είναι καλά και δεν παρουσιάζει κάτι άλλο στην συμπεριφορά του.

Μιας και κανουμε κουβεντα επι του θεματος, προσωπικα το βρισκω σχεδον απιθανο αφου η συμπεριφορα αυτη δεν περιοριζεται σε συγκεκριμενες περιοδους. Τοσα χρονια θα ειχε γεννησει σιγουρα μερικα αυγα.

Ας μας πει ομως περισσοτερα κι ο Θανος-Νασος. :)
 
Ναι σωστά, τι βλακεία είπα 😱

Τιποτα δεν ειναι βλακεια. Αν δεν εχουν αποκλειστει ιατρικοι λογοι οπως ειναι και οι ορμονικοι ολα εχουν μια πιθανοτητα. Σε αλλα θεματα μπορει να συνηγορουν και συμπεριφορες οπως εδω σε αλλα θεματα παλι οχι.
 
Οχι Ανέστη DNA δεν έχω κάνει αλλα είμαι σιγουρος οτι ειναι αρσενικός.

να τα μαδαει για φωλια δεν νομιζω, απλα τουχει γινει συνηθεια, εχω δοκιμάσει παρα πολλά και εχω διαβάσει αλλα τοσα αλλα προκοπή δεν είδα οποτε το εχω πλεον δεδομένο. Οχι οτι δεν θα δοκιμάσω κατι νέο αμα βρω!

το μονο που πιστεύω θα μπορούσε να κάνει κατι αλλα οχι και με σιγουρια είναι ένα ταίρι!
Αλλα μπορεί να μην αλλάξει και τιποτα και μπορεί να αρχίσει να μαδάει και την αλλη αμα του βρώ! 😀

παντος το σκεφτομαι σοβαρά για μια νύφη, απλα είναι μεγάλο ρίσκο, πρεπει να βρώ παρομοιας ηλικίας και μπορέι και να μην ταιριάξουν και ποτέ.
 
...
παντος το σκεφτομαι σοβαρά για μια νύφη, απλα είναι μεγάλο ρίσκο, πρεπει να βρώ παρομοιας ηλικίας και μπορέι και να μην ταιριάξουν και ποτέ.

H μεγαλη ηλικια δεν ξερω αν θα βοηθησει σε κατι. Ισα ισα πιστευω οτι τα μικροτερα ατομα ειναι λιγο περισσοτερο προσαρμοστικα. Σιγουρα κι εγω θα διαλεγα ενα πουλι πανω απο 4-5 ετων για το ειδος που μιλαμε.

Παντως χωρις τεστ DNA του Ζωη στα χερια σου, γνωμη μου ειναι να μην παρεις αλλο πουλι. Και να ετοιμαστεις για παν ενδεχομενο, συμπεριλαμβανομενου του δευτερου κλουβιου μονιμα.
 
Νάσο, στα τόσα χρόνια που ''γνωριζόμαστε'' πολλά έχουν αλλάξει-προχωρήσει στην Ελλάδα με τους κτηνιάτρους που ασχολούνται με πτηνά. Θα σε συμβούλευα να επισκεφτείς την Patricia Gray την έχω προσθέσει κι εδώ:
Πτηνίατροι, Ειδικευμένοι στα Πτηνά Κτηνίατροι
Την έχω επισκεφτεί για το πρόβλημα του Μάριου (Πτεροφαγία (parrotlet κόβει τα φτερά πτήσης του), στο δικό μας πρόβλημα όμως λόγω μεγέθους του πουλιού δεν μπορούσαν να γίνουν εξετάσεις αίματος.

... Και να ετοιμαστεις για παν ενδεχομενο, συμπεριλαμβανομενου του δευτερου κλουβιου μονιμα.
αυτό κι αν είναι ένα τεράστιο θέμα...
 
Κρυφτούλι...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ανοιγω να φάω μια μπανάνα και μου πεφτει κάτω δίπλα στον Ζώη που με κοιταζε σαν τον σκύλο!
Χωρις δευτερη κουβέντα την βουταει ολοκληρη και μπαινει στο κλουβι να την απολαυσει με την ισυχία του! 😀
IMAG4945.jpg
 
Back
Top