Γενικά Ο Ρίκος εφτασε σπιτι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης valasia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

valasia

PB New Member
Εγγραφή
19 Ιουλ 2018
Μηνύματα
388
Πόλη
Νέα Φλογητά
Να και το μικρο μας ζουζουνακι, ειναι ο Ρίκος και ειναι 2,5 μηνων. Σημερα ειναι η δευτερη μερα στο σπιτι μας και ειναι ακομη λιγακι χαμενος για αυτο και δεν τον ζοριζουμε πολυ.
Ακομη δεν εχουμε βαλει το χερι μας στο κλουβι και απο παιχνδια εχει ελαχιστα μεχρι να συνηθισει το περιβαλον του, αλλωστε δεν τα πλησιαζει σχεδον καθολου.
Τον παρατηρω οτι τρωει μονο σπορακια και ολη την υπολοιπη τροφη την πεταει, του εχω βαλει και ενα τσαμπι κεχρι που ουτε να το φτυσει δεν θελει οπως επησεις δεν δοκιμασε καθολου καροτακι και ντοματα, ειτε θα ας βγει ζορικος στο φαι ειτε ειναι νωρις ακομη και αισθανεται αβολα.
Μας εχει τρελανει ολους και απο εκει που την βγαζαμε ολη μερα στο μπαλκονι πλεον εχουμε μεταφερθει ολοι μεσα για να του κανουμε παρεουλα και να ακουμε τις φωνουλες του οι οποιες παρεπιπτοντως ξεκινανε απο τις 7 το πρωι (ισως να πιστευει πως ειναι κοκορας. Θα φανει). P80823-084059.webp P80823-084004.webp
 
Kαλώς το δεχτήκατε το νέο μωράκι.
Είναι ακόμα αγχωμένο και προσπαθεί να καταλάβει που βρίσκεται. Επιλογή σπόρων θα κάνει σε όλη του τη ζωή, τα κάνουν αυτά τα "άτιμα" μας. Εσείς απλά θα προσπαθείτε να του παρέχετε τα πάντα ώστε κάποτε να δοκιμάσει και απ' τα πάντα. Φρούτα και λαχανικά είναι μια "πικραμένη ιστορία" για όλους μας σχεδόν που έχουμε παπαγάλους. Υπομονή και με αυτό.
Να του μιλάτε ήρεμα και να μη πλησιάζετε ακόμα πολύ το κλουβί για να συνηθίσει την παρέα, τις φωνές σας και να θέλει να ενταχθεί στο "νέο του σμήνος".
Αλλάξτε του τις πλαστικές πατηθρούλες με ξύλινες στην πρώτη ευκαιρία καθώς οι πλαστικές κουράζουν κάπως τα ποδαράκια τους. Τα φαγητάκια να προσέχετε επειδή είναι χαμηλά να μην τα κουτσουλάει. Μια εναλλακτική πρακτική είναι να του πάρετε κρεμαστές ταϊστρούλες για να τα βάλετε πιο ψηλά.
Όταν μπορέσετε βάλτε και μια "πανοραμική" φωτό του κλουβιού του μήπως οι γκρινιάρηδες σαν εμένα βρουνε κι άλλα να πούνε 😛


Συνεχίζω (το γηρας ου γαρ έρχεται μόνον και τα λοιπά) 😛
Φωνούλες θα ακούτε απ' τη στιγμή που θα ξημερώνει. Κοιμάται σκεπασμένος; Πρέπει να βρίσκεται σε ήσυχο σημείο του σπιτιού απ' τη στιγμή που θα πάει για ύπνο για να μη διαταρασσεται ο ύπνος του. Προσπαθείστε να τον βαζετε να κοιμηθεί κάπου που δεν θα περνάει κανεις και δε θα υπαρχει φασαρία το βράδυ.

Χρειάζεται 11-12 ώρες ύπνου καθημερινά για να είναι "φρεσκαδούρας" το πρωί :)
Οταν "μάθει" και σας συνηθίσει θα είναι καλό να τον βγάζετε και μαζί σας στο μπαλκόνι να πάρει τον ήλιο του και να κάνει ίσως (αν είναι "φανατικός") το μπανάκι στην μπανιερούλα του. Να δει και λίγο τον "εξω κόσμο".
Αααυτά πάλι και θα επανέλθω 😛

Να τον χαιρόσαστε είναι ένας κουκλίνος.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Την καλημέρα μου! Επιτέλους! Η μεγάλη ημέρα έφτασε! Η υπομονή και η αναζήτηση σας και η βοήθεια των μελών έπιασαν τόπο! Μπράβο σε όλους σας! Χάρηκα πάρα πολύ!

Καλώς το δεχτήκατε το φτερωτό φιλαράκι σας! Κουκλί και χαριτωμένο! Να σας ζήσει πολλά πολλά χρόνια και να το χαίρεστε! Τα monk parakeets τα λατρεύω στην μπλε μετάλλαξη τους! Και το κλουβί του είναι όμορφο και εναρμονίζεται με το χρώμα του φτερώματος του! Όλα μια χαρά! Καλή αρχή σας εύχομαι! Θα περιμένουμε νέα σας!👍
 
Καλημέρα!
Πολύ χαίρομαι που έφτασε το νέο μέλος :)
Να τον χαίρεστε, είναι πραγματικά πανέμορφος.
Το φύλο του πως το μάθατε; Είναι σίγουρα αρσενικό ή είναι τυχαίο το όνομα;
Είναι ταισμένος με κρέμα; Πόσο μηνών είναι;

Να είστε δίπλα του όσο περισσότερο μπορείτε, να του μιλάτε για να συνηθίσει την φωνή σας, να του λέτε το όνομα του και γενικά να του δείξετε ότι είναι μέλος του "σμήνους" σας.

Νομίζω κάνατε πολύ όμορφη επιλογή :)
 
Ευχαριστω πολυ ολους για την βοηθεια και την καθοδηγηση σας, πραγματικα ηταν πολυ σημαντικη, πιστευω πως θα ειχα κανει παρα πολλα λαθη απο την επιλογη του κλουβιου,του ειδους του παπαγαλου και την μεταφορα του. Τωρα ειμαστε στο ξεκινημα και εχουμε να μαθουμε παρα πολλα ακομη!

Το φύλο του πως το μάθατε; Είναι σίγουρα αρσενικό ή είναι τυχαίο το όνομα;
Είναι ταισμένος με κρέμα; Πόσο μηνών είναι;
Το ονομα ειναι τυχαιο μετα απο επιλογη του γιου μου,θα πρεπει να γινει εξεταση DNA αλλα δεν βιαζομαστε,ισως οταν αποφασισουμε να του παρουμε παρεουλα.2,5 μηνων τωρα, ταισμενο με κρεμα.
Αλλάξτε του τις πλαστικές πατηθρούλες με ξύλινες στην πρώτη ευκαιρία καθώς οι πλαστικές κουράζουν κάπως τα ποδαράκια τους.
Εχω ηδη ξυλινη πατηθρα αλλα φοβαμαι να την βαλω ακομη μηπως ταραχτει οπως και καποια παιχνιδια που βρισκονται ακομη στο ντουλαπι.
Κοιμάται σκεπασμένος; Πρέπει να βρίσκεται σε ήσυχο σημείο του σπιτιού απ' τη στιγμή που θα πάει για ύπνο για να μη διαταρασσεται ο ύπνος του. Προσπαθείστε να τον βαζετε να κοιμηθεί κάπου που δεν θα περνάει κανεις και δε θα υπαρχει φασαρία το βράδυ.
Το κλουβι του βρησκετε στο σαλονι και για αυτο το σκεπαζουμε για να κοιμηθει, ευτυχως η τηλεοραση χαμηλωνει τελιως το βραδυ λογο τον παιδιων οποτε δεν ενοχλειται.
 
Εχω ηδη ξυλινη πατηθρα αλλα φοβαμαι να την βαλω ακομη μηπως ταραχτει οπως και καποια παιχνιδια που βρισκονται ακομη στο ντουλαπι.
Ξυλινη ειναι η πατηθρα, αλλα απο ξυλο τυπου κονταριού σκουπόξυλου :D
 
ωραίο μπλε μωράκι!(το αγαπημένο μου χρώμα:)
βγάλτε τις πλαστικές πατήθρες τελείως. Είναι μικρές και άβολες για τα ποδαράκια του. Απλώς να φροντίσετε να έχει πατήθρα κοντά στην ταΐστρα και ποτίστρα του. Μόλις εξοικειωθεί με τον χώρο,θα αρχίσει τα σκαρφαλώματα, οπότε οι πολλές πατήθρες είναι περιττές.η μια μεριά του κλουβιού να είναι σε τοίχο (δεν μπορώ να καταλάβω από την φωτο εάν υπάρχει τοίχος)για να αισθάνεται ασφάλεια το μικρό.
να τον χαίρεστε και καλή ζωή να έχετε με το μικρούλι σας!
 
Ξυλινη ειναι η πατηθρα, αλλα απο ξυλο τυπου κονταριού σκουπόξυλου :D

Παρατήρησα αυτό που είπε ο Τάκης και κατάλαβα γιατί ο μικρούλης προτιμάει την πλαστική πατήθρα. Οι υπάρχουσες ξύλινες (οι κλασικές που βάζουν σε όλα τα κλουβιά δυστυχώς χωρίς να σκέφτονται για ποιο είδος πουλιου θα χρησιμοποιηθούν) είναι δυστυχώς μεγάλες για τα ποδαράκια του και δε μπορεί να πιαστεί άνετα (το ίδιο είχαμε πάθει και με το κλουβί του Ερνέστο και τις αλλάξαμε όλες).
Οπότε στα "μελλοντικά σας πλάνα" προσθέστε και πατήθρες στο μέγεθος των ποδιών του μικρού σας, θα δείτε ποιο είναι αυτό το "μέγεθος" όταν κάτσει στα δάκτυλά σας και δείτε ποιό απ' αυτά προτιμάει :)

(ο γκρινιάρης του φόρουμ ξαναχτύπησε) 😛
 
Εγω απο την αλλη δεν ειδα την πλαστικη και κολλησα στην ξυλινη! Παντως πιστευω οτι δεν ειναι μεγαλες σαν μεγεθος, εγω δηλαδη εχω και κλαδια απο λειλαντ διαμετρο 3 εκατοστα και ολο εκει καθεται σε αντιθεση με τα λεπτοτερα! Ισως τον βολευει καλυτερα σαν θεση θεασης :)
 
Εγω απο την αλλη δεν ειδα την πλαστικη και κολλησα στην ξυλινη! Παντως πιστευω οτι δεν ειναι μεγαλες σαν μεγεθος, εγω δηλαδη εχω και κλαδια απο λειλαντ διαμετρο 3 εκατοστα και ολο εκει καθεται σε αντιθεση με τα λεπτοτερα! Ισως τον βολευει καλυτερα σαν θεση θεασης :)
Κάποτε μου είχε πει η Δρ. Γκρέι οτι επιλεγουν ποια τους βολεύουν νιώθοντας τη θέση των "δακτύλων" τους, πρέπει να αγκαλιάζουν το ξύλο αλλά όχι εντελώς, περίπου στη θέση που τους αρέσει να κοιμούνται.
 
καλώς τον δέχτηκες... Είναι κούκλος! Εγώ υπόστρωμα βάζω μόνο χαρτί (για να ελέγχω τις κουτσουλιές και για να καθαρίζω πολύ πιο εύκολα).
Κάποτε μου είχε πει η Δρ. Γκρέι οτι επιλεγουν ποια τους βολεύουν νιώθοντας τη θέση των "δακτύλων" τους, πρέπει να αγκαλιάζουν το ξύλο αλλά όχι εντελώς, περίπου στη θέση που τους αρέσει να κοιμούνται.
Ακριβώς. Έχω το ίδιο κλουβί με "σκουπόξυλο", που έχει ίδια διάμετρο με το σκοινί που του αγόρασα... Το σκοινί το λατρεύει, το "σκουπόξυλο" ούτε να το δει...
 
Αμεσως μολις ειδα τα σχολια σας για την πλαστικη πατηθρα την εβγαλα και εβαλα αυτην εδω
η οποια ομως ειναι σε διαμετρο λιγο μεγαλητερη απο τα "σκουποξυλα" 😵 η αληθεια ειναι οτι λιγακι αγχωθηκα μηπως δεν βολευτει αλλα πριν απο καμια ωρα το μωρο μας καθοταν στην κανουρια πατηθρα στο ενα ποδαρακι του και ετριζε το ραμφος του, αυτο ειναι καλο νομιζω;
 
Αμεσως μολις ειδα τα σχολια σας για την πλαστικη πατηθρα την εβγαλα και εβαλα αυτην εδω
η οποια ομως ειναι σε διαμετρο λιγο μεγαλητερη απο τα "σκουποξυλα" 😵 η αληθεια ειναι οτι λιγακι αγχωθηκα μηπως δεν βολευτει αλλα πριν απο καμια ωρα το μωρο μας καθοταν στην κανουρια πατηθρα στο ενα ποδαρακι του και ετριζε το ραμφος του, αυτο ειναι καλο νομιζω;
Τα ιδια ειχα στην Τουκη, τα σχοινια τα εβγαλα ομως μετα απο λιγο καιρο γιατι σκουπιζουν το στομα και γεμιζουν αποφαγια ξεραμενα! Βεβαια καποια απο αυτα ηταν απο ποιο μαλακο ξυλο και σε χρονο dt γιναν πριονιδι, μεινανε ομως 2 σωα και εχουν κατεβει στον ημιόροφο του κλουβιου παιζοντας δευτερευοντα ρολο
 
Καλορίζικος! Είναι πολύ όμορφο πουλάκι και σιγά σιγά θα τα φτιάξετε όλα στο κλουβί σας. Οι πατήθρες δεν είναι όλες τους κατάλληλες γενικότερα αλλά μην πανικοβάλεσαι δεν θα πάθει τίποτα για μερικές ημέρες μέχρι να βρεις τι είναι το καλύτερο να του προσφέρεις για να στέκεται. Δες κι ένα θέμα μου αν θέλεις να πάρεις ιδέες https://community.petbirds.gr/threads/Πατήθρες-από-φυσικό-ξύλο-ελιάς.18223/
 
Λοιπον ειρθε και η σειρα μου να απαντησω:D:)παρακολουθω τα post σας εδω και αρκετο καιρο και περιμενα μεχρι να δω ποιον παπαγαλο θα επιλεξετε! Μονο ενα εχω να πω τωρα... Να τον χαιρεστε!👍D😉🙂👍
 
Να 'μαστε και παλι! Μαθενουμε αργα αλλα σταθερα. Σημερα για πρωτη φορα εβαλα το χερι στο κλουβι και μετα απο αρκετη ωρα και κανα δυο δαγκωνιτσες, εφαγε απο το χερι μου, εχουμε πολυ δρομο ακομη αλλα ειναι μια αρχη, επισεις σημερα καναμε και το πρωτο μας μπανακι, του βαζω καθημερινα την μπανιερα του αλλα δεν εμπενε, νομιζω πως ειναι μικρη και τρομαζει απο αυριο σκευτομαι να του βαλω ενα μικρο ταπερακι στον πατο του κλουβιου του μεχρι να βρω μια πιο καταληλη μπανιερα.
Εκανα και μια μικρη ανακαινηση στο κλουβι, πιστευω πως θα κανω και αλλες αλλαγες στην πορεια μεχρι να δουμε πως βολευομαστε.
Απο φαι ευτυχως δοκιμαζουμε τα παντα... Μονο καροτα και μαρουλι δεν θελουμε καθολου.
Σταφιλι, μηλο, αχλαδι,ροδακινο, κοτοπουλο, πιπερια πρασινη τα τσακιζουμε. Του εδωσα και ελαχιστο κασερακι για να φαει απο το χερι μου και εκανε σαν τρελο αλλα δεν θα φαμε ξανα για αρκετο διαστημα.
Προσπαθησα να ανεβασω και κανα δυο φωτογραφιες ετα την ανακαινηση οπως και ια πανοραμικη αλλα ειναι πολυ μεγαλες και δεν τις δεχετε.
 
Back
Top