Αναπαραγωγή Ο ένας από τους νεοσσούς δεν αναπτύσσεται καλά, έχει splayed legs;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Καλησπερα.. Μου εδωσαν 5 αυγα κοκκινων καναρινιων.. Βγηκαν 3 πουλακια. Σημερα ειναι 17 ημερων. Το ενα ειναι στο κλαδακι, το αλλο στεκεται πανω στην φωλια και το τριτο ειναι μεσα στην φωλια γυμνο με ελαχιστο φτερωμα.. Ειναι πολυ μικροτερο απο τα υπολοιπα.. Ελεγχω συνεχεια αν το ταιζει η μητερα του και παντα ο λαιμος του ειναι γεματος. Γιατι πιστευετε πως εγινε αυτο;Υπαρχει περιπτωση να εχει καποιο προβλημα και αναπτυσσεται με αργους ρυθμους;

Ρε παιδια τα θεματα μου δεν εχουν ενδιαφερον και δεν λετε κατι; Τς τς.. Να βαλω και δρακους μηπως απαντησει καποιος :);
 
κλασσικη περιπτωση οτι ως τωρα δε ταιζοταν οπως επρεπε
αμα ειχε κατι δε θα αντεχε θα ψοφουσε
υπομονη
απλα να ευχεσαι μη παρατησουν οι γονεις το ταισμα λογω πτεροροιας
 
Αριάδνη άκου ο φίλος-η που σου τα έδωσε μάλλον δεν τα είχε αλάξη με ψεύτικα οπότε τα μικρά βγήκαν με διαφορά ημερών. Έστω ημερολογιακό ότι την πρώτη μέρα βγήκε πουλάκι την δεύτερη ένα άλλο και μετά τα δυο επόμενα ήταν κλούβια και βγήκε το πέμπτο αυγό θα έχουν τρεις ημέρες διαφορά γι αιτώ παρατηρείς αυτήν την διαφορά στο μέγεθος.Άλλα μην σε απασχολεί, από την στιγμή που είναι πάντα ταϊσμένο απλός θα είναι πάντα λίγο πιο μικρο από τα άλλα
 
Σας ευχαριστω πολυ.. Τα αυγα ειναι της ιδιας μερας αλλα απο διαφορετικους γονεις.. Εγω τα εβαλα την ιδια μερα και καθησαν.. Αυτο βγηκε μια μερα μετα.. Τα δυο βγηκαν την ιδια μερα.
 
Καλησπερα.. Μου εδωσαν 5 αυγα κοκκινων καναρινιων.. Βγηκαν 3 πουλακια. Σημερα ειναι 17 ημερων. Το ενα ειναι στο κλαδακι, το αλλο στεκεται πανω στην φωλια και το τριτο ειναι μεσα στην φωλια γυμνο με ελαχιστο φτερωμα.. Ειναι πολυ μικροτερο απο τα υπολοιπα.. Ελεγχω συνεχεια αν το ταιζει η μητερα του και παντα ο λαιμος του ειναι γεματος. Γιατι πιστευετε πως εγινε αυτο;Υπαρχει περιπτωση να εχει καποιο προβλημα και αναπτυσσεται με αργους ρυθμους;

Ρε παιδια τα θεματα μου δεν εχουν ενδιαφερον και δεν λετε κατι; Τς τς.. Να βαλω και δρακους μηπως απαντησει καποιος :);
Off topic : Διακρίνεται μια ανυπομονησία... Να φανταστώ το νεαρό της ηλικίας ίσως; 😵
 
Οχι.. Απλα ειχα ανοιξει χθες (νομιζω) και δεν μου ειχε απαντησει καποιος. Γι αυτο!
 
Ευχομαι τωρα που τα δυο βγαινουν απο την φωλια να εχει καλυτερη φροντιδα και να τρωει περισσοτερο.. Ελπιζω να μην το παρατησει.
 
Επ' ευκαιρία να πω ότι χρειάζεται προσοχή και στους τίτλους για να μπαίνει κατ' ευθείαν στο νόημα ο αναγνώστης.
Μόλις βάλαμε το ουσιώδες ερώτημα, πήρε αρκετές απαντήσεις η Αριάδνη. Ενώ πριν έγραφε κάτι του στυλ "δεν έχει αρκετά φτερά" κάτι τέτοιο.
 
Ευχομαι να μην ξαναχρειαστει να ανοιξω αλλο θεμα.. Αν ομως ανοιξω να ειναι για καλο :)
 
Σημερα ηταν συνεχως εκτος φωλιας τα δυο πουλακια.. Ελεγχα συνεχεια αν ταιζε το τριτο και παντα ο λαιμος του ηταν αδειο.. Δεν ξερω γιατι σταματησε να το ταιζει. Καθησα το απογευμα για μια ωρα κοντα τους και εβλεπα πως ταιζε μονο τα δυο!
 
Αν δεν το βοηθήσεις θα το χάσεις. Έχεις την δυνατότητα να κάνεις κάτι;
 
Ειχα μια αλλη θηλυκια να καθεται σε πλαστικα αυγα για να κανει το κυκλο της.. Της τον εβαλα.. Τον ταισε λιγο αλλα μετα καθησε πανω του.. Δεν ξερω αν η κινηση μου ειναι σωστη.. Αν ειναι να τον παρω πισω..

Αυριο θα σας περασω φωτο και με τα τρια μικρα να δειτε διαφορα... Μου εχει συμβει ξανα να ειναι ενα πιο μικρο απο τα αλλα... Οχι ομως ετσι. Να ειναι γυμνο και να εχει ελαχιστα φτερα ενω τα αλλα δυο να βγηκαν απο την φωλια..
 
Καλά έκανες. Να της βγάλεις τα πλαστικά αυγά και να αφήσεις μόνο 1. Και αύριο να βγάλεις και αυτό ωστε να μείνει μόνο με το μικρό.
 
Back
Top