Φροντίδα Ο γάμος της Τούκη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης takis1964
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Νομιζω ότι ήταν δύσκολη αλλα πολυ σωστή απόφαση, αν κρίνουμε από την συμπεριφορά της Τούκη στο νέο της σπιτικό. Φαινεται πως θα είναι ευτυχισμένη εκεί, εδω θα είμαστε και θα περιμένουμε τα νεα της!
 
Τάκη μου όσο στενάχωρος (για σένα) κι αν ήταν-είναι ο αποχωρισμός, θέλω να πιστεύω πως ήταν η καλύτερη λύση για όλους σας. Απόδειξη είναι το πόσο καλά προσαρμόστηκε η Τούκη στο νέο περιβάλλον και η καλή σχέση που με ευκολία ανέπτυξε με τον νέο της φροντιστή.
Όσο για σένα στην αρχή θα δυσκολευτείς (μετράει βλέπεις και η 😜απόρριψη που σου έριξε) μέχρι να σταματήσει η συνήθεια της ρουτίνας με την αγαπημένη σου...
Το σίγουρο είναι πως γνωρίζοντας ότι περνά καλά, ο πανδαμάτωρ χρόνος θα σου φέρει συναισθηματική ισορροπία.
Ο άνθρωπος που την πήρε απλά έχει πουλιά επειδή του αρέσουν; Ρωτάω γιατί με ''προβληματίζει'' ότι θα την βάλει (αμέσως) να γεννήσει...
Αγαπάμε Τούκη!Να είναι υγιής και να περνάει ωραία! Καλή τύχη στη νέα της ζωή! 😍💕
 
@takis1964 Άμα ψάχνεις για είδος που να είναι και ήσυχο ,πιο οικονομικό και έξυπνο σου προτείνω Parrotlet. Είναι σαν Μακάο είναι το ίδιο πονηροί ! Και θα σου θυμίζει και την Τουκη γιατί και αυτά κοιτάνε το συμφέρον και το αγαπημένο τους πρόσωπο!
 
Προς το παρών δεν ψάχνω κάτι, αν και οι μεγάλοι παπαγαλοι με τραβάνε! Βεβαια έχουν και τα προβλήματα τους!
[automerge]1615408640[/automerge]
@Sissy όχι Σισσυ δεν πουλάει, χαρίζει σε φίλους του που ξέρουν ότι τα προσέχουν. Η γνωριμία έχει γίνει από μακρυά, δεν υπήρξε ενδιαφέρων 🤣Μετά την καραντίνα θα ξεκινήσει η κοντινή! Νομίζω ότι οι Αλεξανδρινοι γεννάνε χειμώνα έως Πάσχα! Δεν προλαβαίνουνε! Η δικιά μου είναι έτοιμη ο αλλος είναι πιτσιρικάς, δεν ξέρω τι θα γίνει 😍
 
Τελευταία επεξεργασία:
@takis1964 Τάκη, όχι απαραίτητα για το Ζακό. Εμείς ο δικό μας Ζακό αναγκαστήκαμε και το δώσαμε, όπως εσύ την Τούκι και εκεί που πήγε είναι πολύ καλύτερα, γιατί ο νέος ιδιοκτήτης το λατρεύει και μας το ζητούσε επί χρόνια. Οπότε, δεν είναι απαραίτητο να μαδιόταν)
 
@anatolia πολύ χρήσιμο αυτό που λες, βεβαια είναι και ρίσκο ως αναφορά το δέσιμο με τον αρχικό ιδιοκτήτη αλλά και κυρια με τον χαρακτήρα του πουλιου! Πάντως ένα είναι το γεγονός, ότι ο παπαγάλος με την πρώτη ματιά θα δημιουργηθεί το κλικ που λέμε 🤔η αλλοιως μακρυά κ αγαπημένοι 😭
 
@anatolia πολύ χρήσιμο αυτό που λες, βεβαια είναι και ρίσκο ως αναφορά το δέσιμο με τον αρχικό ιδιοκτήτη αλλά και κυρία με τον χαρακτήρα του πουλιου! Πάντως ένα είναι το γεγονός, ότι ο παπαγάλος με την πρώτη ματιά θα δημιουργηθεί το κλικ που λέμε 🤔
Το Ζακό το ήθελε ο φίλος μου, αλλά σιγά-σιγά έπαψε να ασχολείται, δυστυχώς, αν και το Ζακό τον λάτρευε και εμένα με είχε καταδαγκώσει άπειρες φορές, δεν τον πλησίαζα χωρίς βέργα. Ωσπου μια μέρα ξελαρύγιασε μέσα απότο κλουβί του ένα μωρό κοκατίλ που μόλις είχε αρχίσει τις πτήσεις...(((( Την επόμενη κιόλας τον δώσαμε, φυσικά. Για το κλίκ έχεις δίκαιο!
 
@takis1964 Τελικά μάλλον θηλυκό ήταν, έτσι είπε ο καινούριος ιδιοκτήτης.Και, ναι, πάει το χιλιάρικο! Χαλάλι του, όμως, σώθηκε το πουλί, αν και ήταν σκέτος διάβολος)
 
@takis1964 Είναι και τα δύο κουκλιά! Τι όμορφη φωτογραφία! Πρέπει να είσαι πολύ περήφανος για την κίνηση που έκανες. 😊 Εμείς πάντως θα περιμένουμε τα νέα της.🤗 Σαν σόι της νύφης αισθάνομαι. Μακρινό βέβαια αλλά σόι.😁
 
Back
Top