Φροντίδα Ο ύπνος της Τούκη (Αλεξανδρινού)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης takis1964
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλησπέρα Τάκη! Εχει και εκείνη, όπως κάθε πλάσμα, την ρουτίνα, τις συνήθειες και τις παραξενιές της! Επαληθεύει το ρητό "ο ύπνος θρέφει τα παιδιά"! Είναι πολύ συνεπής και ακριβής στις ώρες της και αυτό είναι το αξιοθαύμαστο!:D
 
Γιαννη 2η φορα που κατεβαινει ετσι, τις επομενες θα κανει και ρολ! Μην ξεχνας οτι μπαινει σε περιβάλλον ολιγον κλειστοφοβικο! Χαμηλη πτηση στο οριο του αναγλυφου της σκαλας και στην στροφη κουτιά, ε δεν την λες κ ευκολη πτηση
[automerge]1552145810[/automerge]
Καλησπέρα Τάκη! Εχει και εκείνη, όπως κάθε πλάσμα, την ρουτίνα, τις συνήθειες και τις παραξενιές της! Επαληθεύει το ρητό "ο ύπνος θρέφει τα παιδιά"! Είναι πολύ συνεπής και ακριβής στις ώρες της και αυτό είναι το αξιοθαύμαστο!:D
Καθε μερα κλεβει υπερ υπνου κ ενα μισαωρο παντως
[automerge]1552146423[/automerge]
Δεν ειναι κ ευκολο, αλλα για την Super Touki ολα ειναι τελικα
61278
6127661277
 
Τελευταία επεξεργασία:
Tάκη, έτσι κάνουν όλα τα πουλιά. Εννοώ ότι αν της αφήσεις το περιθώριο να επιλέγει θα θέλει να ετοιμαστεί για ύπνο κάθε μέρα και νωρίτερα. Είναι ζώα που το ένστικτο τους τους λέει να μαζευτούν στο σημείο που κουρνιάζουν, να κράξουν λίγο, να περιποιηθούν το φτέρωμά τους και μέχρι να γίνουν αυτά θα έχει σκοτεινιάσει και θα κοιμηθούν. Αν της σβήσεις τα φώτα στις 4.30 το μεσημέρι το πρωί τι ώρα ξυπνάει;
 
Οταν παει στο μικροτερο κλουβι παρατηρω οτι λογω οτι δεν του εχω βαλει σχαρα προσπαθει να κατεβει κατω να μασησει τα χαρτιά! Προχθες την στιγμη που εμπαινε στο κανονικο του κλουβι γυρισε πισω κατεβηκε υπογειο μπηκε παλι κλουβι κ κατεβηκε στο χαρτι! Καθε μερα δεν ξερω τι ωρα, παντως το πρωι το χαρτι ειναι σχισμενο! Ισως με το αμυδρο φως τα ξημερωματα ποιανει δουλεια! Κουτσουλια κανει το πρωι στο κανονικο κλουβι οποτε δεν λερώνεται! Μια ιδεα μου περασε περι φωλιας!
 
15.25 τον εβγαλα βολτα, γκαριζει συνεχεια και περιμενει σαν τον σκυλο την πορτα να ανοιξει! Αν ακολουθησω το θελω του τοτε τα 3/4της ημερας θα ειναι στο υπογειο
61315
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τοχω γραψει ποιο πανω Ανεστη για τα χαρτια που σκίζει
Και τι κανω;

Δεν το πρόσεξα Τάκη. Και οι φωνές κι όλα συνδέονται έτσι.
Υπομονή, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. :) Μπάνια, όχι σκοτεινά σημεία κι όταν πηγαίνει για ύπνο να είναι πίσσα σκοτάδι κι όχι ημίφως στο οποίο να κάθεται να μασάει ξύλα ή χαρτιά καθώς αυτό προσομοιάζει την κουφάλα δέντρου και την κατασκευή φωλιάς. Αν της δίνεις αυγό, αυγοτροφή ή άλλη τροφή με υψηλή πρωτεΐνη καλό είναι να την σταματήσεις.
 
Τωρα κατεβηκα κατω με φακο κ ειδα ειχε μασησει τα χαρτια του πατου, σκοτεινα ηταν οταν την εβαλα για υπνο, ενταξει αμυδρα εβλεπες αλλα την σκεπασα με διπλο σεντονι! Αυριο θα βαλω ποιο σκούρο η θα βαλω χαρτονι στον φεγγιτη της πορτας, για καλύτερα ακομα!
 
Νομίζω ότι οι κραυγές της μου δηλώνουν ξεκάθαρα ότι δεν θα καταφέρω ποτέ να αποκτήσω τον Αλεξανδρινό που ονειρεύομαι.
Πολύ χαίρομαι που θα την κρατήσετε τελικά την κούκλα και έτσι θα μπορώ να την απολαμβάνω κι εγώ από φωτογραφίες και βίντεο ❤️️️️️
 
Εχουν κ τα κοριτσακια τις ανησυχίες τους!
[automerge]1552420623[/automerge]
Νομίζω ότι οι κραυγές της μου δηλώνουν ξεκάθαρα ότι δεν θα καταφέρω ποτέ να αποκτήσω τον Αλεξανδρινό που ονειρεύομαι.
Πολύ χαίρομαι που θα την κρατήσετε τελικά την κούκλα και έτσι θα μπορώ να την απολαμβάνω κι εγώ από φωτογραφίες και βίντεο ❤️️️️
Αλεξανδρινο ειχα πριν 30 χρονια, ομως ηταν ησυχος δεν φωναζε απ οτι θυμαμαι, κ τον ειχα σε πολυκατοικία! Δυστυχως εφυγε στα 3 του χρονια απο το κλουβι! Πιστευω οτι ειναι και θέμα χαρακτηρα! Αυτη ειναι ατιθαση παντως, ειναι δοσμένη μονο στην συζυγο!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Λοιπον παιδια σημερα εβαλα χαρτονι στον φεγγιτη και τριπλο σεντονι στο κλουβι, μονο που δεν σαβουριαστηκα στην δοκιμη, εκλεισα την πορτα και σε 5 δευτερολεπτα ακουσα την Τουκη να μασαει χαρτια! Άνοιξα το φως με ειδε κ αμεσως επανω, για να μην τα πολυλογω 3 φορες εσβησα αναψα πορτα και 3 φορες ανεβοκατεβηκε! Οποτε κ με κλειστα φωτα η Τουκαινα στο καθηκον
 
Τάκη δεν πειράζει για τα πρώτα λεπτά μέχρι να κοιμηθεί, φαίνεται να είναι αναπόφευκτο κακό. Εγώ αυτό που είπα είναι μην κάθεται για πολύ ώρα ξύπνια και κάνει αυτή τη δουλειά σε ημίφως. Επίσης μερικά πουλιά τα επηρεάζει κι άλλα όχι, το να σκίζουν χαρτιά. Εσείς πρέπει να ψυχολογήσετε τη διάθεση και την κατάσταση της λόγω της άνοιξης. Με τη γυναίκα σου που είναι πιο κοντά πώς είναι;
 
Back
Top