Ασθένειες Ο νέος μου παπαγάλος "λερώνεται" από πίσω

Σταυρος 10

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιαν 2017
Μηνύματα
10
Πόλη
Αθήνα
Γειά σας. Πριν 4μερες πειρα έναν παπαγαλο μπατζι από ένα πετσοπ Ο ιδιοκτήτης του καταστήματος μου ελεγε πολλά πράγματα οπότε θα μπορούσα να πως πως ειξερε. Ο παπαγαλος έχει το μισο του ράμφος μαύρο και τα πόδια του είναι γκρι πράγμα που νομίζω σειμενει πως είναι μικρός σε ηλικία όπως και μου είπε και ο μαγαζάτορας. Επιπλέον ο παπαγαλος είναι πολύ ηρεμος και κάθεται στο χέρι μου. Το θέμα μου είναι πως ναι μεν ο παπαγαλος συνέχεια παίζει και κάνει διάφορα στο κλουβί αλλά τα βράδια κρέμονται κοτσιλιες από το μέρος που τις βγάζει και επίσης είναι λερωμενος. Και επιπλέον στο μέρος εκείνο δεν έχει βγάλει πούπουλα και είναι χωρίς πούπουλα και λίγο πιο Πάνω από αυτό το μέρος. Οι γονείς μου, μου λένε πως πρέπει να τον αλλάξουμε διότι λένε ότι είναι άρρωστος και ότι θα κολλήσει τα γαρδελακια που έχουμε, τον κοκατιλ που έχουμε και ότι είναι κακό για εμάς τους ίδιους. (δεν το λένε επειδή έχουν διαβάσει γιαυτο απλά το λένε με την λογική ) βοηθήστε με τι να κάνω; Δε θέλω να τον χάσω νιώθω ευλογημένος επειδή είναι πολύ ηρεμος και παιχνιδιάρης και δύσκολο να βρεις τέτοιο παπαγαλο από πετ σοπ. Σας παρακαλώ βοήθεια!
 
Καλωσόρισες καταρχάς. Διάβασε λίγο για καραντίνα σε νέα πουλιά. Το 1ο και πιο σημαντικό βήμα. https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/
Προσπάθησε να βγάλεις φωτογραφίες αύριο καθαρές από κουτσουλιές σε Α4. Ή για ό,τι άλλο σε προβληματίζει. Οι έμπειροι εδώ στην ομάδα, αυτό θα σου ζητήσουν, για να σου πουν κάποια γνώμη.
 
Καλώς ήρθες Σταύρο!
... Δε θέλω να τον χάσω νιώθω ευλογημένος επειδή είναι πολύ ηρεμος και παιχνιδιάρης και δύσκολο να βρεις τέτοιο παπαγαλο από πετ σοπ. Σας παρακαλώ βοήθεια!
Εμείς που ζούμε στην Αθήνα νιώθουμε ευλογημένοι διότι υπάρχουν τουλάχιστον (3-4) κτηνίατροι που γνωρίζουν αρκετά καλά από πουλιά... Ευκαιρία λοιπόν να το ''εκμεταλλευτείς'' και να δει το πουλάκι κάποιος γιατρός, δες τη λίστα μας.
Πτηνίατροι, Ειδικευμένοι στα Πτηνά Κτηνίατροι
 
Καλωσόρισες καταρχάς. Διάβασε λίγο για καραντίνα σε νέα πουλιά. Το 1ο και πιο σημαντικό βήμα.

Είπα στους δικούς μου για καραντίνα και δεν ειθελαν. Θέλουν να τον διώξουμε

Εμείς που ζούμε στην Αθήνα νιώθουμε ευλογημένοι διότι υπάρχουν τουλάχιστον (3-4) κτηνίατροι που γνωρίζουν αρκετά καλά από πουλιά.
Εγω όμως δεν ζω στην Αθήνα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το κρατήσετε ή όχι, το νέο παπαγαλάκι πρέπει να απομακρυνθεί άμεσα από τα υπόλοιπα για να μην κολλήσουν εάν δεν έχουν ήδη κολλήσει.
Οπότε ή το κρατάς σε άλλο δωμάτιο μόνο του, πλένεις τα χέρια σου αφού πιάσεις τα αντικείμενα του κλουβιού του και πριν πλησιάζεις τα υπόλοιπα πτηνά και τον πηγαίνεις άμεσα στον πτηνιατρο ή ακολουθείς τη συμβουλη των γονιών σου.
Εάν λερώνεται όπως λες και δεν έχει πούπουλα σε εκείνο το σημείο τότε σίγουρα πρέπει να επισκεφτεί γιατρό. Εάν το κρατήσεις και δεν πάτε σε γιατρό, μπορείς να φανταστείς νομίζω ότι θα το χάσεις.

Επίσης να πω, αν και ευνόητο, ότι αν τον ανταλλάξετε με πουλάκι από το ίδιο πετ σοπ τότε είναι πολύ πιθανό να είναι και το άλλο άρρωστο ακόμη κι αν δεν το δείχνει.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σωστά. Αλλά το ότι είναι μικρό δεν έχει να κάνει στον ότι δεν έχει πούπουλα εκεί;
 
Σε αυτό θα σε βοηθήσουν οι πιο έμπειροι. Εγώ δύο φορές ζευγάρωσα τα μπατζι μου και τα μικρά είχαν πούπουλα παντού από την πρώτη στιγμή που έβγαιναν από τη φωλιά.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Του δίνω τροφή για παπαγαλακια μόνη της. Κεχρί μόνο του. Και άμμο για να χονεψει (δεν ξέρω οως ακριβώς λέγεται)
 
Πουλάκι που λερωνεται απο πισω..η εμφανιση του δεν ειναι αρτια... Και καθεται στο χερι σου ενω προερχεται απο πετ σοπ, μου κανει για αρρωστο και πιθανον πολυ αρρωστο που δεν εχει δυναμεις να αντιδρασει κιόλας...
Βαλε μας φωτογραφιες για το δουμε... Καθαρες που να φαινεται φτερωμα...η περοχη της αμαρας(πωπου)...ραμφος και ποδια.
 
Αφου σας λέω ότι είναι παιχνιδιάρα και όλο κουνιέται και πάει περαδοθε. Τι δε καταλαβαίνετε;

Και δεν ξέρω για τις εμπειρίες σου αλλά εγω εχω εκπαιδεύσει και άλλο πουλί από πετ σοπ. Και αυτός είναι πολύ παιχνιδιάρης.

Το ότι μειώνεται από πισω είναι αρνητικό σημάδι! Τι του δίνεις για να χωνευει; δε χρειάζεται να του δίνεις κάτι για να χωνεύει!
Μαλλον δεν ξες πολλά. Άμμος λέγεται και είναι σαν πετρούλες και χρειάζεται
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καταλαθος μου είχε μπει. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως μπορώ να το γιατρεψω και να γίνει καλά!

Δεν κάθεται για φωτο
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλησπερα.

Θα μπορουσες να τον βαλεις στο κλουβι του και να τραβηξεις ορισμενες φωτο.

Απο τη περιγραφη σου, το πουλακι πρεπει να το δει γιατρος. Κακως εκανες που δεν κρατησες 'καραντινα' οπως εγραψαν και τα παιδια - δεν ξερεις τι μπορει να εχει το πουλι.

Ευχομαι να πανε ολα καλα.
 
Σταύρο αφού δεν δέχεσαι τις απόψεις των άλλων επειδή τα ξέρεις ήδη όλα, τότε γιατί ψάχνεις άτομο εδώ μέσα να σου πει πως θα το γιατρέψεις;
Και πως θα πάρει την ευθύνη κάποιος που δεν είναι γιατρός να σου πει πως θα γιατρέψεις ένα πουλάκι που δεν ξέρει κανείς τι πραγματικά έχει;
 
Αφου σας λέω ότι είναι παιχνιδιάρα και όλο κουνιέται και πάει περαδοθε. Τι δε καταλαβαίνετε;

Δε καταλαβαινουμε μαλλον αυτα που μας λες... Και οπως τα λες.
Εσυ εγραψες οτι το πουλακι ειναι λερωμενο απο πισω και σου λεμε οτι ειναι δειγμα ασθενειας... Εσυ τι δε καταλαβαίνεις τωρα;


Και δεν ξέρω για τις εμπειρίες σου αλλά εγω εχω εκπαιδεύσει και άλλο πουλί από πετ σοπ. Και αυτός είναι πολύ παιχνιδιάρης.
Μπραβο σου!
Να ανοιξεις θεμα στην αναλογη ενοτητα να γραψεις την εμπειρια σου και με ποιο τροπο καταφερνεις κατι τετοιο για να βοηθηθούν κι αλλα ατομα.
Λυπαμαι για το τροπο σου... Και για το χρονο που χασαμε για να σου γραψουμε.
Δε σε ενδιαφερει η γνωμη μας,τα γνωριζεις ολα καλυτερα απο εμας...
 
Καλησπερα.

Θα μπορουσες να τον βαλεις στο κλουβι του και να τραβηξεις ορισμενες φωτο.

Απο τη περιγραφη σου, το πουλακι πρεπει να το δει γιατρος. Κακως εκανες που δεν κρατησες 'καραντινα' οπως εγραψαν και τα παιδια - δεν ξερεις τι μπορει να εχει το πουλι.

Ευχομαι να πανε ολα καλα.

Καραντίνα δεν πρόλαβα απλά θέλω να βεβαιοθω τι έχει. Και να ξέρω πως να το γιατρεψω

Δε καταλαβαινουμε μαλλον αυτα που μας λες... Και οπως τα λες.
Εσυ εγραψες οτι το πουλακι ειναι λερωμενο απο πισω και σου λεμε οτι ειναι δειγμα ασθενειας... Εσυ τι δε καταλαβαίνεις τωρα;



Μπραβο σου!
Να ανοιξεις θεμα στην αναλογη ενοτητα να γραψεις την εμπειρια σου και με ποιο τροπο καταφερνεις κατι τετοιο για να βοηθηθούν κι αλλα ατομα.
Λυπαμαι για το τροπο σου... Και για το χρονο που χασαμε για να σου γραψουμε.
Δε σε ενδιαφερει η γνωμη μας,τα γνωριζεις ολα καλυτερα απο εμας...
Αφου δε βλέπεται τι γράφω. Έγραψες ότι κάθεται στο χέρι μου επειδή δεν μπορεί να κουνηθεί και εγώ σας είχα πει ότι είναι παιχνιδιάρης. Πω ότι να ναι είστε ρε. Ξυπνάτε λίγο.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δε καταλαβαινουμε μαλλον αυτα που μας λες... Και οπως τα λες.
Εσυ εγραψες οτι το πουλακι ειναι λερωμενο απο πισω και σου λεμε οτι ειναι δειγμα ασθενειας... Εσυ τι δε καταλαβαίνεις τωρα;



Μπραβο σου!
Να ανοιξεις θεμα στην αναλογη ενοτητα να γραψεις την εμπειρια σου και με ποιο τροπο καταφερνεις κατι τετοιο για να βοηθηθούν κι αλλα ατομα.
Λυπαμαι για το τροπο σου... Και για το χρονο που χασαμε για να σου γραψουμε.
Δε σε ενδιαφερει η γνωμη μας,τα γνωριζεις ολα καλυτερα απο εμας...


Τι απαντας ρε Βαγγελη;
Τζαμπα χαλας τον χρονο σου...
 
Back
Top